تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با جای زخم و جوشم چه کنم؟
#1
ماندن جای جوش یا زخم می تواند کاملا به زیبایی پوست آسیب بزند و آن را از یکنواختی و یکدستی خارج کند. البته بعضی از اسکارها آنقدر بزرگ و پهن است که نه تنها زیبایی صورت را خراب می کند بلکه آزاردهنده و زشت هم می شود. جوشگاه ها و اسکارها یک بیماری تلقی نمی​شود ولی می توان برای بهبود ظاهر آن اقدام درمانی انجام داد.

مهم ترین مرحله در درمان آنها، مشورت دقیق با متخصص پوست است تا معلوم شود چه خصوصیتی از جوشگاه بیشتر بیمار را آزار می دهد و مناسب ترین راه درمان آن کدام است. به هر حال تاکید پزشکان این است که جوشگاه ها با هم متفاوت و هر یک نیازمند روش درمانی خاص هستند.

● اسکار یعنی چی؟

به محل جوش خوردن زخم ها که در اثر تصادفات، اعمال جراحی و بیماری ها ایجاد می شود اسکار یا جوشگاه می گویند که جزئی از روند طبیعی ترمیم زخم در بدن است. هرچه پوست بیشتر آسیب ببیند و ترمیم آن بیشتر طول بکشد، جوشگاهی که به جا می ماند، نمایان تر است. به طور معمول جوشگاه ابتدا به طور فزاینده برجسته شده و سپس به تدریج کمرنگ می شود. بسیاری از جوشگاه هایی که ۳ ماه پس از پیدایش بدشکل به نظر می رسد، با مرور زمان ممکن است کاملا وضعیت رضایت بخشی پیدا کند.

● چه اسکارهایی بیشتر نمایان هستند

وضعیت ظاهری جوشگاه بستگی به عوامل متعددی از جمله رنگ، قوام، عمق، طول، عرض و جهت آن دارد. شکل گیری جوشگاه همچنین بستگی به سن و محل آن روی بدن یا صورت دارد. به عنوان مثال در افراد جوان، جوشگاه برجسته تر و بزرگ تر از افراد مسن است. پوست روی استخوان فک محکم تر از پوست روی گونه است که باعث واضح ترشدن جوشگاه در آن می شود. اگر اسکار فرورفته باشد، پوست سایه دار به نظر می رسد و اگر برجسته باشد روی پوست اطراف سایه می اندازد. اگر جوشگاه عمود بر خطوط طبیعی پوست باشد کاملا واضح می شود، زیرا از نمای طبیعی پوست تبعیت نمی کند.

● آیا برای ازبین بردن اسکارها به جراحی نیاز است؟

امروزه روش های متعددی توسط متخصصان پوست برای بهبود یا حتی بهترشدن منظره جوشگاه به کار می رود. بیشتر این عمل​ها در کلینیک های پوست و با بی حسی موضعی انجام می گیرد. تنها برای ترمیم اسکارهای شدید مانند سوختگی های وسیع نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان است اما عموما درمان جوشگاه مستلزم عمل​های جراحی سنگین و پرعارضه نیست. در این روش پوست را از قسمت جوشگاه برداشته و از پوست سالم (معمولا پوست پشت گوش) جایگزین آن می کنند.

● آیا می توان اسکارها را کامل از بین برد؟

روش های جدید می تواند تغییراتی در طول، پهنا یا جهت جوشگاه ایجاد کرده یا جوشگاه های فرورفته را بالا آورده و انواع برجسته را مسطح کند اما هیچگاه جوشگاه را کاملا از بین نمی برد و هیچ روش جادویی وجود ندارد که پوست را به وضعیت اولیه قبل از پیدایش جوشگاه برگرداند. روش های اصلاح جراحی می تواند در ظاهر پوست بهبود ایجاد کند اما خود آثاری در پوست به جای می گذارد که البته بهتر از جوشگاه اولیه است. علاوه براین باید به یاد داشت که رنگ جوشگاه را نمی توان تغییر داد، اگرچه با گذشت زمان کمرنگ تر می شود اما اختلاف رنگ آن با پوست طبیعی همیشه باقی است و تنها می توان با مصرف مواد آرایشی به طور موقت آنها را محو کرد.

● برای بهبود اسکارهای وسیع روشی وجود دارد؟

برداشتن جوشگاه با جراحی مناسب ترین روش برای جوشگاه های پهن یا طویل است. برداشتن جوشگاه و به هم رساندن لبه های زخم، روش خوبی است برای درمان جوشگاه که مبتنی بر خاصیت بالای ارتجاعی پوست است. جوشگاه های پهن را می توان برداشت و دوباره بخیه کرد به نحوی که خط جوشگاه باریک تر شود. درباره اسکارهای طویل، جراحان پوست از برش های نامنظم استفاده می کنند که خط جوشگاه را کوتاه تر به نظر برساند تا کمتر به نظر بیاید. گاهی اوقات با جراحی می توان جهت یک اسکار را طوری تغییر داد که تمام یا قسمتی از آن در مسیر خطوط طبیعی پوست قرار گیرد و کمتر به چشم بیاید. با همین روش می توان جوشگاه ها را به مناطقی که کمتر به چشم می آید (مثل لابه لای خط رویش مو یا خط محل تلاقی بینی و گونه ها) منتقل کرد تا دیده نشود.

● برای ازبین بردن جای آکنه ها چه کنید

سایش پوست روش مناسبی در اصلاح جوشگاه های ظریف یا بی نظمی های خفیف سطح پوست است. همچنین بهترین روش در درمان جوشگاه های جوش غرور جوانی (آکنه) است. در این روش از یک ابزار که به سرعت می چرخد برای برداشتن لایه های سطحی پوست به نوعی که پوست و جوشگاه را یکدست و همسطح کند، استفاده می شود. باید توجه داشت که سایش پوست در بعضی از انواع جوشگاه ها تاثیرات بسیار خوبی دارد ولی برای همه انواع آن مناسب نیست. این روش در موارد زیر نتیجه رضایت بخشی به بار آورده است: جوشگاه های پس از جوش های غرور جوانی، آبله مرغان یا آبله، خالکوبی ها، چین و چروک ها و اسکارهای اعمال جراحی.

● حتی لیزر هم پوست را کاملا صاف نمی کند

لیزرهای مختلفی در درمان جوشگاه به کار رفته اند. براساس نوع جوشگاه باید دستگاه لیزر مناسب انتخاب شود. باید توجه داشت که درمان با لیزر معمولا کامل نیست و امکان برگرداندن پوست محل جوشگاه به حالت پوست طبیعی قبل از آسیب وجود ندارد. لیزرهای معمول برای درمان اسکار شامل لیزرهای PDL ,fractional یا conventional Co۲ است.

● از سابیدن پوست چیزی شنیده اید؟

سایش پوست روشی مطمئن است که با استفاده از ابزارهای مختلف (از برس ها گرفته تا لیزر) صورت می گیرد که البته نتایج آنها تفاوت زیادی با هم ندارد. در واقع دست ماهر یک متخصص پوست است که ماشین را هدایت می کند و با به کار بردن آن در جهت های صحیح سطح پوست، می تواند جوشگاه ها را بدون اینکه جوشگاه جدیدی بر جای بگذارد، بردارد. برخی پزشکان برای کاهش درد، تمام سطح پوست را با یخ سرد کرده و برخی دیگر از بی حس کننده های موضعی یا انواع داروهای مسکن استفاده می کنند. مراقبت های خاصی نیز بعد از عمل الزامی است که توسط پزشک شما توضیح داده خواهد شد. بیماران معمولا ۳ ۲ هفته بعد از عمل و گاهی حتی پس از یک هفته می توانند به سر کار خود بازگردند. سایش پوست بیشترین تاثیر درمانی را در پوست صورت دارد و در نواحی دیگر بدن احتمال کندی ترمیم، بر جای ماندن قرمزی یا حتی جوشگاه بعد از عمل بیشتر است.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
چاره جای جوش ها چیست؟

چـاره جای آبله

پـیلـیـنگ است

سلامت: گاهی برای درمان جای آبله‌مرغان، پیلینگ شیمیایی توصیه می‌شود. این روش مزیتی بر سایر روش‌ها دارد؟

روش‌های بسیاری برای درمان جوشگاه‌های آتروفیک پیشنهاد شده است که شامل درم‌ابریژن، استفاده از پرکننده‌ها، پیلینگ شیمیایی و لیزر است. بیشتر این درمان‌ها، کارایی متوسطی دارند و به زمان طولانی برای بهبود و عوارضی همچون اریتم طولانی، تغییرات پیگمانتاسیون، عفونت و جوشگاه‌های آتروفیک نیاز دارند.

پیلینگ شیمیایی با محلول تری‌کلرواستیک اسید، از پرکاربردترین انواع پیلینگ شیمیایی است که در غلظت‌های متفاوت و با عمق‌های گوناگون برای درمان انواع مشکلات پوستی استفاده می‌شود اما به دلیل عوارض بالا استفاده از آن با غلظت‌های بالا، یا در سطوح وسیع توصیه نمی‌شود و غلظت‌های پایین تا متوسط آن برای درمان جوشگاه‌های آتروفیک عمیق و شدید ناکارآمد خواهد بود. تجربه به من نشان داده که استفاده از این ترکیب برای بهبود جوشگاه آبله‌مرغان مؤثر است.

سلامت: چند وقت است که از این ترکیب برای از بین بردن جای آبله استفاده می‌شود؟

برای اولین بار فردی به نام لی‌متدی شامل استفاده سریال از پیلینگ شیمیایی تری‌کلرواستیک اسید با غلظت بالا را به‌صورت موضعی پیشنهاد کرد و طی مطالعه‌ای روی بیماران مبتلا به جای آکنه، نتایج بالینی خوبی گزارش شد اما مطالعه‌ای در مورد نتایج درمانی متد در جوشگاهی‌های قدیمی ‌و آتروفیک آبله‌مرغان وجودنداشت.

سلامت: در مورد روند درمان توضیح می‌دهید؟

هر بیمار، حداکثر 6 نوبت و به فواصل 3 هفته تحت پیلینگ قرارمی‌گیرد. در هر نوبت، پس از شستشوی صورت با صابون و پاک کردن سطح پوست با استون، پیلینگ با یک اپلیکاتور چوبی نوک تیز (تی‌سی‌ای 70 درصد) با فشار متوسط دقیقا روی ناحیه فرورفته تا ظهور بافت سفید قرار می‌گیرد و درنهایت از پماد زینک‌اکسید استفاده می‌شود.

سلامت: این عمل نیاز به بی‌حسی دارد؟

نه نیاز به بی‌حسی موضعی است، نه استفاده از مسکن.

سلامت: آرایش کردن بعد از این عمل مجاز است؟

آرایش پس از درمان مجاز است اما دلمه‌ها نباید دستکاری شوند و به هر بیمار باید توصیه‌های لازم با توجه به شرایط او انجام می‌شود.

سلامت: آیا احتیاط‌های دیگری هم لازم است؟

استفاده از ضدآفتاب مناسب و دوری از نورآفتاب توصیه می‌شود. در ضمن طی هفته اول و تا زمان بهبود دلمه‌ها که معمولا 5 تا 7 روز طول می‌کشد، استفاده از پماد زینک‌اکسید روزی چند بار لازم است.

سلامت: این روش تا چه حد موفقیت‌آمیز است؟

به‌نظر می‌رسد پیلینگ موضعی TCI با غلظت بالای 50 درصد، در درمان جوشگاه‌های آتروفیک آبله‌مرغان بسیار موثر باشد. طی مطالعه، بهبود در 94 درصد از بیماران مشاهده شده و این شامل بهبود قابل‌توجه در 39 درصد از افراد مورد مطالعه در بیمارستان لقمان و شهدای تجریش در تحقیقات ما بوده است.

سلامت: امکان اینکه بیمار ترکیب‌های پیلینگ را از داروخانه بخرد و در خانه یا آرایشگاه پیلینگ انجام دهد، وجود دارد یا حتما باید این کار زیر متخصص پوست انجام شود؟

نه، اگرچه انجام این نوع پیلینگ بسیار ساده به نظر می‌رسد اما کاری بسیار حساس و ظریف است و حتما باید به وسیله متخصص پوست انجام شود. یکی از بیمارانم که پرستار هم بود، به دلیل مشغله‌کاری سعی کرد برای صرفه‌جویی در هزینه و وقت این کار را در منزل انجام دهد و متاسفانه توانسته بود داروی لازم را از یک داروخانه تهیه کند اما پس از استفاده، دچار سوختگی شدید و عمیق‌تر شدن ضایعات شده بود.

انجام این نوع پیلینگ باید با مهارت تمام فقط در عمق جوشگاه‌ها انجام شود و اگر حاشیه ضایعات نیز آغشته به اسید شود، امکان بدتر شدن جوشگاه‌ها وجود دارد بنابراین تاکید می‌کنم که این نوع پیلینگ و اصولا تمام کارهای مهم مربوط به زیبایی پوست باید به‌وسیله متخصص پوست که توانایی و دانش انجام و مقابله با هرگونه عارضه احتمالی را دارد، انجام شود. متاسفانه اقدام‌هایی مانند پیلینگ یا تزریق ژل و بوتاکس به وسیله افراد غیرمتخصص و حتی غیرپزشک در مکان‌هایی مانند آرایشگاه‌ها انجام می‌شود ولی هرگز نباید سلامت و زیبایی خود را به دست افراد غیرمتخصص سپرد.

سلامت

Wavesmile
پاسخ }