امتیاز موضوع:
  • 3 رای - 4.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حقایقی حیرت آور در مورد بدن انسان که هرگز نمی دانستید
#1

بدن انسان از سر تا نوک پا، سراسر شگفتی و حاصل میلیون ها سال تکامل موجود زنده است ، بدنمان را بهتر بشناسیم ...

همیشه مجذوب عملکرد بدن انسان در تمامی سطوح بودم. حقیقتا، هیچ چیزی در طبیعت هم ترازش نیست. بنابراین فکر کردم امروز تعدادی از این حقایق حیرت آور را در مورد عملکرد بدن انسان که بسیاری از مردم نمی دانند،ذکر کنم. از پایین به بالا:

• پاها

هر فرد به طور متوسط 10000 گام در روز برمی دارد. 25درصد از استخوان های بدن انسان در پاها قرار دارند که از 52 استخوان تشکیل شده اند. بافت پلانتر یا بافت های متصل، در انتهای پاها محکم ترین بافت نرم در بدن است که تقریبا 14 درصد از وزن کل بدن را به هر گام منتقل می کند.آزمایش ها بر بدن نشان می دهد که این فاسیا(بافت فیبر مانند) می تواند قبل از اینکه از هم گسیخته شود در برابر نیرویی حدود 12گرم مقاومت کند.

• زانوها

تمام استخوان ها از مرحله تشکیل غضروف ها شروع می شوند، اما این با سرعت متفاوتی رخ می دهد. در واقع نوزادان کاسه زانو(استخوان روی زانو) ندارند. بلکه در هر زانو قسمت کوچکی از غضروف دارند که در نهایت در سن 3 سالگی به کاسه زانویشان تکامل پیدا می کند.

• کبد

کبد وظایف بسیاری دارد، که بیشتر آن ها برای زندگی اساسی هستند. اگر کبدتان کلا از کار بایستد، ظرف 2 ساعت خواهید مرد.(یکی از چیزهایی که می تواند پس از چند روز تاخیر کبد را نابود کند،مصرف بیش از حد مسکن است.) دومین اندام بزرگ بدن است، دومین در مقایسه با پوست. کبد تنها اندام درونی بدن است که قادر است خود را احیا کند( به طوری که 25 درصد از کبد می تواند به یک اندام تازه تجدید شود). به علاوه تنها 10 درصد کبد برای لخته شدن نرمال خون نیاز به کار کردن دارد.

• پانکراس(لوزالمعده)

لوزالمعده هر دو آنزیم انسولین و گوارشی را تولید می کند. اندام حساسی است که حتی اشتباهی کوچک در هنگام جراحی ممکن است التهاب مرگباری را در پی داشته باشد. بدون لوزالمعده نمی توانید زندگی کنید- نه به خاطر عملکردی که در گوارش غذا دارد زیرا هیچ اندام دیگری در بدن انسولین تولید نمی کند.

• روده

باکتری هایی که در روده ما زندگی می کنند بیشتر از سلول های بدنمان هستند. در حال فهمیدن فواید باکتری های موجود در روده هستیم و اینکه اگر آن ها دچار اختلال شوند چه اتفاقی خواهد افتاد. وقتی روده تان دچار جراحت شود درد حس نمی کنید. فقط وقتی متورم شود درد را حس می کنید. روده سیستم عصبی خاص خود را دارد(سیستم عصبی روده) که فقط در شرف فهمیدن عملکرد آن هستیم.

• معده

شاید فکر کنید چندان هم به معده برای گوارش غذایی که می خورید نیاز ندارید، اما کسانی که معده خود را برداشته اند(جراحی کرده اند) برای جلوگیری از بالا آوردن باید اغلب وعده های غذایی کوچکی مصرف کنند.برخلاف این واقعیت که اسید معده از لحاظ قدرتش شبیه به اسیدسولفوریک است، لایه های درونی معده به راحتی آن را تحمل می کند.

• قلب

وقتی ورزشکاران تمرین می کنند، قلبشان تا حدود 500 گرم و نه بیشتر بزرگ می شود. بعد از آن هر افزایشی در میزان سلامتی، از افزایشی توانایی عضلات در حال تمرین برای گرفتن اکسیژن از خون ناشی می شود. قلب هایی که بیش از 500 گرم بزرگ می شوند نتیجه نارسایی قلبی هستند. قلب شما سالانه 35میلیون بار می تپد و با هر ضربان با انرژی کافی منقبض می شود تا خون را به فاصله ای تا 30 پا پمپاژ کند.(متاسفانه این را دیده ام.) به طور شگفت انگیزی تمام ماهیچه های موجود در قلب قادرند 1500 کیلوگرم وزن را تحمل کنند. طول تمام رگ های خونی که قلب خون را به آن ها پمپاژ می کند تقریبا 96000 کیلومتر است(این شامل تمام رگ های خونی تا انتهای عروق می شود). ظرف 24 ساعت پس از ترک سیگار، خطر مرگ شما از یک حمله قلبی تا 50 درصد کاهش می یابد.

• ریه

ریه ها دو سیستم گردشی دارند. یکی که کربن دی اکسید را جذب می کند و اکسیژن را توسط قلب به بافت های بدن می رساند و دیگری که اکسیژن را برای بافت های خودش جذب می کند. روزانه نیم لیتر آب برای تنفس کردن از دست می دهیم. دلیلی که نوزادان نارس نمی توانند به خوبی بیرون از رحم مادرشان دوام بیاورند این است که ریه هایشان از لحاظ عملکرد بیرونی ریوی ضعیف است که این ضعف تنش های بیرونی را در کیسه های هوا کاهش می دهد و اجازه می دهد تا ریه ها در فشاری پر از هوا شوند که نوزادان قادرند تحمل کنند.

• مغز

مغز قله تکامل است،مرکز کنترلی که در صدر بدن است و آن را اداره می کند و در عین حال از این کنترل آگاهی دارد. فقط 3 پوند وزن دارد اما 100بیلیون رشته های عصبی را در بردارد که هر کدام آن ها حدود 10000 اتصال با نورون های مجاورشان دارند. که به گفته ی مولف و عصب شناس دیوید ایگلمن "در هر سانتی متر مکعب از بافت مغز اتصالاتی وجود دارد، به اندازه ستارگان کهکشان راه شیری." به همان میزان رشته های عصبی در مغز، تعداد بیشتری سلول های گلیال(1تا5تریلیون) وجود دارد که به نظر می رسد وظیفه آن ها حمایت از عملکرد رشته های عصبی باشد. در بین تمام حقایقی که در مورد مغز می دانم، این یکی بیشتر مرا مجذوب می سازد: بنابر تحقیق یکی از همکارانم، ریچارد کریگ، فکر کردن باعث تحریک مغز می شود (تورمی واقعی در مغز ایجاد می کند.)که اگر با زمانی برای استراحت همراه باشد رشته های عصبی را تقویت می کند. به این معنا که این رشته ها را در برابر میگرن، حمله یا سکته و بیماری عصبی مقاوم می سازد.

واضح است، که این فهرست فقط به بررسی ظاهر این نوع زندگی معماگونه ، که زندگی ماست پرداخته است. وقتی که فکر می کنم بدن انسان چقدر پیچیده است و چگونه اجزایش اینچنین هماهنگ و با سلامتی کار می کنند، تکامل خودمان را از یک ترکیب تک سلولی حیرت آور می یابم. به وضوح تکامل پیدا کرده ایم.
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Personal حقایقی شگفت آور در مورد نشستن ! Darya 0 653 ۲۳-۰۶-۱۳۹۰, ۰۹:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: Darya