امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تغييرات جسمي و روحي مادر در دوران بارداري
#1
قتی قبل از بارداری نزد پزشک متخصص می روید نکاتی را به شما یادآوری می کند که در دوران بارداری به یاد داشته باشید. اما این یک تجربه عجیب است که ممکن است در هر فردی با فرد دیگر تفاوت داشته باشد بنابر این همه چیز را نمی توان در چند صفحه یا چند کتاب گفت. اما در این قسمت قصد داریم شما را با نکاتی در این زمینه آشنا کنیم:
● آنچه ممکن است پزشک نگوید
پزشکان موارد مهم را یادآوری می کنند اما احساسات مختلف مادر در این دوره ۹ ماهه ممکن است از قلم بیفتد. برای مثال احساس حالت تهوع مادران که عموما صبح اتفاق می افتد. در برخی ها عصر و در برخی افراد نیز هرگز اتفاق نمی افتد.
از دیگر مواردی که اصولا در این دوران اتفاق می افتد نیز می توان به ورم در ناحیه پاها و بزرگ شدن حجم سینه ها اشاره نمود که می توان این موارد را با استفاده از کفش و لباس زیر مناسب و راحت برطرف نمود.
● تغییرات غیرجسمی
لازم به یادآوری است که تغییرات دوران بارداری به تغییرات جسمی و وزنی مادر محدود نمی شود و جنبه های گوناگونی از وجود فرد تحت تأثیر قرار می گیرد تا او را مبدل به یک مادر کند:
▪ حس مادری: بسیاری از خانم ها در دوران بارداری به واسطه تغییرات روحی درصدد آماده کردن محیط و عوامل به منظور تولد و رشد فرزند جدیدشان هستند. آنها به نظافت و تغییر دکوراسیون منزل می پردازند تا جایی که احساس کنند حالا دیگر خانه آماده پذیرایی از عضو جدید می باشد. و هر چه زمان زایمان نزدیک تر شد این احساس نیز در مادران قوت می گیرد.
▪ عدم تمرکز نیز از دیگر مواردی است که مادران در دوران بارداری کم و بیش با آن مواجه هستند و امری طبیعی است. مادران عموما در هنگام صبح به دلیل حالت تهوع و یا در مواردی سرگیجه و ضعف و بی حالی و خستگی به ویژه در سه ماهه اول توانایی تمرکز کمتری دارند و در مواردی هم دچار فراموشی های موقت می شوند که جای نگرانی نیست و ناشی از تغییرات هورمونی می باشد.
▪نوسانات خلق و خو در نتیجه تغییرات بدنی و هورمونی نیز عادی تلقی می شود. مادران در زمان بارداری به ویژه در ماههای اول ممکن است یک دقیقه خوشحال و راضی باشند و لحظه ای دیگر احساس کنند تمایل به گریه کردن دارند. حتی ممکن است بدون دلیل خاصی از دست همسرشان عصبانی شوند. در ضمن این حالت در سه ماهه اول و سه ماهه آخر بارداری شدت می گیرد و در اواسط این خفیف تر می شود.
در ضمن در حدود ۱۰ درصد از خانم ها نیز در دوران بارداری دچار افسردگی می شوند که اگر این افسردگی در عادات غذایی و خواب آنها اختلال ایجاد کند و حالتهای ناراحت کننده را بیشتر از ۲ ماه تجربه کنند باید حتما موضوع را با پزشک متخصص در میان بگذارند.
▪ پوست شما نیز ممکن است در دوران بارداری تغییر کند که این مورد هم به واسطه تغییرات هورمونی است. ممکن است به دلیل افزایش چربی و رطوبت پوست از شفافیت بیشتری برخوردار شود و یا دچار خشکی بیشتر شود.
در ضمن در مواردی نیز به واسطه تغییرات رگهای خونی ممکن است رنگ پریده تر یا قرمزتر به نظر برسید.
در عین حال در برخی از قسمتها به ویژه شکم و اطراف ناف و برخی مناطق دیگر ممکن است خطوط و حلقه های قهوه ای رنگی دیده شود که دلیل آن نیز تغییر در رنگدانه هاست. البته این موارد قابل پیشگیری نیست اما می توان از طریق استفاده از عینک آفتابی و کرمهای ضدآفتاب حساسیت پوست را کاهش داد.
هم چنین در برخی از مناطق نیز ممکن است پوست نازک تر و یا اندکی کلفت تر از قبل شود.
▪ تغییرات بافت در ناحیه مو و ناخن در بارداری ایجاد می شود. این تغییرات ممکن است موجب رشد کندتر یا تندتر موها یا ناخنها شود. در ضمن به دلیل کاهش ریزش مو در بارداری موها پرپشت تر شده و پس از یکی دو ماه بعد از شیردهی نیز دچار ریزش موی شدید می شوند که باز هم طبیعی است.
در برخی افراد رویش موهای زائد در دوران بارداری افزایش می یابد و مدتی بعد از زایمان عموما تنظیم می شود.
ناخنها نیز در دوران بارداری قوی تر و محکم تر می شوند و پس از زایمان مانند موها شکننده تر و ضعیف تر می شوند. پس بهتر است پس از زایمان ناخنها کوتاه نگاه داشته شوند و از مواد شیمیایی نیز روی آنهااستفاده نشود.
▪ در دوران بارداری ممکن است نتوانید برخی از کفشهایی را که قبلا می پوشیده اند استفاده کنید اما جای نگرانی نیست. زیرا حجم مایعات درون بدن افزایش یافته و بخشی از این تجمع زیر پوست می باشد و موجب ورم به ویژه در ماههای آخر بارداری می شود. پس بهتر است در این زمان از کفشهای نرم و گشاد استفاده شود.
▪ با توجه به اینکه بدن در دوران بارداری هورمونی به نام ریلاکسین ترشح می کند که موجب آماده سازی و نرم شدن مفاصل لازم به ویژه در ناحیه اتصال لگن می باشد ممکن است بدن در این دوران ثبات و استحکام قبل را نداشته باشد. از این رو باید بیشتر مراقب بود زیرا ممکن است به واسطه لغزش پا یا لیز خوردن شخص تعادل خود را از دست بدهد و به زمین بیفتد. در ضمن بد نیست در هنگامی که نشسته اید با انقباض و انبساط مفاصل زانوی خود را تقویت سازید.
▪ مشکلات گوارشی از جمله مسائلی هستند که بسیاری افراد در دوران بارداری با آن رو به رو هستند. ممکن است افراد در این دوران بیشتر دچار نفخ و یبوست شوند.
▪ مشخص شدن رگهای خونی از روی پوست به دلیل فشاری که به آنها می آید طبیعی است به ویژه در ناحیه پاها رگها به دلیل فشار منسبط می شوند و قابل مشاهده می شوند. به این عارضه واریس بارداری نیز گفته می شود.
ثمره ی عشق من و همسرم:ریحانه و امیررضا 27

خدایا ممنونم بخاطر دو فرشته ای که به من عطا کردی.
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
#2
زمانی که متوجه بارداری خود می شوید، تمام مسایل تغییر می کند. این تغییرات شامل تغییر احساسات (درباره خودتان، کودک و آینده) و ارتباطات (ارتباط با همسر، فرزندان دیگر، والدین و دوستان) می باشد.

به همین دلیل، تطابق و سازگاری با این تغییرات همیشه آسان نیست. این فصل درمورد برخی از نگرانی ها که در دوران بارداری پیش می آید، بحث می کند و راه حل هایی را برای مقابله با آنها پیشنهاد می کند.

احساسات:

در دوران بارداری، گاهی اوقات احساس خوبی ندارید. در حقیقت این احساسات در مادر باردار بروز می کند. دیگران توقع دارند چون شما در انتظار تولد کودکی هستید؛ هیجان زده یا خوشحال و شاداب باشید، پس اگر دچار این احساسات شدید، نگران نشوید.

به طور کلی در این ۹ ماه (مثل ۹ ماه دیگر از زندگی) گاهی اوقات بسیار تحریک پذیر هستید و گاهی نگران و مضطرب، بارداری به همان اندازه که می تواند شما را خوشحال کند به همان اندازه هم شما را دچار استرس می کند.

تغییرات هورمونی ماه های اول بارداری سبب احساس خستگی و حالت تهوع می شود. برخی از زنان به دنبال این تغییرات، تحریک پذیر و عصبی می شوند، آنها ممکن است خیلی زود به گریه بیفتند و. . . البته دلایل دیگری غیر از تغییرات هورمونی نیز بر مشکلات عصبی مادر باردار می افزاید مانند مشکلات مالی و خانوادگی و یا ترس از زایمان.

شما ممکن است نگران باشید که آیا می توانید با مادر شدن سازگاری یابید یا اینکه آمادگی مادر شدن را دارید؟ برخی از این احساسات بین شما، همسر و خانواده شما مشترک است.

اگر این اولین تجربه بچه دار شدن شما باشد ولی اولین فرزند همسرتان نباشد، احساس شما با هم متفاوت است. بنابراین سعی کنید درمورد این احساسات با یکدیگر صحبت کنید.

اگر فردی احساس خستگی بکند، دچار سستی و تحریک پذیری می شود که این موضوع ارتباط با بارداری ندارد؛ پس اجازه ندهید بارداری زندگی شما را دچار اختلال کند؛ بنابراین همچنان کارهایی که از انجام آن ها لذت می برید، انجام دهید. گرچه شما به طور طبیعی در دوران بارداری کمی دچار استرس و تحریک پذیری هستید اما اگر اغلب احساس افسردگی می کنید، این موضوع نگران کننده است. درمورد افسردگی خود و دلایل آن گرچه ناخوشایند باشد با پزشک یا مامای خود صحبت کنید و مشکلات و احساسات خود را به طور کامل برای او تشریح کنید تا او بتواند بهترین توصیه را برای درمان شما بکند.

نگرانی درمورد زایمان: نگرانی عمده ای که بیشتر زنان باردار دارند، درمورد دردناک بودن زایمان و چگونگی تحمل این دردها می باشد.

کلاس های قبل از زایمان به شما جهت آمادگی بیشتر و بهتر برای زایمان کمک خواهد کرد؛ پس سعی کنید در این کلاس ها شرکت کنید. این کلاس ها به طور معمول در ۸ جلسه برگزار می شود که طی آن ضمن آموزش روش های مختلف آرام سازی عضلانی و ورزش های دوران بارداری و در مجموع درمورد هر آنچه یک مادر باردار باید بداند اعم از تغذیه تا روش صحیح نشستن و بلند شدن بحث خواهد شد.

درمورد نوع زایمانتان با پزشک یا مامای خود صحبت کنید، و از وی بخواهید تا اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار دهد. اگر درمورد مزایا و معایب روش های مختلف زایمان پرسشی در ذهن دارید با ایشان درمیان بگذارید. شما جهت بهترین انتخاب، فرصت زیادی دارید. فراموش نکنید که بهترین و کم خطرترین روش زایمان که هم برای شما و هم برای نوزادتان مفید است، زایمان طبیعی می باشد.

نگرانی درمورد ناهنجاری نوزاد: برخی موارد، مادر در حین بارداری درمورد سلامت جنین خود ابراز نگرانی می کند. برخی سعی می کنند با صحبت کردن و برخی با معطوف کردن افکارشان به مسایل دیگر؛ با ترس خود کنار بیایند، بعضی از افراد نیز به ترس و نگرانی خود ادامه می دهند زیرا معتقدند این مسئله به دلیل اشتباهات و گناهان آن ها می باشد، به هر حال شما می توانید خطر بروز ناهنجاری جنین را با اجرای دستورات مباحث قبل کاهش دهید، اما خطر را نمی توان به طور کامل برطرف نمود. باید بدانید بعضی از مسایل قابل پیشگیری نیستند؛ زیرا دلایل آنها ناشناخته و حتی بعضی از آنها خارج از کنترل انسان می باشد.

مراقبت های پیش از بارداری به طور منظم و بررسی دقیق مادر باردار، امکان انجام آزمایشات و بررسی های ضروری در این رابطه را به وجود می آورد.

گاهی اوقات منشا ترس و نگرانی شما تولد نوزادی ناهنجار در بستگانتان می باشد. اگر این احساس نگرانی در شما غیر قابل کنترل می باشد با پزشک یا مامای خود مشورت کنید زیرا آنها می توانند با دادن اطلاعاتی مفید در این زمینه، به شما اطمینان خاطر بدهند و یا با انجام آزمایشاتی بهترین اطلاعات را در اختیارتان قرار دهند.

روابط زوجین:

بارداری به طور قطع تغییراتی بارز در ارتباط زوجین پیش می آورد؛ بخصوص اگر شما اولین بارداری را تجربه می کنید. با توجه به اینکه افراد با هم متفاوتند؛ بخری از افراد با این تغییرات به راحتی کنار می آیند و برخی برعکس؛ عده ای ممکن است بارداری را به خوبی و خوشی طی کنند ولی برخی موجبات نگرانی همسرشان را (در مورد آینده و. . . ) فراهم می کنند.

درمورد احساسات خود با همسرتان گفتگو کنید و اگر نیاز به راهنمایی داشتید می توانید با هم به پزشک یا مامای خود مراجعه نمایید و با در میان گذاشتن مسائل خود از آنها راهنمایی بخواهید.

اقوام و دوستان: با وجودی کا بارداری مسئله ای خصوصی برای شما و همسرتان می باشد اما افراد بسیاری در اطراف شما هستند که هم علاقه مند به شما و هم نگران کودکتان می باشند مانند والدین، خواهران، برادران و دوستان شما. این افراد در بسیاری از زمینه ها می توانند به یاریتان بشتابند و شما هم در مقابل از علاقه و حمایت آنان سود خواهید برد. البته گاهی اوقات آنان این احساس را ایجاد می کنند که می خواهند به جای شما تصمیم بگیرند.

برخی مواقع، این افراد شما را نصیحت می کنند و یا از شما انتقاداتی به عمل می آورند که شاید این نصایح و انتقادها همیشه مفید و مثمر ثمر نباشند. بهتر است، آنچه به نظر خودتان صحیح و منطقی می باشد، همان را انجام دهید و تصمیم های لازم را خودتان اتخاذ نمایید.

برخی از مادران باردار این گونه عنوان می کنند که : «. . . احساس می کنم نه تنها توسط همسرم، والدین و کارکنان بیمارستان تحت مراقبت هستم بلکه توسط دوستان و آشنایان نیز مراقبت می شوم. آنان دایم پشت سر من هستند و من فکر می کنم؛ آنها مرا در پارچه ی پنبه ای پیچیده اند و این احساس خوشایندی است. » ولی برخی می گویند: «مادرم مرتب به من می گوید باید این را بخوری زیرا برای کودکت مفید است و یا این کار را باید انجام بدهی بعنوان مثال آوردن سنجاق و یا پوشک را به من یادآور می شود و می گوید: من فکر می کنم تو این وسایل را به طور حتم فراموش خواهی کرد و با خود به بیمارستان نمی آوری. این احساسات آزار دهنده هستند.

یادمان باشد که استفاده از تجربیات مادر شما و یا مادر همسر می تواند کمک بزرگی برای شما باشد و یادآوری خاطرات بارداری و تولد شما و همسرتان توسط مادرانتان می تواند از بار اضطراب شما بکاهد و احساس خوبی را نیز برای هر دو مادر بزرگ ایجاد نماید.

خانم باردار شاغل:

اگر از شغل، محل کار و همکارانتان لذت می برید، ممکن است حین ترک محیط کار جهت مرخصی زایمان؛ دچار احساس ناخوشایندی شوید. سعی کنید چند هفته قبل از زایمان، کار را ترک کنید. شاید تصمیم داشته باشید بعد از زایمان وقت بیشتری را با کودکتان در منزل بگذرانید و یا بخواهید خیلی زود، دوباره کار خود را به صورت تمام وقت یا نیمه وقت از سر بگیرید.

اگر قصد دارید، مدت کوتاهی بعد از زایمان به محل کار خود بازگردید؛ باید کسی را جهت مراقبت از کودکتان به کار بگیرید. البته همیشه پیدا کردن یک پرستار کودک راحت نبوده و ممکن است وقت زیادی بگیرد. شما با توجه به درآمد خود و امکاناتی که در دسترس دارید، می توانید از مهد کودک یا پرستار سود ببرید. اگر یکی از اقوام یا نزدیکان شما مسئولیت نگهداری از کودک را بر عهده بگیرد، بهترین شرایط را در اختیار دارید.

بهتر است، درمورد پرستار کودک تحقیقات گسترده ای انجام دهید و مطمئن باشید که وی فردی با تجربه و دلسوز است.

تک والدی: اگر شما خانم باردار به هر دلیلی (فوت همسر، طلاق و. . . ) تنها می باشید، بهتر است افرادی در کنارتان باشند که بتوانند شما را حمیات کنند و در احساساتتان شریک شوند.

زمانی که تنها هستید، حل مشکلات شخصی یا پزشکی بسیار مشکل می باشد پس بهتر است با کسی که به او اطمینان دارید، درمورد مسایلی که شما را نگران می کند و دچار استرستان می کند؛ صحبت کنید.

تصور نکنید به دلیل آنکه شوهر ندارید، مجبورید به تنهایی در کلاس های مراقبت های قبل از زایمان یا ویزیت های منظم دوران بارداری شرکت کنید؛ شما می توانید هر فردی را که دوست دارید با خود به این جلسات بیاورید. این افراد می توانند مادر، خواهر و یا حتی دوستانتان باشند.

اعمال خشوت در بارداری:

از هر ۴ زن یک نفر خشونت را تجربه می کند و مورد آزار و اذیت قرار می گیرد. این خشونت به شکل احساسی، جنسی، فیزیکی و یا سوء استفاده های روحی و روانی صورت می گیرد.

۳۰ درصد این سوء استفاده در دوران بارداری انجام می شود. البته در حاملگی سوء استفاده های احساسی بیشتر می باشد که می تواند برای سلامتی مادر و جنین مضر باشد. بهتر است این موارد را به پزشک یا مامای خود گزارش دهید تا از حمایت آنان سود بجویید.

داغدیدگی:

مرگ کسی که او را بسیار دوست می داشتید، منجر به از هم پاشیدن افکار و آرزوهایتان می شود. این مسئله از مشکل ترین تجربیاتی است که می توان تحمل نمود و سخت تر می توان با آن کنار آمد. اگر شما باردار بوده یا به تازگی زایمان کرده اید دوستان و آشنایان با گذرانیدن وقت بیشتری با شما، بهترین یاری و کمک را در اختیارتان قرار می دهند.

در آغوش کشیدن فرد مصیبت دیده، نوعی احساس عشق و حمایت است. دقت کنید، سوگ یک احساس نیست که سریع برطرف شود بلکه سلسله ای از احساسات است که برای رفع آن نیاز به گذشت زمان می باشد.
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مكمل‌هاي ويتاميني دوران بارداري ماریا یگانی 0 1,187 ۲۵-۰۷-۱۳۹۱, ۱۰:۱۹ ب.ظ
آخرین ارسال: ماریا یگانی
  4ویتامین مهم براي دوران بارداري pari 0 999 ۱۱-۰۲-۱۳۹۱, ۰۸:۰۳ ب.ظ
آخرین ارسال: pari