امتیاز موضوع:
  • 22 رای - 3.27 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاتوره Datura stramonium
#1
طبق برخي از داستانها و منابعن كاهنه ي بزرگ معبد آپولو در دلفي، پيشگوئيهاي عجيب خود را بعد از استنشاق دود تاتوره، بر زبان آورده است. گياه اثر قوي افيوني و مخدر دارد و توهم و دوبيني از نتايج آنست.
سرخپوستان بومي جنوب غربي آمريكا با راهنمايي جادوگران قبيله، تاتوره را در تشريفات مذهبي مخصوص سن بلوغ و ديگر مراسم خاص خود به كار ميبرده اند. ساكنان اوليه آمريكا تاتوره را گياه خطرناك ميشناخته اند و به آن سبب ديوانه يا سيب شيطان نام داده بودند. مردم حتي از كاشتن تاتوره در باغچه و مزارع خود نيز خودداري ميكرده اند. به اعتقاد مردم، تاتوره قدرت آن را داشته است كه جادوگردان را احضار كند. اما جادوگران قبيله براي اين گياه كه احساس عجيب پرواز را در انسان به وجود مي آورد، ارزش زيادي قائل بوده اند.
تاتوره يك گياه سمي است كه اثر افيوني بسيار قوي دارد و شبيه بلادون است و مانند بلادون داراي ارزش دارويي و پزشكي نيز هستند؛ مشروط به آنكه به مقدار دقيق و حسابزيستگاه طبيعي :
گياه بومي اروپا و غرب آسياست. در خاكهاي حاصلخيز و خمرطوب و خاكهاي شن دار و اغلب در گودالهاي، كنار نهرها، حوضچه ها و استخرها مي رويد.مشخصات ظاهري :
پونه معطر متعلق به خانواده ي نعناع و به شكل بوته هاي كوتاهي در روي زمين مي رويد و ساقه مستقيم آن تا 30 سانتيمتر هم رشد ميكند. ساقه ي شاخه دار و چهار بر آن داراي برگهاي تخم مرغي شكل است كه با كرك كم پشتي پوشيده شده اند و به رنگ سبز مايل به خاكستري هستند. لبه هاي برگها دندانه دار و يا به شكل حلوزونهاي دو كپه اي مي باشند.
پونه بوي تندي شبيه نعناع از خود متصاعد ميسازد. در اواخر تابستان، گلهاي دو لبه اي آبي رنگ مايل به بنفش در محور برگها شكوفه ميكنند و تشكيل حفه هاي گل فشرده اي را ميدهند.

منبع: botany.dostan.ir


نزدیکمون یه پارک هست چند روز پیش دیدم از اینا کوچولوشو کاشتن خواستم عکس بگیرم بذارم اینجا نشد نمی تونستم عکس بگیرم.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
ما که بچه بودیم کنار مدرسه مون پر ازینا بود
بعد بچه ها اون تیغهای توپی رو میچیدن میذاشتن زیر صندلی راننده سرویسمونlaf
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#3
درختچه تاتوره

ـ خانواده: Solanaceae
ـ نام علمی: Datura arborea

درختچه‌ای همیشه سبز یا نیمه خزان کننده به ارتفاع ۴ - ۲ و گستردگی ۵/۲ - ۵/۱ متر است. دارای برگ‌های بیضی شکل کشیده بوده و گل‌های معطر، سفید، شیپوری شکل و آویزان آن در تابستان و پائیز ظاهر می‌شوند...ـ نیازها:
به مکان آفتابی و خاک غنی با زهکش خوب نیاز دارد و حداقل دمای قابل تحمل آن ۷ درجه سانتی‌گراد است.

ـ ازدیاد:
از طریق کاشت بذر در بهار و تهیه قلمه نیمه رسیده در اوایل تابستان امکان‌پذیر است.

ویستا
منبع: akairan.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }