امتیاز موضوع:
  • 23 رای - 2.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حقوق کودکان
#1
همه ی ما بارها در روزنامه و تلویریون اخباری از کودک آزاری شنیدیم
کودکان خیابونی و دستفروش رو بارها دیدیم
دختربچه هایی رو که به ازدواج و عقد درمیان
و...
اینجا می خوام انجمن های حمایتی کودکان رو نام ببریم
اول از همه
انجمن حمایت از حقوق کودکان
پاسخ }
#2
زنگ خطر کودک آزاری
چکیده مقاله: در شرایطی که وضعیت اقتصادی اجتماعی جامعه روز به روز وخیم تر شده، فقر، بیکاری و اعتیاد، خانواده های بیشتری را به کام خود می کشد. کودکان بیش از پیش قربانی اعصاب خرد شده پدران و مادرانی می شوند که کمترین آموزشی را در رابطه با مهارتهای پدر و مادری ندیده اند.
برای مشاهده تصویر در ابعاد بزرگتر، روی تصویر کلیک کنید
متن کامل مقاله:
کودک آزاری جرم عمومی است و احتیاج به شاکی خصوصی ندارد. در ماده شش این قانون مقرر شده کلیه افرادی که سرپرستی کودکان را برعهده دارند مکلفند به محض مشاهده موارد کودک آزاری مراتب را جهت پیگرد قانونی مرتکب و اتخاذ تصمیم تقنینی به مقامات صالح قضایی اعلام نمایند.
انجمن حمایت از حقوق کودکان به عنوان نهاد مدافع حقوق کودک ، بارها و بارها از طرف مردم در جریان موارد مختلف کودک آزاری قرار گرفته است. چندی پیش خانمی از کرج تماس گرفت ، از گریه ی مداوم نوزاد سه ماهه و فریادهای مادر یا نامادری شکایت می کرد. ندا لطفی آخرین مورد کودک آزاری اعلام شده ی منجر به فوت است، که قلب همه دوستداران کودک را به درد آورد. هیچکدام از ما فریادهای خاموش این کودکان را در خانه ای که هیچکس دوستشان ندارد، نمی شنویم. (در فضای بسته خانه چاردیواریهای اختیاری همه چیز مجاز است) .
در شرایطی که وضعیت اقتصادی اجتماعی جامعه روز به روز وخیم تر شده، فقر، بیکاری و اعتیاد، خانواده های بیشتری را به کام خود می کشد. کودکان بیش از پیش قربانی اعصاب خرد شده پدران و مادرانی می شوند که کمترین آموزشی را در رابطه با مهارتهای پدر و مادری ندیده اند.
علاوه بر آن ، متأسفانه هیچ نهاد حمایتی در جامعه برای پناه دادن به کودکانی که مورد بی مهری و خشونت پدر و مادر واقع می شوند وجود ندارد. به علت نبود مراکزی که کودکان بتوانند برای چند روز، در حدی که خشونت مادر و پدر مهار شود ، در آنجا بسر برند. در بدترین موارد کودک آزاری(سوزاندن ، داغ کردن بچه که منجر به بستری شدنش در بیمارستان می شود) کودکان دوباره به همان خانواده ها و با همان کیفیت بر میگردند.
بر اساس گزارشهای درج شده در روزنامه ها تنها در یک مورد نامادری به شش ماه زندان محکوم شد و حضانت کودک را پدر بزرگ بر عهده گرفت. این کودک هنوز از این شانس برخوردار بودکه تحت سرپرستی پدر بزرگ قرار گیرد.
آخرین مورد محاکمه پدر کودک آزاری بود که سه فرزند خود را با چکش کشته بود و تنها به پنج سال زندان محکوم شد!!!(به نقل ازروزنامه شرق7/7/89).در اینجا مشکل خلا قانونی و قانونی که کودک را مایملک پدر می داندراه را برای قربانی شدن کودکان باز میگذارد.
در کلیه برنامه های تلویزیونی ، از سریالهای اخلاقی و ... گرفته تا حضور روانشناسان و متخصصان، کمترین اشاره ای به آموزش پدران و مادران در این رابطه نمی شود. حتی اعلام این قانون، در برنامه های تلویزیونی می توانند تا حدودی این معضل را کاهش دهد. توجه همه رسانه ها ،مسولین، مردم را به زنگ خطرکودک آزاری که از مدتها پیش نواخته شده است جلب میکنم و امید وارم برنامه مبارزه با کودک آزاری در سرلوحه برنامه همه نهادها و خانواده ها قرار گیرد.
تجربه نشان داده است ،کودکانی که مورد کودک آزاری واقع می شوند، مجرمین آینده هستند . در جامعه ای که خشونت عادی می شود ، هیچکس در امان نخواهد بود.
با تجربه کار ده ساله در خانه کودک ناصرخسرو ، با کودکانی که مورد کودک آزاریهای شدید مثل داغ کردن دست، سوزاندن با سیگار ، کنده شدن بخشی ازپوست سر با زنجیر و... (کتک خوردن که عادی است) صحبت کردم هیچکدام حاضر نبودند بگویند مادر یا پدر و نامادری یا ناپدری اینچنین آزارشان داده اند. وقتی پرسیدم : چی شده ؟ با همان سادگی بچگانه پاسخ می دادند: خانم دستمان به بخاری خورده ، می گفتم الآن که فصل بخاری نیست ! هوا گرمه ! می گفتند: سوخته خانم ؛ سوخته دیگه!!! یا خانم بابامون سیگار می کشید، ما رد می شدیم خورد به ما!!!
همه ما بزرگترها که دوره کودکی را گذرانده ایم می دانیم که چگونه این تنبیه ها روح و روان کودکی را تحت تأثیر قرار می دهدو هرگز تأثیر آن پاک نمی شود.
جامعه کنونی ما بیش از پیش رو به خشونت می رود. شاید بر خوردهای خشن جوانان ما نتیجه ی سوء رفتارهای ما باشد. در جامعه ای که خشونت تبلیغ می شود ، تنبیه خشونت تلقی نمی شود ، کم کم خشونت مجاز می شود و عادی شدن خشونت ، زنگ خطر را نواخته است. گوشهایمان را باز کنیم . اطرافمان را بنگریم ، اگر پنبه در گوشهایمان کرده ایم که نشنویم ، اگر چشم بر آنچه اتفاق می افتد بربندیم،نهالهای نوپایمان را طوفان خشونت درو خواهد کرد.

نویسنده: طاهره پژوهش
زنگ خطر کودک آزاری
پاسخ }
#3
پيمان جهاني حقوق كودك يك پيمان نامه بين المللي است كه براي دفاع و حمايت ازحقوق كودكان تهيه شده است.اين پيمان پس ازده سال گفت وگوبين كشورهاي عضو سازمان ملل درسال 1989ميلادي تدوين گرديدودرسال1990به مرحله اجرادرامد .درحال حاضراز193 كشورجهان, 191 كشور به اين پيمان ملحق شده وخودراملزم به اجراي ان مفاد نموده اند.جمهوري اسلامي ايران درسال1373به صورت مشروط به پيمان حقوق كودك ملحق گرديده است.
يمان جهاني كودك داراي يك مقدمه و 54 ماده است كه 41 ماده ان حقوق كودك رامطرح مي سازدو13 ماده ان درباره چگونگي اجراي ان در هر كشور است . اين پيمان بطوركلي چهارزمينه اصلي را در ارتباط باكودكان مورد توجه قرار مي دهد كه عبارتند از :


بقا , رشد , حمايت و مشاركت
اینجا!


که من به مرور این 54 ماده رو اینجا می گذارم تا مبحث طولانی نشه و همگی با هم این مواد پیمان رو بخونیم و قضاوت کنیم که آیا در اطراف ما کودکان واقعا از حقوق خودشون بهره مندن یا نه ؟

پاسخ }
#4
ماده1: تعريف كودك

كودك كسي است كه سن او كمتر از 18 سال باشد مگر اينكه براساس قانون قابل اعمال, سن قانوني كمتر تعيين شده باشد.
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
ماده2: منع تبعيض

حقوق اين پيمان بدون استثنا متعلق به همه كودكان است و دولت ها بايد كودكان را دربرابر هر نوع تبعيض, حمايت كنند.
پاسخ }
#6
کودک آزاری دارای گستره وسیعی است و ممکن است در هر فرهنگ و اجتماعی که دارای ارزش‌های اخلاقی خاص خود هستند، اتفاق بیفتد.
آزار کودکان می‌تواند جسمی، عاطفی، لفظی و یا جنسی باشد. حتی نادیده انگاشتن و توجه نکردن به کودکان نیز می‌تواند به نوعی در رده این اختلال قرار گیرد.

این آزارها می‌تواند صدمه‌ای جدی به کودکان وارد کند و یا حتی باعث مرگشان شود.پژوهش‌ها نشان می‌دهد از هر 4 دختر و هر 8 پسر، یک نفر از آنها در سنین قبل از 18 سالگی مورد آزار قرار می‌گیرند.

همچنین سالانه یک کودک از هر 20 کودک، از نظر جسمی صدمه می‌بیند.آزارهای جسمی کودکان شامل مواردی چون، سوزاندن، کتک زدن و شکستن استخوان‌هاست. آزارهای جنسی،‌ لمس بدن کودکان به‌صورتی ناشایست را شامل می‌شود.

غفلت و بی‌توجهی می‌تواند مواردی چون خودداری از غذا دادن به کودکان، پوشانیدن لباس، تهیه سرپناه و سایر نیازهای اساسی را شامل شود. نادیده انگاری عاطفی شامل مواردی چون، خودداری از ابراز عشق و محبت، راحتی و توجه است.

بی‌توجهی از لحاظ سلامت و بهداشت هنگامی روی می‌دهد که از مراقبت‌های پزشکی برای کودکان خودداری شود.

نشانه‌ها

کودکانی که مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند از شکایت کردن و بیان آن، می‌ترسند. آنها از این می‌ترسند که مورد سرزنش قرار بگیرند و یا این که بزرگترها، حرفهایشان را باور نکنند. والدین اغلب نشانه‌های کودک آزاری را نمی‌شناسند زیرا نمی‌خواهند با واقعیت روبه‌رو شوند.

کودکانی که آزرده شده‌اند، باید هر چه سریع‌تر تحت درمان و پشتیبانی خاص قرار گیرند. هر قدر آزار کودکان طولانی‌تر باشد، احتمال بهبود کامل آنها کمتر خواهد بود.مراقب تغییرات جسمی و یا رفتاری کودک باشید، هر چند توضیحی در مورد آن ندهند.

اگر دلیل خاصی مبنی بر مورد آزار قرارگرفتن کودک خود ندارید، انجام آزمایشات مربوطه را ضروری بدانید. ممکن است کودک شما ترسیده باشد. به تغییرات و نشانه‌های زیر توجه کنید:

- نشانه‌های آزار جسمی:

هر گونه جراحت (کوفتگی و کبودی پوست، سوختگی، شکستگی، هر گونه جراحت مربوط به سر و شکم) که کودک در مورد آن توضیحی نمی‌دهد.

- بعضی از نشانه‌های آزار جنسی:

رفتارهای ناشی از ترس (کابوس، افسردگی، ترس‌های غیرمعمول، تلاش برای فرار کردن) دردهای شکمی، شب ادراری، خونریزی.

- نشانه‌های آزار عاطفی:

تغییر ناگهانی در سطح اعتماد به نفس، معده درد و یا سردرد‌هایی بدون علت مشخص پزشکی، ترس‌های غیرنرمال، افزایش کابوس‌ها و تلاش برای فرار.

- نشانه‌های بی‌توجهی عاطفی و غفلت از کودکان:

به دست آوردن وزن به صورت بسیار ناموفق به خصوص در نوزادان، اشتهای سیری ناپذیر برای رفتارهای محبت‌آمیز.

علل ایجاد

آزار و اذیت در بسیاری از خانواده‌ها پنهان داشته می‌شود. کودک آزاری اغلب در خانواده‌هایی اتفاق می‌افتد که از نظر اجتماعی بسیار منزوی بوده، دوستی نداشته و با دیگران نیز ارتباطی ندارند.

والدینی که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند بیشتر امکان دارد کودکان خود را مورد آزار قرار دهند.استفاده از مخدرات و دارو می‌تواند شمار کودک آزاری را افزایش دهد. والدینی که بیش از حد انتقاد می‌کنند، در روش‌های تربیتی و رعایت نظم بسیار خشن هستند، آنهایی که برای کودکانشان خیلی کم یا زیاد ابراز نگرانی می‌کنند و یا استرس بسیار زیادی دارند ممکن است در شمار والدین کودک آزار نیز قرار داشته باشند.

والدین کودک آزار اغلب قصد صدمه زدن به کودکان خود را ندارند. معمولاً آنها در هنگام عصبانیت کودکان خود را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. اینچنین والدینی نیاز به کمک حرفه‌ای روان‌شناسی دارند.

چگونگی مقابله

اگر حدس می‌زنید که کودکی تحت آزار و اذیت قرار دارد با پزشک اطفال و مرکز حمایت از کودکان تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید. پزشکان از نظر اخلاقی ملزم هستند، هرگونه نشانه‌های آزار کودکان و یا غفلت و بی‌توجهی نسبت به آنها را گزارش دهند.

حتی ممکن است در صورت لزوم شما را به درمانگران دیگری معرفی کنند تا هرگونه اطلاعات مورد نیاز برای بررسی‌ها، جمع‌آوری شود. پزشکان حتی اگر لازم باشد، در دادگاه برای کسب حمایت برای کودکان، شهادت داده و در صورتی که گمان کنند ممکن است کودکان تحت آزار جنسی قرار گیرند، دادخواست جنایی تنظیم خواهند کرد.

هر اقدامی که طبیعتی آزار دهنده دارد باید فوراً گزارش شده و برای رفع آن کمک گرفته شود. تأخیر در گزارش، شانس کودکان را برای بهبودی کامل کاهش می‌دهد. اغلب اوقات کودکی که با او بدرفتاری شده و یا مورد آزار قرار گرفته، افسرده شده و رفتارهای خشونت‌آمیز، گوشه‌گیری و یا خودکشی از او سر خواهد زد.

وقتی این کودکان بزرگ می‌شوند به مخدرات و دارو روی می‌آورند و تلاش می‌کنند به صورتی فرار کنند و یا این که آزار، اذیت و آسیبی که از سوی دیگران دیده‌اند، انکار نمایند. تحمل آزار در دوران کودکی ممکن است در بزرگسالی به خودکشی و افسردگی منجر شود.اگر کودکی تحت آزار شدید قرار دارد، شاید شما تنها کسی باشید که می‌توانید به او کمک کنید. در گزارش و اعلام این آزار به افراد ذی‌صلاح درنگ نکنید.

بی‌توجهی و تکذیب مشکلات، تنها اوضاع را وخیم‌تر می‌کند. با این کار شانس کودکان را برای بهبود کامل به شدت کاهش می‌دهید. در بیشتر اوقات، کودکانی که تحت آزار و یا بی‌توجهی قرار می‌گیرند، جراحات و صدمه‌های عاطفیشان بسیار شدیدتر از جراحات جسمیشان است. کودکانی که با آنها بدرفتاری شود بیشتر خودکشی کرده و یا افسرده می‌شوند.

از طریق برقراری ارتباط نزدیک با این کودکان، می‌توان به میزان جراحت‌های وارده از نظر عاطفی و جسمی پی برد. بزرگسالانی که در کودکی تحت آزار قرار داشته‌اند، با مشکلات بیشتری مواجهند و رفتارهای پر خطر در آنها بیشتر وجود دارد.

اگر شما حدس می‌زنید که کودکی به نوعی تحت آزار قرار دارد باید:
- کودک را به محلی امن و آرام ببرید.
- اطلاعاتی دقیق از چگونگی آزارهایی که به او رسیده کسب کنید.
- آرام باشید و کودک را عصبانی نکنید.
- برای این که کودک آزارهایی که دیده آشکار کند، به او اطمینان قلبی بدهید تا باورتان کرده و تمامی اتفاقات را صادقانه بیان کند.
- به کودک بگویید به او کمک می‌کنید و از دیگران نیز برایش کمک خواهید گرفت.
- تمامی اطلاعاتی که به دست آورده‌اید، یادداشت کنید.
- فوراً به مقامات مسئول در این زمینه گزارش دهید.
اینجا!

پاسخ }
#7
ماده3:منافع كودك

در هر اقدامي بايد منافع عاليه كودك مورد توجه قرار گيرد در صورتي كه والدين يا سرپرستان كودك در اين زمينه كوتاهي كنند,دولت ها بايد حمايت و مراقبت لازم را از كودكان به عمل اورد.
پاسخ }
#8
کودک آزاری از لایحه حمایت از خانواده حذف شد

لایحه حمایت از خانواده مربوط به خانواده ها است و هدف آن تحکیم بنیاد خانواده است.

چندی پیش نیره اخوان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی به خبر آنلاین اعلام کرد که کارگروهی برای بررسی کودک آزاری در لایحه حمایت از خانواده تشکیل شده و این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و بخشهایی از این لایحه برای دفاع از حقوق کودکان اختصاص یافته است.

با این حال موسی قربانی دیگر عضو این کمیسیون گفت که کودک آزاری در لایحه حمایت از خانواده جایگاهی ندارد .

وی در گفت وگو با خبرآنلاین در بحث حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، ایران یکی از مترقی‌ترین کشورهای عضو کنوانسیون حقوق کودک است و قوانین فعلی ما در بحث کودک‌آزاری رسا هستند و به دلیل وجود مجازات های اسلامی در بحث کودک آزاری، این موضوع در لایحه حمایت از خانواده جایگاهی ندارد.

وی ادامه داد: در قانون مجازات اسلامی مواردی پیرامون ایراد ضرب و جرح نسبت به کودکان و زار و اذیت آنها آمده است و قوانین نسبتا محکمی در این رابطه در جامعه وجود دارد.

قربانی با بیان اینکه کودک آزاری از جرائم عمومی محسوب می‌شود و احتیاجی به شاکی خصوصی ندارد، افزود: در بخش تعزیرات حکومتی در این رابطه مسائل ویژه ای مطرح شده است و در بخش قانون مجازات اسلامی، جرم انگاری نیز در این رابطه صورت گرفته است بنابراین در لاحه حمایت از خانواده که بخش حقوقی مسائل خانواده بررسی می شود برای بحث کودک آزاری جایگاهی وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه آخرین تغییرات در لایحه حمایت از خانواده انجام شده و در حال حاضر در نوبت طرح در صحن علنی قرار گرفته است تاکید کرد: درصورتی که کودک آزاری همراه با شکستگی یا ایراد ضرب و جرحی باشد، جرم خاص محسوب می شود و طبق ماده 614 قانون مجازات اسلامی با وی برخورد و به 2 تا 5 سال حبس و پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

در حالی نماینده عضو کمیسیون قضایی معتقد است که قوانین ما در این باره کافی است که هر روز اخبار مربوط به کودک آزاری بیشتر می شود.

اینجا!

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
ازدواج اجباری؛ یکی از دلایل افزایش کودک آزاری

مصطفی اقلیما می گوید: ازدواج اجباری به درخت کرمو می‌ماند. از درخت کرمو میوه سالم بیرون نمی‌آید. چقدر از مردان بالای 40 سال هستند که به همسرشان خیانت می‌کنند؟
رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران باحضور در میزگرد کودک آزاری در کافه خبر گفت: «چرا در مدارس ما کودک آزاری وجود دارد؟ چون معلم از لحاظ روانی تامین نیست. چرا بسیاری از دانش آموزان از مدرسه فرار می‌کنند؟ چون حوزه شخصی ندارند. یکی از انواع کودک کودک آزاری روانی است. پدر و مادر حتی با زبانشان کودکشان را آزار می‌دهند و تا آخر عمر همراهش است. 80 درصد خانواده ها الان طلاق عاطفی دارند. ازدواج اجباری دارند.»

به نعبیر او، ازدواج اجباری مثل درخت کرمو است: «از درخت کرمو میوه سالم بیرون نمی‌آید. چقدر از مردان بالای 40 سال هستند که به همسرشان خیانت می‌کنند؟ با ماده جدیدی هم در لایحه حمایت از خانواده در حال تصویب است شاهد افزایش کودک آزاری‌ها خواهیم بود. این نوع ازدواج‌ها می‌توانند خود نوعی از کودک آزاری روانی را برای کودکان ما به وجود بیاورند. ما نباید فقط کودک آزاری را در خیابان ببینیم. باید ببینیم در خانواده‌ها چه خبر است. پلیس چگونه با کودکان رفتار می‌کند؟ معلم چگونه رفتار می کند؟ به من اطمینان می کند؟ شخصیت کودک نباید خرد بشود. وقتی به کودک اختیار عمل داده نشود کودک خوب رشد نمی‌کند و اعتماد به نفس ندارد.»

اقلیما معقتد است: «به دلایل مختلف، فقر و بیکاری افزایش پیدا کرده است و طبعا سیر و روند کودک آزاری و همسر آزاری افزایش پیدا کرد. جامعه، جامعه ای پولی شده است. نباید از کسی که هنوز امکانات اولیه زندگیش برآورده نشده است انتظار رفتارهای خوب داشته باشیم. روز به روز مردم بیشتر دنبال پول رفتند و خانه و خانواده را رها کردند. یک نوع کودک آزاری کتک است. اما کودک آزاری های روانی تا آخر عمر با کودک همراه است. به نظر من این تلفن 123 که سازمان بهزیستی گذاشته است هیچ کمکی به این امر نمی‌کند. چون سازمان بهزیستی نه نیروی لازم را برای این کار دارد و نه بودجه کافی. سازمان بهزیستی در این امر ناکارآمد است.»

اینجا!
پاسخ }
#10
كودكان كار
کودکان کار بخشی از جامعه انسانی‌اند که در زير سن ١٥ سال، پيش از آنکه دوره‌ى رشد جسمى و ذهنى آن‌ها به پايان رسد، به سبب عوامل گوناگون خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی، وارد دنیای کار مى‌شوند و در اين روند، رشد جسمى و ذهنى آن‌ها آسيب مى‌بيند.
پاسخ }