امتیاز موضوع:
  • 13 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توصیه‌های مفید و قابل‌اجرا برای سلامت زنان و خانواده‌ها
#1
1-کاهش زمان استراحت، به‌خصوص لم‌دادن و چشم دوختن به برنامه‌های تلویزیونی و گرایش به بازی‌های رایانه‌ای را هم برای خودتان و هم برای دخترتان در دستور کار خود قرار دهید.

2- کاهش هر چه بیشتر استفاده از چیپس و پفک و شکلات و آجیل در حین مشاهده برنامه‌های هیجان‌انگیز تلویزیونی مخصوصا عدم میل وعده‌های اصلی غذا در هنگام تماشای برنامه‌های ورزشی و مسابقات مختلف یا برنامه‌های نمایشی و فیلم‌های مورد علاقه.

3- کاهش مقدار مصرف چربی‌ها، به‌خصوص از نوع حیوانی یا نباتی اشباع شده و حذف یا کاهش استفاده از روغن‌های هیدروژنه شده و حاوی اسیدهای چرب ترانس با تغییر و تبدیل روش پخت و پز از سرخ‌کردن و تفت‌دادن به‌صورت آبپز، بخار‌پز یا فریز‌کردن.

4- کاهش استفاده از کربوهیدارت‌های تصفیه شده و جایگزینی‌ آنها با کربوهیدارت‌های پیچیده با افزایش مصرف نان‌های سبوس‌دار، غلات کامل یا جوانه زده، حبوبات همراه با حذف یا کاهش مصرف شیرینی،‌ کیک، بیسکویت،‌ کلوچه و شیرینی‌های خشک که با مارگارین یا روغن‌های جامد حاوی اسید‌های چرب ترانس تهیه شده‌اند. اصولاً در فرآیند تهیه کیک و شیرینی به علت حرارت بالا و مداوم تغییرات مضر و زیانباری در آنها ایجاد می‌شود که سلامتی مصرف‌کنندگان را مورد تهدید قرار می‌دهد. شیرینی‌جات به مدت کوتاهی ذائقه را نوازش داده و کام شما را شیرین می‌کند ولی در طول زمان با ظهور تدریجی عوارض زیانبار آنها، زندگی سخت‌تر و تلخ‌تر می‌گردد.

5- در طول روز 5/2 تا 3 لیتر آب میل کنید و منتظر بروز تشنگی نباشید و هرگز به جای آب، نوشابه یا سایر مایعات ناخالص میل نکنید. نوشیدن آب خالص گوارا و فاقد آلودگی،‌ شادابی و طراوت و تازگی را برای شما به ارمغان می‌آورد. بهترین زمان نوشیدن آب، صبح به‌طور ناشتا و در طول روز، هر یک یا دو ساعت یک بار، یک لیوان می‌باشد. ضمناً نوشیدن مایعات به هر شکل و فرمی در حین غذا‌خوری توصیه نمی‌شود.

6- تعداد دفعات غذاخوری در خارج از منزل را به حداقل ممکن در طول هفته و ماه برسانید. نه‌ تنها غذاهای خارج از محیط خانواده ناسالم‌تر کم ارزش‌تر است، بلکه غذاهای خارج از منزل که بسیار بیشتر از نیاز واقعی افراد می‌باشند و همه افراد با وجود احساس سیری شدید، تمام غذای عرضه شده را میل كرده و با نوشیدن چندین لیوان نوشابه و میل‌کردن دسر، اقدامات زیانبار خود را تکمیل‌تر می‌کنند.

7- مهرورزی و رفع نیازهای عاطفی، افراد را از گرایش به گوشه‌گیری و افسردگی و ریزه‌خواری حفظ می‌کند. پس مهرورزی كرده و مهربانی‌های خالصانه و مخلصانه اطرافیان را نیز پذیرا و پاسخگو باشید.

صدبار بدی کردی و دیدی ثمرش را

نیکی چه بدی داشت که یک بار نکردی.

8- وعده‌های غذایی را حذف نکنید، بلکه میان وعده‌های مناسبی را نیز برای نیم‌روز، عصرانه و قبل از خوابیدن در چارچوب مقدار معین و در حد نیازتان در نظر بگیرید تا ضمن جلوگیری از نوسانات شدید ترکیبات بیوشیمی خون، ولع شدید و پرخوری را نیز که ناشی از گرسنگی شدید شما می‌باشد، مهار كرده و با آهسته غذاخوردن و استفاده از قاشق‌های کوچک، تحت‌کنترل قرار بدهید.

با اجرای این پیشنهادها در فاصله زمانی کوتاهی سبکبالی و نشاط را احساس خواهید کرد که شما را به این‌روش علاقمند خواهد نمود؛ به‌خصوص اگر از تمام گروه‌های هرم غذایی، از جمله نان و غلات و فرآورده‌های آنها، سبزیجات و میوه‌جات، شیر و لبنیات کم‌چربی و گوشت‌های قرمز به مقدار دو وعده در هفته استفاده کنید و از آبزیان و ماکیان جوان و فاقد چربی چند وعده در هفته، و از تلفیق غلات و حبوبات و دانه‌ها و مغزهای مختلف ینک یا دو بار در هفته به جای گوشت استفاده شود. یکبار دیگر تاکید می‌گردد از شتاب‌زدگی و سریع میل‌کردن غذاها که عامل پرخوری و انباشتن معده بیش از نیاز واقعی انسان می‌باشد، خودداری فرمایید.

9- در نظر داشته باشید سکه پر ارزش سلامتی و سرور دو رو دارد، یک روی آن تغذیه متناسب، متعادل و متنوع و روی دیگر آن تلاش و فعالیت و دوری از حقد و حسد است.

نویسنده: دكتر سيد ضياءالدين مظهري
منبع:به‌‌‌ سایت(1782)
Veiledsmile2
پاسخ }