امتیاز موضوع:
  • 33 رای - 3.12 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تهوع در دوران بارداری
#1
در طول نیمه اول حاملگی تهوع و استفراغ از شكایات شایع می باشد بطور مشخص از چهار هفته بارداری شروع می شود و تا حدود چهارماهگی (16 هفته) ادامه می یابد.
در حاملگی اول خانم های جوان بیشتر است و در حاملگی های بعدی تكرار می شود. معمولاً شدت آن در صبح بیشتر است ولی گاهی در طول روز نیز ادامه می یابد.

بیماری صبحگاهی كه در 50 تا 80 درصد زنان حامله وجود دارد عبارت است از تهوع همراه یا بدون استفراغ كه معمولاً در 3 ماهه اول حامگی بروز می كند تهوع ممكن است با سایر نشان ها از قبیل خستگی، بی اشتهایی، سرگیجه، كج خلقی و اختلالات خواب همراه باشد البته برخی از زنان در موقع عصر یا ساعات شب به تهوع و استفراغ مبتلا می گردند.
استفراغ پس از 3 ماهه اول حاملگی ممكن است ناشی از عوامل دیگر از جمله انسداد روده، عفونت مجرای ادراری، آپاندیسیت و... باشد از این رو لازم است مراقبت بیشتری بعمل آید.

تهوع در دوران بارداری هرچند كه علت خاصی برای آن گزارش نشده است ولیكن فاكتورهای مستعدكننده ای دارد :


- عوامل فیزیولوژیك: كمبود ویتامین بعلت تغییر در متابولیسم پروتئین، پركاری تیروئید و ترشح بیش از اندازه HCG (هورمون جفت)، تغییر در فیزیولوژی معده-روده ای.
- فاكتورهای روانی، هیجانی
- عوامل فرهنگی و ارثیتهوع و استفراغ در حاملگی به دو دسته ساده و بدخیم تقسیم می شود :

- تهوع و استفراغ ساده: باید دانست كه با كاهش زیاد وزن و تغییر زیاد وضع تغذیه ای همراه نیست. به منظور جلوگیری از دهیدراتاسیون (از دست دادن آب بدن) زنان قادرند بخورند و به مقدار كافی مواد غذایی را نگه دارند.

درمان: بندرت آنقدر موفق است كه مادر احساس راحتی كامل نماید ولی احساس ناخوشایند بیمار به حداقل می رسد. اغلب متخصصین روش های غیردارویی را تجویز می كنند.
این روش ها عبارتند از، مصرف غذا به میزان كم و دفعات زیاد، مصرف بیسكویت یا نان سوخاری قبل از برخاستن از رختخواب، درازكشیدن در طی بروز تهوع و استفراغ حاملگی، پرهیز از مصرف غذاهائیكه بروز علائم را تحریك یا تشدید می نماید.

پی آمدهای حاملگی: مطالعات نشان می دهد كه بروز سقط، مرده زایی، مرگ نوزاد و زایمان زودرس در زنانی كه تهوع و استفراغ را در حاملگی تجربه كرده اند كمتر از زنانی است كه تهوع و استفراغ در زمان حاملگی نداشته اند و به طور شگفت آوری سیر حاملگی بهتری نسبت به سایرین دارند.

- استفراغ های بدخیم حاملگی: ظهور بالینی اولیه آن به صورت استفراغ های متناوب، طولانی و شدید است (معمولا در 8-4 هفته حاملگی) و این حالتی است كه معمولا شخص بیمار ناگزیر می شود در بیمارستان بستری گردد و عوارضی مثل كاهش وزن، دهیدراتاسیون، هیپوكالمی و یبوست و كتونوری و گاهی اوقات مشكلات جدی روانی را شامل می شود.

درمان: بستری شدن در بیمارستان در یك اطاق آرام، معاینه فیزیكی و شرح حال كامل برای هرگونه مشكل روانی و كمك به حل آن، كنترل علائم حیاتی و وزن روزانه، استراحت معده بوسیله دریافت نكردن غذا از طریق خوراكی، داروهای ضداستفراغ یا آرام بخش های ملایم، مشاوره روانی، به محض اینكه مریض توانست غذا را تحمل نماید باید وعده های متناوب به مقدار كم از غذاهای خشك و زودهضم و مایعات مانند آب میوه و چای و شیر استفاده نمود.
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Daemons یبوست در دوران بارداری + راه حل ها برای رفع یبوست pari 15 53,288 ۱۹-۰۷-۱۳۹۵, ۰۸:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: مامان مهدی
  تجربه من در مورد کاهش تهوع بارداری mamanbahar 16 3,434 ۲۱-۰۴-۱۳۹۴, ۰۶:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: آنیسای من
  فهرست تاپیکهای موجود در زیر انجمن دوران بارداری رويا صادقي 0 1,128 ۱۴-۱۲-۱۳۹۲, ۰۴:۳۱ ق.ظ
آخرین ارسال: رويا صادقي
  مشکلات رایج و مهم در دوران بارداری خانم طلایی 0 1,016 ۱۶-۰۴-۱۳۹۲, ۰۲:۴۷ ب.ظ
آخرین ارسال: خانم طلایی
  جنین در دوران بارداری چه غذایی دوست دارد؟ خانم طلایی 0 1,811 ۱۶-۰۴-۱۳۹۲, ۰۲:۲۳ ب.ظ
آخرین ارسال: خانم طلایی
  خانه‌ داری در دوران بارداری Alisa 0 1,127 ۱۶-۰۸-۱۳۹۱, ۱۲:۰۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisa
  سرما خوردگی در دوران بارداری ماریا یگانی 0 1,530 ۲۷-۰۷-۱۳۹۱, ۰۹:۲۸ ب.ظ
آخرین ارسال: ماریا یگانی
Package_favorite معرفی نوشیدنی های مفید در دوران بارداری marall 0 1,596 ۱۶-۰۷-۱۳۹۱, ۰۵:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: marall