• 6 رأی - میانگین امتیازات: 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
با لپ تاپی که خیس شده چه باید کرد؟
#1
گاهي لوازم و مدارهاي الکترونيکي با مايعات تماس پيدا مي‌کنند. تماس مايعات رسانا با مدارهاي الکترونيکي، صدمات جبران‌ناپذيري به آنها وارد مي‌كند. در صورتي که چنين اتفاقي براي لپ‌تاپ شما رخ داد، ديگر هيچ درنگي جايز نيست و هر چه سريع‌تر بايد براي نجات آن دست به‌کار شويد.
1- بلافاصله سيم برق لپ‌تاپ را از کشيده و باتري آن ‌را خارج کنيد. توجه داشته باشيد که در چنين موقعيتي ديگر زمان آن نيست که برنامه‌ها را ببنديد، داده‌ها را ذخيره کرده يا لپ‌تاپ را به‌صورت نرم‌افزاري خاموش کنيد.


2- خيلي سريع وارد عمل شده و تمامي کابل‌ها و اتصالات را از لپ‌تاپ جدا کنيد (که شامل درايوهاي لوح فشرده خارجي و پي‌سي کارت‌ها نيز مي‌شود). لپ‌تاپ را سر و ته کنيد و آنقدر به اين حالت نگهداريد تا همه مايعي که داخل آن شده، خارج شود.
3- مراقب باشيد که مايعات به ال‌سي‌دي نرسد و هيچ تماسي با صفحه نمايش لپ‌تاپ پيدا نکند. به هر حال اگر مايعي را روي صفحه نمايش ديديد بدون فوت وقت آن‌را با يک حوله خشک کنيد.


4- بسته به ابزارهايي که در اختيار داريد و مهارت‌هاي فني که از قبل آموخته‌ايد، سعي کنيد تا جايي كه امكان دارد، تمام قطعات آن‌را از هم جدا کنيد. پيچ‌هاي تمام قطعات خارجي را باز کنيد و پوسته پلاستيکي آن‌را برداشته تا به مدار ‌الکترونيکي داخل آن دسترسي پيدا کنيد. شايد بتوانيد پا را از اين هم فراتر گذاشته، همه قطعات آن‌را از هم جدا کرده و آنها را درست و حسابي خشک کنيد.
5- هنگام انجام اين كارها، تا جايي پيش برويد که به اشکال برنخوريد و به زحمت و دردسر نيفتيد. مي‌توانيد پس از اين به نمايندگي‌ها و تعميرگاه‌هاي مجاز لپ‌تاپ مراجعه کنيد. اما مطمئن باشيد، همان اقدامات اوليه شما نيز به اندازه کافي در نجات لپ‌تاپ‌تان مؤثر بوده است.
6- توجه داشته باشيد که عمل شستشوي بردهاي الکترونيکي داخلي لپ‌تاپ به‌وسيله مايعات و اسپري‌هاي مخصوص مدارهاي الکترونيکي را فراموش نکنيد. اين کار در مورد آب آسانتر بوده و در مورد نوشيدني‌هاي ديگر که خاصيت رسانايي بيشتري دارند و داراي جرم و حالت چسبندگي هستند، به‌مراتب مشکل‌تر است. در اين موارد حتما يک دستکش لاستيکي دست‌تان كنيد و يک حوله را کاملا آغشته به مايعات تميزکننده مدار الکترونيکي کرده و همه قطعات و بردهاي داخلي را به اين وسيله تميز کنيد.
7- خب، حالا زمان آن رسيده تا لپ‌تاپ و قطعات آن‌را به حال خود رها کنيد تا خشک شوند. لپ‌تاپ را به حالت پشت و رو قرار داده و براي چند روز در يک اتاق گرم و خشک رها کنيد. هر چه اين زمان طولاني‌تر باشد براي قطعات لپ‌تاپ بهتر است. از به‌کار بردن سشوار براي تسريع در امر خشک شدن اجتناب کنيد.
8- و بالاخره قطعات خشک شده لپ‌تاپ را سر هم کنيد و پيچ‌هاي آن‌را ببنديد. اگر لپ‌تاپ‌تان روشن نشد به احتمال قوي ديسک سخت آن هنوز کار مي‌کند. آن‌را خارج کرده و به يک رايانه ديگر متصل کرده و ديتاي درون آن‌را بازيافت کنيد.

[تصویر:  20120426114057_100868645025.jpg]
  پاسخ