تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 26 رای - 3.12 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جعبه هایتان را گلدان کنید
#1
جعبه‌هایتان را گلدان کنید

باغچه‌های گلدانی، راه‌حلی قابل اجرا برای شهرنشینانی است که به شدت دلتنگ باغچه‌ها و خانه‌های حیاط دار گذشته هستند.
هرچند در آپارتمان‌های امروزی نیم هکتار زمین برای کاشتن گل و گیاه و سبزیجات وجود ندارد اما کاشتن گیاه در گلدان و انواع جعبه‌ها و ظروف ممکن، می‌تواند فضایی را ایجاد کند که تاثیری مشابه نمای باغ داشته باشد.

   

گلدان‌ها درانواع اندازه ها شکل و جنس یافت می‌شوند و شما باید گلدان را بسته به گیاهی که انتخاب می‌کنید و محلی که برای قراردادن گلدان در نظر گرفته اید، انتخاب کنید. شما می‌توانید از جعبه‌های مخصوص برای کاشت و پرورش سبزیجات و گل‌ها در بالکن خانه یا پاسیو استفاده کنید یا یک چرخ دستی، کالسکه بچه یا وسایلی از این قبیل را نیز برای قراردادن مجموعه گلدان‌ها یا کاشتن مستقیم گیاهان در درون آن به کار ببرید. هنگامی که به اندازه گلدان فکر می‌کنید، این را در نظر داشته باشید که گلدان پر از خاک مرطوب، وزن زیادی خواهد داشت. پس اگر قصد دارید از گلدانی بزرگ استفاده کنید، قبل از پرکردن، آن را روی پایه چرخدار قرار دهید یا اصلا از گلدان‌های بزرگ چرخدار استفاده کنید. بعضی از گلدان‌های فانتزی و زینتی فاقد سوراخ‌های ریز مخصوص خروج آب اضافی هستند. فقدان این سوراخ‌ها موجب گل‌شدن خاک و پوسیدن ریشه خواهد شد. تجربه نشان داده است که روش قدیمی قرار دادن یک لایه شن درشت یا پوکه در زیر خاک گلدان برای جلوگیری از خیسی بیش از حد آب، چندان موثر نیست. اگر می‌خواهید از گلدان تزئینی استفاده کنید، گیاه خود را در یک گلدان معمولی در اندازه مناسب کاشته و سپس آنرا داخل ظرف زینتی قرار دهید. اگر برای کاشتن گیاهان از جعبه چوبی استفاده می‌کنید، چوبی را انتخاب کنید که توپر بوده نپوسد. یا اینکه داخل جعبه را با یک ماده ضد آب بپوشانید. چوب‌ها دارای روکش ضدآب یا چوب‌هایی که در سونا استفاده می‌شوند نیز بسیار مناسبند. از چوبی که قطران خورده یا آغشته به مواد نفتی و صنعتی دیگر باشد به کار نبرید زیرا این مواد مسموم و کشنده گیاه هستند. مهم‌ترین جنبه گلکاری در گلدان، تنوع و امکانات بی‌پایان آن است. شما می‌توانید یک گلدان را مانند گوشه‌ای از باغچه به دو یا چند نوع گیاه اختصاص دهید و با بهره‌گیری از سلیقه و قدرت تخیل خود، ترکیب‌های زیبایی از رنگ‌ها، اشکال و اندازه‌های مختلف گیاهان ایجاد کنید.
مزایای باغچه‌های گلدانی
تغییرپذیری و تحرک
تقریبا تمام باغبان‌ها در زمانی آرزو کرده‌اند که ای‌کاش گیاهی را در جای دیگری می‌کاشتند. گیاهان گلدانی به سادگی جابجا می‌شوند و می‌توان هر از گاهی آنها را بنا به سلیقه یا شرایط نور و سایه جابه‌جا کرد. می‌توان بخش‌های تاریک اتاق یا بالکن را با گیاهان گلدار سایه دوستی چون گل حنا و گل ستاره‌ای رنگ‌آمیزی کرد. بعضی از گیاهان مانند انواع سوسن یا لیلیوم و گل انگشتانه که دوره گل‌دهی کوتاهی دارند، در گلدان بسیار زیبا و باشکوه می‌شوند و می‌توان پس از پایان دوره گل‌دهی آنها را به باغچه حیاط یا پارک منتقل کنید و گلدان را با گیاه دیگری پر کنید. در ضمن اگر بخواهید خانه خود را تعویض کنید، می‌توانید گیاهان عزیز خود را نیز همراه ببرید.
کانون توجه
گیاهان گلدانی و همچنین گلدان‌ها، می‌توانند بسیار جالب توجه باشند و با قرار گرفتن در مکان‌های مناسب، فضا را از یکنواختی خارج می‌کنند. باغچه خود را در ابتدا ساده و بر اساس یک موضوع یا یک رنگ خاص به‌وجود آورید. مجموعه‌ای از گیاهان گلدار زرد و آبی مانند بنفشه، گل همیشه بهار و گل‌های ریز خوشه‌ای می‌تواند مجموعه جالب و شادی باشد. مجموعه گیاهانی با برگ‌های گوشتی نیز در عین سادگی بسیار زیبا هستند.
تقسیم جذابیت
گلدان‌های حاوی گیاهان یک ساله جذاب و پرگل را در میان گیاهان برگدار نسبتا ملال‌آور قرار دهید و ببینید که این ترکیب چقدر جذاب می‌شود. برای اینکه گیاهانتان زیبا و شاداب باشند، هر زمان که خاک گلدان خشک بود، آن را آبیاری کرده، گل‌ها و برگ‌های خشک را بچینید و هر هفته به آنها کود بدهید.
انعطاف‌پذیری
گیاهان را بسته به حال و هوا و فصل، تغییر دهید. در بهار از گلدان‌های پر از بنفشه و نرگس لذت ببرید، تابستان را به گل اطلسی و ابر نقره‌ای اختصاص دهید و در پاییز گلدان‌ها را پر از حسن یوسف‌های سرخ و سبز کنید.
فضا‌سازی
گلدان‌ها می‌توانند در فضاسازی محیط نقش بسزایی داشته و حتی بیشترین توجه را به خود اختصاص دهند. اگر بالکنی آفتابگیر دارید، گلدان‌هایی از گیاهان آفتاب دوست را در اطراف یک گلدان بزرگ که در آن گیاهی بلند و بزرگ قرار دارد بچینید. مجموعه‌ای از گلدان‌های کوچک و بزرگ که روی پایه‌های متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند، فضایی دلپذیر و بی‌تکلف ایجاد می‌کنند. گلدان‌هایی که با دقت و نظم چیده شده و با گیاهانی قابل هدایت مانند پاپیتال و اکلیل کوهی پر شده باشند، بلافاصله حالتی رسمی ایجاد می‌کنند. مجموعه‌ای از ۳ گلدان بزرگ، باغچه را جا افتاده‌تر نشان می‌دهد و گیاهان به مرور زمان در گلدان‌ها پر شاخ و برگ شده و فضایی مطمئن ایجاد می‌کنند.

akairan.com
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }