امتیاز موضوع:
  • 13 رای - 2 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغذیه مناسب ماه رمضان
#1
میوه بخورید تا در ماه رمضان تشنه نشوید…

[عکس: 20120715144448_---.jpg]

مصرف میوه در سحری، از تشنگی جلوگیری می کند

مصرف میوه یا آب میوه تازه هنگام سحر از تشنگی در طول روز جلوگیری می کند. همچنین برای جبران کمبود میزان آب و املاح بدن در ماه رمضان، می توان از مقداری سوپ یا آش هنگام افطار استفاده کرد.در ادامه آمده است: مایعات را می توان در مدت زمان افطار تا سحر مورد استفاده قرار داد. در این صورت هنگام سحر ضرورتی وجود ندارد که از چند لیوان آب یا از مقدار زیادی چای برای رفع تشنگی در طول روزه داری استفاده کرد.

مینا مینایی، کارشناس ارشد دفتر بهبود تغذیه ی جامعه معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان افزود:نباید دسرها و شیرینی ها را که حاوی شکر فراوان هستند، به مقدار زیاد مصرف کرد و بهتر است به جای آنها از خرما و توت که دارای قند طبیعی و همچنین املاح و ویتامین هستند، استفاده نمود.

وی با بیان این که روزه داران باید از خوردن غذاهای شور هنگام سحر خودداری کنند، زیرا تشنگی را در طول روز افزایش می دهد، ادامه داد: باید از خوردن غذاهای بسیار سرد یا بسیار گرم و نیز از نوشیدن آب سرد در ابتدای افطار خودداری شود و در صورت رفع تشنگی می توان از آب گرم، چای یا شیر گرم استفاده کرد.

همچنین مصرف زیاد غذاهای ترش و شور، شیر، میوه و سبزیجات خام و برنج نیز در ازدیاد ترشح اسید معده و درنتیجه ایجاد سوزش و درد معده و اثنی عشر دخالت دارند.

مبتلایان به زخم معده و اثنی عشر و ناراحتی روده بهتر است از غذاهایی استفاده کنند که هضم شان آسان و ساده بوده و باعث نفخ دستگاه گوارش نشود که از جمله ی این غذاها می توان به غذاهای کبابی و خورشتی، انواع سوپ کم چرب، آب میوه ها، نان، پنیر و ماست به مقدار کم اشاره کرد.

استرس و فشار عصبی و روحی ، داشتن گروه خونی O، وجود میکروب هلیکوباکترپیلوری، مصرف قهوه و الکل از عوامل تشدید کننده زخم معده و اثنی عشر هستند.[عکس: 20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
پاسخ }
#2

دانستنی های تغذیه در ماه رمضان

هر ساله پس از ماه مبارک رمضان اکثراً یا افزایش وزن پیدا می کنیم یا ضعیف شده و دچار بیماری های گوارشی می شویم. این عوارض از آنجا ناشی می شود که یاد نگرفته ایم اصولی روزه بگیریم .

[عکس: 20120715144744_---.jpg]سفره افطار در ماه رمضان


پرخوری و بدخوری دلیل عمده این عوارض است.

تغذیه صحیح در ماه رمضان بسیار اهمیت دارد و باید مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و سبزی ها، قسمت اعظم رژیم غذایی شخص را در برگیرد.

مصرف تمام مواد غذایی باید روی اصول و برنامه باشد.مثلا اگر می گوییم لبنیات خوب است، باید در نظر داشته باشیم که مصرف بالای لبنیات بدون مصرف آب به میزان کافی، ایجاد سنگ های مجاری ادراری را بسیار افزایش می دهد.

مصرف مواد پروتئینی (گوشت، مرغ، لبنیات و ماهی) به تنهایی کافی نیست، بلکه در کنار آنها باید از سبزیجات، سالاد، آب و حبوبات استفاده نمود تا از یبوست جلوگیری شود و باید در نظر داشت که مصرف زیاد غذاهای پروتئینی باعث تشنگی می شود.

در خصوص کودکان و نوجوانانی که برای اولین بار روزه می گیرند، باید تمام مواد مغذی در رژیم غذایی آنها گنجانده شود. این نوجوانان باید در وعده سحر به مقدار کافی غذا بخورند و آب میوه هایی مثل هویج و گوجه فرنگی را بسیار مصرف نمایند.

چگونگی روزه گرفتن در ماه رمضان

روزه گرفتن در ماه مبارک رمضان منافع معنوی ، فیزیکی ، روحی و اجتماعی به همراه دارد ، ضمن اینکه باید رعایت نکات پزشکی و نحوه تغذیه نیز مورد توجه قرار گیرد. بنابراین نیاز به مصرف غذای زیاد هنگام افطار و سحر نیست ، بلکه آنچه مهم است نحوه رژیم غذایی در این ماه است.

بدن مکانیسم های تنظیم کننده ای دارد که در طی روزه داری فعال می شوند و سوخته شدن مؤثر چربی بدن در این ماه رخ می دهد. یک رژیم غذایی متعادل برای حفظ سلامت و فعالیت فرد در طی ماه رمضان کافی است. اختلالات بوجود آمده در این ماه ناشی از مصرف زیاده از حد غذا ، مصرف نامتعادل غذا و خواب کم است .

سحر:

سحری را سبک مصرف کنید.

افطار:

نیاز فوری بدن در هنگام افطار به دست آوردن یک منبع انرژی به شکل گلوکز(قند خون) برای هر سلول زنده به خصوص سلول های مغز و اعصاب است. خرما و آب میوه منابع خوب قند هستند، لذا هنگام افطار مصرف خرما، آب میوه ، سوپ سبزیجات با رشته به منظور حفظ تعادل قند، آب و مایعات بدن توصیه می شود.

شام :

- گروه گوشت: مرغ ، گاو، گوساله، ماهی و …

- گروه نان وغلات: این گروه منبع خوبی از کربوهیدرات های مرکب هستند و تأمین کننده انرژی ، پروتئین، مواد معدنی و فیبرهای غذایی می باشند.

- گروه لبنیات ( شیر ، ماست ، پنیر و…) شیر و محصلات لبنی منابع خوب پروتئین و کلسیم هستند که برای حفظ بافت بدن و عملکرد های متعدد فیزیولوژیک ضروری می باشد.

- گروه سبزیجات : سبزیجات منبع خوب فیبرهای غذایی ، ویتامین A و سایر مواد شیمیایی گیاهی که آنتی اکسیدان هستند، می باشد. این مواد در جلوگیری از سرطان، بیماری های قلبی-عروقی و بسیاری از بیماری های دیگر مفید است.

- گروه میوه ها : میوه را به عنوان آخرین قسمت شام یا فاصله کمی بعد ازشام مصرف کنید تا باعث سهولت هضم غذا شده و از بروز بسیاری از مسائل جلوگیری کند. میوه های ترش ، ویتامین C بدن را فراهم می کنند میوه ها منبع خوبی از فیبرهای غذایی هستند . میوه ها و مخلوطی از مغزها را می توان بعد از شام یا قبل از خواب مصرف کرد.


کاهش وزن و افزایش چربی خون به علت بدخوری و پُرخوری در ماه رمضان

بسیاری از افراد طی این ماه به لحاظ تغذیه دچار بد خوری و یا پُرخوری شده و در تغذیه افراط می کنند به گونه ای که ممکن است، حتی وزن فردی کاهش یافته، اما میزان چربی خونش افزایش یابد، بنابراین علت اصلی این مشکلات افراط در مصرف شیرینی جات است چون شیرینی جات، مواد قندی و چربی ها، به راحتی سلامت مصرف کنندگان را با خطر مواجه می کند. بنابراین باید از مصرف زیاد غذاهای چرب و سرخ کرده به شدت خودداری کرد، چون برخلاف آنچه که مردم گمان می کنند که طی ماه رمضان به واسطه روزه گرفتن وزن افراد کم می گردد و همچنین افرادی که دچار چربی خون بالا هستند ،چربی خون آنها کاهش می یابد، در بسیاری از موارد مشاهده شده که پس از ماه رمضان نه تنها باعث کاهش وزن نشده، بلکه موجب افزایش وزن و چربی هم می شود.
مصرف زیاد مواد غذایی چرب هنگام افطار باعث بی اشتهایی در هنگام سحر می شود، چون هضم چربی ها در بدن نیازمند مدت زمان طولانی تراست، استفاده از خوراکی ها و مواد غذایی تا دیر وقت و به تأخیر انداختن زمان خواب، موجب بی اشتهایی و بی حوصلگی هنگام سحر می شود، بنابراین اگر وعده افطار به صورت مناسب مصرف شود مشکلی برای وعده سحر ایجاد نخواهد شد.

اگر روزه به شیوه مناسب انجام نشود یعنی رژیم غذایی به گونه ای باشد که کالری بیش از حد ممکن وارد بدن شود، به طور حتم به بدن آسیب می رسد. بنابراین اگر روزه داری به شیوه صحیح انجام شده باشد، می تواند با کاهش کالری در بدن، نوع خوب کلسترول یا HDL را در بدن افزایش داده و موجب کاهش کلسترول بد یا LDL شود. در غیر این صورت کلسترول بد خون افزایش می یابد.
[عکس: 20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
پاسخ }
#3
برنامه ی غذایی یک هفته برای سحری و افطار

دوستان گرامی برنامه غذایی که در زیر مشاهده می کنید، نمونه ای از یک هفته برنامه غذایی معمولی در طی ایام ماه مبارک رمضان می باشد. هدف از این برنامه غذایی، ارائه یک رژیم لاغری نبوده است و به همین دلیل مقدار مشخصی برای مواد غذایی بیان نکرده ام، بلکه فقط می خواستم با نوع مواد غذایی که در طی یک روز باید مصرف کنید، آشنا شوید.
[عکس: 20120717132205_Untitled.jpg]
اگر شما افطار و شام را یک جا می خورید، می توانید مواد غذایی موجود در هر یک را با هم مصرف کنید. همچنین می توانید با توجه به امکانات و ذائقه خود، برنامه غذایی هر روز را با دیگری جابجا کنید، مثلاً برنامه روز شنبه و سه شنبه را جابجا کنید و به همین صورت.

اگر با طرز تهیه هر یک از غذاهای موجود در برنامه زیر آشنا نیستید، می توانید با کلیک کردن بر روی غذا(مثلاً خورش کرفس) آن را یاد بگیرید.

شنبه:

افطار : یک استکان آب جوش یا چای + ۳ عدد خرما + چند برش نان سنگک + ۳۰ گرم( به اندازه یک قوطی کبریت ) پنیر + ۲ عدد مغز گردوی کامل

شام : خورش کرفس یا بامیه با پلو + یک پیش دستی سالاد کاهو یا یک کاسه سالاد شیرازی + یک کاسه ماست

سحری : یک لیوان شیر + چند برش نان سنگک + چند قاشق مرباخوری عسل یا شیره انگور یا شیره خرما + چای + چند عدد خرما+ چند لقمه نان و پنیر و گردو

یکشنبه:

افطار : آش(هر نوع آشی که دوست دارید) + چند عدد خرما با چای یا آبجوش + چند لقمه نان و حلوا

شام : ماهی با پلو + سالاد (هر سالادی که می خواهید) ؛ در صورت دلخواه می توانید ترشی و نیز لیمو ترش هم با غذا بخورید.

سحری : چای شیرین + نان و پنیر و گردو + یک لیوان شیر

دوشنبه:

افطار: حلیم + آب جوش یا چای با چند عدد خرما + چند برش نان

شام : ته چین مرغ + سالاد + ماست

سحری : نان و کره و مربا + یک لیوان شیر + چند عدد خرما با چای

سه شنبه:

افطار: شله زرد + نان و پنیر و سبزی + چای یا آب جوش با خرما

شام: عدس پلو + سالاد ؛ با عدس پلو می توانید کشمش یا خرمای کمی تفت داده شده یا کمی گوشت چرخ کرده (بصورت ماده ی ماکارونی) بخورید.

سحری: چای شیرین + یک لیوان شیر + نان و پنیر + چند لقمه نان و حلوا ( با شیر آن را بخورید)

چهارشنبه:

افطار: چای یا آبجوش با چند خرما + نان و پنیر و گردو + سوپ ( هر سوپی که دوست دارید)

شام: خورش قیمه با پلو + سالاد + ماست

سحری: یک لیوان شیر + نان و کره و مربا یا عسل + چای + چند لقمه نان و پنیر و گردو

پنجشنبه:

افطار: چای یا آبجوش با چند عدد خرما + ۱ لیوان شیر + نان و پنیر با خیار و گوجه فرنگی حلقه شده

شام : لوبیا پلو ( در صورت دلخواه می توانید در لوبیا پلو، گوشت چرخ کرده هم بریزید)+ سبزی خوردن یا سالاد + ماست

سحری : نان و پنیر و خیار و گوجه + چای شیرین + نان و خامه و مربا

جمعه:

افطار: چای یا آبجوش با چند عدد خرما + یک لیوان شیر + نان + شیره انگور یا عسل + پنیر و گردو

شام : کتلت گوشت همراه با سبزی خوردن یا سالاد + ماست

سحری: چای + چند عدد خرما + نان با خامه و مربا یا عسل یا شیره انگور + چند لقمه نان و پنیر

یک هفته برنامه ی غذایی برای سحری و افطار

توصیه های تغذیه ای:

در هر روز از این برنامه غذایی ، پنج گروه اصلی هرم غذایی یعنی گروه نان و غلات، گروه سبزی ها، گروه میوه ها، گروه شیر و لبنیات و گروه گوشت وجود دارد. شما باید روزانه از هر پنج گروه غذایی مصرف کنید تا بتوانید مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را که شامل کربوهیدرات، چربی، پروتئین، ویتامین و املاح است، تأمین نمایید. در این صورت بدنی سالم و تندرست خواهید داشت و انرژی کافی برای انجام فعالیت های روزانه ی خود را بدست خواهید آورد.

البته هر فردی با توجه به وضعیت جسمی خود ( لاغر یا چاق، پیر یا جوان، داشتن یک بیماری خاص) می تواند یک ماده ی غذایی را کمتر یا بیشتر مصرف کند یا یک ماده ی غذایی را جانشین دیگری کند؛ مثلاً فردی که دارای کلسترول خون بالا است، می تواند به جای گوشت قرمز از گوشت مرغ استفاده کند یا فردی که چاق است و می خواهد لاغر شود می تواند به جای خامه از پنیر استفاده کند.

در هر صورت این برنامه به عنوان پایه ای برای یک فرد سالم و متناسب می باشد. حال با توجه به این صحبت ها، نکات تغذیه ای لازم را برای شما بیان می کنم:

۱- مهم ترین مسئله این است که هر روز بعد از افطار ( یک تا چند ساعت بعد ) باید ۳-۲ عدد میوه متوسط مصرف کنید که با توجه به میوه های این فصل می توانید این میوه ها را بخورید:
سیب ، گلابی ، انگور ، هلو ، شلیل، هندوانه، خربزه، انجیر و موز و … . در مورد انگور یک خوشه معمولی معادل یک میوه است و در مورد هندوانه و خربزه یک قاچ ۳۰۰ تا ۴۰۰ گرمی معادل یک عدد میوه متوسط است.

همچنین اگر آبمیوه دوست دارید می توانید به جای یک عدد میوه، نصف تا یک لیوان آبمیوه مصرف کنید. البته به شرطی که آبمیوه طبیعی باشد و بصورت ساندیس و آبمیوه های پاکتی نباشد. ولی اگر تهیه آب میوه طبیعی برای تان سخت بود، می توانید از یک لیوان آب میوه پاکتی یا ساندیس استفاده کنید.

همچنین اگر اشتها داشتید می توانید در وعده ی سحر هم یک عدد میوه یا یک لیوان آبمیوه مصرف کنید. مثلاً به جای یک لیوان شیر معمولی، یک لیوان شیر موز بخورید.

۲- گروه نان و غلات شامل انواع نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی است. توصیه می کنم تا جایی که می توانید از نان سبوس دار مثل نان سنگک استفاده کنید، زیرا به علت داشتن سبوس منبع خوبی از ویتامین های گروه B و فیبر غذایی است. ویتامین های گروه B در سوخت و ساز بدن و حفظ سلامت اعصاب و پوست و مو نقش مهمی دارند. فیبرهای غذایی هم در جلوگیری از یبوست و حفظ سلامتی روده ها مفید هستند.

البته اگر تهیه نان سنگک برای تان مشکل است، می توانید از بربری، تافتون، لواش یا باگت استفاده کنید.

افرادی که مبتلا به دیابت هستند، باید در مصرف مواد غذایی این گروه احتیاط کنند و طبق دستور پزشک عمل کنند، چون این مواد غذایی به خصوص نان سفید و سیب زمینی سریعاً قند خون را افزایش می دهند.

همچنین افرادی که تری گلیسیرید خون شان(یک نوع چربی خون) بالا است، باید در مصرف مواد نشاسته ای(گروه نان و غلات) احتیاط کنند، زیرا کربوهیدرات موجود در این مواد غذایی در بدن تبدیل به تری گلیسیرید می شود.

۳- گروه سبزی ها شامل سالاد، سبزی خوردن، سبزی پخته در غذا مثل سوپ، خورش و کوکو و … می باشد. سبزی ها منبع خوبی از فیبر غذایی نامحلول، آنتی اکسیدان ها و ویتامین های A و C هستند؛ مثلاً هویج و اسفناج از منابع خوب ویتامین A هستند.

سبزی ها شامل: خیار، گوجه فرنگی، اسفناج، کرفس، بامیه، هویج، کاهو، انواع کلم، قارچ، فلفل سبز، فلفل دلمه ای، بادنجان، کدو سبز، پیاز ، سیر و … است.

سالادها: سالاد گل کلم – سالاد آلاسکا – سالاد خرما – سالاد روس – سالاد سیب – سالاد اسفناج – سالاد تبوله – سالاد بروکلی – سالاد قارچ – سالاد تابستانی – سالاد بادنجان .

غذاها: ته چین قارچ و بادنجان – خورش قارچ – خورش آلو و اسفناج – بادنجان و کدوی توپُر – خورش بامیه – خورش کرفس – خورش بادنجان – خورش کنگر – خورش هویج و به – خورش ریواس – کوکوی پیازچه – آش رشته – دلمه برگ مو – دلمه کلم – دلمه گوجه فرنگی – دلمه کرفس – دلمه فلفل سبز – دلمه بادنجان .

۴- سعی کنید روزانه یک لیوان شیر و یک لیوان ماست را حتماً مصرف کنید. شیر و لبنیات منبع خوبی از کلسیم و ویتامین های A و D و B2 و B12 است.

افراد چاق و کسانی که کلسترول خونشان بالاست ، بهتر است نوع کم چرب آنها را تهیه کنند. ولی برای کودکان و نوجوانان با وزن متناسب و برای افراد لاغر شیر و ماست پرچرب ، کره و خامه هم مفید است. به جای نوشابه هم از دوغ استفاده کنید.

کسانی هم که مزه شیرخالی را دوست ندارند، می توانند بصورت شیرعسل، شیر خرما، شیرکاکائو و شیر موز آن را مصرف کنند.

پنیر با اینکه جزء لبنیات است، ولی در تنظیم برنامه غذایی در گروه گوشت قرار دارد ، یعنی هر ۳۰ گرم گوشت کم چرب ، معادل ۳۰ گرم پنیر است.

۵- گروه گوشت هم شامل گوشت قرمز ، مرغ، ماهی، تخم مرغ، حبوبات و آجیل است. این گروه منبع خوبی از پروتئین، ویتامین های گروه B و املاحی مانند آهن ، روی و فسفر است. افرادی که دچار نقرس هستند ، باید گوشت و حبوبات را خیلی کم مصرف کنند. افرادی هم که دچار کلسترول خون بالا هستند باید جگر ، دل و قلوه ، کله پاچه و گوشت پرچرب را مصرف نکنند و به جای گوشت قرمز بیشتر از مرغ و ماهی استفاده کنند. ولی برای افراد کم خون مصرف انواع گوشت مفید است. بیماران قلبی هم بهتر است تا حد ممکن گوشت قرمز را کمتر مصرف کنند.

غیر از بیمارانی که در بالا نام بردم، تمامی افراد سالم می توانند در حد نیاز خود از گوشت، تخم مرغ و حبوبات را مصرف کنند. به خصوص افراد ورزشکار برای ساخت عضله حتماً حتماً در کنار ورزش باید از منابع غنی پروتئینی مصرف کنند.

۶- سبزی و میوه برای سلامتی بدن بسیار مفید هستند، پس تا جایی که می توانید از این مواد غذایی بیشتر مصرف کنید، البته افراد چاق بیشتر از ۴-۳ عدد میوه در روز مصرف نکنند.

۷- آجیل سرشار از مواد مغذی است، بنابراین می توانید بعد از افطار چند عدد بادام، فندق ، پسته و … مصرف کنید.

۸- از مصرف انواع دسرها و شیرینی هایی با شکر زیاد در برنامه افطار و سحر خودداری کنید. توصیه می کنم به جای مصرف زولبیا و بامیه، از خرما استفاده کنید، به خصوص در افراد چاق، زیرا زولبیا و بامیه دارای قند و روغن زیادی هستند و همانطور که می دانید یک فرد سالم باید در حد نیاز از چربی و قند استفاده کند نه بیش از نیاز بدن.

۹- سعی کنید شام را دیر مصرف نکنید، حداکثر تا ساعت ۹- ۸ شام را بخورید، زیرا اگر با فاصله ی کمی از غذا خوردن بخوابید، هضم مواد غذایی دچار اشکال می شود، به خصوص اینکه با خوابیدن، متابولیسم بدن کاهش می یابد و غذاها بطور مؤثر نمی سوزند تا بدن از انرژی و مواد مغذی آن ها استفاده کند.

۱۰- در صورت دلخواه در سحری و افطار می توانید چای بنوشید، فقط از مصرف چای زیاد در سحری خودداری کنید، زیرا کافئین موجود در چای دفع ادرار را افزایش می دهد و از این طریق نمک های معدنی که در طول روز بدن به آنها نیاز دارد، دفع می شوند.

۱۱- مصرف گردو با پنیر از اثرات شاید مضر پنیر در کاهش حافظه بکاهد، به همین دلیل من سعی کرده ام همراه با مصرف پنیر، حتماً گردو راهم ذکر کنم.

۱۲- شیره انگور سرشار از مواد مغذی است، به خصوص برای افرادی که دچار ضعف در طی روز می شوند بسیار مفید است. اثرات مفید شیره انگور شامل : افزایش اشتها، تقویت کلی بدن، افزایش شیر در خانم های شیرده و … است.

به جای عسل یا مربا می توانید شیره ی انگور را با شیر یا خامه میل کنید. همچنین می توانید مقداری از این شیره، را در آب خنک بریزید و با افزودن کمی آب لیموی ترش به آن، یک شربت خوشمزه درست کنید که برای افزایش اشتها خوب است و به جای نوشابه های گازدار می توانید آن را مصرف کنید. البته افراد دیابتی نباید از این شیره مصرف کنند.

۱۳- بعضی از افراد عادت دارند در سحری هم غذای پخته مصرف کنند. این مسئله بستگی به میل و عادت غذایی آنها دارد. ولی مصرف یک وعده غذایی پخته در طی روز کافی است، مگر این که فرد لاغر یا کودک یا نوجوان باشد. در این صورت باید هر دو را هم کامل مصرف کند.

فراموش نکنید که پرخوری در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگی در ساعات انتهایی روز جلوگیری نمی کند، بلکه در ساعات ابتدایی بعد از سحر، فشار زیادی را به معده و دستگاه گوارشی فرد وارد می کند که سبب بروز علائمی نظیر سوء هاضمه، درد و نفخ معده می شود. بنابراین سحری را سبک بخورید و از مصرف غذاهای چرب و پرحجم برای سحری پرهیز کنید.

۱۴- من سعی کرده ام در این برنامه غذایی یک بار خورش سبزی دار، یک بار گوشت قرمز، یک بار گوشت مرغ، یک بار ماهی، یک بار پلو با حبوبات و یک بار پلو با سبزیجات قرار دهم. شما می توانید در هفته های بعدی، بسته به سلیقه ی خود غذاهایی که معادل با این غذاها هستند را تهیه کنید. مثلاً بجای خورش کرفس، از خورش قورمه سبزی، به جای لوبیا پلو از کلم پلو، به جای کتلت گوشت از کباب با برنج، به جای ته چین مرغ از جوجه کباب یا مرغ و پلو و به جای قیمه از آبگوشت استفاده کنید. ولی حتماً سعی کنید یک بار در هفته ماهی بخورید که می تواند به صورت ماهی کبابی در فر، قلیه ماهی، ماهی شکم پر، کتلت ماهی یا ماهی سرخ شده در کمی روغن باشد. اگر گاهی اوقات امکان تهیه و پخت ماهی در هفته برای شما وجود نداشت، می توانید به جای آن از تن ماهی استفاده کنید ، البته افراد چاق نباید روغن تن را مصرف کنند.

۱۵- شما می توانید غیر از غذاهای بالا، از انواع سوپ، آش، کوکو، املت، دلمه و … استفاده کنید. ولی سعی کنید تا جایی که امکان دارد خودتان در منزل غذا تهیه کنید و غذای بیرون را نخورید، زیرا در تهیه غذاهای بیرون که بیشتر انواع پیتزا و ساندویچ می باشد، از سوسیس و کالباس و سس زیادی استفاده شده است. این مواد دارای چربی بالا و مواد نگهدارنده هستند که در صورت مصرف زیاد برای سلامتی بدن مضر هستند، خصوصاً افراد چاق، دارای چربی خون بالا و فشار خون بالا و کسانی که ناراحتی معده دارند ، نباید اصلاً این مواد غذایی را مصرف کنند.

۱۶- به مقدار کافی بین افطار تا وقت خواب آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.

نیره ولدخانی – کارشناس تغذیه تبیان
هرکی پاک تره.................تنها تره
پاسخ }
#4

- افطار را با مايعات گرمي مانند، چاي كم رنگ، آب جوش، فرني، شير، سوپ به همراه چند عدد خرما شروع كنيد.
- از آشاميدن آب سرد در شروع افطار خودداري نمائيد. مقدار آن بيشتر از يك الي يك ونيم ليوان نباشد .
- از نوشيدن نوشابه هاي گازدار در افطار بپرهيزيد .
- دو ساعت بعد از افطار بايد 3-2 عدد ميوه متوسط مصرف كنيد .
- بجاي مصرف زولبيا و باميه، از خرما استفاده كنيد، به خصوص در افراد چاق
- به جاي قند از خرما يا ديگر شيرينيجات طبيعي استفاده كنيد .
- پس از آن وعده شام را ميل كنيد، زيرا در فاصله بين افطار وشام، مقداري از مايعات و قندها جذب گرديده و دستگاه گوارش براي انجام وظيفه آماده مي شود .

افطار:
- ميتوانيد از غذاهاي زير به عنوان افطار استفاده كنيد:
- چاي يا آب جوش / خرما / حليم / نان /پنير / گردو /هر نوع آش / هر نوع سوب /حلوا /شير /شله زرد /نان وپ نير وسبزي / خيار وگوجه به همراه نان وپنير .

شام( يك ساعت بعد از افطار):
- غذاهاي زير را نيز ميتوانيد به عنوان شام ميل كنيد:
- پلو با هر نوع خورش / عدس پلو،باقلا پلو،لوبيا پلو / ته چين مرغ / سبزي پلو با ماهي / كتلت گوشت .
- از ترشي،سبزي وسالاد (به هر اندازه كه ميل داشتيد) والبته ماست(به اندازه سهميه) نيز ميتوانيد در كنار شام خود استفاده نماييد.

سحري:
مي توانيد ازاين غذاها كه شبيه به يك وعده صبحانه است استفاده كنيد:
- خرما با چاي يا شير / نان و پنير / كره و مربا / عسل / خامه ومربا / نيمرو / كوكو
- حذف وعده سحري باعث ايجاد اختلال در سوخت و ساز بدن شده و نهايتاً باعث بوي بد دهان، سردرد، دردهاي عضلاني، سوزش سر دل، افزايش ناراحتي معده، بي خوابي و عصبانيت مي گردد .
لطفا سحري را حذف نكنيد زيرا سحري از وعده هاي اساسي روزه است، پيامبر گرامي به خوردن سحري تاكيد نموده : (تسحروا فإن في السحور بركه ) (سحري را بخوريد زيرا در آن بركت است ). و علت بركت اين است كه سحري قدرت ونشاط به روزه دار مي بخشد ومانع ضعف وسردرد وگرسنگي وبد بويي دهان مي شود علاوه بر ثوابي كه كسب مي كنيد چرا كه از فرمايش پيامبر گرامي پيروي نموده ايد شما را براي نماز شب ومناجات با معبود آماده مي كند .
فراموش نكنيد كه پرخوري در هنگام سحر نه تنها از احساس گرسنگي در ساعات انتهايي روز جلوگيري نمي كند، بلكه در ساعات ابتدايي بعد از سحر، فشار زيادي را به معده و دستگاه گوارشي فرد وارد مي كند كه سبب بروز علائمي نظير سوء هاضمه، درد و نفخ معده مي شود .
بنابراين سحري را سبك بخوريد و از مصرف غذاهاي چرب و پرحجم پرهيز كنيد.
- مصرف ميوه در سحري، از تشنگي جلوگيري مي كند
- مصرف چاي زياد به دليل خاصيت ادرار آوري و كافئين موجود در آن در سحري مناسب نيست .
- استفاده مواد قندي و شيريني به مقدار زياد در وعده سحر باعث افزايش ناگهاني هورمون انسولين در خون شده و در نتيجه باعث كاهش قند خون گرديده و ممكن است عوارضي چون سر گيجه، بي حالي، پرخاشگري، عصبانيت و ضعف ناگهاني را به دنبال داشته باشد.
- نوجوانان در زمان رشد ولاغرها، مي توانيد از كربوهيدراتهاي پيچيده مانند نان، برنج، سيب زميني، در وعده سحري استفاده كنيد. همچنان از غلات و حبوبات به ميزان دلخواه در تركيبات غذاي سحر استفاده نمائيد.
- از مصرف مواد غذايي سرخ كرده، پرچرب و پر ادويه يا خيلي شيرين بپرهيزيد.
سعي كنيد شب ها زود بخوابيد تا بتوانيد سحر به موقع ( تقريباً 5/1 ساعت قبل از اذان صبح ) بيدار شويد. با اين روش از ورود مقدار زيادي غذا و مايعات به معده و تجمع آنها جلوگيري مي كنيد و هضم غذا نيز راحت تر خواهد بود.
- در سحر از مواد غذايي پروتئين دار ( تخم مرغ، حبوبات، لبنيات و گوشت ) استفاده كنيد .
- به جاي نوشيدن آب زياد، ميوه هاي آب دار بخوريد.
- مايعات توصيه شده براي سحري بايد به تدريج نوشيده شوند. يك ليوان آب ميوه و يك ليوان شربت عسل يا قند اثر مفيدي خواهد داشت.
- از مصرف نمك زياد خودداري كنيد، چون نمك زياد سبب دفع مايعات از بدن و احساس تشنگي در ساعات روز خواهد شد.
- مصرف ادويه فراوان، باعث افزايش تشنگي در طول روز مي شود
- بعد از سحري حتي الامكان ديرتر بخوابيد، چون وضعيت درازكش، سبب برگشت مواد به مري و ترش كردن مي شود و گذشته از آن فرداي آن روز احساس خوبي نخواهيد داشت. اين كار در دراز مدت باعث سوزش سردل و بيماري " رفلكس معده و مري " مي شود. در اين بيماري غذا از معده و مري بر مي گردد و به اصطلاح آن را " ترش كردن" گويند.

سفارشهاي كلي براي رفع تشنگي
- مهمترين زمان براي نوشيدن آب كافي، يك ساعت بعد از افطار تا نيم ساعت قبل از سحري مي باشد. مصرف ميوه يا آب ميوه تازه هنگام سحر از تشنگي در طول روز جلوگيري مي كند. همچنين براي جبران كمبود ميزان آب و املاح بدن در ماه رمضان، مي توان از مقداري سوپ يا آش هنگام افطار استفاده كرد.

يبوست در ماه مبارك رمضان :
- عدم نوشيدن كافي مايعات، نوشيدن چاي و قهوه ي فراوان و غليظ، عدم مصرف يا مصرف ناكافي ميوه‌ها و سبزيجات نيز همگي ممكن است منجر به يبوست شوند .در زمان يبوست علاوه بر مصرف ميوه‌ها، سبزي‌جات و مايعات كافي، مصرف خيس خورده آلو‌ بخارا، انجيرخشك و توت‌خشك نيز لازم است
- مصرف غذاهايي از قبيل كله پاچه، سيرابي و شيردان به علت داشتن مقدار زيادي چربي، منجر به بروز مشكلات گوارشي و سلامتي و هم‌چنين تشنگي شديد در طول روز مي‌گردند.
- زولبيا و باميه را از قنادي هايي تهيه نمائيد كه براي تهيه آن ضوابط بهداشتي را رعايت مينمايند.اما يادتان باشد بهترين راه تهيه زولبيا و باميه در منزل است
آهسته بخوريد و خوب غذا را بجويد، واز لقمه ها خوب لذت ببريد .
غذاي مورد نياز تان را كه دريافت كرديد و البته قبل از اينكه كاملا سير شويد از پاي سفره بلند شويد .
از نوشيدن آب زياد در وعده هاي افطار وسحري خودداري كنيد چرا كه موجب كاهش اثر آنزيم‌هاي گوارشي بر غذا و بروز نارسايي‌هاي گوارشي مي‌شود.

شاد سالم و سرافراز باشيد
دكتر كرماني ن.پ 18944
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5

- حتما اول وقت افطار كنيد.
- حتما در ديرترين وقت وقبل از اذان صبح سحري بخوريد.
- اگر در اواسط شب يك وعده ي سبك بخوريد، عالي است.
- وعده سحري را كامل ترين وعده در نظر بگيريد.


براي تحقق توصيه هاي ذكر شده بالا بايد تلاش كرد كه در جامعه فرهنگ سازي كنيم، شايد بتوانيم تفكر شايع بين مردم در اهميت دادن به افطار وعدم اهتمام به سحري را تصحيح كنيم .

وعده افطار :
بايد كم كالري بوده و خاصيت هضم آسان داشته باشد. خيلي خوب است كه از سيره پيامبر گرامي پيروي كنيم.پيامبر چند عدد رطب و اگر نبود چند عدد خرما ميل مي كردند. پس از آن مقداري آب مي نوشيدند، نماز مغرب را اقامه مي كردند وبعد يك وعده افطار سبك مصرف مي كردند.
رطب يا خرما داراي قند فركتوز و ساكارز است كه هضم و جذب آن سريع انجام مي شود مخصوصا هنگامي كه معده خالي باشد. در موقع افطار مصرف آب مي تواند احساس تشنگي را برطرف كند و مصرف خرما احساس گرسنگي شديد را كم كند، چنين عادتي باعث مي شود كه سر سفره افطار غذاي زيادي نخوريد. اين روش افطار هنوز در عربستان در ماه مبارك رمضان اجرا مي شود، عزيزاني كه ماه مبارك رمضان به عمره مشرف شوند مشاهده مي كنند كه سفره هاي افطار را در سر تا سر خانه خدا جلوي نماز گذاران مي گذارند غذاهاي موجود در اين سفره ها شامل رطب يا خرما، آب، چاي هل، ماست يا شير خرما است.
پس از اقامه نماز مغرب وعشا مقداري سوپ عدس و سالاد مصرف كنيد اين روش مي توانيد تشنگي و گرسنگي خود را كاملا برطرف كنيد وپس از آن با احساس سبكي كامل مي توانيد به نماز و دعا بپردازيد و دو ساعت بعد از افطار، به جاي مصرف زولبيا وباميه و ديگر شيريني ها، بهتر است از ميوه يا آجيل هاي خام و بادام زميني كه سرشار از اسيدهاي چرب امگا 3 است استفاده كنيد زيرا اين روغن ها براي افزايش تحمل ورفع تشنگي مفيد مي باشد.
حتي الامكان مصرف گوشت را كم كنيد مخصوصا در تابستان، زيرا گوشت ها پتانسيل بالايي براي توليد سنگ مجراي ادرار دارند. مصرف حد اقل دو ليتر آب از افطار تا سحري اهميت بسزايي دارد ونوشيدن نوشابه ها وشربت هارا توصيه نمي كنيم.

وعده سحري:
از نظر شرعي مستحب است كه براي سحري بيدار شويم، پيامبر گرامي ميفرمودند سحري بركت است و روزه داران را به بيدار شدن در هنگام سحرتشويق مي كردند. سحري از نظر تغذيه مهمترين وعده غذايي روزه دار به حساب مي آيد، چون شانزده ساعت گرسنگي در انتظار روزه دار است. بهترين وعده هارا براي سحري نگه داريد و افراد چاق بدانند كه كالري غذاهاي مصرفي از افطار تا سحري نبايد بيش از 20 برابر وزنشان باشد.يعني روزه داري كه 90 كيلو گرم وزن دارد نبايد بيش 1800 كالري دريافت كند. اگر بتوانيد تنها 20 برابر وزن خود كالري دريافت كنيد(البته از افطار تا سحر) به اين معنيست كه توانسته ايد حدود 4 كيلو از وزن خود را در ماه مبارك كاهش دهيد.
افراد لاغربايد از افطار تا پايان سحري 40 برابر وزن خود كالري دريافت كنند. به عنوان مثال روزه دار لاغري كه 50 كيلوگرم وزن داردبايد حداقل 2000 كالري(از افطار تا سحر)دريافت كند.
اما روزه داراني كه وزن مناسب دارند بايد 30 برابر وزن خودشان كالري دريافت كنند.براي موفقيت در ماه رمضان به خصوص در گرماي تابستان امسال بايد از مصرف شيرينيجات وسرخ كردني ها وغذاهاي چرب در هنگام سحري حتي الامكان خودداري كنيد و سعي كنيد مصرف اين نوع مواد غذايي را به بعدازافطار موكول كنيد زيرا اين غذاها تشنگي روزه دار را بيشتر مي كنند.
ملاحظه : مقدارغذا در ماه رمضان بايد به اندازه اي باشد كه بتوانيد قدرت و توان براي عبادت در اين ماه مبارك را داشته باشيد.

التماس دعا
يا رب قوعلي خدمتك جوارحي واشدد علي العزيمه جوانحي( پروردگارا اعضاي بدنم را بر انجام خدمتت نيرو ده ودلم را براي عزيمت به سويت محكم گردان).
شاد، سالم، وسرافراز باشيد.

با آرزوي قبولي طاعات
دكتر محمد صادق كرماني
ن. پ 18944
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
#6
تذکر تغذیه‌ای برای دختران روزه‌داردر آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و این سۆال در پیش رو که در این ماه چگونه تغذیه کنیم که پس از پایان رمضان و سپری شدن دوران روزه‌داری، بتوانیم سلامت خود را هر چه بیشتر حفظ نماییم. این مسئله به خصوص در مورد دختران نوجوان اهمیت بیشتری دارد.

به گزارش ایران ویج ، گاه شاهد هستیم که افراد و به ویژه دختران نوجوان پس از پایان ماه رمضان دچار اختلالاتی در سلامت می‌شوند که این امر به علت تغذیه نامناسب و شیوه غلط زندگی، به خصوص در این ماه است. بهتر است در این مقاله به چند عادت نامناسب تغذیه‌ای افراد و به ویژه دختران نوجوان، در این دوران بپردازیم که این عادات موجب بروز عوارض مختلف در آنان می‌شود.
۱- کمبود مصرف میوه، سبزی و سالاد

از جمله مشکلات تغذیه‌ای دختران نوجوان در ماه رمضان، کمبود مصرف سبزی‌ها و میوه‌های تازه و سالاد است. معمولاً نوجوانان ترجیح می‌دهند با غذای خود، نوشابه‌های گازدار استفاده کنند که این امر نه تنها برایشان مفید نیست، بلکه زیان‌های زیادی نیز در بردارد.

از اشکالات مهم نخوردن سبزی‌ها و میوه‌های تازه این است که ویتامین و مواد معدنی به میزان کافی به بدن نمی‌رسد و در نتیجه عوارضی از قبیل کاهش مقاومت در برابر بیماری‌ها، یبوست، ریزش مو و اختلالات بی‌شمار دیگری که سلامت دختران نوجوان را به خطر می‌اندازد، بروز می‌کند.

۲- نخوردن سحری

چنانچه وعده سحری از برنامه غذایی ماه رمضان حذف شود به علت گرسنه ماندن شخص در زمانی طولانی، مشکل کاهش قند خون پیش می‌آید که پیامد آن، عوارض عصبی از قبیل احساس خستگی و کوفتگی، بی‌حوصلگــــی، عصبانیــت، پرخاشــگری، افسردگی، سردرد و سرگیجه می‌باشد.

علاوه بر آن نخوردن سحری و گرسنه ماندن به مدت طولانی موجب احساس تشنگی، گرسنگی و بی‌طاقتی در برابر روزه و در نتیجه عدم موفقیت در روزه‌داری می‌شود، بنابراین وعده سحری از اهمیت خاصی برخوردار است و هرگز نباید از برنامه غذایی ماه رمضان حذف شود.

۳- شروع افطار با آب سرد

در ماه‌های گرم سال و ایام تابستان به علت روزه‌داری و نخوردن آب در طول روز، معمولاً تشنگی یکی از مشکلات مهمی است که گریبان‌گیر افراد می‌شود.به علت تشنگی بسیاری از افراد، روزه خود را با آب سرد آن هم به مقدار زیاد باز می‌کنند که این امر می‌تواند از نظر سلامتی اشکالاتی برای فرد در بر داشته باشد. مصرف آب زیاد پس از مدت مدیدی گرسنگی، موجب پر شدن معده و رقیق شدن شیره‌های گوارشی شده و مانع تأثیر کامل شیره‌های گوارشی بر روی مواد غذایی می‌گردد، در نتیجه هضم غذا دچار اختلال می‌شود و سبب بروز عوارضی مانند پری و سنگینی دستگاه گوارش و بروز ناراحتی‌های گوارشی می‌گردد، حال چنانچه آب مصرفی سرد باشد می‌تواند علاوه بر عوارض فوق، موجب دل درد، نفخ و تشدید ناراحتی‌های گوارشی بشود. ضمناً اختلال در هضم و جذب غذا، نهایتاً باعث سوءتغذیه و عوارض ناشی از آن خواهد شد.

۴- افطار کردن با غذای سنگین و مفصل

در برخی موارد دیده شده افرادی که در ماه رمضان تغذیه صحیح ندارند و به خصوص آن‌هایی که وعده سحری را از برنامه غذایی خود حذف می‌نمایند، در ساعات روزه‌داری بسیار گرسنه می‌شوند و به این دلیل به هنگام افطار، با غذای اصلی که معمولاً شامل مواد سرخ‌کرده، چرب و سنگین است تغذیه خود را شروع می‌کنند. یکی از اشکالات این فرم تغذیه این است که موجب تجمع چربی در بدن و چاقی می‌شود. ضمناً چنانچه پس از مدتی طولانی گرسنگی ناگهان معده را پر از غذا آن هم غذایی چرب و سنگین بنماییم، موجب سنگینی و اختلالات گوارشی شده که حتی ممکن است منجر به تهوع، اسهال و سایر ناراحتی‌های گوارشی شود که در این صورت هضم و جذب مواد مصرفی نیز دچار اختلال خواهد شد و به این ترتیب شخص نمی‌تواند از غذای مصرفی استفاده کامل بنماید.


۵- افراط در مصرف مواد شیرین در وعده افطار

یکی از شایع‌ترین عادات نامناسب تغذیه‌ای در بین روزه‌داران، مصرف زولبیا، بامیه و سایر مواد شیرین به مقدار زیاد در وعده افطار و در مهمانی‌های ماه رمضان است. به طور کلی مصرف مواد شیرین از عوامل بسیار مهم بروز چاقی است، همچنین افراط در مصرف انواع شیرینی موجب افزایش چربی‌های نامطلوب خون شده و زمینه بدن را جهت ابتلا به اختلالات قلبی- عروقی فراهم می‌سازد.

از دیگر مضرات مصرف مواد شیرین، پوسیدگی و خرابی دندان‌ها است، به خصوص چنانچه بلافاصله پس از مصرف این مواد، دندان‌ها شسته نشوند. به اضافه اینکه در تهیه زولبیا، بامیه، گوش فیل و مواد مشابه، معمولاً از مقدار زیادی روغن استفاده می‌شود که مصرف روغن زیاد علاوه بر چاقی، موجب ناراحتی‌های قلبی- عروقی خواهد شد.


۶- ریزه‌خواری در فاصله بین افطار و شام

بعضی از افراد تصور می‌کنند اگر در طول روز به علت روزه‌داری غذا میل نمی‌کنند، می‌توانند بعد از افطار تا هنگام خواب، به طور مداوم ریزه‌خواری نمایند. این کار منجر به بروز اختلالات زیادی از جمله چاقی، ناراحتی‌های گوارشی و سوء تغذیه به علت نخوردن غذای کافی و با کیفیت تغذیه‌ای بالا می‌شود.

افراد ریزه‌خوار معمولاً مواد مصرفی خود را از بین مواد خوراکی حاوی کالری بالا و دارای ارزش تغذیه‌ای پایین انتخاب می‌کنند که این مواد به طور معمول فقط مقدار زیادی انرژی به بدن می‌رسانند و فاقد ارزش تغذیه‌ای بالا جهت تأمین نیازهای تغذیه‌ای شخص هستند. مصرف چنین مواد غذایی به علت دارا بودن قند یا چربی بالا، جلوی اشتها را برای مصرف غذای اصلی گرفته و در نتیجه انسان را مبتلا به سوء تغذیه می‌نماید. این امر به خصوص برای دختران نوجوان اهمیت زیادی دارد. ضمناً ریزه‌خواری یکی از عوامل مهم خستگی دستگاه گوارش و اختلالات گوارشی است.

۷- دیر شام خوردن و مصرف غذاهای سنگین در وعده شام

در ماه رمضان معمولاً افراد روزه‌دار به مهمانی‌های افطار و شام دعوت می‌شوند و بازار مهمانی‌های فامیلی و دوستانه رواج زیادی دارد. در این مهمانی‌ها، اکثراً شام دیر سرو می‌شود، به طوری که فاصله بین صرف شام و خواب کوتاه می‌باشد. پیامدهای این نوع تغذیه عبارت است از سنگینی دستگاه گوارش به علت عدم تحرک پس از شام و مصرف شام سنگین، ایجاد اختلال در خواب شبانه به علت پری و سنگینی دستگاه گوارش که یکی از عوامل مهم بی‌خوابی و بدخوابی است،بی‌اشتهایی فرد برای صرف سحری، که می‌تواند موجب مصرف نکردن سحری و یا صرف مقدار مختصری غذا در وعده سحری شود و نتیجه آن، اشکالات گرسنگی، تشنگی، ضعف، خستگی، عصبانیت، سردرد، سرگیجه و سایر عوارض عصبی، به علت افت قند خون است.


۸- حذف مواد نشاسته‌ای از برنامه غذایی

یکی از عاداتی که معمولاً بین دختران نوجوان به خصوص در ماه رمضان رواج دارد حذف نان، برنج، سیب‌زمینی، ماکارونی و سایر مواد نشاسته‌ای از برنامه غذایی است. این گروه سنی به علت ترس از چاقی، یکی از مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز روزانه خود را از الگوی غذایی حذف می‌کنند. نتیجه آن، نرسیدن انرژی کافی به سلول‌های عصبی و در نتیجه بروز عوارض عصبی است که تحمل آن برای افراد روزه‌دار مشکل می‌باشد.

ضمناً افرادی که مواد نشاسته‌ای را از برنامه غذایی خود حذف می‌کنند به علت نیاز سلول‌های عصبی به انرژی، تمایل زیادی به مصرف مواد قندی از خود نشان می‌دهند و در مصرف این مواد افراط می‌کنند که این امر موجب بروز چاقی، پوسیدگی دندان‌ها و افزایش چربی‌های نامطلوب خون می‌شود.
چند توصیه تغذیه‌ای

* وعده سحری هرگز فراموش نشود.

* در وعده سحری نباید در مصرف گوشت، نمک و چای افراط شود، زیرا موجب تشنگی در طول روز خواهد شد.

* مصرف مقدار کافی آب (۶ تا ۸ لیوان) در فاصله افطار تا سحری ضروری است.

* مصرف سبزی‌ها و میوه‌های کافی و سالاد با آب لیموترش تازه و روغن زیتون جهت حفظ سلامت، پیشگیری از یبوست، افزایش مقاومت بدن و پیشگیری از خستگی، ضعف و سستی برای دختران نوجوان مفید است.

* از افراط در مصرف زولبیا و بامیه و … پرهیز شود.

* به جای شیرینی و مواد حاوی شکر، بهتر است انرژی مورد نیاز دختران نوجوان از مواد نشاسته‌ای به میزان متعادل دریافت گردد.

* بهتر است وعده افطار را با آب ولرم، چای، شیر با کمی عسل یا خرما و مقداری نان و پنیر کم نمک و ترجیحاً یک تا دو عدد گردو آغاز کنند.

با رعایت نکات فوق می‌توان مطمئن بود که نوجوانان عزیز ماه رمضان و ایام روزه‌داری را با موفقیت به پایان رسانده و از سلامت کامل برخوردار خواهند بود.
[عکس: 20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
پاسخ }
#7

در ماه مبارك رمضان ، نوع رژيم غذايي تغيير نمي كند واز نظر مقدار كالري دريافتي تفاوتي ندارد وبهتر است همان غذاهايي كه در ليست غذايي وجود دارد مصرف شود اما تعداد وعده ها تغيير ميكند.
دو الگو براي تغيير وعده هاي غذا در ماه مبارك رمضان دجود دارد:

الگوي اول:
در وعده افطار : صبحانه 1 ليوان شير خرما (سهميه ي روزانه)
شام: شام
درفاصله افطار تا خوابيدن: يكي از ميان وعده ها به دلخواه
سحري: ناهار 1 ليوان ماست يكي از ميان وعده ها به دلخواه سهميه ي روغن زيتون.

الگوي دوم:
در وعده افطار: ناهار
سحري: شام وصبحانه
ساعت 10 شب: ميان وعده ها .

نكات مهم:
در فاصله افطار تا سحر حتماً آب وچاي كمرنگ فراوان ميل شود.
در افطار وسحر از سبزي خوردن وخيار وگوجه نيز استفاده شود.
روزه داران عزيز! در نظر داشته باشيد كه تعداد وعده هاي غذايي شما نبايد از آنچه كه در بالا ذكر شده كمتر باشد زيرا باعث كندي كاهش وزنتان مي گردد.


در ماه مبارك رمضان چون گوشت ماهي عطش را زياد مي كند و همچنين براي افرادي كه گوشت ماهي را دوست ندارند يا از نظر مالي توان تهيه آن را ندارند ، مي توانند همان مقدار كالري را به غذاهاي زير تبديل كنيد:
1 ـ استيك.
2 ـ بيفتك گوساله.
3 ـ شيشليك گوساله.
4 ـ خوراك قارچ وگوشت .
5 ـ راگوي گوشت گاو.
6 ـ تخم مرغ با قارچ .
7 ـ تخم مرغ نيمرو.
8 - همان اندازه كالري از گوشت مرغ .

روزه داران كه ميخواهند زولبيا يا باميه مصرف كنند
بايد بدانند كه 100 گرم زولبيا 450 كالري داردو شما
ميتوانيد آن را با همان مقدار كربوهيدرات موجود در ليست غذايي جايگزين كنيد.
عزيزاني كه مي خواهند در افطار سوپ ميل كنند بايد بدانند هر ليوان سوپ 150 كالري دارد و ميتوان آن را با همان مقدار كالري غذايي موجود در ليست جايگزين كرد
در صورتيكه در برنامه غذايي خود تمايلي به استفاده از گوشتها نداريد ميتوانيد از پروتئين هاي گياهي مانندعدس و باقلا در قالب عدس پلو و باقلا پلو استفاده كنيد و بجاي گوشت حذف شده به ميزان نصف كفگير بيشتر از اين غذاها استفاده كنيد تمايل به استفاده از گوشت در برنامه غذايي خود نداريدگوشت.
اگر كيك يزدي در ليست شما وجود دارد مي توانيد هر يك از ان را با 35 گرم زولبياو يا 8 عدد خرماجايگزين كنيد.

با آرزوي سلامتي و قبولي طاعات
دكتر محمدصادق كرماني
فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ..
فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است ..


به وب سایت پسرم سر بزنید ،خوشحال میشم
http://m1363.blogfa.com/
پاسخ }
#8
در سحر وافطار چای بیش از اندازه نخورید


نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری
موجب افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی بدن
که در طول روز به آن احتیاج داریم می شود.

دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت اضافه کرد:
یکی از عادات غلط مردم چه در هنگام افطار و چه در هنگام سحر
نوشیدن بیش از اندازه چای یا آب به بهانه جلوگیری از تشنگی یا رفع آن است
که این امر سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود.

بنا بر این گزارش همچنین استفاده از غذاهای آب پز و بخارپز کبابی
به جای غذاهای پرچرب و سرخ شده
علاوه بر جلوگیری از زیان های ناشی از مصرف این نوع غذاها
موجب احساس سیری در طول روز می شود.
اللهم الرزقتی شفاعة الحسین، یوم الورود
و ثبت لی قدم صدق
عندک مع الحسین
و اصحاب الحسین
الذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السلام
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی