• 7 رأی - میانگین امتیازات: 3
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
خبرها , عکسهاو عجایبی از دنیای حیوانات
#1
Restart-1 
[تصویر: 20130528091444_287566_736.jpg]

باشگاه خبرنگاران - در امتداد سواحل اقیانوس آرام از قسمت‌های شمالی كشور پرو گرفته تا جنوب و مناطق مركزی‌تر شیلی، گونه متفاوتی از پرندگان به نام مرغ دریایی اینكا زیست می‌كند كه به دلیل ظاهر متفاوتش همیشه خبرساز بوده است.

این گونه با نام علمی Larusternainca بدنی به طول تقریبی 41 سانتی متر دارد كه سراسر با رنگ خاكستری تیره پوشانده شده است.

ویژگی متمایز مرغ دریایی اینكا را كه در شناخت آن فوق العاده موثر است، باید در سبیل های سفید و نسبتا بلندی جستجو كرد كه در طرفین منقار قرمز رنگش رشد می كند.

پرندگان جوان تر فاقد سبیل هستند و به جای آن تنها پرهای زینتی قهوه ای رنگ و بعضا تنكی اطراف منقارشان دارند.

پرندگان بالغ معمولا براحتی شناخته می شوند، اما در مقابل پرنده های جوان تر گاهی با گونه های مشابه اشتباه گرفته می شوند.
عادات و نحوه زندگی در محیط

مرغان دریایی اینكا اغلب در جزایر ساحلی و بویژه در صخره های سنگی نزدیك ساحل تخمگذاری می كنند. البته گاهی نیز لانه های آنها در جزایری كه از ساحل مسافتی بعید فاصله دارند، مشاهده شده است.

لانه ها معمولا در شكاف سنگی مناسب، نقب ها و سوراخ های زیرزمینی دور از دسترس شكارچیان در فضاهای خالی، دهانه غارها و برخی اوقات هم در لانه قدیمی پنگوئن های هومبولت (گونه ای از پنگوئن ها هستند كه در آمریكای جنوبی بخصوص در پرو و شیلی زیست می كنند) ساخته می شوند.

مرغ های دریایی اینكا هر ساله دو تخم یا بیشتر می گذارند و بیشتر تخم ها نیز قابلیت تبدیل شدن به جوجه را دارند. عادات غذایی مرغان اینكا منحصربه فرد و در عین حال انعطاف پذیر است.

ماهیان آنچوی، ماهیان اسكولپین و ماهیان نقره ای آب سرد از غذاهای مورد علاقه مرغان دریایی اینكا محسوب می شوند.

گفتنی است این گونه در عین حال آشغال ها و لاشه های به جا مانده از شیرهای دریایی و قایق های ماهیگیری را نیز می خورد و به این دلیل نام رفتگر طبیعت نیز به آن اطلاق شده است.

گوانو، صنعتی درآمدزا كه بلای جان مرغان دریایی شده

تولید كود مرغی یا گوانو یا كود مرغ دریایی در كشورهای پرو و شیلی، صنعتی درآمدزاست. گوانو كود بسیار غنی ای است كه عناصر تشكیل دهنده آن عبارتند از اسید فسفریك، اسید كربنیك، اسید اوریك، سایر املاح معدنی، ناخالصی ها و البته نیترات با غلظت بالا.

اساس این صنعت را كود به دست آمده از مدفوع پرندگان دریایی تشكیل می دهد. متاسفانه این صنعت درآمدزا، خسارت های زیست محیطی زیادی را​ با خود به ارمغان آورده است.

در گذشته رسوبات گوانو در برخی جزایر پرو 50 متر عمق داشتند، اما در حال حاضر در بیشتر جزایر ضخامت گوانو تنها به پنج سانتی متر می رسد و همین مساله تصمیم دولت پرو را برای وضع قوانین بازدارنده، راسخ تر كرده است.

بسیاری از پرندگان دریایی به دلیل اغتشاشاتی كه در محل سكونتشان ایجاد شده، فوق العاده آسیب پذیر شده اند. مرغ دریایی اینكا نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.

تحقیقات نشان می دهد در سال های اولیه شكل گیری صنعت كود مرغی یعنی حدودا در سال 1850 میلادی، میلیون ها مرغ دریایی اینكا در پرو زیست می كرده اند، اما متاسفانه جمعیت این گونه در حال حاضر به پایین ترین رقم ظرف دو قرن اخیر رسیده و این جای نگرانی دارد. با وجود این، گزارش ها حاكی است در برخی قسمت ها هنوز هم مرغان دریایی اینكا فراوانی قابل توجهی دارند. متخصصان، تعداد این گونه را در حال حاضر بیشتر از 150 هزار پرنده تخمین می زنند.

سایر تهدیدات

جریانات گرمی كه در ماه دسامبر در جنوب ساحل اقیانوس آرام در آمریكای جنوبی رخ می دهد، با نام ال نینیو شناخته می شو​د. این جریانات دوره ای، قابلیت ​ دار​د كه در طیف وسیعی خسارت ایجاد كند.

نابودی جوجه ها، كم شدن مواد غذایی، پراكندگی و دور شدن مرغان دریایی از كلونی های خود ازجمله خسارت های جبران ناپذیر ناشی از این نوع نوسانات است كه بشدت جمعیت مرغان اینكا را تهدید می كند. پژوهشگران باور دارند ​ ال نینیو 15 سال پیش جمعیت این گونه را بشدت كاهش داده است.

با وجود این، نباید قابلیت انعطاف پذیری مرغان اینكا را نادیده گرفت. آنها می توانند از هر نوع پوششی اعم از طبیعی یا مصنوعی برای ساخت لانه شان بهره بگیرند. بسیاری از مرغان دریایی اینكا علاقه دارند​ در خانه های متروكه، لانه قدیمی پنگوئن ها و حتی روی موج شكن ها و تیرك های لنگرگاه ها لانه بسازند.

حضور گربه و بویژه موش در جزایری كه مرغان دریایی در آنها عادت به لانه سازی دارند، یكی از دلایلی است كه امكان لانه سازی را از بسیاری از آنها سلب كرده است.

كاهش تعداد ماهیان آنچوی نیز كه غذای اصلی آنها را تشكیل می دهد، یكی از عوامل محدودكننده برای این پرندگان زیبا قلمداد می شود. گفتنی است دولت پرو ممنوعیت های گسترده ای برای صید این ماهیان وضع كرده است، اما كماكان صید غیرقانونی ادامه دارد.

وضع كنونی و فعالیت های گوناگون حفاظتی

جمعیت مرغان دریایی اینكا در ظرف سال های اخیر كاهش بی سابقه ای را تجربه كرده است. این گونه هم اكنون از نظر طبقه بندی فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی در رده در معرض تهدید قرار دارد. بسیاری از سایت های جوجه آوری این گونه جزو ذخیره گاه های زیستی یا مناطق حفاظت شده محسوب می شوند.

این مناطق بدقت توسط ناظران مربوط مورد بازبینی قرار می گیرند، اما با وجود این، باز هم عوامل تهدیدكننده بسیاری بقای این گونه منحصربه فرد را تهدید می كنند.

حضور اجتناب ناپذیر ماهیگیران در محل سكونت این پرندگان یكی از تهدیدات همیشگی است كه نتیجه ای ​جز افزایش احتمال آسیب پذیری مرغان دریایی به همراه نداشته است. از این رو، بسیاری از ارگان های دست اندركار حفاظت​ محیط زیست توصیه كرده اند​ ضوابط عملی و اجرایی مناطق حفاظت شده دریایی در این نواحی خاص جغرافیایی هر چه زودتر پیاده شود تا این پرندگان از یك خطر جدی رهایی پیدا كنند.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#2
Package_favorite 
-قلب گنجشک ۱۰۰ مرتبه در دقیقه میزند.
-مار تا نیم ساعت بعد از قطع شدن سرش میتواند نیش بزند.
-حس بویایی مورچه با حس بویایی سگ برابر است.

-از بزاق نوعی خفاش خون آشام دارویی ساخته اند که جلوی سکته را میگیرد.
-در صورت نبودن غذا تمساح قوی هم نوع خود را میخورد.
-کوچک ترین نوع سگ در جهان (دارکیده پیترزبورگ)۶۰۰ گرم وزن دارد.

-دلفین‌ها در حالی می‌خوابند که یک چشم شان باز است!
- گاوهای نر کور رنگ هستند!
- تنها غدد عرقی گاوها داخل بینی شان قرار دارند!

- پشه‌ها چهل و هفت دندان دارند!
- یک نوع قورباغه سمی‌موسوم به پویزن اروفراگ، از میزان سمی‌برخوردار است که برای کشتن ۲۲۰۰ انسان کافی است


- پرندگان درشت و بی پرواز بومی‌استرالیا موسوم به ایمو، قادر به حرکت و راه رفتن به سمت عقب نیستند!
- یک گروه از اسب‌های تک شاخ وجود دارند که به آنها «موهبت» می‌گویند!
- به یک گروه از کانگورها، لقب گروه «جنایتکاران» اطلاق شده است!

- یک گروه از زاغها و کلاغ‌های سیاه موسوم به «جانی» هستند!
- به بچه صدف لقب بچه حلزون می‌دهند!
- مرغها زمانی که سر و ته نگه داشته می‌شوند، قادر به قورت دادن و بلعیدن چیزی نیستند!

- لیسه، کرم حشره یا لارو پروانه و بید و غیره گیاهخوار به طور متوسط ۲۴۸ عضله و ماهیچه در سرش وجود دارد!
- ماهی‌های قرمز حوض (موسوم به ماهی طلایی) از قدرت حافظه ای سه ثانیه ای برخوردار هستند!

- قاطرها داخل باتلاق‌های شنی یا شن‌های لغزنده فرو نمی‌روند، در حالی که الاغ‌ها داخل این گونه نواحی فرو می‌روند!
- پنگوئن‌ها تنها پرندگانی محسوب می‌شوند که قادرند مثل پورپرس‌ها (خواکول‌ها) به هوا بپرند!
- در هندوستان حدود ۵۰ میلیون میمون زندگی می‌کنند!
-عنکبوت ها هشت تا چشم دارند.

-گرازها با زیر و رو کردن خاک باعث رشد بهتر گیاهان می شوند.
-مگس ها معمولا جایی که آبی رنگ باشد،نمی شینند.
-بوی بدن روباه ها با هم فرق می کند،حتی دو روباه بوی بدنشان یکی نیست.

-حلزون ها هزاران دندان دارند که به کمک آن ها گیاهان را تکه تکه می کنند.
-ببرها فقط در قاره ی آسیا زندگی می کنند.
-سیاه گوش،گربه ای ایرانی است که با زبانش مثل یک قصاب مو و پرها را از گوشت و استخوان شکارش جدا می کند.

-آفتاب پرست ها می توانند با یک چشم به یک سمت و با چشم دیگر، سمتی دیگر را نگاه کنند.
-تمساح ها در طول عمرشان دو بار دندان در می آورند.

-کوچک ترین پستاندار دنیا حشره خوار کوتوله است که تقریباً به اندازه ی یک بند انگشت است.
-موش های خانگی روزی 20 بار غذا می خورند
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#3
Restart-1 
[تصویر: 20130529195240_6.jpg]

قانون- کالایی که عرضه آن در کشورهای دیگر بعید و غیرقابل تصور است، وارد بازار چین شده و طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

به گزارش فرهنگ ، این روزها گروهی از مردم چین با فروش حیوانات کوچکی همچون لاک‌پشت، سمندرهای آبی و ماهی‌ به عنوان جاکلیدی یا گردنبند برای خود درآمدزایی می‌کنند.
این افراد با قرار دادن این حیوانات کوچک در داخل کیسه‌های آب، آنها را به عنوان جاکلیدی به کودکان و بزرگسالان می‌فروشند.
حیواناتی که به صورت جاکلیدی به فروش می‌رسند در ۲۵ سانتیمترمربع فضای کوچک پلاستیکی و غیرقابل نفوذ جای داده شده‌اند و به سختی قادر به حرکت هستند. این کیسه‌های حاوی آب به حدی کوچک هستند که حیوانات به سختی می‌توانند در آن حرکت کنند و احتمالا ظرف چند هفته تلف می‌شوند.
یکی از فروشندگان این جاکلیدی‌ها در پکن می‌گوید: روزانه حدود ۵۰ جاکلیدی را به فروش می‌رسانم و قیمت آن بسیار پایین است.
با رواج فروش این جاکلیدی‌ها، گروهی از حامیان حقوق حیوانات به مخالفت با این اقدام بی‌رحمانه پرداخته‌اند اما چین فاقد قوانین لازم برای ممنوعیت فروش این وسایل و حمایت از این حیوانات بیچاره است.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#4
Package_favorite 
[تصویر: 20130529200325_1.jpg]

قورباغه شفاف «سنترولنیدیا» اصالتا ونزوئلایی و از خانواده دوزیستان است. بخش پشتی این قورباغه ها لیمویی – سبز است اما بخش شکمیشان بی رنگ است. ( در بیشتر موارد ) بنابراین به راحتی می توان قلب، کبد و لوله گوارشی آنها را دید.


[تصویر: 20130529200434_2.jpg]

ماهی کله شفاف نام اصلی این ماهی عجیب که در اعماق دریاها زندگی می کند «بارللی» ( با نام علمی ماکروپینا، میکروستوما ) است. این ماهی فقط کله شفافی دارد. چشمان این ماهی عجیب و غریب، لوله ای مانند است و به شدت به نور حساس است. به عبارتی با اندک نوری درون حدقه پر از مایع تکان می خورد و به هر سو می چرخد، حتی وقتی می خواهد غذایی را بالای سر خود پیدا کند آنها را به بالای سر هم می چرخاند. عدسی های این چشمان زیبا کاملا سبز است. آن دو لکه سبزی که بالای سر این که ماهی قرار دارد، چشم نیست. آنها اندام هایی هستند به نام «نارس» که می توان آنها را با بینی در انسان ها مشابه دانست.


[تصویر: 20130529200504_3.jpg]

پروانه شفاف از مکزیک تا پاناما در آمریکای مرکزی، این پروانه زیبا و شفاف یافت می شود. نام اصلی اش «پروانه بال شیشه ای» است. در حقیقت بافت های میان داربست بال ها در این پروانه کاملا شفاف است.


[تصویر: 20130529200525_4.jpg]

سرپای شفاف در اقیانوس های نیمکره جنوبی می توان چنین سرپای شفافی را دید. سرپاها جانورانی مثل هشت پا هستند. چشمان این سرپای شفاف به راحتی داخل بدنش می چرخد و همه سو را می بیند. این سرپا داخل بدنش اندام های زیادی ندارد اما هر آنچه که دارد از چشم شما پنهان نیست. این سرپای شفاف به راحتی توسط انواع جانوران دریایی و حتی پرندگان دریایی شکار می شود.


[تصویر: 20130529200547_5.jpg]

گورماهی شفاف این ماهی شفاف یک فرق عمده با دیگر جانوران شفاف دنیا دارد ؛ فرق اساسی او با دیگر موجودات شفافی که اینجا با آنها آشنا می شوید در این است که این ماهی، ساخته دست دانشمندان است. نخستین بار در سال 2008 میلادی بود که دانشمندان طی یک پژوهش درباره سرطان این موجود را ساختند. آنها با کمک این موجود می توانستند از همه فعل و انفعالات تومور در داخل بدن موجود به شکل مستقیم آگاه شوند. این ماهی برای نخستین بار در بیمارستان کودکان بوستون متولد شد.

[تصویر: 20130529200609_6.jpg]

یخ ماهی شفاف «یخ ماهی تمساحی» ( با نام علمی کانیکتیده ) معمولا در آب های سرد و یخ زده قطب و یا آمریکای جنوبی یافت می شود و از گونه های خاصی از میگوها و سخت پوستان ریز یا حتی ماهی های ریز تغذیه می کند. حتی خون این جانور هم شفاف است، چون هموگلوبین و یا اریتروسیت ندارد. سوخت و ساز این جانور فقط به اکسیژن حل شده در خون شفافش، وابسته است.
Flowerysmile
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#5
Restart-1 
[تصویر: 20130530154957_Animal-Rights-Watch-ARW-5564.jpg]

دیده بان حقوق حیوانات: تصویر پروانه‌های رنگارنگ در پارک ملی یاسونی اکوادور درحال نوشیدن اشک چشم لاک پشتی رودخانه‌ای در هفته گذشته به یکی از تصاویر محبوب حیات‌وحش تبدیل شد.
به گزارش پاپ ساینس به نقل از همشهری آنلاین،‌ پروانه‌ها در پارک ملی یاسونی اکوادوردر حین نوشیدن نوشیدنی کاملا غیرعادی به سوژه عکسی پرطرفدار برای علاقمندان به محیط زیست تبدیل شدند.
پروانه‌های این تصویر درحال بازی با این لاکپشت نیستند،‌ بلکه درحال نوشیدن اشک چشم این جاندار رودخانه‌ای که بر روی بدنش خال‌های زرد‌رنگی دیده می‌شود هستند.
اشک چشم این نوع از لاک پشت غنی از مواد معدنی است که به پروانه‌ها در تولید مثل کمک می‌کند. پروانه‌ها نیز در مقابل،‌ برای قدردانی از لاک پشت به بهداشت چشم این جاندار دوزیست کمک می‌کنند.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#6
Ksmiletris 
[تصویر: 20130530155213_gerantarin-sage-donya-500x361.jpg]

یک میلیونر از شمال چین با پرداخت ۱٫۶ میلیون دلار برای خرید یک سگ قرمز تبتی از نژاد ماستیف ( Mastiff ) رکورد گرانترین سگ جهان را شکست.


گرانقیمت ترین سگ جهان که به رنگ قرمز می باشد هانگ دانگ نام دارد.این سگ ۱۱ ماهه از نژاد سگ های بزرگ می باشد و بیش از ۸۱ کیلوگرم وزن دارد.

لو لیانگ صاحب پرورشگاه سگ های تبتی ماستیف به خبرنگار دیلی تلگراف گفت:من ۱۰ سال پیش این کار را شروع کردم و هرگز فکر نمی کردم روزی همچین پولی ببینم
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#7
Restart-1 
روزگاری حیوانات وحشی بودند؛ بعد به ذهن آدم ها رسید که اهلیشان کنند؛ و حالا مدتی است که صحبت از آموزش آنهاست.

بعد از آموزش سگ ها برای استفاده از حس بویاییشان برای کشف و پیدا کردن بعضی چیزها و پس از آموزش باله به این حیوان از سوی چینی ها و پس از آموزش های مختلف شعبده بازان به این حیوان؛ اکنون نیوزلندی ها به فکر آموزش رانندگی به آن هستند.

بنا بر این گزارش، شرکت ولوو، به سفارش مرکزی در نیوزلند برای این کار، ماشینی چوبی طراحی کرده و این مرکز تاکنون موفق به آموزش سه سگ شده است؛ آموزشی که موفقیت آمیز ذکر شده است. به اعتقاد کارشناسان این مرکز، بهترین سن برای آموزش سگ بین سن 10 تا 18 ماه است.

[تصویر: 20130530155833_58412_848.jpg]

[تصویر: 20130530155854_58414_116.jpg]

[تصویر: 20130530155908_58415_755.jpg]

[تصویر: 20130530155923_58417_106.jpg]

[تصویر: 20130530155941_58416_578.jpg]

[تصویر: 20130530160008_58421_514.jpg]
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#8
Restart-1 
[تصویر: 20130530160859_2008-3-e1352572204232.jpg]

دیده بان حقوق حیوانات: جانورشناسان از تولد هشت بچه مار شاخکدار عجیب و کمیاب در باغ وحش ملی «اسمیت سونیان» در آمریکا خبر دادند.به گزارش ایسنا این بچه مارهای تازه وارد جزو گونه‌های آکواریومی و بومی جنوب شرق آسیا هستند و نام علمی این مارهای شاخکدار “Erpeton Tentaculatus” است.جانورشناسان می‌گویند: این مارها تنها گونه شناخته شده‌ از مارها هستند که شاخک دارند و از شاخک‌های خود برای حس کردن لرزه‌های ناشی از حرکت ماهی‌ها در اطرافشان استفاده می‌کنند. این مارها جثه کوچکی دارند و طول بدن آنها معمولا حدود ۵۰ تا ۹۰ سانتی‌متر است.مارهای شاخکدار بیشتر عمر خود را در میان آب‌های تاریک و گل آلود پنهان می‌شود و سم آن‌ها خطری برای انسان ندارد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#9
Ksmiletris 
لارو گونه‌ نادر بید با اشکال سفید رنگ دندان مانند بر روی صورتش، ظاهری شبیه یک حیوان درنده دارد.

[تصویر: 20130530161320_4.jpg]

بید بال صورتی، یک گونه در معرض خطر محسوب می شود؛ سال گذشته چهار زیستگاه این حشره نادر در جنگل‌های بارانی استرالیا شناسایی شد و با شناسایی منطقه‌ای در جنوب شرق کوئینزلند، زیستگاه بید بال صورتی به پنج منطقه رسید.

[تصویر: 20130530161339_1.jpg]

بید بال صورتی در فهرست ملی موجودات در معرض خطر استرالیا ثبت شده است.

«لوئی وبر» که موفق به عکسبرداری از این گونه نادر شده است، تأکید می‌کند: با توجه به نادر بودن این گونه، فقط یک نمونه بالغ این حشره را مشاهده کرده‌ایم و هنوز موفق به عکسبرداری از گونه بالغ نشده‌ایم.

[تصویر: 20130530161359_2.jpg]

به گزارش ایسنا، لارو بید بال صورتی در ارتفاع 600 متری مناطق دست نخورده جنگل‌های بارانی استرالیا زندگی می‌کند و برای رشد و تبدیل شدن به یک بید صورتی بالغ به محیط تاریکی نیاز دارد که از طریق گونه‌های گیاهی این منطقه فراهم می‌شود.

[تصویر: 20130530161420_3.jpg]
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#10
Xeyes 
[تصویر: 20130530162151_Animal-Rights-Watch-ARW-5190.jpg]

یک فارغ‌التحصیل معماری انگلیسی موفق به کشف شیوه‌ای برای ساخت مصالح ساختمانی با استفاده از خون حیوانات شده است.

به گزارش ایسنا، در دنیای امروز از تمام مناطق بدن یک گاو یا گوسفند استفاده می‌شود و اکنون جک مونرو با ترکیب خون با داروی ضد انعقاد خون EDTA توانسته یک آجر خونی تولید کند.

این ترکیب به خون کمک می‌کند تا به سرعت دلمه نبندد. مونرو در گام بعدی آزید سدیم را به عنوان نگهدارنده برای جلوگیری از تجزیه و رشد باکتری به این ترکیب افزوده است. وی پس از چند تلاش ناموفق برای ساخت چسب با افزودن مواد شیمیایی مانند استیک اسید از ترکیب ساده‌تر آب و خون استفاده کرده که به آن شن اضافه شده است. قرار گرفتن این ترکیب نهایی در یک چارچوب و پخت یک ساعته در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد باعث لخته شدن پروتئین‌های خون برای تولید سبک آجر ضدآب ثابت شده است.

مونرو بر این باور است که ۳۰ لیتر خون بدست آمده از یک گاو وحشی و میزان کافی شن می‌تواند جایگزین مناسبی برای آجرهای گلی در مناطق خشک باشد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Bell عکسهایی از حیوانات sima 45 10,222 ۳۰-۳-۱۳۹۲, ۱۰:۲۷ صبح
آخرین ارسال: shamiiim
Personal نخستین بخش جراحی تخصصی حیوانات در ایران shamiiim 0 1,276 ۷-۳-۱۳۹۲, ۱۰:۵۲ صبح
آخرین ارسال: shamiiim
  اطلاعات عددی موردنیاز برای معاینه حیوانات shamiiim 0 987 ۲۲-۲-۱۳۹۲, ۰۵:۲۶ عصر
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 توصیه هایی برای صاحبان حیوانات خانگی بانوی مهر 0 890 ۱۷-۲-۱۳۹۲, ۰۲:۴۰ عصر
آخرین ارسال: بانوی مهر