امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.43 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بذرالبنج یا بنگ دانه Hyoscyamus niger
#1
اين گياه سمي حداقل 2000 سال است که به عنوان يک داروي مسکن کاهنده ي درد و شل کننده ي ماهيچه ها شناخته شده است. همه ي خواص در برگهاي گياه جمع مي باشند. در قرن اول بعد از ميلاد، يونانيان از اين گياه به عنوان شربت خواب آور و مسکن استفاه مي کردند. د رطول قرون وسطي بذرالبنج يا بنگ دانه يا سيگران به عنوان يک داروي خانگي شفادهنده ي دندان درد و دردهاي روماتيسمي، مثل سيگار مي کشيده اند. نتايج ثبت شده از اين درمان خانگي نشان ميدهد که شفا دهندگي دارو غير قابل پيش بيني بوده و مواردي از قبيل تشنج، پرت و پلا گويي و ديوانگي را به دنبال داشته است. جرارد درباره ي اين شيوه درماني نوشته است: «يک خواب بدون آرامش، شبيه خوابي که به دنبال مستي عارض انسان مي گردد؛ خوابي که طولاني مي شده و در نهايت مرگ بيمار را به دنبال داشته است».
کولپپر ادعا کرده است که اين گياه تحت نفوذ سياره ي زحل (کيوان) فرمانرواي استخوانها و اسکلت بندي انسان قرار دارد و برگ گياه را براي درمان درد مفصلها، سياتيک و سردرد تجويز مي کرده است. اين گياه در گذشته يک مسکن و بي حسي دهنده ي مجاز بوده و براي گرفتگيهاي دردناک عضلاني ناشي از اختلال دستگاه ادراري، آسم و هيستري استفاده ميشده و مقادير کم و مرتب آن براي بيخوابي، درد اعصاب و سردردهاي عصبي تجويز مي شده است .
به علت خطر ايجاد مسموميت، امروزه از آن به عنوان يک داروي خوراکي استفاده نمي شود. گفته شده که بنگ دانه يکي از اجزاي اصلي شراب جادوگران و همچنين جزئي از پمادي بوده است ک ساحران در مراسم جادوگري خود به مقدار زيادي استفاده مي کرده اند و حالت خيالبافي و تشنج را به وجود مي آورده اند. به دليل خواص تخديري، برگهاي آن را مثل سيگار مي کشيده اند که اغلب نتايج خطرناکي به دنبال داشته است. در سال 1910، قاتل مشهور انگليسي - دکتر کريپن - همسرش را با اين گياه مسموم کرد. خوکها با خوردن مقدار زيادي از اين گياه هم دچار هيچ عارضه اي نمي شوند و به همين دليل به اين گياه عنوان لوبياي خوک هم داده شده است .احتياط : تمام قسمتهاي اين گياه سمي است.زيستگاه طبيعي :
گياه بومي اروپا مي باشد. ولي به کانادا، آمريکاي شمالي، آسياي غربي و تمام قسمتهاي جنوبي قاره هم برده شده است. بذرالبنج به طور خود رو در زمينهاي شخم نزده، سواحل شني کنار درياي و اطراف ساختمانهاي متروکه و کپه هاي آشغال و زباله مي رويد .مشخصات ظاهري :
گياهي يکساله و گاهي دو ساله به طول 30 تا 75 سانتي متر و با بوي قوي و تهوع آور مي باشد. در پايين ساقه، برگهاي بيضي شکل با سطح دانه دار، به رنگ سبز خاکستري تيره هستند. در قسمتهاي بالاتر برگها به طور مشخصي رگه دار، بدون ساقه و سبز کم رنگتر مي شوند. ساقه و برگها چسبناک هستند و وقتي لمس شوند، دست به آنها مي چسبد. از اوايل تا اواخر تابستان، گلهاي کرکدار قيفي شکل به رنگ زرد نخودي با رگه هاي زرشکي ظاهر مي شوند. کپسول حاوي دانه ها در وسط گل قرار دارد. بعد از شکافته شدن سرپوش کپسول، دانه هاي ريز بيشماري ظاهر مي شوند .

منبع: botany.dostan.ir

چند ماه پیش با دوستم چند تا از اینا کندیم اون موقع نمی دوسنیتم سمیه ولی هیچیمون نشدha حالا سمیتش نمی دونم چطوره؟


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
بنگ دانه یا بذرالبنج گیاهی دو ساله از خانواده Solanaceae وازجنسHyoscyamus با نام علمیHyoscyamus niger می باشد .

در کتب طب سنتی به نام های بنج ، سیکران وماش عطار آمده است .

مشخصات گیاه شناسی:

بنگ دانه گیاهی علفی ، پوشیده از کرک وغده، چسبناک با بوی ناخوشایند و ریشه ای راست ، دراز وضخیم است .

ساقه آن ایستاده ، منشعب ، پوشیده از کرک های نسبتاٌ بلند و ارتفاعی حدود 120- 20 سانتی متر است .

برگ ها قاعده ای ، تخم مرغی ، پهن دراز ، متناوب ، مثلثی شکل ، نوک تیز ، در سطح فوقانی و تحتانی دارای پوشش کرکی و برگ های ساقه ای بدون دم برگ ، ساقه آغوش وپوشیده از کرک های بلند هستند .

گل به رنگ زرد با رگه های ارغوانی است .

میوه آن به صورت کپسولی پر از دانه های قهوه ای رنگ است .

موارد استفاده :

برای مصارف دارویی برگ ها وحتی ساقه های برگ دارودانه های آن را جمع آوری می کنند .

برگ ها را هنگامی که گیاه گل داده وحداکثر رشد خود را نموده است به طور تدریجی جمع آوری کرده سپس در لایه های نازک در سایه یا در خشک کن با حداکثر 50 درجه سانتی گراد خشک می کنند . پس از خشک شدن گیاه دارای عطری تخدیر کننده بوده و بایستی در پاکتهای در بسته نگه داری شوند .

آنها محتوی آلکالوییدهای سمی از قبیل هیوسیامین ، آتروپین ، اسکوپولامین هستند که مثل (رازک) روی سیستم اعصاب مرکزی ( پاراسمپاتولیتیک )اثر می کنند .

به علت سمی بودن شدید این گیاه در طب مردمی از آن استفاده نمی شود .

در صنایع دارو سازی داروهای ضد آسم ، آرام بخش ، ترمیم کننده سیستم اعصاب و تسکین نارا حتیهایی که در رابطه با ضعف پیری ایجاد می شود از آن تهییه می گردد .

همچنین ضد اسپاسم وتشنج بوده وتأثیر با ارزشی در نشانه های بیماری پارکینسون دارد و رعشه وسخت شدگی را بر طرف می نماید .

ضماد آن را جهت از بین بردن و تسکین دردها مانند میگرن ، درد اعصاب ، درد دندان ،درد روماتیسم ، ورم پستان ، نقرس ودرد گوش نافع است .

احتیاط مصرف : تمام این گیاه شدیداٌ سمی بوده و از مصرف غیر مجاز وبیش از حد باید خود داری کرد .

مصرف زیاد آن موجب خناق ودیوانگی می شود .(فقط طبق دستور پزشک)باید مصرف گردد .

منبع:شناسایی گیاهان دارویی - تالیف : مهندس مهدی عماد .

گیاهان دارویی ـ تالیف : ساعد زمان

منبع:http://samani2008.blogfa.com/post-2200.aspx
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }