امتیاز موضوع:
  • 18 رای - 3.33 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خانمها توجه!
#1
خانم ها توجه!
بجای مهریه های سنگین این شرط را بگذارید


یک وکیل دادگستری گفت: شروط ضمن عقد بسیار ارزشمند است و بهتر است خانم ها به جای مهریه های سنگین، شروط ضمن عقد محکمی برای همسران شان بگذارند تا در طول زندگی به استناد آنها بتوانند حقوق نسبتا برابری با همسر خود داشته باشند.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد ادیب گفت: ازدواج یک قرارداد است که حقوق و تکالیفی را بر دوش مرد و زن قرار می دهد، اما رسوم حاکم بر جامعه باعث شده ما کمتر به این مساله توجه کنیم همه افراد اوایل ازدواج توجه شان به حاشیه های ازدواج است، خواستگاری و مراسم عروسی، جهیزیه… توجه نمی کنند که پای یک قرارداد و عقد را دارند امضا می کنند و باید متوجه این مساله باشند که به موجب این قرارداد چه تعهداتی نسبت به طرف مقابل دارند.

وی افزود: متاسفانه در کشور ما بیشتر مردم عادت دارند نخوانده پای قراردادها را امضا کنند، این مساله در ازدواج بیشتر هم اتفاق می افتد و بیشتر اوقات دختر و پسری که می روند برای ازدواج، همان موقع که سند ازدواج شان می خواهد امضا شود، سند نکاحیه را که شرایط در آن نوشته شده برای اولین بار می بینند و امضا می کنند و در آن موقع هم زیاد از مفاد سند ازدواج سر در نمی آورند، چون از طرفی اصطلاحات فنی و حقوقی است و از طرف دیگر آن موقع دو طرف در حال و هوای دیگری هستند.

این وکیل دادگستری با بیان این که براساس قوانین مدنی ایران حقوق و تکالیف به صورت برابر بین زن و شوهر تقسیم نمیشود، عنوان کرد: زن به موجب عقد ازدواج بسیاری از حقوق مدنی و معنوی خود همچون حق سفر، اشتغال، انتخاب مسکن، ولایت بر فرزندان و جدایی از همسر را از دست میدهد و در قبال آن حقوق مادی مانند مهریه و نفقه را به دست می آورد که در بسیاری از موارد دستیابی به این حقوق مادی هم با مشکل همراه است.

ادیب در ادامه افزود: برای رفع نابرابری میان زن و مرد و برای اینکه یک تعادلی بین این حقوق و تکالیف برقرار شود، میتوانیم از شروط ضمن عقد استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: شروط ضمن عقد متاسفانه در جامعه ما رایج نشده است و حتی بسیاری از افراد تحصیل کرده هم از آن استفاده نمیکنند چون اولا، همه جامعه از این شروط آگاه نیستند و نمیدانند که چنین شروطی را میگذارند، دوما هم اینکه ما میگوییم از این شروط استفاده کنید بسیاری میگویند اصلا زندگی که بخواهد با این شرط و شروط باشد بهتر است که شروع نشود.

ادیب گفت: هر ۱۲ موردی که زن و مرد برای عقد امضا میکنند. شروطی است که مرد به زن وکالت میدهد با اثبات آن شرایط برای طلاق وکالت داشته باشد، یعنی آن ۱۲ مورد را برای ازدواج امضاء نمیکنیم بلکه برای طلاق امضاء میکنیم.

این وکیل دادگستری عنوان کرد: این شروط شامل حق مسکن، کار، تحصیل، طلاق، تقسیم دارایی های مشترک در هنگام جدایی و حضانت فرزندان است، باید در هنگام عقد نکاح در دفتر خانه ثبت اسناد رسمی در قباله ازدواج ثبت شود.

وی با اشاره به اینکه شروط ضمن عقد می تواند شامل هر خواسته مشروع و معقول و معینی باشد افزود: با استناد به ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی طرفین میتوانند تمامی شروطی را که مخالف مقتضای ذات عقد نباشد برای یکدیگر بگذارند.

ادیب در پایان گفت: البته شروط نباید مخالف مقتضای ذات باشد بنابراین اگر زنی حین عقد شرط کند که از همسرش تمکین نکند شرط هم باطل است و هم عقد را باطل میکند
[عکس: khanoom.gif]
پاسخ }