امتیاز موضوع:
  • 4 رای - 2.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بایدها و نبایدهای سفر با کودکان !!
#1
   
معمولا اولین سفر با کوچولوها جالب و در عین حال نگرانکننده است. والدین جوان معمولا تجربه سفر با یک نوزاد، شیرخوار یا کودک را نداشتهاند و در مورد نحوه آغاز سفر، مکان سفر و چگونگی مراقبت از فرزندشان سوالاتی دارند. اگر شما هم امسال اولین سالی است که ۳ نفری میخواهید به مسافرت بروید، این مطلب را بخوانید.
چمدانها را ببندید!
به اندازه کافی باید برای فرزندتان لباس بردارید زیرا کوچولوها زیاد لباس کثیف میکنند و اگر به اندازه لباس برندارید، مرتب مجبورید طی سفر لباسهای او را بشویید و خشک کنید. بهتر است لباسهایی که برمیدارید نخی باشند، راحت شسته شوند، لک نگیرند و نیازی به اتو نداشته باشند. لباس گرم را فراموش نکنید چون ممکن است شب هنگام هوا سرد شود. اگر هوا گرم است و کوچولوی شما دختر، دنبال تیشرتهای آستین کوتاه یا بندی نباشید، زیرا آفتاب میتواند دستها و سرشانههای او را بسوزاند. لباسهای خنک ولی آستیندار بردارید و برای اینکه عکسهای زیبایی داشته باشید، لباسهایی را انتخاب کنید که با هر لباس دیگری بیاید تا اگر مثلا دامن یا شلوار کوچولوی شما کثیف شد، بتوانید به سرعت آن را عوض کنید و نیازی به تعویض تمام لباسها نباشد. داخل چمدان فرزندتان یک پتو و بالش کوچک و تمام داروهای مورد نیاز او را هم بگذارید. کلاه لبهدار اگر تابستان است و کلاه پشمی اگر هنوز هوا خنک است، عینک آفتابی، کرم ضدآفتاب، پوشک، کرم سوختگی، کرم مرطوبکننده و کفشهای او را هم از قلم نیندازید.
راحتی او را مهیا کنید
اگر برای چند هفته به مسافرت میروید و فرزند شما هنوز اهل زیاد خوابیدن است، حتما آغوشی یا کالسکه او را بردارید. شیرخواران در حالت دراز کشیده راحتتر هستند و در ضمن، بودن در کالسکه آنها را در برابر آفتاب و باد و باران محافظت میکند. حتی میتوانید از کالسکه به جای تخت او در شب استفاده کنید به شرط آنکه کالسکه او قابلیت حالت خوابیده را داشته باشد. برای داخل ماشین نیز نباید صندلی مخصوص کودک را فراموش کرد. اگر به ساحل دریا میروید و قصد شنا دارید، لاستیک بادی او را هم همراه ببرید تا کمی در آب بازی کند.
اگر با قطار سفر میکنید
قطار در مقایسه با اتومبیل وسیله راحتتری است. اگر کودک شما کمتر از ۳ ماه دارد، حتما در روز سفر کنید اما اگر بزرگتر است شب را برای سفر انتخاب کنید. کابینی که انتخاب میکنید بهتر است در بخش غیرسیگاریها و کاملا خانوادگی و حتی دربست باشد. فرزندتان را روی صندلی طرف راهرو بنشانید و از نشاندن او کنار پنجره خودداری کنید. اگر هوا سرد است، خوب او را بپوشانید و از لباسهایی استفاده کنید که زیپ یا دکمه دارند و راحت قابل باز و بستهشدن هستند. جوراب و کفش هم حتما پای او کنید اما اگر هوا گرم است، میتوانید برایش از لباس راحتی استفاده کنید.
اگر با هواپیما سفر میکنید

از یک ماهگی به جز در شرایط خاص که پزشک صلاح بداند، فرزند شما میتواند سوار هواپیما شود. حتما سریع جا رزرو کنید تا صندلیهای جلوی هواپیما نصیبتان شود. جلوی هواپیما فضای بیشتری دارد و شما راحتتر هستید. ترجیحا میتوانید ساعتهای شب را انتخاب کنید تا فرزندتان راحت بخوابد. هر چند وقت یکبار به فرزندتان شیر یا آب بدهید تا به دلیل خشکی هوای داخل کابین آب بدنش کم نشود. از قطره استریل چشمی هم استفاده کنید تا دچار خشکی و سوزش چشم نشود. فراموش نکنید در ارتفاعات، فرزندتان دچار گرفتگی گوش میشود که دردناک است. برای از بین بردن این حالت به او مقداری شیر یا آب بدهید. اگر فرزندتان کمتر از ۲ سال دارد، او را در بغل نگه دارید و کمربند ایمنی مخصوص را ببندید.
اگر با اتومبیل سفر میکنید
بهتر است روز و ساعتی را برای سفر انتخاب کنید که خیابانها ترافیک نباشد. اگر در تابستان میخواهید به سفر بروید ۴ صبح بهترین زمان برای حرکت است. اگر ظهر حرکت کنید گرما ناراحتکننده میشود. تهویه اتومبیل را همیشه روی درجه کم تنظیم کنید تا هوای داخل اتاق خشک نشود. از آنجا که بدن نوزادان نمیتواند دما را تنظیم کند، در دمای خیلی شدید مخصوصا در تابستان دچار کمآبی میشوند. هر نیم ساعت به آنها شیر بدهید و لباس سبک و خشکی به تنشان کنید. اگر هوا خیلی گرم بود، میتوانید درجه کولر ماشین را تنظیم کنید اما اگر کولر ندارید، میتوانید دستمالی را نمدار کرده و به صورت و دست و پای او بمالید ولی در صورت خنك بودن هوا به اندازه کافی لباس به او بپوشانید و مخصوصا شب هنگام پتو را فراموش نکنید. جورابها را هم از پای فرزندتان درنیاورید چون پاها خیلی سریع سرد میشوند و باعث میشوند کودکتان سرما بخورد.
نکته بسیار مهم دیگر اینکه اگر هوا آفتابی و گرم است هرگز کودکتان را تنها در اتومبیل با شیشههای بسته رها نکنید و اگر فرزندتان دچار خوابآلودگی، تب، اسهال و استفراغ شد حتما به اورژانس مراجعه کنید.
اگر به خارج از کشور سفر میکنید!

اگر قصد سفر به خارج از کشور را دارید، فراموش نکنید نام فرزندتان را در پاسپورت خود اضافه کنید. پیش از حرکت هتل را رزرو کنید تا بچه به بغل مجبور نباشید دنبال مکان استقرار بگردید. حتما اعلام کنید که کودکی همراه شماست تا هر آنچه لازم است مانند تخت اضافه، صندلی غذا و... آماده باشد. پیش از عزیمت نیز به متخصص اطفال مراجعه کنید تا در صورت لزوم، واکسن مربوطه تجویز شود و پزشک به شما بگوید لازم است چه داروهایی همراه داشته باشید.
وقتی به محل رسیدید
وقتی به محل رسیدید میتوانید از اقامت خود لذت ببرید اما به این نکات هم توجه کنید:
۱- در فصل تابستان بیش از یک ساعت فرزندتان را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. پوست کودکان تحمل گرما و آفتاب شدید را ندارد و خیلی سریع میسوزد. حتما سر او کلاه لبهدار بگذارید یا چتر همراهتان باشد. ساعاتی را برای گردش انتخاب کنید که هوا خیلی گرم نیست. مثلا قبل از ۱۱ صبح و بعد از ۵ بعدازظهر به گردش بروید. کرم ضدآفتاب را هم فراموش نکنید.
۲- شنا کردن یا رفتن در آب دریا برای کودکان زیر یک سال ممنوع است. باد، گرما، سروصدا و... میتواند سبب ترس آنها شود.
۳- اگر به روستا یا جنگل میروید،
مراقب حیوانات گزنده که داخل علفها هستند، باشید. پاپوش مناسبی پای او کنید و اگر احساس کردید دچار گزیدگی شده و مرتبا خود را میخاراند به اورژانس مراجعه کنید.
۴- اگر به کوه میروید باید بدانید [b]هر چه بالاتر میروید هوا رقیقتر و تنفس سریعتر میشود و قلب شما تندتر میزند. بنابراین ممکن است دچار سردرد، حالت تهوع و مشکلات خواب شوید. اگر کودکی همراه شماست از ۱۵۰۰ متر بالاتر نروید.
۵- اگر به خارج سفر میکنید، جابهجایی ساعتها میتواند ناراحتکننده باشد. تا حد امكان فرزند خود را در معرض نور طبیعی قرار دهید تا ساعات در روز سریعتر تنظیم شود. بعد از چند روز فرزندتان کاملا به وضعیت جدید عادت میکند.


منبع:vivannews.com

[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }