• 14 رأی - میانگین امتیازات: 2.79
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث و تبادل نظر درباره ی روشهای پس انداز پول توسط خانوم خونه
#1
این تاپیک به درخواست تعدادی از کاربران ایجاد شده برای آموزش روشهای مفید پس انداز توسط خانوم گلهای عزیز.
لطفا توجه داشته باشین تاپیک از موضوع اصلیش دور و به گفتگوی روزانه تبدیل نشه.
[تصویر:  20131003221144_15c4c2e5-6e2b-45a6-9cba-2251ede00488.jpg]
  پاسخ
#2
اول منWavesmile
من به محض اینکه بول خورد تو خونه دیدم یا هدیه گرفتم رو اینجوریrunningrunningrunning میرم میندازمش توقلک بعد یک سال یاچند ماه میرم باهاش یه تیکه طلامیگیرمhih
غیر از بولهایی روکه توی عابرم نگه مبدارمDreamyeyesf
حالا بس اندازمون اینجوریه که تا حقوق گرفتیم بازم اینجورrunning میریم قسط میدیم.قسط دادن اولین کارمونه.Dash2Dash2بعدشم بولا رو تقسیم میکنیم برا کارهای روزمره.هرچی اضاف اومد میره تو دفترچه بانکیمون که مخصوصه بس اندازهFlowerysmileFlowerysmile
خانومای عزیز هرکی امضای منو دید برای حل مشکلم یه صلوات بفرسته.ممنون میشم
یه مشکلی سد راه زندگیم شده بدجور اعصابمونو بهم ریختهcrying
خدا کنه مشکلم حل بشه و زود برم سر خونه و زندگیم

  پاسخ
#3
سلام خانوما
این تاپیک به درخواسته چند تا از خانوم های کدبانو خانه دار که به فکره پس انداز هستن ایجاد شده . اول از همه از مدیره این بخش خانومه هنر تشکر می کنم هم با ایجاد این تاپیک موافقت کردن و هم زحمت ایجادش رو کشیدن .
توی اینجا می خواهیم روشه درست پس انداز کردن رو نشون بدیم . فقط خواهش می کنم اگر امکان داره اینجا رو به تاپیکه گفتگوهای روزانه تبدیل نکنیم چون مدیره این بخش به زحمت می افتن و مجبور به بستن یا پاک کردنه اینجا میشن .
پس فقط و فقط روش های درست رو بخونید و عمل کنید . فقط یک ماه رو به این کار اختصاص بدید ببینید می تونید این کارها رو بکنید یا نه ؟؟‌اگر نه پس بیشتر باید تمرین کنید چون با ولخرجی هیچ پولی جمع نمی شه . ممنونم FlowerysmileFlowerysmileFlowerysmileFlowerysmile

خوب قبل از آموزش با یه تسته خودشناسی شروع می کنیم تا ببینیم آدم ولخرجی هستیم یا نه . اگر آره پس در ادامه تکنیک هایی که باعثه دوری از ولخرجی هست رو شروع می کنیم .........

شما ممکن است که زیربنای اقتصادی و ساختار اقتصادی فردی مناسبی داشته باشید، اما اگر در انتهای ماه می بینید که نمی توانید پولی پس انداز کنید، باید بدانید مشکل از کجاست. آیا بیش از حد خرج می کنید؟ به این سؤالات با بله یا خیر پاسخ دهید.

۱ وقتی برای خرید کردن می روم، هیچ وقت نمی دانم که به طور دقیق چقدر پول دارم که برای خرید کردن خرج کنم.

الف) بله ب) خیر

۲ اگر چیزی ببینم که واقعا از آن خوشم بیاد، آن را می خرم، حتی اگر پول کافی نداشته باشم.

الف) بله ب) خیر

۳ هیچ وقت نمی فهمم پولم چطور خرج می شود.

الف) بله ب) خیر

۴ خیلی اوقات چیزهایی می خرم که وقتی به خانه می رسم از خودم می پرسم واقعا به آنها احتیاج داشتم یا نه و خیلی وقت ها می فهمم چیزهایی خریده ام که هیچ نیازی به آنها نداشته ام.

الف) بله ب) خیر

۵ نگرانی درباره مسائل مالی و هزینه ها خیلی وقت ها باعث می شود که حتی خیلی چیزهایی که برایم لذت بخش هستند دیگر لذتبخش نباشند.

الف) بله ب) خیر

۶ زمانی که به تعطیلات یا مراسمی مثل جشن تولدها و عروسی ها می روم، نمی دانم چقدر پول می توانم در این مراسم خرج کنم.

الف) بله ب) خیر

۷ همیشه فکر می کنم که پول زیادی برای خرید لباس، غذا خوردن در رستوران ها و تفریح می پردازم.

الف) بله ب) خیر

۸ به سختی و با تمام وجودم کار می کنم تا بتوانم هزینه های زندگی ام را بپردازم.

الف) بله ب) خیر

اگر پاسخ شما به هیچ کدام از سؤالات «بله» نبود یا فقط به یکی از این ۸سؤال جواب «بله» داده اید، یعنی هزینه کردن شما و حس ولخرجی تان درحد منطقی و معقول قرار دارد اما اگر بیشتر از یک پاسخ «بله» داشته باشید، یعنی هزینه کردن های شما غیرمنطقی است و شما ولخرجی های بی دلیل و غیرمعقول دارید و باید برای آن فکری کنید.
  پاسخ
#4
خوب خانوم هایی ولخرج هستند و دوست دارن پس انداز کنن دست به کار بشن و شروع کنن به تمرین و خرج نکردن .
بعضی ها فکر می کنند چون درآمدشان زیاد نیست نمی توانند پس انداز کنند ولی این مثل آن می ماند که بگوییم چون همه روز بیکار نیستیم نباید یک ساعت را به ورزش اختصاص دهیم. کارشناسان معتقدند که بهترین راه برای تقویت حساب بانکی این است که کم کم پس انداز کنیم ولی این کار را همیشه ادامه بدهیم. به جای اینکه ناگهان قسمت بزرگی از حقوق ماهیانه تان را به حساب پس اندازتان واریز کنید و مبلغ کمی را برای روزهای باقیمانده ماه نگه دارید، هر بار مبلغ کوچکی را پس انداز کنید. خواهید دید بدون اینکه خودتان متوجه شوید پس اندازتان هر ماه بیشتر خواهد شد. هرچه بیشتر شاهد بیشتر شدن موجودی حسابتان باشید، انگیزه بیشتری برای پس انداز کردن پیدا خواهید کرد. ( یک توصیه بسیار مهم . اغلب خانوم ها پول پس انداز شده را به خریده طلا و سکه اختصاص می دهند ولی این اشتباه است . چون ممکن است قیمته طلا دستخوش نوسانات شده و امکان دارد باعث ضرر شود . بهترین کار باز کردن حساب در بانک است . حسابی که سوده روزانه به مبلغه پس اندازتان اضافه می کند . یک سرمایه گذاری صد در صد بدونه ریسک و مطمئن )


1 - باید بدانید دقیقا در ماه چقدر در آمد دارید . بعضی ها به خاطره داشتنه شغله آزاد درآمده ثابتی ندارند در این جور موارد در آمد میانگینه هفتگی در آمد رو بسته به شرایطه خودتون مشخص کنید .

2 - يك دفتر يا تقويم تهيه كنيد و از بزرگترين مخارج تا ريزترين آن ها را حتي با تاريخ در آن يادداشت كنيد. سعي كنيد حتي الامكان چيزي را از قلم نيندازيد. حتي اگر چكي را خرج مي كنيد و يا از كارت هاي اعتباري استفاده مي كنيد، سعي كنيد همه و همه را در دفتر مورد نظر يادداشت كنيد. با اين شيوه اولاً در آخر ماه در حالي كه بهت زده شده ايد نمي گوئيد: «نفهميدم پولم چطور تمام شد». ثانياً با احتساب روزانه مخارجتان، با كسري بودجه مواجه نمي شويد.

3 - لیستی از مخارجتان تهیه کنید به جای اینکه همه حساب و کتاب ها را در ذهنتان انجام دهید و مرتب از خودتان بپرسید چقدر خرج کرده ام و حالا چقدر پول دارم و ... لیستی تهیه کنید و همه هزینه ها را یادداشت کنید. بدین ترتیب هم بر مخارج ماهانه کنترل بیشتری خواهید داشت و هم انگیزه ای برای صرفه جویی و خود داری از مخارج غیرضروری پیدا خواهید کرد. با خودتان قرار بگذارید به هیچ عنوان خریدی غیر از مواردی که در لیست آمده انجام ندهید . قرار بگذارید هیچ موردی در بازار شما را وسوسه به خرید و ولخرجی نمی کند .

4 - هميشه هزينه هاي معمولي و ماهانه كه ثابت است، مثل قبوض و مخارج روزمره، را در اول ماه محاسبه كرده و سعي كنيد پول آن را کنار بگذارید و تحته هیچ شرایطی به آن پول دست نزنید . در اين صورت است كه تا پايان ماه هيچ نگراني از بابت كسري بودجه نخواهيد داشت.برخي از افراد، صرفه جويي را با هزينه نكردن برخي از ضروريات اشتباه مي گيرند. مثلاً از پرداختن هزينه بيمه اتومبيل خود صرف نظر مي كنند كه در اين صورت ضرر را چندين برابر پرداخت مي كنند. (البته اگر ضرر مالي باشد). اگر خداي ناكرده تصادفي اتفاق بيفتد كه حتي يك فرد آسيب ببيند، برخي اوقات جبران ناپذير است؛ بنابراين هزينه هاي ضروري را هيچ گاه از قلم نيندازيد و در محاسبات اول ماه حتماً آن را در نظر بگيريد.

5 - قبل از خريد هر چيز، قيمت ها را مقايسه كنيد و با وارد شدن به اولين فروشگاه، دست به جيب نشويد. سعي كنيد به جاهاي مشابه ديگر هم سر بزنيد و قيمت ها را بسنجيد؛ آنگاه خريد كنيد. بدين ترتيب نه سرتان كلاه مي رود و نه پول اضافي از جيب تان خارج مي شود. ديگر اين كه سر قيمت ها چانه بزنيد، بدون اين كه خجالت بكشيد. اگر دقت كنيد مي بينيد كه افراد متمول، بيشتر از افراد ديگر بر سر قيمت ها چانه زني مي كنند؛ چون آن ها قدر پولي را كه با زحمت به دست آورده اند، مي دانند.هيچ وقت فراموش نكنيد كه اكثر افراد ثروتمند و متمول از اول ثروتمند و مرفه نبوده اند و بسياري از آن ها با سختي، پس انداز اندك اندك درآمد و خرج نكردن هاي بيهوده به اين ثروت دست يافته اند. شما هم مي توانيد از همين الان شروع كنيد و زمان را از دست ندهيد.

6 - برخي مي گويند ما نمي توانيم پس انداز كنيم و هر پولي دستمان بيايد خرج مي شود. راه ديگر براي پس انداز اين است كه صندوق هاي قرض الحسنه خانوادگي و فاميلي تشكيل دهيد يا اگر هست شما هم عضو شويد. بدين ترتيب اگر هم نخواهيد مجبوريد هر ماه مبلغي را به اين صندوق اضافه كنيد و از وام آن صندوق هم مي توانيد استفاده كنيد.

7 - وقتی احساساتی هستید، مثلا دلتان گرفته یا از چیزی خوشحال هستید، به خرید نروید چون احتمال اینکه ولخرجی کنید و چیزهایی را بخرید که به آنها نیازی ندارید زیاد است. خیلی اوقات برای اینکه از احساسات منفی فرار کنیم و ذهنمان را از چیزهای ناراحت کننده منحرف کنیم، چیزهایی را می خریم که برای لحظاتی شادمان می کنند. مثلا ممکن است فقط به منظور خرید یک پیراهن به فروشگاه رفته باشیم ولی با یک شلوار، یک کت و چند جفت جوراب و چیزهای دیگر به خانه برگردیم. اگرچه خرید چنین چیزهایی برای لحظاتی ما را شاد می کنند، اما این شادی به زودی از بین می رود و آنوقت ما می مانیم و چند وسیله غیرضروری و یک حساب خالی! همین مطلب در مورد مواقعی که بسیار گرسنه هستید و به فروشگاه می روید صادق است. ممکن است گرسنگی به شما فشار بیاورد و به محض دیدن هر یک از محصولات داخل مغازه فکر خریدنش به سرتان بزند!

8 - به وبلاگ های مالی مراجعه کنید و یا وبلاگ خود را بسازید
وبلاگ هایی با موضوعات پول و درآمد و سرمایه گذاری به تازگی طرفداران زیادی پیدا کرده و می توانند الهام بخش بسیاری از افراد باشند. همچنین سرک کشیدن به زندگی دیگران و خبردار شدن از مخارج آنها می تواند جالب باشد. حتی اگر شجاعت کافی را داشته باشید می توانید وبلاگ خودتان را داشته باشید و توصیه های خود را به اشتراک بگذارید. با این کار نه تنها با کسانی که در زمینه های اقتصادی با شما همفکر هستند ارتباط برقرار می کنید، بلکه نوعی انگیزه و احساس غرور را در شما ایجاد خواهند کرد.
  پاسخ
#5
خلاصه موارده بالا به این صورت هست که باید قدم به قدم اش رو تمرین کرد و چیزی از قلم نباید بندازید .
1 - مشخص کردنه در آمد
2 - یادداشت کردنه تمام مواردی که بابت آن از درآمدتون کم میشه . از ریز تا درشت
3 - قبل از خرید یه لیست تهیه کنید که چی احتیاج دارید و فقط مواردی که توی لیست مشخص کردید بخرید . و به هیچ عنوان نگذارید وسیله ایی غیر از چیزی که توی لیست مشخص کردید برای خریدن شما رو وسوسه کنه . هر وقت می خوایید یه چیزی رو بخرید به خودتون بگید واقعا بهش احتیاج دارم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
4 - هزینه های معمولی و ثابته هر ماه رو اول از همه از روی در آمدتون جدا کنید و بزارید کنار
5 - قبل از خرید قیمتش رو مشخص کنید . چند جا دیگه برید و سری به قیمت های دیگه بزنید . چانه زدن رو هم فراموش نکنید . خجالت نداره که مزه خرید به چونه زدن و پایین آوردنه قیمته hih
6 - حتما سعی کنید توی یه صندوق قرعه کشی شرکت کنید و نگید نمی شه .
7 - وقتی ناراحتید یا احساساتی و یا گرسنه به هیچ وجه خرید نکنید .
8 - دائما به وبلاگهای اقتصادی سر بزنید . گاهی همین وبلاگ های ساده می تونه راه های خوبی برای پول درآوردنه و پس انداز به عنوانه ایده به شما معرفی کنه

همین ها رو فعلا تمرین کنید تا با مطالب جدید بیام . مطمئنم همین چند مرحله ساده رو اگه انجام بدید تفاوت رو احساس خواهید کرد . Flowerysmile(1782)[/php]
  پاسخ
#6
من هر ماه اول یه نیم سکه یا اگه پاداش گرفته باشم یه سکه می خرم بعد بقیه حقوقم رو صرف خریدای ضروریم می کنم
  پاسخ
#7
عزیزم برای اون دسته از خانومها که خانه دارن و همسراشون خریدا رو میکنن و پولهایی که دستشون میاد خیلی خیلی کمه هیچ راه حلی نیست؟
برای کشتن یک پرنده یک قیچی کافی ست.لازم نیست آن را در قلبش فرو کنی یا گلویش
را با آن بشکافی .پرهایش رابزن...خاطره پریدن با او کاری می کند که خودش را به
اعماق دره ها پرت کند .
  پاسخ
#8
کل خرید خونه مخارج دیگه با همسریه ولی اجاره خونه که 100تمنه واسه منه ولی من نمیتونم حتی 1000تومن پس انداز کنم خیلی دوست داشتم منم میتونستم یه پس انداز هرچند کوچیک داشته باشم شما چی مییگید؟
سعی کن هرکاری میکنی به بهترین صورتش باشهFlowerysmile
  پاسخ
#9
(۲۱-۶-۱۳۹۲, ۰۳:۴۲ عصر)مهدیار 9 نوشته است: کل خرید خونه مخارج دیگه با همسریه ولی اجاره خونه که 100تمنه واسه منه ولی من نمیتونم حتی 1000تومن پس انداز کنم خیلی دوست داشتم منم میتونستم یه پس انداز هرچند کوچیک داشته باشم شما چی مییگید؟
RE: بحث و تبادل نظر درباره ی روشهای پس انداز پول توسط خانوم خونه
عزیزم برای اون دسته از خانومها که خانه دارن و همسراشون خریدا رو میکنن و پولهایی که دستشون میاد خیلی خیلی کمه هیچ راه حلی نیست؟


سلام به خانومای گل
خیلی ها هستند که مثل شما در خرج خونه مشارکتی ندارند و به همین دلیل نمی تونن پس اندازی داشته باشند . برای این دسته از خانوم ها فقط یک نسخه میشه پیچید و اون هم اینه که دنباله یک شغله خانگی در آمد زا برای خودشون باشن . نود در صده مردها با اینکه زن در خانه خودش کار کنه و منبع در آمدی داشته باشه هیچ مشکلی ندارند . به همین خاطر هر هنری که می تونید یاد بگیرید و اگر هنری دارید می تونید اون رو به دیگران آموزش بدید و از همین راه منبع در امدی برای خودتون درست کنید .
کارهای زیادی رو یک زن می تونه در خانه انجام بده تا بتونه در آمدی برای خودش کسب کنه . مثل خیاطی آرایشگری درست کردن ترشی جات خانگی درست کردنه تابلو و کارهای زیاده دیگه که بستگی به توانایی و خواست طرف داره .
FlowerysmileFlowerysmileFlowerysmileFlowerysmile
  پاسخ
#10
قدم به قدم تا پس انداز پول

بدانید که هیچوقت برای پس انداز کردن پول دیر نیست. در اینجا

1 . همه ی حقوقتان را خرج نکنید
کار را با نگهداشتن میزان حتی خیلی کمی از حقوقتان شروع کنید. سعی کنید هر ماه 15 تا 18 درصد از حقوق دریافتیتان را کنار بگذارید، اما اگر نتوانستید آنقدر هم پس انداز کنید باز نگران نباشید. مهم این است که پیوسته مقداری هرچند هم کم را پس انداز کنید.

2. تعداد برداشت از حساب خود را کمتر کنید
هروقت که با استفاده از دفترچه حسابتان، پولی برداشت می‌کنید، یک نرخ اضافی هزینه می‌کنید. مخصوصاً اگر برداشت را در بانک خودتان هم انجام ندهید، این هزینه بیشتر خواهد شد.
پس به جای برداشت‌های مختلف، هزینه ی یک هفته ی خود را برآورد کرده و همان میزان پول از حساب برداشت کنید و هر مقدار که آخر هفته از آن پول باقی ماند را به پس انداز خود اضافه کنید.

3. حواستان به پولتان باشد
به خوبی مراقب دخل و خرجتان باشید. ببینید پولتان را کجا خرج می‌کنید. آن دسته از افرادی که می‌دانند پولشان را بابت چه خرج میکنند، معمولاً کمتر خرج کرده و بیشتر پس انداز می‌کنند. با یادداشت کردن همه ی خرج و مخارجتان، هیچوقت بیش از بودجه تان خرج نخواهید کرد.

4. کمتر سراغ وام‌های کوتاه مدت برید
پولی که صرف سود وام می‌شود، پولی است که می‌تواند پس انداز شود. تا آنجا که می‌توانید سعی کنید کمتر سراغ وام گرفتن بروید. به خصوص وام‌های کوتاه مدت مثل وام دانشجویی، وام ماشین و امثال اینها.

5. برنامه ریزی منظم پس انداز داشته باشید
به ندرت پیش می‌آید که کسی پس انداز را جزء برنامه ی منظم زندگی خود قرار دهد. اما توصیه من به شما این است که سعی کنید هر ماه، هر چقدر که می‌توانید، حتی 20،000 تومان هم که شده، اما به طور مداوم و منظم پس انداز کنید.

همین امروز شروع کنید

حق با خواننده ی عزیزی بود که در این مقاله نامه اش را مطرح کردیم. او فهمیده است که باید قبل از اینکه خیلی دیر شود، راهی برای پس انداز کردن پولش پیدا کند. چون شما هیچ وقت نمی دانید که در آینده چه اتفاقی می‌افتد و کی به مقداری پول ضروری احتیاج پیدا می‌کنید.

15 سال آینده که فرزندان او می‌خواهند به دانشگاه بروند، چه می‌شود؟ آیا این آقای محترم از پسِ خرج و مخارج دانشگاه آنها برمی آید؟ اگر کارش را از دست بدهد چه؟ او همین حالا هم برای پرداخت کرایه خانه کلی به دردسر می‌افتد، چه برسد به آن موقع.
به خاطر همین است که پس انداز کردن پول به یکی از مهمترین مسائل زندگی تبدیل می‌شود. چون هیچکس نمی داند روز مبادا کی است و چه اتفاقی برایش می‌افتد!

16 - کهنسالی خود را مجسم کنید.
آیا می‌خواهید برای بازنشستگی خود پس انداز داشته باشید؟ طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال تحقیقات بازاریابی راز این امر آنست که تصویر کهنسالی خود را در ذهنتان مجسم کنید (موی خاکستری، چین و چروک و …).

در این تحقیق محققان به یک گروه از افراد تصویر کنونی فرد و به گروه دوم تصویر ساختگی از فرد در سن ۷۰ سالگی را ارائه دادند. آنگاه به شرکت کنندگان گفته شد تصور کنند در صورتیکه ۱۰۰۰ دلار به آنها داده ‌شود، آنها پول را در کدام مورد خرج خواهند کرد: ۱- خرید کالایی زیبا برای فردی خاص، ۲-سرمایه گذاری در صندوق بازنشستگی،‌ ۳- طراحی یک موقعیت عجیب و سرگرم کننده، ۴-گذاشتن در حساب. افرادی که تصویر خود را در سن ۷۰ سالگی دیده بودند ۲ برابر سایرین تمایل به پس انداز پول در صندوق بازنشستگی نشان دادند.
  پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چی کار کنم تا بتونم همیشه خونه رو مرتب نگه دارم؟ ratina 35 29,850 ۲۲-۱۰-۱۳۹۹, ۱۱:۳۲ عصر
آخرین ارسال: maryam567
  تجربه های خونه داری خودمون Galaxy 337 153,106 ۷-۹-۱۳۹۴, ۱۲:۳۰ صبح
آخرین ارسال: golnaz1393
  نكات ريز و مفيد براي صرفه جويي در منزل توسط خانوم خونه گلسان 53 29,428 ۲۹-۶-۱۳۹۴, ۰۳:۴۷ عصر
آخرین ارسال: سارا ساروی
  عکس و ایده هایی برای خانوم خونه و خانه داری tanha28 44 54,369 ۶-۱۰-۱۳۹۳, ۰۲:۲۸ عصر
آخرین ارسال: Galaxy
  روشهای نابود کردن سوسک ریز مامان نانی 23 27,360 ۱۳-۱۱-۱۳۹۱, ۰۲:۴۲ صبح
آخرین ارسال: banu_darya