امتیاز موضوع:
  • 8 رای - 2.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توان حركتي دختران ايراني؛ معادل زنان ۴۰ ساله فرانسوي
#1
توان حركتي دختران ايراني؛ معادل زنان ۴۰ ساله فرانسوي

دست اندركاران ورزش در ايران اعلام كردند، توان حركتي دختران ايراني معادل زنان 40 ساله فرانسوي است.

ورزش كردن هم مثل غذا خوردن و مسواك زدن بايد در برنامه هاي روزانه خانواده ها گنجانده شود
محمد علي آبادي، رئيس سازمان تربيت بدني ايران با انتقاد از كم بودن سرانه ورزش در ايران گفت، يك تحقيق دانشگاهي نشان داده توان حركتي دختران ايراني معادل توان حركتي بانوان 37 تا 40 ساله فرانسوي است.

به گفته آقاي علي آبادي هر چقدر زنان ضعيف باشند، فرزندان و خانواده هاي آنان نيز دچار ضعف خواهند بود و نتيجه، افزايش فرزندان و جوانان ضعيفي خواهد بود كه در برابر بيماري ها، نا هنجاري هاي جسمي و اعتياد آسيب پذيرند.

آقاي علي آبادي معتقد است كه دست اندركاران بايد هزينه ورزش را در ايران كاهش دهند تا همه مردم قادر به استفاده از امكانات ورزشي باشند.

اين نخستين بار نيست كه دست اندر كاران امور ورزشي از كم تحركي يا وضعيت نامناسب ورزش جوانان و نوجوانان به ويژه دخترها در ايران خبر مي دهند.

برخي كارشناسان امور ورزشي مي گويند، به طور مرتب و منظم ورزش كردن بايد به صورت فرهنگ در خانواده ها رواج پيدا كند و تا زماني كه ورزش در زندگي مردم نهادينه نشود، تفاوت وضعيت جسمي، از اين دست كه در اين تحقيق معلوم شده، دور از انتظار نيست.

ليدا رزاقي، كارشناس تربيت بدني در اين باره مي گويد، ورزش كردن هم مثل غذا خوردن و مسواك زدن بايد در برنامه هاي روزانه خانواده ها گنجانده شود.

بچه ها به ويژه دخترها چون قرار است در آينده مادر شوند، بايد از همان ابتدا كه خودشان را مي شناسند ضرورت ورزش و نرمش كردن را هم بشناسند.

خانم رزاقي مي گويد، اگر به موضوع ورزش به صورت جدي توجه شود حتما فرزندانمان نسل به نسل سالم تر خواهند شد.

اين كارشناس تربيت بدني همچنين مي گويد در مقوله آمادگي جسماني در كنار ورزش حتما بايد به تغذيه درست هم توجه كرد.

از فرانسه چه خبر؟

در همين حال، س.ب خانم ميانسال ايراني ساكن فرانسه درباره برنامه زندگي و ورزش خانم هاي فرانسوي كه در تحقيق مورد نظر رئيس سازمان تربيت بدني ايران هم به آنها اشاره شده مي گويد: در پاريس وحومه اگر بعد ازظهرها به اماكن و سالن هاي ورزشي مراجعه كنيد حتي جا براي پارك كردن اتومبيل تان هم پيدا نمي كنيد چون خانم هاي فرانسوي به سه موضوع توجه ويژه دارند: ورزش، پياده روي، تغذيه سالم و استفاده از انواع و اقسام قرص هاي ويتامين.

به گفته اين خانم ، سبك زندگي خانم ها در فرانسه مانند برخي شهرهاي بزرگ ديگر دنيا به گونه اي است كه به غير از برنامه مرتب ورزشي كه براي خود دارند، در طول روز هم خواه ناخواه فعاليت جسماني دارند.

اشاره وي به سفرهاي ميان شهري و استفاده از مترو، بالا و پايين رفتن از پله ها در ايستگاههاي مترو و پياده روي براي رسيدن به ايستگاههاست.

او همچنين مي گويد در مدارس هم به غير از ساعات ثابت ورزش، شنا حتما جزيي از برنامه هفتگي دانش آموزان است.

خانم س.ب مي گويد شهرداري هاي مناطق در شهرهاي مختلف فرانسه علاوه بر امكانات ورزشي رايگاني كه در اختيار شهروندان قرار مي دهند به خانواده هاي كم در آمد كمك مي كنند تا بدون دغدغه هاي مالي به فعاليت هاي ورزشي مورد علاقه شان بپردازند.

در هر حال به نظر مي رسد افزايش ميزان فعاليت جسماني و سالم سازي نسل جوانان و نوجوانان يك شبه اتفاق نمي افتد بلكه بايد براي آن برنامه ريزي هاي بلند مدت انجام گيرد تا پاسخي مناسب و درخور عايد شود.

منبع :جاماسب
خدا کند آنروز که آخرین زنگ دنیا می خورد
روی تخته سیاه قیامت اسم ما را جز خوبها بنویسند
پاسخ }