امتیاز موضوع:
  • 31 رای - 3.1 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاریخچه ولنتاین و سپندارمزگان
#1
روز عشق ، روز دوست داشتن !!

ولنتاین را خیلی ها مى شناسند :
"در سده سوم میلادی در روم باستان ، فرمانروایی بوده است بنام کلودیوس دوم. کلودیوس باورهای شگفتی داشته است از آن میان اینکه سربازی خوب خواهد جنگید که مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می کند.کلودیوس به قدری سنگدل وفرمانش به اندازه ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت.ولی کشیشی به نام والنتیوس(ولنتاین)،مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می کرد.کلودیوس دوم از این جریان خبردار می شود و دستور می دهد که والنتاین را به زندان بیندازند و به جرم جاری کردن عقد عشاق،با قلبی عاشق اعدام می شود...بنابراین او را به نام فدایی وشهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق !!! "
ولنتاین را خیلی ها مى شناسند. از برخی روزنامه ها، مجلات و سایت هاى اینترنتى . از پشت ویترین ها به شكل هدایا و كارت پستال هاى منسوب به ولنتاین و جمله «ولنتاین مبارك » . شاید هم از ترافیک سنگین و شلوغی رستوران ها و پارک ها .
براى باور این گفته، كافى است وارد اینترنت شوید و كلمه «ولنتاین» یا «ولنتین» را براى جست وجو وارد كنید، آنگاه به طور حیرت آورى با لیست بى انتهایى از وبلاگهاى جوانان ایرانى مواجه خواهید شد كه مطالبى در خصوص این روز همراه با تبریكات متعدد و متنوع آورده شده است!
اما شاید كمتر ایرانى از وجود روز عشق در ایران باستان و برگزارى جشنى براى بزرگداشت این موهبت، آن هم نه با قدمت
سه قرن پیش از میلاد ، بلكه ازبیست قرن قبل از میلاد حضرت مسیح ! اطلاع داشته باشد :
" فلسفه بزرگداشتن این روز به نام "روز عشق" بدین گونه بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و افزون بر اینکه ماه ها نام داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. برای نمونه روز نخست "روز اهورا مزدا"، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) که نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی "بهترین راستی و پاکی" که باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی "شاهی و فرمانروایی آرمانی" که ویژه خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ فرنام (لقب) ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. از این روی در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه همزمان می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. برای نمونه شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت که در ماه مهر، "مهرگان" نام می گرفت .

طبق سالنامه زرتشتى، روز اسفند از ماه اسفند یعنى پنجمین روز از این ماه (5 اسفند) و بنا بر تقویم امروزى (هجری خورشیدی)
29 بهمن ماه روز سپاسدارى از جایگاه زنان ومادران است.براساس سنت باستانى، مردان و فرزندان در روز سپنته آرمئى تى كه مظهر ایمان، مهر ،عشق ، محبت و حامى زنان نیك است، به همسران و مادران خود هدایایى تقدیم مى كنند و برگزارى مراسم جشن و سرور در این روز ضرورى است.به این ترتیب از محبت و مهربانى زنان سپاسگزارى مى شود.
در این روز ویژه انجام كارهاى خانه به عهده مردان است و زنان با پوشیدن لباس هاى نو، مورد تكریم قرار مى گیرند. در مراسم جشن اسفندگان در آیین ایرانی همچنین زنان پاكدامن و پرهیزگار كه به تربیت فرزندان نیك پرداخته اند و این فرزندان به عنوان شخصى نیك شناخته شده اند، تشویق مى شوند .
سپندار مذگان ، جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها فرمانبرداری می کردند. "
بسیاری معتقدند " اگرچه این رسم برگرفته از یك سنت اروپایى، آمریكایى است، اما در كشور ما به دلیل اینكه روزهاى شاد بسیار كم دارد، جوانان روز ولنتاین را جشن مى گیرند " و به دنبال این نیاز، برگزارى ولنتاین و بزرگداشت مهر و محبت را ابتكار خود جوانان مى دانند.
با توجه به این گونه مباحث، که گاه از غریبه و آشنا می شنویم ، گوئی نیاز به شادى و عدم توجه به این نیاز در جامعه ، محورى ترین دلیل براى رواج جشنى بیگانه در كشورى است كه فرهنگ آن ریشه در جشن و شادى و مهرورزى دارد.
كشورى كه به قول ابوریحان بیرونى در كتاب آثارالباقیه، " شمردن شمار جشن هاى آن همانند شمار كردن آب گذرهاى یك سیلاب غیرممكن است " ..
ایرانیان تنها مردمی بودند که در تمام افسانه ها، اساطیر و داستانهای ملموس و غیرملموس دور یا نزدیک، شادمان ترین مردم شناخته شده اند. ایرانیان قدیم برای تولد هرماه و روز و هفته خود جشنی داشتند که همه به یکدیگر مهر می ورزیدند. شاید به همین دلیل ایران کشور آیین مهرورزی نام گرفته است.
}
#2ولنتاین ؟ سپندارمذگان ؟

كدامیك روز عشاق ایرانی است ؟!سال ها دل طلب جام جم از ما می کرد
و آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

تنها مدت کمی به اواخر بهمن ماه و اواسط ماه فوریه باقی مانده که روز عشق فرنگی (ولنتاین) و روز عشق ایران باستان (سپندارمذگان) به فاصله ی چهار روز از هم قرار دارند یعنی ۲۵ بهمن ماه (ولنتاین) و ۲۹ بهمن ماه (سپندارمذگان) !

چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک، شکلات و … در کشورمان باب شده است. اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در این روز باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند ...

تاریخچه پیدایش ولنتاین

در سده سوم میلادی که مطابق با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران است، در روم باستان فرمانروایی بوده ‌است بنام کلاودیوس دوم (Claudius II). کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند.
از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم ممنوع می‌کند. کلاودیوس به قدری بی‌رحم و فرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. (شایان ذکر است که در آن هنگام هنوز امپراتوری روم، به آیین مسیحیت نگرویده بود و این امر تقریباً ۴۰ سال پس از دوران کلاودیوس دوم یعنی در دوران کنستانتین اول، موسوم به کنستانتین کبیر صورت گرفت).
اما کشیشی به نام ولنتاین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که کلاودیوس این امر را دریافت، ولنتاین را دستگیر و زندانی کرد. کلاودیوس به منظور منصرف ساختن ولنتاین از باور خویش، به زندان و به استقبال وی شتافت و او را مورد محبت فراوان قرار داد.
این در حالی بود که ولنتاین نیز به گونه‌ای متقابل کوشید تا کلاودیوس را به آیین مسیحیت فراخواند؛ امری که موجبات خشم امپراتور روم را فراهم ساخت و حکم به اعدام وی داد. هنگامی که ولنتاین در زندان به سر می‌برد، یکی از زندانبانان دختری نابینا داشت که به زندان می‌آمد به تفصیل با ولنتاین سخن می‌گفت و درست پیش از آن که ولنتاین به اعدام محکوم گردد، برای آن دختر نابینا کارتی فرستاد که بر روی آن نگاشته بود: "از طرف ولنتاین ِ تو" یا (From Your Valentine) امضاء کرده‌است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارتهای ولنتاین مشاهده می‌شود.
توضیح اینكه مراسم روز ولنتاین در کشورهای جهان، به ویژه کشورهای اروپایی و امریکای شمالی، بعنوان روز عشق و دوستی همه ساله در ۱۴ فوریه برگزار می‌گردد.تاریخچه سپندارمذگان

روز سپندارمذگان یکی از جشن‌های ایرانی است که زرتشتیان آنرا در بیست و نهم بهمن ماه برگزار می کنند.
ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانسته اند. فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده است كه در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می كردند و علاوه بر اینكه ماه ها اسم داشتند، هر یك از روزهای ماه نیز یك نام داشتند.
بعنوان مثال روز اول "روز اورمزد"، روز دوم، روز بهمن معنی "سلامت، اندیشه" كه نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی "بهترین راستی و پاكی" كه باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی "شاهی و فرمانروایی آرمانی" كه خاص خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است.
سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یك چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد.
به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یك بار، نام روز و ماه یكی میشده است كه در همان روز كه نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه.
مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و كه در ماه مهر، "مهرگان" لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت كه در ماه دوازدهم سال كه آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند.


آیین‌های سپندارمذگان

سپندارمذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است كه هر دو در كنار هم معنا پیدا می كردند.
در این روز مردان به همسران خود هدیه می‌دادند. مردان زنان خانواده را بر تخت شاهی می‌نشاندند و از آنها اطاعت می‌کردند و به آنان هدیه می‌دادند.
این یک یادآوری برای مردان بود تا مادران و همسران خود را گرامی بدارند و چون یاد این جشن تا مدت‌ها ادامه داشت و بسیار باشکوه برگزار می‌شد همواره این آزرم و احترام به زن برای مردان گوشزد می‌گردید.

ملت ایران از جمله ملت هایی است كه زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و كلا جهان بینی ایرانیان باستان است.
از آنجایی كه ما با فرهنگ باستانی خود ناآشناییم شكوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است.
نقطه مقابل ملت ما آمریكاییها هستند كه به خود جهان بینی دچار می باشند. آنها دنیا را تنها از دیدگاه و زاویه خاص خود نگاه می كنند.
مردمانی كه چنین دیدگاهی دارند، متوجه نمی شوند كه ملت های دیگر شیوه های زندگی و فرهنگ های متفاوتی دارند. آمریكاییها بشدت قوم پرستند و خود را محور جهان می دانند.
آنها بر این باورند كه عادات، رسوم و ارزش های فرهنگی شان برتر از سایرین است. این موضوع در بررسی عملكرد آنان بخوبی مشهود است. بعنوان مثال در حالی كه این روزها مردم كشورهای مختلف جهان معمولا به سه، چهار زبان مسلط می باشند، آمریكاییها تقریبا تنها به یك زبان حرف می زنند.
همچنین مصرانه در پی اشاعه دادن جشن ها و سنت های خاص فرهنگ خود هستند. "اطلاع داشتن از فرهنگ های سایر ملل" و "مرعوب شدن در برابر آن فرهنگ ها" دو مقوله كاملا جداست. با مرعوب شدن در برابر فرهنگ و آداب و رسوم دیگران، بی اینكه ریشه در خاك، در فرهنگ و تاریخ ما داشته باشد، اگر هم به جایی برسیم، جایی ست كه دیگران پیش از ما رسیده اند و جا خوش كرده اند!

گامهایی این چنین، ما را در پاسداشت هویت ایران ۸۰۰۰ هزار ساله استوارتر خواهد نمود كه آئین هایی كه با رسوم ما ایرانیان تطابق دارد را در اولویت قرار دهیم تا اینكه ولنتاین، كه ریشه در فرهنگ غربی دارد.
بیایید نخستین گام را برداریم و با خود آشتی كنیم تا شاید بتوانیم فرهنگ و زبان امروزمان را آنطور كه شایسته است و درخور ایرانی بودنمان است بكار بندیم، آنگاه دوباره حرفی برای گفتن خواهیم داشت، چون بیگمان و همواره سزاوار جایگاهی والا هستیم!
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
}
#3
اين ايميل جالب توجه را خواستم شما دوستان عزيز هم بخونيد.و البته مطالبش درست هستن.
روز مهرگان(روز جشن ايراني)

نوشته ای در باره جشن مهرگان به نقل از وبلاگ امرداد به قلم پروا نمیرانیان

مهرگان، مهر و محبت، روز عشق و دوستی، والنتاین، جشن اسفندگان، روز مادر و زن،... واژه‌ها مرتب در ذهنم چرخ می‌خورند. می‌کوشم تا با منظم و دسته‌بندی کردن آنها، جایگاه هر یک را برای خودم مشخص کنم. با خود می‌اندیشم، اینترنت را جستجو می‌کنم، کتاب‌ها را ورق می‌زنم و باز می‌اندیشم.
مهریشت که پس از فروردین‌یشت، بلندترین یشت اوستاست را باز می‌کنم. در یشت دهم اوستا (مهریشت) به صفت‌های مهر می‌رسم: دارنده‌ی هزار گوش و ده‌هزار چشم، دارنده‌ی دشت‌های فراخ. سخنان موبد اردشیر خورشیدیان را در ذهنم مرور می‌کنم: «مهر در اوستا یک ایزد است یعنی ستودنی است. ما مهر و محبتی را قبول داریم که هزار گوش و ده‌هزار چشم دارد یعنی علاوه بر اینکه مهر در خانواده‌مان وجود دارد، مهری را باور داریم که مراقب جامعه است. آری، مهر دارنده‌ی دشت‌های فراخ است و باید همه‌ی دنیا را دوست بداریم. رفتار خلاف مهر، مهرودروج گفته می‌شود که بدترین گناه است.
مهر، عشق واقعی است. ما مهری را قبول داریم که با پیمان همراه باشد. یعنی اگر عشقی بدون پیمان باشد، بهتر است که اصلا وجود نداشته باشد. و به همین سبب است که ما والنتاین را قبول نداریم.»

والنتاین، متفاوت با عشق واقعی
در جستجوی اینترنتی، داستان والنتاین را چنین می‌یابم:« در سده سوم میلادی که مطابق می‌شود با اوایل شاهنشاهی ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده‌است بنام کلاودیوس دوم. کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراتوری روم قدغن ‌کرد. کلودیوس به قدری بی‌رحم وفرمانش به اندازه‌ای قاطع بود که هیچ کس جرات کمک به ازدواج سربازان را نداشت. اما کشیشی به نام والنتین (والنتیوس)، مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که کلاودیوس این امر را دریافت، والنتین را دستگیر و زندانی کرد. کلاودیوس به منظور منصرف ساختن والنتین از باور خویش، به زندان و به استقبال وی شتافت و او را مورد محبت فراوان قرار داد. این در حالی بود که والنتین نیز به گونه‌ای متقابل کوشید تا کلاودیوس را به آیین مسیحیت فراخواند؛ امری که موجبات خشم امپراتور روم را فراهم ساخت و حکم به اعدام وی داد. هنگامی که والنتین در زندان به سر می‌برد، یکی از زندانبانان دختری نابینا داشت که به زندان می‌آمد به تفصیل با والنتین سخن می‌گفت و درست پیش از آن که والنتین به اعدام محکوم گردد، برای آن دختر نابینا کارتی فرستاد که بر روی آن نگاشته بود: ««از طرف والنتین ِ تو»، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارت‌های والنتین مشاهده می‌شود.»

اکنون که داستان را خواندم، دوباره به گفته‌های فرنشین انجمن موبدان تهران می‌اندیشم:« والنتاین عشق بسیار سطحی و بیشتر عشق‌بازی است تا عشق‌ورزی و ما نمی‌توانیم این را بپذیریم. اما مهر هنگامی است که در برابر هر حقی، تکلیفی باشد. حتا اگر دوست داریم گلی در خانه‌مان باشد در مقابل «حقی» که برای استفاده از زیبایی‌های آن داریم، «تکلیف» ما، آب دادن به گل است. جشن مهرگان روز عشق ایرانی و واقعی است. روز عشقی که همراه با تعهد است. حلقه‌ی مهر در دست چپ فروهر که به حلقه‌ی زناشویی تبدیل شده نیز بیانگر پیمان و تعهد است.»
مهرگان، عشق واقعی
اکنون ذهنم روشن‌تر و منظم‌تر شده است. دریافتم که روز عشق ایرانی، روز جشن مهرگان است.
به سراغ نوشته های روانشاد موبد جهانگیر اشیدری در دانشنامه مزدیسنا می‌روم تا در مورد این روز مهم، که بنا بر فتوای سال گذشته‌ی انجمن موبدان تهران روز عشق نامیده شده است، بیشتر بدانم: «برخی از خاورشناسان عقیده دارند که سال هخامنشی، از ماه باگ‌یادی (یعنی ماه ستایش بغ) آغاز می‌شده که بعدها به جای آن، که جشن نوروز زمان هخامنشیان بوده، جشن مهرگان معمول شد. و این ترتیب را به زمان رواج تقویم اوستایی در اواخر سلطنت داریوش بزرگ، در میان سال‌های 493 و 486 پیش از مسیح می‌دانند. به قول بندهشن، مشی و مشیانه در چنین روزی از نطفه‌ی کیومرس تولد یافتند. این جشن را در قدیم متراکانا یعنی متعلق به مهر می‌گفتند که بعدها مهرگان شد و مهرجان معرب آن است. این جشن بزرگ شش روز طول می‌کشد و از روز 16 مهر آغاز شده به روز بیست و یکم که رام روز باشد، ختم می‌شود. روز آغاز را مهرگان عامه و روز انجام را مهرگان خاصه می‌گویند. مهرگان جشن آغاز زمستان بزرگ و بسیار سرورانگیز بود.
به موجب برخی نوشته‌ها، جشن مهرگان به مناسبت آنکه روز آفرینش بوده هم‌شان نوروز( که به مناسبت آفرینش فروهر انسان جشن می‌گرفته‌اند) شمرده شده زیرا مهر فروغ فروزه‌های نیک مردمان دانسته شده است.»

مهر، ایزد محبت
مسعود سعد سلمان روز عشق را در بیتی زیبا چنین بیان کرده است: « روز مهر و ماه مهر و جشن فرخ مهرگان/ مهر بفزا ای نگار مهرچهر مهربان»

مهر در اوستا و فارسی باستان «میترا» و در پهلوی «میتر» گفته شده است. باز از دانشنامه مزدیسنا یاری می‌گیرم: «مهر در اوستا از آفریدگان اهورا محسوب شده است و ایزد پاسبان عهد و پیمان است و از این رو ایزد فروغ و روشنایی است تا هیچ چیز بر او پوشیده نماند. ماه هفتم و ورز شانزدهم هر ماه و یشت دهم اوستا و جشن مهرگان خاص اوست. در گاتها فقط یک بار از مهر یاد شده و آن نیز به معنی پیمان و معاهده بستن و درآن پایدار ماندن است. اسم میثره در کتیبه‌های هخامنشی نیز تکرار شده. پس از ظهور اشوزرتشت تنها اهورامزدا خدای یگانه و پروردگار بزرگ نامیده شدو سایر پروردگاران آریایی به نام ایزدان یا فرشتگان نام داده شدند که در واقع مظهر و صفت خداوند و نیرویی از پروردگارند و مهر یکی از آن ایزدان است. مهر ایزد هماره بیدار و نیرومند است و برای یاری کردن راستگویان و برانداختن دروغگویان و پیمان‌شکنان در تکاپو است. مهر از برای محافظت عهد و پیمان و میثاق مردم گماشته شده است. از این رو فرشته‌ی فروغ و روشنایی نیز هست که هیچ چیز از او پوشیده نماند. و در سراسر گیتی آنچه از راست و دروغ می‌گذرد و عهدی که بسته و شکسته می‌شود نزد او بیدار و آشکار باشد. برای آنکه از عهده‌ی پاسبانی و نگهبانی برآید اهورامزدا به او هزار گوش و ده‌هزار چشم داده است.»
مهر و سروش و رشن ایزدان همکاری هستند که هر روزه در برساد از آنها یاد می‌کنیم. بنا بر بخش 9 بندهشن، انواع گل بنفشه (گل همیشه بشکفته) ویژه‌ی مهر ایزد است.

اما یک پرسش
حال که واژه‌ها در ذهنم تقریبا جای مناسب خود را یافته‌اند، تنها یک پرسش برایم باقی مانده که در مورد جشن اسفندگان است، روزی که به نام مادر است. در دو سه سال گذشته که توجه به فرهنگ ایرانی و مقابله با تهاجم فرهنگی در میان نسل جوان اندکی رو به افزایش گذاشته است، بارها شنیده‌ایم و چندین و چند نامه الکترونیکی دریافت کرده‌ایم که با این جمله پایان می‌یافت:«شاید هنوز دیر نشده باشد که روز عشق را از 26 بهمن(والنتاین) به 29 بهمن(سپندارمزدگان ایران باستان) منتقل کنیم.»

پرسشی که ذهنم را به خود مشغول کرده، این است: «چرا سپندارمزدگان روز عشق نیست؟ این دو روز (26 و 29 بهمن ماه) که به هم نزدیکتر هستند احتمالا بیشتر در یاد افراد خواهند ماند. چرا روز جشن اسفندگان روز مهر و عشق نام نگرفته است؟» پیشتر که با دوستانم به گفتگو نشسته بودیم، آنها نیز این پرسش را داشتند، پرسشی که شاید در ذهن بسیاری دیگر نیز ایجاد شده باشد.

هنگامی که این پرسش را از موبد خورشیدیان می‌پرسم، پاسخ اندیشمندانه و زیبایی می‌دهد که مرا قانع می‌کند:« روز سپندارمزد روز مخصوص زن است. زن و زندگی و زامیاد و زمین همه از ریشه زایندگی هستند. زمین به اشون و دروند یک جور بار می‌دهد، زن و مادر هم همه‌ی بچه‌هایش را به یک میزان دوست دارد. جشن سپندارمزدگان روز ویژه‌ی بانوان است و در این روز به زن‌ها آنقدر احترام می‌گذاشتند که حتا کارهای خانه را نیز مرد انجام می‌داده است. اجازه دهید روز مخصوص زن را با روز عشق قاطی نکنیم، این دو روز جدا از هم هستند.

عشق همان اشه است. اشه پس از اسلام به نام عشق وارد فرهنگ عرب شده است. واژگان فارسی در عربی بسیارند(مانند مینوی که به معنوی تبدیل شده است، استاریاب که به اسطرلاب تبدیل شده است) و بخش مهمی از عربی، از زبان فارسی سرچشمه گرفته است. عشق معنی بسیار گسترده‌ای دارد. اشا یعنی ما باور داریم خدا عشق است و آتش نماد عشق است. عشق به انسانیت، کار، طبیعت، خانواده و ... همه بخشی از معانی وسیع عشق هستند. عشق مربوط به «مهر دارنده‌ی دشت های فراخ» محدود به زن و شوهر نیست. ما به عنوان یک انسان باید به انسانیت عشق بورزیم، ما طبیعت را دوست داریم و خدا را در همه‌جا می‌بینیم. اجازه دهید روز جشن اسفندگان، روز بزرگداشت زن و مادر بماند و آن را با روز عشق اشتباه نگیریم چون روز سپندارمزدگان، روز بزرگداشت عشق بین زن و شوهر و خانواده است( که عشقی است محدود) و این در حالی است که روز جشن مهرگان، روز بزرگداشت عشق و مهر با معنی بسیار گسترده‌ی آن است.»

موبد اردشیر خورشیدیان این موضوع را بر پایه‌ی اصول دینی و علمی می‌داند و می‌گوید:« در دنیا جامعه هایی موفق هستند که به مدیریت خودشان احترام می‌گذارند. جامعه باید یاد بگیرد که مدیریت بخش فرهنگی و مینوی جامعه با انجمن موبدان است.
هر انجمن و ارگانی مسئولیت‌های مشخصی دارد. پیروان همه‌ی ادیان هنگامی که سئوالی در مورد دین ما دارند، آن را از انجمن موبدان می‌پرسند و این انجمن نیز پس از بررسی و مطالعه نظر انجمنی می‌دهد. نظر دادن در مورد ورزش جامعه یا ساختمان‌سازی وظیفه انجمن موبدان نیست اما مدیریت بخش فرهنگی و مینوی جامعه بر عهده‌ی انجمن موبدان است. وقتی که ما وظیفه‌مان را انجام دادیم و موضوعی را اعلام کردیم دلمان می‌خواهد مردم به آن احترام بگذارند و وحدت و همازوری نیز چیزی غیر از این نیست.»

اکنون هر واژه جایگاه مخصوص خود را در ذهنم یافته است. خوانده‌ها، شنیده‌ها، گفته‌ها، جستجوها و اندیشه‌ها واژه‌ها را منظم کرده‌اند. دیگر واژه‌ها در ذهنم چرخ نمی‌خورند.
Flowerysmile
}
#4
شاید برای ما ایرانیان تأسف آور باشد که فقط چند جشن باستانی ایرانی به گوشمان خورده است آن هم به واسطه عید های بیگانگان مانند ولنتاین.
ولنتاین، روزی که بر روی جوانان تأثیر زیادی گذاشته است و هر ساله نوعی تجدید حیات عشق را در بین آنها ایجاد می کند.
جالب آنکه علاوه بر این روز، در فرهنگ های گوناگون روزهای اینچنینی وجود داشته است و شاید پیشینه ی آنها از ولنتاین هم بیشتر باشد.
در فرهنگ ایرانی جشن مهرگان برای گرامی داشت مهرورزی و عهد و پیمان وجود داشته است اما ایرانیان روزی هم برای گرامی داشت فروتنی و تقدس بانوان جشن می گرفتند و مردان برای مهرورزی به همسران و معشوقگان خود در این روز به آنها هدیه می دادند.
اسپندگان (سپندارمذگان) نام این روز بزرگ بوده است.
عجیب آنکه اگر روزهای باستان را با تقویم امروزی تطبیق دهیم، تنها چند روز فاصله بین ولنتاین و اسپندگان وجود دارد.
[عکس: 20130121132644_156678_I5pyHRks.jpg]
روز ولنتاین عیدی در روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن‌ماه و بعضی سال‌ها ۲۶ بهمن‌ماه) و در برخی فرهنگ‌ها روز ابراز عشق است.
اما در فرهنگ ایرانی همانطور که می دانیم روز پنجم هر ماه را اسپند روز (سپندارمذ روز) می گویند. این روز در پنجم اسفند قرار داشته است اما بنا بر عقیده برخی محققین به دلیل گذشت زمان و شاید دگرگون شدن تقویم ها این روز در ٢٩ بهمن تقویم امروزی قرار می گیرد که فاصله کمی با ولنتاین دارد.
[عکس: 20130121132734_02.jpg]
اسپندگان(سپندارمذگان)
تمام ایزدانی که در اندیشه و آیین ایرانیان جای داشته اند بیشتر شبیه مفاهیم والای عرفانی و فلسفی می باشند اما به نظر می رسد با گذشت زمان به منظور آنکه برای مردم قابل درک باشد به صورت ایزدان و فرشته ها درآمده اند.
جشن اسپندگان متعلق به ایزد ( فرشته ) اسپند(سپندارمذ) است که از ارزش بالایی برخوردار می باشد. سپندارمذ یکی ازصفات خاص خداوند و یکی از هفت امشاسپندان می باشد.
به طور کلی اسم ها و معنی سپندارمذ به این شرح است :
نام اوسایی : سپندآرمیَتی
نام پهلوی : سپندَرمَت
نام پارسی : اسپندارمذ (اسفندارمذ) - اسپند(اسفند)
معنی : تقدس و فروتنی
[عکس: 20130121132913_03.jpg]
اسپندگان(سپندارمذگان) جشن بزرگداشت زن و زمین است. زمین در نهایت فروتنی زایش می کند و از همه چیز و همه کس نگهداری می کند. بانوان و مادران هم چنین صفت نیکی دارند، به همین شوند (دلیل) از آیین های این جشن گرامیداشت بانوان و دادن هدیه به آنها بوده است.
این نشان می دهد که ارزش بانوان در اندیشه ی ایرانی بسیار بالا بوده است.
شادروان استاد عبدالعظیم رضایی در کتاب «اصل و نسب و دین های ایرانیان باستان – صفحه ۵٠٢» می نویسد :
«پنجم اسفند که اسپندار نام دارد و متعلق به فرشته مقدس آرمئی تی است سپندار جشن می باشد . این فرشته که آنرا سپندارمذ نیز می گویند در عالم معنوی مظهر عشق و محبت و تواضع و بردباری و جانبازی و فداکاری، و در جهان مادی پاسبان و حامی زنان نیک و پارسا است و تمام خوشی های روی زمین در دست او می باشد .
در ایران قدیم این روز را به احترام فرشته ی مقدس سپندارمذ یا آرمئی تی و برای پیروی از صفات پاک او جشن می گرفتند و شادی می کردند .»
فریدون جنیدی هم که آگاه به زبان های ایران باستان است در کتاب « زروان - صفحه ٧١ » اینچنین می نویسد :
« سپندارمذ نیز یکی از امشاسپندان و ایزد نگهدارنده ی زمین و فلزات بوده است، زردشتیان هنگام نوشیدن «هئومه» یا «هوم» مقداری از آنرا برای خشنودی سپندارمذ، به زمین نثار می کرده اند و رسم افشاندن شراب به خاک از اینجا سرچشمه گرفته است.
سپندارمذ .. ضمناً ایزد فروتنی و بردباری نیز می باشد و شاید به همین دلیل باشد که بر زیر پای همه جانداران قرار دارد.
جشن سپندارمذگان ، ویژه ی زنان بوده است.»
جالب آنکه این جشن بزرگ بعد از اسلام هم مورد توجه ایرانیان بوده است . آنرا با نام مژدگیران گرامی میداشتند .
در آثارالباقیه ابوریحان بیرنی، اینچنین گفته می شود:
« اسپندارمذ ماه که روز پنجم آن اسپندارمذ است و برای اتفاق افتادن دو نام آنرا چنین نامیده اند و معنی آن عقل و حلم است و سپندارمذ فرشته پاسبان زمین است و حامی زنان درست و پارسا و شوهر دوست می باشد. در زمان گذشته این ماه به ویژه این روز عید زنان بود و مردان به زنان هدیه می دادند و هنوز این رسم در اصفهان و ری و پهله باقی مانده و به فارسی مژدگیران (مزدگیران) می گویند.»
سپندارمذ و سیب
[عکس: 20130121133107_01.jpg]
بسیاری از پژوهشگران معتقدند سیب در سفره ی هفت سین نمادی از اسپند(سپندارمذ) است. همانطور که اشاره شد سپندارمذ نگهدارنده ی زمین می باشد و جالب و عجیب آن است که میوه ای مانند سیب که ساختاری کروی دارد نمادی از سپندارمذ شده است. شگفت آنکه آنکه ایرانیان معمولا سیب را درون ظرفی از آب می گذارند.

این مورد و البته موارد دیگر، دلیلی شد که بسیاری از محققین به این نتیجه برسند که ایرانیان از هزاران سال پیش؛ کروی بودن زمین را کشف کرده بودند و از معلق بودن آن در فضا آگاهی داشتند.

آیین برپایی سفره هفت سین یکی از سنت های شگفت آور است که هنوز هم در میان مردم جای دارد.
دعای روز اسپندگان
فریدون جنیدی در ادامه توضیحاتش درباره ی سپندارمذگان از افسونی نام می برد که در این روز رواج داشته است :
در این روز برای دفع گزندگی مار و کژدم و دیگر گزندگان، افسون می نوشته اند و بر سه طرف دیوار خانه می زدند ....
این افسون به شرحی که ابوریحان بیرونی گفته چنین است :
« بسم الله الرحمن الرحیم ، اسفندارمذماه و اسفندارمذ روز ، ببستم دم و رفت زیر و زبر از همه جز ستوران به نام یزدان و نام جم و فریدون، بسم الله به آدم و حسبی الله و خده و کفی»
این دعا برای زمان بعد از اسلام می باشد و همان طور که ملاحظه می کنید بخشی از قرآن هم به آن اضافه شده است.
اما قضیه آنجا جالب تر می شود که همین افسون در کتاب های پهلوی هم وجود دارد :
« ماه سپندارمذ، روز سپندارمذ ..... ببستم باد نیش و زور دهان همه خرفستران ( حشرات ، گزندگان ) به نام و نیروی فریدون دلیر و یاری ستاره ی ونند هرمزدداد ، رواباد ایدون باد ...»
نام های این جشن
به طور کلی نام هایی که برای این جشن شمره شده است را شاید بتوان به صورت زیر بیان کرد:
سپندارمذگان، اسپندارمذگان، اسپندگان، اسپندار جشن، اسپندارمذ جشن، سپندار جشن، مژدگیران (مزدگیران)
در حقیقت تمام اینها اشاره به یک جشن خاص در یک روز خاص را دارد.
Flowerysmile
}
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
روز ولنتاین

چند سالی است که ۲۵ بهمن (۱۴ فوریه) روز ولنتاین و خرید گل و عروسک، شکلات و … در کشورمان باب شده است. اکثر جوان ها بدون اطلاع از اینکه اصلا این ولنتاین خوردنی یا پوشیدنی است، فقط می دانند که در روز ولنتاین باید برای کسانی که دوست دارند هدیه بخرند...

هدیه روز ولنتاین :

[عکس: 20130212115706_175269.jpg]

در کشورهای اروپایی و امریکائی دادن شکلات به عنوان هدیه روز ولنتاین از شهرت خاصی برخوردار است. تزئین شکلات و پختن انواع ان نیز از آداب روز ولنتاین به شمار می‌رود. از نظر علمی هم ثابت شده‌است که خوردن شکلات دات یا همان سیاه میزان عشق را در انسان بالا می‌برد البته نه مصرف بی رویه ان.


(ولنتاین ،روز عشق مبارک باد )
هرکی پاک تره.................تنها تره
}


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روز عشق (سپندارمزگان - ولنتاین) با خانوم گل Galaxy 1 5,340 ۲۴-۱۱-۱۳۹۶, ۱۲:۵۲ ب.ظ
آخرین ارسال: Galaxy