امتیاز موضوع:
  • 11 رای - 3.09 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تخم‌مرغ رسمي بهتره يا غيررسمي؟
#1
تفاوت رنگ تخم‌مرغ قهوه‌اي و سفيد به ژنتيک مرغ تخم‌گذار برمي‌گردد. بعضي از مرغ‌ها تخمي مي‌گذارند که داراي پوسته قهوه‌اي‌رنگ است و در برخي موارد نيز پوسته‌ها سفيد است ولي ماهيت تغذيه‌اي و ارزش غذايي‌شان با هم تفاوتي ندارد.
البته ممکن است بازارپسندي آنها متفاوت باشد. رنگ زرده تخم‌مرغ نيز به تغذيه مرغ برمي‌گردد و اينکه چه‌قدر موادي که تامين‌کننده رنگدانه زرده است در غذاي مرغ موجود بوده است. يعني اگر مرغ موادي بخورد که حاوي رنگدانه‌اي باشد که مي‌تواند رنگ زرده را زرد‌تر کند، قطعا رنگ زرده‌اش پررنگ‌تر خواهد شد. به همين دليل (به خاطر پررنگ‌تر بودن زرده تخم‌مرغ) بسياري از خانواده‌ها تخم مرغ‌هاي رسمي را به نوع بسته‌بندي شده ترجيح مي‌دهند، در حالي که قبل از هر چيز بايد حقايق را در اين خصوص بدانند و بعد انتخاب کنند. مرغ‌هايي که به روش سنتي نگهداري مي‌شوند، غذاهاي باقي‌مانده سفره را مي‌خورند و ممکن است کمي بيشتر از سبزيجات و مواد غذايي استفاده کنند و رنگ زرده آنها زردتر باشد. در عوض، مرغ‌هايي که در صنعت پرورش داده مي‌شوند، از نظر جيره‌هاي غذايي بسيار حساب‌شده‌تر غذا مي‌خورند؛ يعني هر ميلي‌گرم مواد انرژي‌زا، کربوهيدرات‌ و چربي‌شان محاسبه مي‌شود.

*جالب است بدانيد که در تغذيه اين نوع مرغ‌ها بيشتر از ذرت استفاده مي‌شود. از اين رو خوردن تخم‌مرغ‌هاي محلي را خيلي توصيه نمي‌شود، چراکه احتمال آلودگي تخم‌مرغ‌هاي محلي به باکتري خطرناکي به نام سالمونلا بيشتر است که هم از راه تخمدان مي‌تواند وارد زرده شود و هم از طريق آلودگي‌هاي محيطي، بستر مرغ آلوده به مدفوع باشد و اين ميکروب از راه پوست تخم‌مرغ وارد آن شود. تخم‌مرغي که ما توصيه مي‌شود، تخم‌مرغي است که بسته‌بندي بهداشتي داشته و مجوز از سازمان دام پزشکي کشور دارد، به خصوص بسته‌بندي‌هايي که کوچک‌ترند و در خود 6 تا 9 عدد تخم‌مرغ جاي مي‌دهند. يادتان باشد که روي تخم‌مرغ‌ نيز تاريخ توليد، انقضا و نام توليدکننده، قابل رويت باشد تا بعد از بروز هرگونه مسموميت و بيماري بتوان پيگيري‌هاي لازم را انجام داد.
instageram: ir_ladies_fitness
پاسخ }