امتیاز موضوع:
  • 37 رای - 3.19 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بررسي علل و روش درمان جوش صورت در بزرگسالي
#1
Restart-1 
شايد در اطرافتان افرادي را بشناسيد كه در دوران ميانسالي نيز از شر جوش و آكنه خلاص نشده‌اند و از جوش‌هاي صورت خود رنج مي‌برند.شيوع اين نوع از جوش‌ها در دوران پس از بلوغ كه سبب قرمزي و تورم پوست صورت مي‌شود در ميان مردم به جوش بزرگسالي معروف است و پزشكان نام آن را «رزاسه» (رز به معني قرمز) گذاشته‌اند.

دكتر نيما استواري، فوق‌تخصص ليزر و زيبايي درباره اين بيماري به جام‌جم مي‌گويد: «رزاسه» مشتمل بر قرمزي و مويرگ‌هاي بسيار ظريف بر روي گونه‌هاي فرد است كه ممكن است روي اين مناطق (گونه و بيني) به صورت مرتب جوش بزند كه معمولا اين بيماري در 30 سالگي به بالا رخ مي‌دهد و بيشتر پوست صورت زنان را درگير مي‌كند.

رزاسه اغلب با تمايل به برافروختگي و قرمزي صورت شروع مي‌شود و با پيشرفت بيماري به صورت قرمزي دائمي قسمت مياني صورت كه تدريجا گونه‌ها، پيشاني، بيني و چانه را نيز گرفتار مي‌كند و با استقرار بيماري عروق خوني ظريف و برآمدگي‌هاي كوچك در اطراف و روي مناطق قرمزرنگ پديدار مي‌شود و برخلاف جوش‌هاي غرور جواني،‌دانه‌هاي سرسياه در ‌آنها ديده نمي‌شود.

به گفته اين فوق تخصص ليزر و زيبايي، بيماري هنگامي شروع مي‌شود كه فرد در سنين ميانسالي قرار دارد و بيمار به طور مكرر در ناحيه مياني صورتش دچار جوش، گرگرفتگي و قرمزي مي‌شود و همزمان گاهي در پلك بيمار قرمزي‌هايي مشاهده مي‌شود كه به درمان‌هاي عادي جوش پاسخ نمي‌دهد.

اين پزشك متخصص خاطرنشان مي‌كند: رزاسه توسط برخي از عوامل همچون غذاها و نوشيدني‌هاي پرحرارت و گرم (چاي داغ) و ادويه‌‌جات (فلفل و ...) تشديد مي‌شود كه باعث بروز قرمزي بيشتر در صورت مي‌شود.

چگونه رزاسه را تشخيص دهيم
جوش‌هاي قرمزرنگي كه گاهي چركي نيز مي‌شوند و همراه با عروق ظريف خوني در پوست نمايان مي‌شوند، نزديك به 50‌درصد از مبتلايان را دچار گرفتاري‌هاي چشمي مي‌كند كه اگر اين عوارض درمان نشوند مي‌تواند وضعيت بغرنجي را به وجود آورد.تحقيقات نشان مي‌دهد زنان با پوست سفيد،‌ بين سنين 30 تا 50‌سال،‌ بيشتر از ديگران در معرض اين بيماري قرار مي‌گيرند و معمولا در يك دوره طولاني ايجاد مي‌شود و در ابتدا به صورت تمايل به قرمز شدن، التهاب صورت و حساس شدن شديد به مواد آرايشي بروز مي‌كند كه ممكن است در شرايط عصبي و استرس‌زا برانگيخته شود.

درمان
دكتر استواري با اشاره به اين كه اين بيماري به درمان سخت جواب مي‌دهد، عنوان مي‌كند كه «رزاسه» داراي درمان‌هاي متنوعي است كه تشخيص‌ آن با پزشك است.

وي مي‌افزايد: از آنجا كه رزاسه داراي دو بخش جوش و قرمزي است براي از بين بردن قرمزي و مويرگ‌هاي ريز كنار بيني و گونه‌ها از ليزر استفاده مي‌شود و جوش‌ها با تجويز پزشك متخصص التيام‌ بخشيده مي‌شوند، ولي با اين حال نمي‌توان اين موارد را از درمان‌هاي قطعي رزاسه ذكر كرد. چرا كه اين بيماري به صورت دوره‌اي است و مراحل آن شدت و ضعف دارد.

اين فوق‌تخصص ليزر و زيبايي با بيان اين كه تاكنون علت طبيعي اين بيماري شناخته نشده است، مي‌گويد: فردي كه دچار اين بيماري مي‌شود بايد از نور مستقيم آفتاب بپرهيزد و از ضدآفتاب استفاده كند؛ چرا كه نور خورشيد قرمزي صورت را تشديد مي‌كند.

چند توصيه
از آنجا كه علت بيماري هنوز شناخته نشده است بهتر است افراد مبتلا براي عدم تشديد بيماري، موارد ذيل را رعايت كنند:

- سعي شود از نوشيدني‌هاي داغ، غذاهاي تند و كافئين موجود در قهوه و نوشيدني‌هاي الكلي پرهيز شود.

- كمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب، استفاده از كلاه و بكار بردن فرآورده‌هاي مناسب ضدآفتاب در اين امر بسيار كمك‌كننده است.

- اجتناب از دستكاري، مالش، ماساژ و شستشوي زياد صورت كه پوست قرمز با هر يك از اين موارد بيشتر تحريك مي‌شود.

- پرهيز از مواد آرايشي محرك و انجام حركات ورزشي به صورت متعادل، مي‌تواند اين بيماري را تعديل و از پيشروي آن جلوگيري كند.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه جوش صورت را درمان کنیم؟ کتی 20 0 1,366 ۱۷-۰۷-۱۳۹۲, ۰۱:۵۷ ب.ظ
آخرین ارسال: کتی 20