امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بهداشت دهان و دندان خود را چگونه رعایت کنیم؟
#1
این سؤال برای همه ی ما مطرح است که چگونه مسواک بزنیم، از چه مسواکی استفاده کنیم و چند بار در روز باید مسواک زد؟
اولین نکته که باید رعایت شود، تداوم عمل مسواک زدن است. یعنی باید این عمل هر روز در ساعات خاصی تکرار شود. بهتر است وعده های غذایی خود را مشخص کنیم و تمام چیز هایی که در روز قصد خوردنش را داریم در این وعده ها نوش جان کنیم و بعد از آن مسواک بزنیم. مصرف میان وعده ها به خصوص مواد شیرین و قندی و نشاسته دار اصلی ترین علت پوسیدگی دندان است.
طبق تحقیقات انجام شده اگر شما تمام سطوح دندانی خود را کاملاً تمیز کنید حداقل 1 دقیقه طول خواهد کشید پس اگر مسواک زدن شما کمتر از این مدت طول می کشد حتماً قسمتی از دندانهای شما تمیز نشده است.
مسواکتان می تواند یک مسواک ساده ایرانی باشد یا رنگی و شکل دار خارجی و یا حتی یک مسواک برقی. مطالعات می گویند که در صورت رعایت نحوه صحیح مسواک زدن هیچ تفاوتی بین انواع مسواک ها وجود ندارد. این شما هستید که باید مسواک دلخواهتان را که برایتان راحت تر است و دوستش دارید انتخاب کنید. اگر شما مشکل خاص لثه یا دندان ندارید بهتر است یک مسواک با سفتی medium یا soft (بسته به میزان فشار دستتان) انتخاب کنید.
نحوه صحیح مسواک زدن برای دندانهای دائمی همانطور که در شکل می بینید به صورت modified roll است. به این صورت که مسواک باید با یک زاویه °45 نسبت به دندان به سمت لثه قرار گیرد تا مقداری از لثه را هم بپوشاند. سپس با حرکت آرام و فشار ملایم دست همزمان با جلو عقب کردن مسواک بر روی دندان، به سمت لبه دندان حل داده می شود. این عمل برای هر دندان باید چند بار تکرار شود.
[عکس: 20131231115433_securedownload.jpg]
بهترین کار این است که از یک سمت (مثلاً سطح خارج راست بالا) شروع کنید و به ترتیب ( بعد سطح خارج چپ بالا و به همین صورت برای پایین و بعد به همین صورت برای سطوح داخلی) مسواک بزنید. در هر بار دو دندان را در نظر بگیرید و چند بار حرکت modified roll را انجام دهید و بعد بروید سراغ دو دندان بعدی. در نواحی سطوح داخلی قدامی ها یا سطوح خلفی دندان های آخر هر فک، شاید عرض مسواک جا نشود که باید در این صورت مسواک را طبق شکل عمودی گرفت. اما اگر شما مدت ها از روش خاصی برای مسواک زدن استفاده کرده اید و دندانپزشکتان در معاینات دو سال گذشته پوسیدگی نیافته است پس به همان روش مسواک زدن خودتان ادامه دهید و نیازی به تغییر آن نیست. پس به طورایده آل:
1. 3 بار در روز بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و بین وعده ها میان وعده مصرف نکنید
2. هر بار مسواک زدنتان حداقل 1 دقیقه طول بکشد
3. بهترین روش برای مسواک زدن روش modified roll است
[عکس: 20131228202112_securedownload.jpg]
پاسخ }
#2
آیا شما نخ دندان استفاده می کنید؟ چه نوع نخ دندانی و چند بار در هفته یا روز؟ عکس های زیر نحوه صحیح نخ دندان کشیدن را نشان می دهند. سعی کنید حتماً نکات زیر را رعایت نمایید.
این نکته مهم است که مسواک زدن به تنهایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندانها کافی نمی باشد و مسواک قابلیت تمیز کردن بین دندانها را ندارد و بین دندانها برای جلوگیری از تشکیل جرم و پوسیدگی باید حتماً با نخ دندان تمیز شود. باید بدانیم که نخ دندان برای برداشتن مواد غذایی بین دندانها نیست بلکه برای برداشتن باکتری های ذره بینی است که با چشم دیده نمی شوند.
[عکس: 20140112180701_1.jpg]
[عکس: 20140112181816_2.jpg]
[عکس: 20140112181856_3.jpg]
نکاتی که باید بدانیم:

1. حتما روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنیم
2. انتخاب نوع نخ بر اساس سلیقه و راحتی است
3. نحوه صحیح نخ کشیدن را رعایت نماییم ( با نخ به لثه خود ضربه نزنید و تمام حرکات را به آرامی انجام دهید. توجه کنید که نخ در شکل چقدر در عمق لثه فرو رفته است. اینکار ضروری است تا باکتری های زیر لثه نیز تمیز شوند. همچنین سعی کنید برای هر دندان یک قسمت تمیز و جدید نخ را استفاده نمایید.)
[عکس: 20131228202112_securedownload.jpg]
پاسخ }
#3
یکی دیگر از ابزار مفید برای رعایت بهداشت دهان و دندان ما دهانشویه ها هستند. چقدر با دهانشویه های موجود در بازار آشنا هستیم؟ از چه دهانشویه ای و با چه تناوبی استفاده کنیم؟
اولین و مهمترین نکته این است که هیچ دهانشویه ای جایگزین مسواک و نخ دندان نمی باشد. در واقع شما می توانید در تمام عمر خود از دهانشویه استفاده نکنید و با استفاده درست و مرتب از مسواک و نخ دندان (که در مباحث قبلی گفته شد) سلامت دندان و دهان خود را رعایت کنید. اما دهانشویه ها باعث کاهش میزان باکتری های دهان شده، باعث خوشبویی دهان و مستحکم تر شدن ساختار دندان ها می شوند.
دهانشویه ها دارای انواع زیادی هستند و این تقسیم بندی بر اساس مواد تشکیل دهنده هر کدام می باشد. آنچه برای استفاده روزمره و دائمی مناسب است، دهانشویه ایست که دارای فلوراید بوده و فاقد الکل باشد (که البته در ایران هیچ دهانشویه ای الکل ندارد). تمام دهانشویه هایی که از داروخانه بدون نسخه دندانپزشک تهیه می کنید از این نوع هستند.
نحوه صحیح مصرف آنها به صورت روزانه دو بار بعد از مسواک زدن است. مقداری مناسب را درون پیمانه دهانشویه (معمولا در بطری) بریزید و به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و خارج کنید. معمولا توصیه می شود بعد از آن تا مدتی آب مصرف نشود.
[عکس: 20140207182542_TMW60100150200250500ML.JPG]
دهانشویه های دیگر که توسط دندانپزشک تجویز می شوند (مانند کلرهگزیدین) باید طبق دستور باشد و نباید بیشتر از زمان توصیه شده استفاده شود. این دهانشویه ها دارای خواص دارویی و ضد میکروبی خاصی هستند و مصرف طولانی آنها درست نیست.
دهانشویه ای مناسب و خانگی آب نمک است که تنها دارای خاصیت ضد میکروبیِ دهانشویه های متداول می باشد. طبق مطالعات افرادی که به طور مداوم از دهانشویه استفاده می کنند نصف افراد دیگر دچار سرماخوردگی می شوند!
[عکس: 20131228202112_securedownload.jpg]
پاسخ }
#4
در چند پست بعدي تلاش خواهم كرد تا ساير لوازم موجود براي بهداشت دهان و دندان را معرفي كنم. اولين مورد موجود مسواك برقي است. سر اين مسواك با استفاده از انرژي باتري و موتورش، داراي حركات چرخشي و لرزش مي باشد.
بسياري سؤال مي پرسند كه آيا مسواك برقي نسبت به مسواك عادي برتر است؟ در پاسخ بايد گفت كه طبق نتايج به دست آمده از مطالعات استاندارد، هيچ تفاوتي بين اين دو وجود ندارد.
اما اگر فرزند شما با مسواك عادي مسواك نميزند و دوست دارد مسواك برقي داشته باشد، خريدن اين مسواك مي تواند براي او انگيزه باشد.
ساير موارد مصرف مسواك برقي براي افراد مسن كه نيروي دستشان كاهش يافته، يا زماني كه پرستاري براي ديگري مسواك ميزند، مي باشد.
[عکس: 20140908231304_image.jpg]
[عکس: 20131228202112_securedownload.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
سلام
ببخشیدکه اینجا سوالم رو مطرح می کنم
لطفا در مورد انواع خمیردندان هم توضیح بدین
من از خمیر دندون سنسوداین استفاده میکنم که خیلی هم خوب هست ولی شنیدم استفاده مکرر از این خمیر دندون ضررداره آیا این موضوع درسته؟
[عکس: 20170105220709_IMG_201701056400.jpg]
پاسخ }
#6
(۱۷-۰۶-۱۳۹۳, ۱۱:۰۶ ب.ظ)مریم خانومی 1 نوشته:  سلام
ببخشیدکه اینجا سوالم رو مطرح می کنم
لطفا در مورد انواع خمیردندان هم توضیح بدین
من از خمیر دندون سنسوداین استفاده میکنم که خیلی هم خوب هست ولی شنیدم استفاده مکرر از این خمیر دندون ضررداره آیا این موضوع درسته؟

عزیزم در این زمینه تخصص ندارم ولی دکتر میگفت بهتره هر از چند گاهی خمیر دندان عوض بشه و دکتر خودم هم میگفت همیشه از خمیردندونای که چند کاره هستن استفاده نکنید چون ممکنه دندانها حساس بشنFlowerysmile
[عکس: 20160413164628__DSC0183.jpg]
پاسخ }
#7
خمیر دندان ماده ایست که به همراه مسواک برای تمیز نمودن دندانها، از بین بردن بوی دهان و سالم ماندن لثه ها مورد استفاده قرار می گیرد. خمیر دندانهای موجود در بازار دارای انواع بسیاری هستند و گاهی انتخاب بین آنها دشوار خواهد شد. برای آسانی کار در زیر انواع خمیر دندانها مورد بررسی قرار گرفته است:
خمیر دندان کودکان: این خمیر دندان مخصوص اطفال می باشد و به دلیل داشتن طعم دهنده برای آنها جذاب است. نیز این خمیر دندان دارای میزان کمتری فلوراید، برای جلوگیری از مسمومیت کودکان در صورت بلعیدن، و مواد ساینده ی کمتر می باشد.
خمیر دندان سیگاری ها: این خمیر دندان با داشتن مواد ساینده ی خاصی، از تشکیل لکه های تیره بر روی دندانها جلوگیری می کند. مصرف طولانی ونادرست این خمیر دندان می تواند موجب سایش مینای دندان شود.
خمیر دندان سفید کننده: این خمیر دندان نیز مشابه مورد بالا عمل سایندگی دارد و می تواند تا حدودی موجب روشن تر شدن دندانها شود. اما اثر آن موقت بوده و مصرف نادرست و طولانی آن می تواند موجب حساسیت دندان شود. نیز مصرف این خمیر دندان برای کودکان و افرادی که دارای حساسیت دندانی هستند توصیه نمی شود.
خمیر دندان ضد حساسیت: این خمیر دندان به دلیل داشتن نیترات پتاسیم موجب کاهش حساسیت دندان ها می شود و بسیار مفید است. در صورت حساسیت دندان های خود به سرما یا گرما می توانید از این نوع خمیر دندان استفاده نمایید.
خمیر دندان های مختلف ممکن است ترکیبی از خواص فوق باشند و شاید برای مصرف دائمی و روزانه مفید باشند. مسأله مهم انتخاب خمیر دندانی است که موجب حساسیت دندان شما نشده و نیز با مسواک زدن، کف آن سریع از بین نرود. خمیر دندانی که با مسواک زدن کف نمی کند مناسب نیست. همچنین اگر شما از یک خمیر دندان راضی هستید نیازی به تعویض آن نیست و مصرف مکرر آن موجب آسیب به دندان ها نخواهد شد.
[عکس: 20131228202112_securedownload.jpg]
پاسخ }
#8
عذر میخوام من درباره این مطلب(کد گذاری رنگی خمیر دندان ها) جستجو کردم اما گفته شده بود که شایعه است. کدومشو باید باور کنیم؟؟؟
اینجارو ببینید
[عکس: eNortjKzUjIyMjYwN1GyBlwwFWsCzw,,98.png]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
دوست عزیز ممنون حق با شماست و این مطلب شایعه ای بیش نیست. ممنون از اطلاعتون و لینک.
[عکس: 20131228202112_securedownload.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دهان و دندان در کودکان ghazool 1 420 ۲۹-۰۱-۱۳۹۳, ۰۱:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: ghazool