امتیاز موضوع:
  • 9 رای - 2.78 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تولمیا Tolmiea
#1
تولمیا (Tolmiea)نام یک گیاه همیشه سبز آپارتمانی از خانواده saxifragaceae است که بومی منطقه آمریکای شمال غربی می‏باشد. ارتفاع و پهنای این گیاه در حدود 70 سانتیمتر است و دارای ریزوم‌‌های رونده و حاوی تار می‌باشد كه برگ‌های زیبای اين گياه تقریبا شبیه برگ‌های افرا هستند.
معمولا در اواخر مهرماه، روی شاخه‏های باریك گیاه كه در حدود 45 تا 60 سانتیمتر طول دارد گل‏های لوله‏ای سبز- سفید با رگه‏های قرمزبه طول 5/1 سانتیمتر ظاهر می‌شوند. البته باید اشاره داشت که گل‌ها ارزش زینتی چندانی برای تولمیا ندارند و این برگ‌هاي گياه هستند که نقش مهمي در زیباسازی گیاه ایفا می‌کنند.تولیما به طور جالبی روی برگ‌هایش و در انتهای ریزوم‏های خود، شروع به تولید نهال جدیدی می‌نماید و به همين دليل، این گیاه گزینه مناسبی برای استفاده در سبدهای آویز آپارتمان‏هاست.
نکات پرورشی:
تولمیا به نور متوسط و گرمای معمولی نیاز دارد. خاك مصرفی گياه بهتر است كه همیشه خیس یا مرطوب و کمی اسیدی باشد و بهترین ترکیب آن مخلوطی از خاک باغچه به همراه خاکبرگ و زهکشی مناسب است.
روش ازدیاد:
فصل بهار بهترين زمان براي ازدياد اين گياه مي‏باشد، به طوري كه از اواسط بهار تا اواخر تابستان، به دو روش می‌توان این گیاه را تكثیر كرد. آسان‌ترین روش این است كه یكی از برگ‌ها را همراه با گیاهچه‏ای كه روی آن شكل گرفته، بدون اینكه از پایه مادری جدا كنید روی سطح خاك محكم نماييد. در ابتدا این كار به گیره دست نزنید و اجازه دهید گیاه رشد كند و محكم شود. در روش دیگر، برگ‌های دارای گیاهچه را به همراه 5/2 تا 3 سانتیمتر از ساقه جدا كرده و دمبرگ یا همان انتهای ساقه را در گلدان محتوی كمپوست مخصوص بذر و قلمه فرو ببرید.
عوارض و درمان:
لكه‏های سوخته روی برگ‌های این گیاه در اثر نور مستقیم آفتاب به‏خصوص از پشت شیشه، ایجاد می‌شود. هوای سرد، در زمستان و آبیاری بیش از اندازه، برگ‌ها و ساقه‏ها را می‌پوساند.
همچنين حشرات روی سطح خاك را که اغلب ریشه خوار هستند، می‌شود با یك حشره‏كش تماسی سمپاشی كرد. در صورتی كه رشد گیاه متوقف شد و در هنگامي كه برگ‌های جوان هم ریز هستند، گلدان را تعویض كنید یا از كودهای مایع هر دو هفته یك‏بار استفاد نمایید. هوای گرم نیز می‌تواند برگ‌های تولمیا را قهوه‏ای رنگ و لوله‏ای شکل كند كه براي جلوگيري از اين عارضه بهتر است گلدان را به محل‌خنك‏تری منتقل نمایید.
علی جاویدی

منبع: shahrara.comفایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
خبرگزاري آريا- توليما تنها يک گونه هميشه سبز داشته و اين گياه برگهايي شبيه به برگهاي افرادارد.
تولميا بااسم علمي Tolmiea menziesii ،که از خانواده saxifragaceaeاست. اين جنس داراي يك گونه هميشه سبز بوده كه به عنوان گياه آپارتماني پرورش داده شده و بومي غرب آتازوني است. ارتفاع تولميا به 15 سانتي متر و گسترش آن به 40 سانتي متر مي رسد. اين گياه ريزمهاي رونده و حاوي تار و برگهاي شبيه به برگهاي افرا، دارد. در اواخر مهر روي شاخهاي باريك تولميا كه در حدود 45 تا 60 سانتي متر طول دارد، گلهاي لوله اي سبز و سفيد با رگه هاي قرمز به طول 5/1 سانتي متر ظاهر مي شوند. توليما به طور جالبي توليد نهال جديدي در انتهاي ريزوم هاي خود، روي برگها مي نمايد.

نکاتي دانستني براي مراقبت از گياه تولميا

اين گياه به نور متوسط، گرماي معمولي، خاك هميشه خيس، رطوبت 50 تا 70 درصدي با خاك كمي اسيدي احتياج دارد که خاك هوموسي با كمي ماسه و شن براي پرورش توليما مناسب است.
ازاواسط بهار تا اواخر تابستان، به دو روش مي توان اين گياه را تكثير كرد. آسان ترين روش اين است كه يكي از برگها را همراه با گياهچه اي كه روي آن شكل گرفته، بدون اينكه از پايه مادري جدا كنيد روي سطح خاك محكم كنيد. ابتداي اين كار به گيره دست نزنيد و اجازه دهيد گياه رشد كند و محكم شود. در روش ديگر ، برگهاي داراي گياهچه را به همراه 5/2 تا 3 سانتيمتر از ساقه جدا كرده و دمبرگ يا همان انتهاي ساقه را در گلدان محتوي كمپوست مخصوص بذر و قلمه، فرو ببريد.

عوارض و درمان تولميا


لكه هاي سوخته روي برگهاي اين گياه در اثر نور مستقم آفتاب خصوصاً از پشت شيشه، ايجاد مي شودو هواي سرد در زمستان و آبياري بيش از اندازه، برگها و ساقه ها را مي پوساند باعث ازدياد حشرات روي سطح خاك راکه اغلب ريشه خوار هستند، مي شود که بايد با يك حشره كش تماسي سمپاشي نموده و در صورتي كه رشد گياه متوقف شده و برگهاي جوان ريز هستند. گلدان را تعويض كنيد و يا از كودهاي مايع هر دو هفته يكبار استفاد نماييد. هواي گرم نيز مي تواند برگهاي تولميا را قهوه اي و لوله كند. گلدان را به محل خنك تري منتقل نماييد.

منبع: aryanews.com


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }