• 14 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث و تبادل نظر درباره ی روشهای پس انداز پول توسط خانوم خونه
سلام دوستای گلم
من مجردم پس انداز از بچگی یاد گرفتم اونموقع ها که بچه بودم پول توجیبیام جمع میکردم و برای کسایی که دوسشون داشتم هدیه روز تولد یا روز پدر و مادر میخردم البته بعضی اوقات که فک میکنم بعضی کارام بی عقلی هم بودhih
وقتی دانشگاه رفتم پس اندازم خیلی کم شد/ولی بازم اونموقع تونستم ی حساب پس انداز مسکن جوانان برای خودم باز کنم از 15 هزار تومن شروع کردم هرسال ی مقداری بانک روش میاره که بیشتر پول به حسابم میریزم بازم خوبه خوبیه این پس انداز اینجوریه که نمیتونی از حسابت برداشت کنی چون کارتش حالت مسدود داره باید بری بانک و هرماهم پول کمی به حسابت واریز میکنی و دیده نمیشه /با پولای عیدی و پولای توجیبیم تونستم برای خودم سرویس طلا بخرم خداروشکر هم توی بانک دیگه هم پس انداز کردم که با اینکارم تازه تونستم به کسایی هم پول قرض بدم/الانم مامان خانومی ماهی 80 از وقتی دانشگام تموم شده بهم میده که بازم کمه کمش 50تومنش پس انداز میکنم البته تازه 3 ماهه که تموم کردمhih/خرید کلی هم که داشته باشم مامان خانومی زحمت خریدش میکشه
اینو میخواستم بگم که خیلی اوقات دلم ی چیزایی میخواد ولی خودمو کنترل میکنم خرید نمیکنم ادم باید چشم پوشی کنه /خریدایی که میکنم توی دفترچه یادداشم مینویسم/
واقعا راه کارهایی که دوستان گفتن منم هم جواب گرفتم خیلی تونستم پس انداز کنم/ولی بازم احساس میکنم که ولخرجمhih
ببخشید که وقتتون گرفتمFlowerysmile
لحظه ها را جمع کنید نه اشیا را.
  پاسخ
سلام
من یا بچه ها هر وقت میریم خرید پول باقی پول اگه خرد باشه میریزیم قلکhih
  پاسخ
والله هرچی فک میکنم به نتیجه نمیرسم
نه ولخرجم نه زیادی جمع میکنم
ممعمولا پولی که شوشو بهم میده نصف بیشترشو ور میدارم،باقی موندشو خرج میکنم،البته اگه نیاز باشه
خلاصه معمولی ام منDreamyeyesf
  پاسخ
اگر می خواهیم بچه هایی داشته باشیم که در آینده بتونن مدیریت مالی بسیار خوب برای در آمدشون داشته باشن و پس انداز کردن رو به راحتی انجام بدن باید از کوچیکی این کار رو بهشون آموزش بدیم و یادمون باشه این آموزش باید همیشگی باشه تا اثره خودش رو بگذاره . توی این مرحله با چند راه کاره ساده بچه های عزیزمون رو به پس انداز کردن تشویق می کنیم :: hih

طریقه آموزشه پس انداز به کودکان

تفریح، تفریح، تفریح – از پس انداز کردن و خرج کرد یک بازی بسازید. اگر فقط خرج کردن پول برایشان حکم تفریح داشته باشد، دیگر به پس انداز کردن رغبتی نشان نخواهند داد.

برنامه ها – وقتی فرزندتان بعنوان هدیه پولی می گیرد، برای آن پول برنامه بریزید. مثلاً اینکه بخشی یا همه آن را داخل قلکش بیندازد یا در حساب پس اندازش بگذارد. مطمئن باشید که آنها هم این را یاد گرفته و به بچه های خود آموزش می دهند.

توافق – اگر برای کمک کردن در کارهای خانه به فرزندتان پول جایزه بدهید مطمئن باشید که هر کاری که بگویید را انجام می دهند. حتی بچه های خیلی کوچک هم می توانند مسئولیت جمع کردن اسباب بازی هایشان را قبول کنند می توانید روزانه مبلغی را برای انجام برخی کارها برایشان در نظر بگیرید و جایزه بدهید تا فرصتی باشد که یاد بگیرند چطور پول دربیاورند. فکر نکنید این کار باعث می شود که فرزنده شما پولکی می شود . و برای هر کار از شما درخواسته پول می کند . به یاد داشته باشید به فرزندتان توضیح بدهید که برای در اوردنه پول باید سختیه زیادی متحمل شد . او اینگونه می آموزد برای رسیدن به پول باید زحمت بکشد . او اینگونه به مرور درک می کند که والدین تا چه اندازه برای تامین مخارج او زحمت می کشند .

پول خردها – خاموش کردن چراغهای اضافی، پس انداز کردن پول خردها و صدقه دادن از جمله کارهایی است که عادات و رفتارهای مثبت در بچه ها ایجاد می کند که یک عمر با آنها می ماند. حتماً برایشان دلیل آن کارها را هم توضیح دهید و بگویید که چه فوایدی با انجام آن کارها نصیبشان می شود. صدقه دادن به آنها یاد می دهد که افراد فقیر هم در دنیا هستند و این یعنی باید برای آنچه که دارند شکرگذار خداوند باشند.

عواقب – وقتی فرزندتان چیزی از شما می خواهد به جای اینکه به او "نه" بگویید، از او بپرسید که دوست دارد با پول خودش آن را بخرد یا نه و برایش توضیح دهید که آنکار چه عواقبی در بر دارد. خواهید دید که نسبت به خرج کردن پول خودشان میل کمتری نشان خواهند داد.

تحسین، تحسین، تحسین – درست است که از اشتباهاتمان در می گیریم اما با تحسین کردن هم یک رفتار مثبت را در فرد تقویت می کنیم و او را تشویق می کنیم که آن کار درست را دوباره انجام دهد چون مورد تحسین و تمجید قرار گرفتن حس خوبی به آدم می دهد. وقتی فرزندتان خوب خرج می کند، خوب پس انداز می کند یا صدقه می دهد او را تحسین کنید. دقت کنید که همیشه با روی باز و اخلاق خوش درمورد مسائل مالی به کودکتان آموزش دهید.

برایشان توضیح دهید که چرا می توانند یا نمی توانند برخی چیزها را که دوست دارند بخرند، داشته باشند. شما نمی توانید همیشه به تقاضاهای مالی آنها پاسخ مثبت بدهید. همچنین به چیزهایی که ممکن است از رفتارهای خود شما اقتباس کند هم دقت کنید. خوب است که به او یاد بدهید مسائل مالی خانواده مسئله ای خصوصی است و نباید خارج از خانه درمورد آن صحبت کند.

اگر با صدای آرام و زمزمه مانند درمورد قبض ها و مخارج خانه با فرزندتان صحبت کنید یاد می گیرد که این مسئله ای است که باید مخفی نگه داشته شود. همچنین باید دقت کنید که از کودکی درمورد مسائل مالی استرس و اضطراب نگیرد چون تا آخر عمر این استرس همراهش خواهد بود.

[تصویر:  20140507093451_46_900301_L600.jpg]
  پاسخ
در ادامه چند راهکاره دیگه برای تشویقه فرزندان به پس انداز

۱- به محض اینكه كودكان شمردن را آموخته، پول را به آنها معرفی كنید و در میان اطلاعات كافی به پاسخگویی به سؤالاتشان نقش فعالی داشته باشید. مشاهده و تكرار دو راه مهم آموزش به كودكان است.

۲- همزمان با رشد كودكان ارزشهای پول را برایشان توضیح دهید. به فرزندان خود بگویید كه چطور پس انداز كنند، چطور مقدار پول خود را افزایش دهند و از همه مهمتر چطور آن را خرج كننند.

۳- تفاوت بین نیازها، خواسته ها و آرزوها را به كودكان بیاموزید. بیان این موارد آنها را برای تصمیم گیری نسبت به خرج كردن صحیح پولشان درآینده آماده خواهد كرد.

۴- برای آموزش ارزش پول و پس انداز به كودكان تعیین هدف ضروری است. پیر یا جوان فرقی نمی كند، افرادی كه در زندگی هدفی ندارند به جایی نمی رسند.

۵- ارزش های پس انداز و صرفه جویی را به كودكان بیاموزید و به آنها بگویید كه مفهوم درآمد و پول چیست؟

۶- هنگامی كه به فرزندتان پول توجیبی می دهید او را تشویق كنید كه مقداری از این مبلغ را پس انداز كند. به طور مثال اگر در هفته ۵۰۰۰ تومان پول توجیبی می گیرد ۴۰۰۰ تومان را بابت مخارج خود و مابقی را به عنوان پس انداز كنار بگذارد.

۷- فرزندان خود را به بانك ببرید و برایشان حساب پس انداز باز كنید. یكی از راه های موفقیت های مالی آینده كودكان این است كه عادت پس انداز كردن را از سنین كم آغاز كنند. اما به یاد داشته باشید هنگامی كه فرزند شما تصمیم گرفت بخشی از پس انداز خود را برای خریدهای دلخواهش بردارد درخواست او را رد نكنید. در این صورت نسبت به پس انداز پولش دلسرد خواهد شد.

۸- برای آموزش اهمیت پول به كودكان روش منظمی را هنگام خرید كردن در پیش بگیرید. رفتن به خواروبار فروشی ها اغلب به عنوان یكی از اولین تجربه های پول خرج كردن كودكان به شمار می رود.

۹- هنگامی كه برای خرید به فروشگاه های مخصوص كودكان می روید به آنها بگویید كه چطور خرید می كنید و چگونه تفاوت قیمت ها، جنس، قابلیت ترمیم، گارانتی و سایر موارد مربوطه را درنظر می گیرید. اگر خرج كردن طبق برنامه ریزی انجام شود سرگرمی خوب و مفیدی خواهد بود. اما عدم داشتن برنامه در این زمینه اغلب باعث از بین رفتن ۳۰-۲۰ درصد از پول شما می شود.

۱۰- به كودكان اجازه دهید كه در مورد مسائل مالی خود تصمیم گیری كنند. آنها از انتخاب های خودشان درس می گیرند. می توانید قبل از خرید گفت وگویی با فرزند خود داشته باشید و به او یاد بدهید كه پیش از خریدهای مهم خود تحقیقاتی را انجام دهد یا به دنبال زمان مناسب برای خرید باشد.

۱۱- درباره خطرات قرض كردن و بدهی های سنگین به آنها توضیح دهید. به كودكان بگویید كه در قبال خرید اقساطی اجناس چگونه درصدی به عنوان بهره پول تعیین می شود.

۱۲- یك برنامه منظم برای تصمیمات مالی خانواده ترتیب دهید. این عملكرد شما برای آموزش به كودكان بسیار مفید است. با كودكان بزرگتر و نوجوانان خود درباره اقتصاد ملی و منطقه ای صحبت كنید و می توانید در زمینه چك، پول نقد، عادات صحیح خرج كردن، صرفه جویی و ... نكات مثبتی را كه خود از آن بهره می جویید، عنوان كنید.

[تصویر:  20140507093904_saving-money-tips.jpg]
  پاسخ
سه توصیه برای آموزش مدیریت پول به کودکان

1) تفاوت بین نیاز ها و خواسته ها را حتی به خردسال ترین کودکان آموزش دهید. توضیح دهید که بعضی از چیزهایی که کودک می خواهد ، خیلی گران است ، یا برای خرید برخی از اجناس باید صبر کند.

2) به کودکان خود اجازه دهید که از اوان کودکی خود تصمیمات مالی بگیرند. در مورد چگونگی خرج پول تو جیبی به او آموزش دهید. برای مثال پس انداز، خرج کردن ، صرف پول برای امور خیریه.

3)سرمایه گذاری را به کودک آموزش دهید. به او بیاموزید که در قبال کار درآمد دارید و بخشی از آن را باید بابت مالیات بپردازید.

این قدرت پول نیست که انسان را ثروتمند می کند بلکه تسلط داشتن بر آن و قدرت انسان در مدیریت پول و اقتصاد است که از او یک ثروتمند می سازد.

[align=center][تصویر:  20140507092611_1386988862-1386948908-savings.jpg]
  پاسخ
از همین امروز به خودتون بگید :

[تصویر:  20140507094152_tips-save-money-.jpg]

من پول پس انداز کردن رو دوست دارم...........

و لطفا توی این تصمیم سر سختانه بگید :

[تصویر:  20140507095328_.jpg]
  پاسخ
سلام
من خودم شاغل هستم و مدام در حال فکر کردن هستم که چطوری پولم رو پس انداز کنم تا بتونم باهاش کارهای بزرگ نه مانتو خریدن و چیزای دیگه به فکر خونه بزرگ هستم هرچند سخته(با تورم موجود) اما هیچ کاری نشد نداره،بخاطر همین تا حقوقم رو میگیرم در صورتی که همسری به پول نیاز نداشته باشه تمامش رو در یک حساب سپرده که سود بهش تعلق میگیره میذارم و درصورت نیاز روی حساب کارتی پول دریافت میکنم و وقتی میخوام چیزی بخرم مدام به این موضوع فکر میکنم که اگه بهش نیاز نداری نخر اسرافه و همین باعث میشه که از خریدنش منصرف شم1 (49)
امروز بحث و گفتگوها رو خوندم و با بعضی ها درمورد اینکه زن نباید حقوقش رو در اختیار شوهرش قرار بده مخالفم وقتیکه مرد زندگیتون فکر و ذکرش رفاه بیشتر زن و زندگیش هست چرا ما خودخواهانه برخورد کنیم و مگه همسرامون قراره خرج یه نفر دیگه کنن ، اگه ما سوار ماشین بهتر بشیم و یا اگه صاحب یه خونه بزرگتر بشیم خودمون کمتر از شوهرمون در رفاه هستیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مطمئن باشید خدا خودش ناظره و بیشتر دست ادمو میگیره من خودم تا وقتی شوهرم قسط و قرض داشت که البته هیچوقت تمومی نداره و اما به لطف خدا به مرور زمان سبک تر میشه کارت حقوقم کامل دراختیار شوهرم بود من نزدیک یکسال تمام حقوقم خرج قسط ها مون شد اصلاً کارتم دست شوهرم بود و الان نزیک دو ماهه که پولم رو پس انداز میکنم و مدام به شوهرم میگم اگه به پول نیاز داری از حسابم بردار و اصلا اهل اینکه دروغ بگم که فلان مانتو اینقده و ازش بیشتر پول بگیرم نیستم،همین دروغ برکت پول رو کم میکنه
البته به بعضی از خانم ها حق میدم شاید زندگی با یه مرد ولخرج و بداخلاق سخت باشه و نیاز به مخفی پس انداز کردن از شوهرشون باشه اما دروغ نه
خدایا حافظ پسرم باش
  پاسخ
پس انداز پول با هفت روش ساده

گاهی اوقات سخت کار در مورد پس انداز کردن شروع کردن آن است. شاید دشوار باشد که پی ببرید چه روش های ساده ای برای پس انداز کردن پول وجود دارد. و اینکه چگونه می توانید با استفاده از پس اندازتان اهداف مالی تان را تعقیب کنید. دنبال کردن گام به گام راهنمای ذیل می تواند کمک مناسبی برای بسط یافتن یک برنامه پس انداز واقع بینانه باشد.

1. تمامی مخارجتان را ثبت کنید

گام اول در پس انداز پول این است که بدانید چقدر پول خرج می کنید. برای یک ماه تمامی خرجهایتان را ثبت کنید. بدین شکل که بهای هر چیزی حتی هر لیوان چای، هر نخ سیگار، روزنامه و هر هله هوله ای که عصرها می خورید برای کل یک ماه ثبت کنید. بر اساس آنچه ثبت کرده اید ارقام مخارج تان را بر اساس طبقه بندیشان سازماندهی کنید: بنزین، خواروبار، حمل و نقل و در آخر هزینه کل هر یک از آنها را ثبت کنید.

2. بودجه بندی کنید

حال که تصویر واضحی از مخارج تان در یک ماه دارید، می توانید برای مخارج تان بودجه بندی کنید.خرج هایتان را محدود کنید و مطمئن شوید که پول برای روز مبادایتان کنار گذاشته اید. به خاطر داشته باشید که بودجه بندی تان شامل تمامی مخارج تان شود مخارجی که معمولاً واقع می شوند ولی نه هر ماه مانند هزینه تعمیر و نگهداری ماشین.

3. برای پس اندازتان برنامه ریزی کنید

با توجه به دخل و خرج ماهانه تان، در داخل بودجه بندی پس انداز هایان را طبقه بندی کنید و تلاش کنید پس اندازتان حداقل 10 تا 15 درصد درآمد خالص تان باشد. اگر خرج هایتان اجازه نمی دهند که چندان پس انداز کنید، زمان آن است که از خرج هایتان بکاهید. قبل از اینکه بخواهید به زدن از خرج خانه و وسیله نقلیه تان برای پس اندازفکر کنید، دنبال کاستن از مخارجی غیر ضروری که می توانید کمتر بابت آن خرج کنید باشید مانند، تفریح، رستوران و مانند آن.

4. هدف هایتان را مشخص کنید

تعیین هدف های پس انداز شروع آن را بسیار راحتتر می کند. با این نکته تعیین کننده شور کنید که چقدر طول می کشد تا به هدف تان برسید. بعضی از آنها هدف کوتاه مدت هستند ( که معمولاً بین یک تا سه سال طول می کشند)

پس انداز برای مخارج فوق العاده که شامل مخارج شش ماه تا یک سال شما شود (مانند پس انداز برای بیکاری و وقایع ضروری دیگر)

پس انداز برای خرید ماشین

پس انداز برای سفر در تعطیلات

سرمایه گذاری بلند مدت که می تواند شامل چندین سال یا حتی چندین دهه شود و می تواند شامل:

پس انداز برای بازنشستگی

پس انداز برای خرج تحصیل و دانشگاه فرزندان

پس انداز برای خرید خانه یا بازسازی خانه ی فعلی

5. اولویت هایتان را مشخص کنید

موقعی که وقت پس انداز می شود،افراد مختلف اولویت های مختلفی دارند. پس عاقلانه است که تصمیم بگیرید که کدامیک از هدف های پس انداز هایتان بیشترین اهمیت را دارد. بخشی از این پروسه تعیین مدت زمانی است که می توانید برای رسیدن به هدفتان صبر کنید و کنار گذاشتن ماهانه چه مقدار پول، به دستیابی به هدف تان کمک می کند. چنان که این کار را برای اهدافتان انجام می دهید، آنها را بر اساس اولویت شان مرتب کنید و بر مبنای بودجه ی ماهانه ی تان مبلغ آن را کنار بگذارید. به خاطر داشته باشید که رتبه بندی اولویت ها بدین معنی است که شما انتخاب کرده اید. اگر می خواهید بر پس انداز دوران بازنشستگی تمرکز کنید، اهداف دیگران تان در حاشیه قرار خواهد گرفت در حالیکه مطمنئن هستید به مهم ترین هدف هایتان خواهید رسید.

6. پس اندازهای متفاوت و راهبردهای سرمایه گذاری برای هدف های متفاوت

اگر برای اهداف کوتاه مدت سرمایه گذاری می کنید این روش های مطمئن را امتحان کنید:

افتتاح حساب کوتاه مدت عادی

افتتاح حساب بلند مدت که نرخ بهره بالاتری از حساب های عادی دارد

برای سرمایه گذاری های بلند مدت:

خرید بیمه های عمر و سرمایه گذاری

خرید سهام و اوراق مشارکت

7. بر رشد پس اندازتان نظارت کنید

هر ماه رشد پس انداز تان را بررسی کنید. این کار نه تنها به تثبیت برنامه پس انداز تان کمک خواهد کرد، بلکه همچنین بی پردن تان به مشکلات و رفع فوری آن کمک خواهد کرد. این روشهای ساده ی پس انداز پول، ممکن است حتی این انگیزه را به شما بدهد که بیشتر پس اندازکنید و سریع تر به هدفتان برسید.
لحظه ها را جمع کنید نه اشیا را.
  پاسخ
سلامWavesmileمن یه حساب بانکی برای پس انداز دارم اما کارت عابر نگرفتم تا ازش برداشت نکنم آخه یه علت خرج شدن پول در دسترس بودنشه
  پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چی کار کنم تا بتونم همیشه خونه رو مرتب نگه دارم؟ ratina 35 29,850 ۲۲-۱۰-۱۳۹۹, ۱۱:۳۲ عصر
آخرین ارسال: maryam567
  تجربه های خونه داری خودمون Galaxy 337 153,093 ۷-۹-۱۳۹۴, ۱۲:۳۰ صبح
آخرین ارسال: golnaz1393
  نكات ريز و مفيد براي صرفه جويي در منزل توسط خانوم خونه گلسان 53 29,428 ۲۹-۶-۱۳۹۴, ۰۳:۴۷ عصر
آخرین ارسال: سارا ساروی
  عکس و ایده هایی برای خانوم خونه و خانه داری tanha28 44 54,369 ۶-۱۰-۱۳۹۳, ۰۲:۲۸ عصر
آخرین ارسال: Galaxy
  روشهای نابود کردن سوسک ریز مامان نانی 23 27,358 ۱۳-۱۱-۱۳۹۱, ۰۲:۴۲ صبح
آخرین ارسال: banu_darya