امتیاز موضوع:
  • 22 رای - 2.73 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حسن یوسف Coleus
#1
حسن یوسف
مشخصات: اسم علمی یوسف Coleus blumei ،از خانوده Labiatae می باشد. این جنس داری ۱۵۰ گونه از گیاهان همیشه سبز چند ساله یا دائمی است. این گونه بومی جاوا بوده ارتفاع آن به بیش از ۴۰ سانتی متر و گسترش آن نیز به بیش از ۲۵ سانتی متر می رسد این گیاه گرچه دائمی است ولی هنگام فصول سرد اگر خارج از گلخانه یا آپارتمان نگاه داری شوند از بین خواهند رفت. برگهای زیبایی ان به رنگهای مخلوط قرمز، سفید ، سبز، زرد و قهوه ای دیده می شود برای این که یک گیاه بوته ای از این گونه به دست آوریم. گلهای کوچک و آبی رنگ آن را باید هنگام ظهور پنسمان یا قطع کرد. این گونه دارای واریته های بسیاری است که هر کدام دارای برگهایی به رنگها یا مخلوطی از رنگهای مختلف می باشد.

مراقبت: حسن یوسف به نور زیاد، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز حسن یوسف را می توان به میزان، ۳ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار، از فروردین تا مهر ماه، مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک باغچه، خاکبرگ و ماسه، خاک مناسب رشد این گیاه است.

ازدیاد: گیاه حسن یوسف با دو روش قلم زدن مستقیم ریشه دهی در آب ، تکثیر می شود. از اواسط تابسان تا اواخر پاییز ، قلمه های انتهایی ساقه را به اندازه ۵ تا ۸ سانتیمتر ، به آرامی جدا کنید، ساقه های نازک و گوشتی قلمه را فشار ندهید. می توانید از پودر هورمون ریشه زایی استفاده کنید، اگرچه خیلی هم لازم نیست. سپس قلمه ها را در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی قرار دهید . در دمای ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگاه دارید.مراقب باشید که هرگز خاک گلدان خشک نشود. قلمه ها بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز از تابش مستقیم خورشید قرار دهید. زمانی که قلمه ها ریشه داد آنها را بیرون آورده و در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت قرا دهید. باید دقت کنید که ریشه ها شکسته یا کنده نشود.

منبع: golestan-ali.com

[عکس: 20110610221155_coleus-300x201.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
حسن یوسف
نور در بروز این رنگ ها موثر است. و در آپارتمان بعلت كمبود نور برگها كم رنگ و ساقه ها بلند مي شود بهتر است گلدانها را نزديك پنجره جنوبي آپارتمان قرار داد. اين گياه را ميتوان در حياط منزل در باغچه در محل نسبتأ سايه آفتاب كاشت . براي اينكه گياه بزرگتري بدست آوريم ميتوان آنرا هميشه به گلدان بزرگتري انتقال داد و شاخه هاي انتهائي آنرا براي تقويت شاخه هاي جانبي هرس كرد.
اين گياه به مخلوطي از كمپوست ، خاک باغچه، خاك برگ و كمي ماسه نياز دارد وازخرداد تا شهريور بايد هرهفته مقداري كود مايع به آن داده شود .آبیاری گیاه نیز باید به موقع انجام شود، چون خشکی باعث ریزش برگ ها می شود. و بهتر است در تابستان هر روز، و در زمستان هر ۲ روز ۱بار آبیاری شود.

روش ازدیاد:

۱ـ بوسيله بذر: بذور در اواخر زمستان و درگلخانه در خاك سبك كاشته شود (از طريق بذر واريته هاي مختلف جديد بدست ميآيد)

۲ـ بوسيله قلمه: از ساقه هائي كه گل دهنده نمي باشند قلمه گرفته و در خاك سبك در حرارت 16 ـ 18 درجه سانتيگراد كاشته شود .

۳ـ پرورش در آب: ساقه اين گياه در آب بخوبي ريشه ميدهد و يكي از روشهاي ازدياد ساده و آسان آن ريشه دار كردن گياه در آب و سپس كاشتن آن مي باشد .

براي اينكه در تابستان بوته قوي داشته باشيم در بهار و اگر بخواهيم در زمستان بوته كامل داشته باشيم در اواسط پائيز از قلمه استفاده مي كنيم و گیاه باید به طور مرتب جوانه گیری شود تا جوانه های جانبی گیاه تحریک شده و شاخه های آن متعدد تولید کند و در نتیجه گیاه حالت بوته ای یافته، بلند و باریک نشود.

منبع

[عکس: COLEUS%20BLUMEI.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
حسن يوسف ( نيامفل ، كلئوس )
نام فارسي: حسن يوسف ( نيامفل ، كلئوس )

نام علمي: Coleus Blumei

نام تيره: Labiatae

نام انگليسي: Coleus

خصوصيات: گياهي است علفي – ارتفاع بيش از 40 سانتيمتر و گسترش تا بيش از 25 سانتيمتر – برگهاي زيباي آن به رنگهاي مخلوط قرمز سفيد ، سبز، زرد و قهوه اي – داراي ساقه هاي 4 گوش

نور: زياد
دما: به ميزان زياد ( گرم) ، حساس به سرما
آبياري: به مقدار زياد

خاك: خاك باغچه + خاكبرگ + ماسه

كوددهي: 3 گرم در ليتر هر 2 هفته 1 بار از فروردين تا مهر ماه

ازدياد: بذر از اواسط زمستان تا اويل بهار – قلمه ساقه از شاخه -هاي بدون گل از اوايل تا اواخر تابستان به طول 8 سانتيمتر
عوارض و درمان: 1) چنانچه گياه در محل كم نور قرار گيد ، برگها كم رنگ خواهند شد.
2) خشكي باعث ريزش برگها مي شود. بنابراين بايستي آبياري به موقع انجام گيرد.

نكته: 1) اگر در فصول سرد خارج از گلخانه يا آپارتمان نگهداري شود از بين خواهد رفت. اما در تابستان مي توان در زير سايه درختان قرار داد.
2) گلها بايستي پس از ظاهر شدن بلافاصله قطع و جوانه گيري گردند.
3) براي اينكه گياه حالت بوته اي پيدا كند و بلند و باريك نشود بايستي مرتبآ جوانه گيري شود تا جوانه هاي جانبي گياه تحريك شده و شاخه هاي متعدد توليد كند.

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#4
[عکس: coleus.jpg]

[عکس: coleus_blumei_bd.jpg]

[عکس: Coleus_blumei7439.jpg]

[عکس: 8122123545053.jpg]

[عکس: coleus1_s.JPG]

[عکس: Coleus.jpg]

[عکس: 11040043.JPG]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
نام علمی : Coleus blumei

این بار به معرفی گیاهی می پردازیم که گویی با زندگی و به خصوص دوران کودکی ما گره خورده است و هر بار دیدن این گیاه ما را به دوران کودکی می برد و این گیاه چیزی نیست جز حسن پوسف.

حسن پوسف گیاه آپارتمانی بسیار مقاوم و متنوع می باشد و در رنگ ها و طرح های برگ مختلف دیده می شود این گیاه نسبت به نوربا تغییرات رنگی سریع عکس العمل نشان می دهد به طوریکه شما می توانید این تغییرات را در عرض دو تا سه روز ببینید.

تکثیر متداول حسن پوسف از طریق قلمه ساقه های پایینی گیاه می باشد که در یک خاک با زهکشی خوب سریع ریشه دار می شود و می توان قلمه ها را در یک گلدان قرار داد و حسن یوسف پر شاخه و زیبایی داشته باشیم و همین طور برای جلوگیری قد کشیدن بیش از حد ساقه حسن پوسف اول باید نور خوب و مناسب برایش فراهم کرد، دوم هر دو ماه یکبار سر شاخه ها را هرس کرد تا گیاه به جای قد کشیدن و از دست دادن فرم اولیه کرپه و کوتاه و پرعمل آید.

روش دیگر ازدیاد حسن پوسف کاشتن بذر در اوایل بهار می باشد که در این روش تلفات بیشتر می باشد ولی در عوض حسن پوسف بعمل آمده خوش رنگ تر و زیباتر می باشد.

آبیاری حسن یوسف به دلیل این که در معرض تابش نور خورشید می باشد معمولا یک روز در میان می باشد ولی اگر حسن پوسف شما در محلی که نور کم دارد و یا زیاد گرم نیست هفته ای دو بار کافی است.

افت معمول در حسن یوسف کنه پنبه ای می باشد که در پشت برگ ها ظاهر می شود و به مرور از مواد غذایی گیاه تغذیه می کند و باعث ریزش شدید برگ ها می شود و برای دفع این آفت می توان از سم دیازنون رقیق استفاده کرد.

از انواع متفاوت حسن پوسف از حسن یوسف می توان از حسن پوسف شاپرکی، برگ قرمز، برگ بنفش، برگ سفید و سبز نام برد.

[عکس: Coleus-blumei.jpg]

[عکس: coleus_blumei.jpg]

[عکس: Coleus_hybrids_Wizard.jpg]

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }