امتیاز موضوع:
  • 30 رای - 2.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تله تئاتر زمستان 66
#1
تله تئاتر زمستان 66
اجرای عمومی نمایش " زمستان 66 " در جشنواره‌ی تئاتر1376. برنده‌ی جایزه‌ی اول

كارگردانی و جایزه‌ی دوم نمایش‌نامه‌نویسی. نمایش برگزیده‌ی هیات داوران

در نمایش 'زمستان 66'، رویا افشار، علی سرابی، آیدا کیخایی، باران کوثری، نوید محمدزاده و سعید زارعی ایفای نقش می کنند. - این نمایش ساعت 20 به مدت 80 دقیقه و با قیمت بلیت هشت هزار تومان در تالار چهارسو اجرا می شود.:
************
موشکباران است و آدم‌های خسته از هیاهوی حیات، باز هم شکر می‌گذارند وقتی صدای موشکی می‌آید و آن‌ها چشم باز می‌کنند و می‌بینند که هنوز هستند حتی اگر این بودن به قیمت نبودن دیگرانی باشد که می‌شناسیم یا نمی‌شناسیم. این واقعیت عریان زمستان 66 است. واقعیتی که شاید برخی از ما با پوست و استخوان احساس کرده باشیم و حتی اگر چنین تجربه‌ای را به صورت شخصی در بایگانی ذهنمان نمی‌یابیم، زمستان 66 محمد یعقوبی قادر است که این حس را به گونه‌ای شگرف به ما منتقل سازد. هم‌ذات پنداری شگفت‌انگیزی که نمونه‌اش را کمتر به خاطر می‌آورم.

زمستان 66 رئالیسم عجیبی دارد. رئالیسمی که حتی فاصله‌گذاری حضور نویسنده چه آن را برشی تلقی کنیم و چه آن را منطبق با دیدگاه‌های پست مدرنیستی بدانیم، خدشه‌ای به آن وارد نمی‌کند و این پارادوکس است که زمستان 66 را به اثری برجسته تبدیل می‌سازد.

زمستان 66 برشی از یک زندگی است. زندگی که پیش از شروع نمایش نیز جریان داشته است و پس از آن هم با صدای خروس و گریه پسری جریان خواهد داشت حتی اگر ندانیم زوج جوان چرا از هم دلگیرند و چرا ناصر خانواده‌اش را در چنین روزی تنها گذاشته است و چه بر سر سیروس آمده است.

ما این آدم‌ها را می‌شناسیم و ترسهایشان را باور داریم. چه بخواهند به روی خود بیاورند و چه آن را پنهان کنند. این آدم‌های به شدت معمولی که نوعی مینیمالیسم کاروری را به ذهن متبادر می‌سازند، سالهاست که کیمیا شده‌اند و از این روست که باید قدردان اثر بود.

کسی حرف توی دهن هیچ یک از نقش‌ها نمی‌گذارد. گویا هرچه بر زبانشان می‌آید، از درون شخصیت‌هایی نشات می‌گیرد که ما می‌دانیم ساخته و پرداخته ذهن نویسنده هستند اما باز هم به درونی بودن حرفهایشان اذعان داریم.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
           
چرخ بر هم زنم ار جز به مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تئاتر "شمس پرنده " صنم 1 1,609 ۲۴-۰۷-۱۳۹۰, ۰۳:۰۶ ب.ظ
آخرین ارسال: صنم