تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 23 رای - 2.65 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
جلو گیری از خشکی دست ها
#1
جلو گیری از خشکی دست ها


شكر و روغن : 3 قاشق غذاخوري شكر را با يك قاشق غذاخوري روغن (روغن زيتون يا روغن بادام ) مخلوط كنيد تا غليظ شود. اين محلول را به مدت 7-5 دقيقه به دست هايتان بمالید، بعد دستتان را با آب گرم بشوييد. زبري و ناصافي سطح پوست دست شما از بين رفته و روي دستتان نرم و تميز مي شود.


شكر و ليموترش : يك قاشق غذاخوري آب ليمو را با يك قاشق شكر و يك قاشق آب مخلوط كنيد و روي دستتان بماليد. بگذاريد خشك شود، بعد دستتان را با آب بشوييد؛ دستتان نرم مي شود.


آب ليموشيرين و روغن : 1 قاشق غذاخوري روغن را با 1 قاشق غذاخوري آب ليمو و 1 قاشق آب گل رز بخوبي مخلوط كنيد و روي نواحي از آرنج كه پوست آن خشك و سفت شده و يا قوزك پايتان بماليد. بعد از 7-5 دقيقه پوستتان را بشوييد. اين محلول پوست شما را تقويت كرده و آن را نرم مي كند.


آب سيب زميني : پوست 2 عدد سيب زميني خام را گرفته و آنها را رنده كنيد. عصاره آن را به طور مرتب روي دستتان بخصوص روي قوزك يا بند هاي انگشتتان كه خشك شده است بماليد. از آب سيب زميني مي توان براي برطرف كردن زخم ناشي از بريدگي ها و سوختگي ها نيز استفاده كنيد.


آب پياز : اگر پوستتان به طور سطحي و كم دچار سوختگي شده است مي توانيد آب پياز خام را روي سوختگي بماليد و يا يك پياز را به دو قسمت تقسيم كنيد و روي محل سوختگي بماليد. فورا التهاب و درد آن را تسكين مي دهد.


شير سرد : اگر دستتان هنگام آشپزي تاول زد آن را فورا با شير سرد كمپرس كنيد.

مقداري شير سرد را 2 يا 3 بار با ملايمت روي تاول بماليد درد آن را تسكين داده و به بهبود آن كمك مي كند.


ژلاتين : اگر ناخن هاي شما زود مي شكند و دستتان نيز ترك دارد بهتر است دست هاي خود را داخل ژلاتين بگذاريد. 1 بسته ژلاتين يا پودر ژله ليمو را داخل يك فنجان آب گرم بريزيد و بگذاريد تا محلول بسته شود، سپس دستتان را به مدت 15 دقيقه داخل آن بگذاريد. در درمان و جلوگيري از ترك پوست و شكنندگي ناخن هايتان موثر بوده و به سلامتي ناخن هايتان كمك مي كند.


دوغ و روغن بادام : 1 قاشق غذاخوري روغن بادام را با يك فنجان دوغ بخوبي مخلوط كنيد و شب ها قبل از خواب محلول را به دستتان بماليد و بخوبي ماساژ دهيد و بگذاريد روي دستتان خشك شود. بعد دستكش نخي دست كنيد و بخوابيد؛ صبح دستتان را بشوييد بافت پوست شما را نرم مي كند.


راه هاي عمومي جلوگيري از خشك شدن دست ها : هر وقت كه دوش مي گيريد و يا به حمام مي رويد بايد بعد از استحمام دست هايتان را مرطوب نگه داريد.
در زماني كه دوش مي گيريد سعي كنيد زياد صابون را به پوستتان نماليد و بيشتر از صابون هاي مرطوب كننده ( آن هم نه به مقدار زياد ) استفاده كنيد.
بعد از شستن دست هايتان آنها را با حوله كاملا خشك كنيد و كرم مرطوب كننده به دستتان بماليد.
روغن اين نوع كرم- ها مانع از تبخير رطوبت طبيعي پوست مي شود آب را در سطح پوست نگه مي دارد و از خشك شدن، ترك خوردن و احساس خارش در پوست جلوگيري مي كند.
بهتري راه جلوگيري از خشك شدن پوست دستتان اين است كه هميشه بعد از شستن آنها را خشك نگه داريد و با استفاده از دستكش نخي دست هايتان را از مجاورت در سرما و باد محفوظ نگه داريد و مرتبا از كرم هاي مرطوب كننده براي پوست دستتان استفاده كنيد.
هميشه قبل از خواب دست هايتان را به كرم آغشته كرده و چند دقيقه ماساژ دهيد.
اگر پوست دستتان خيلي خشك است شبها بعد از ماليدن كرم دستكش نخي بپوشيد و بخوابيد.
اگر خشكي، ترك و ناراحتي سطحي پوست شما با مواد ياد شده بهبود نيافت، حتما به پزشك متخصص پوست مراجعه كنيد.


منبع: بهداشت عمومی, زیبایی فردی

پاسخ }