امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خطر ابتلا به سرطان سینه
#1
Package_favorite 
عواملی که خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش می دهد

سرطان پستان اولین عامل مرگ ناشی از سرطان در ایالات متحد است. مرگ ناشی از سرطان پستان در سنین ۴۰ تا ۴۴ سالگی بیشتر از مرگهای ناشی از علل دیگر است. در ایالت متحده از هر ۹ زن یک نفر در طول عمرش دچار سرطان سینه می شود و ۳۱ این زنان در اثر این بیماری می میرند؛ یعنی سالانه بیش از ۴۴ هزار نفر از زنان در آمریکا در اثر این نوع سرطان می میرند.

دلایل قطعی و مسلم سرطان سینه ناشناخته است، اما تحقیقات نشان می دهد که با بالا رفتن سن در زنان، خطر ابتلا هم بیشتر می شود. این بیماری در زنان کمتر از سی و پنج سال بسیار کم دیده می شود و بیشتر در زنان بالای پنجاه سال دیده شده است. علاوه بر این، سرطان سینه در زنان سفید پوست بیشتر از زنان آمریکایی، آفریقایی یا آسیایی است. طبق تحقیقات مؤسسه ملی سرطان آمریکا، شرایط زیر، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

- داشتن سابقه خانوادگی:

زنانی که مادر یا خواهرشان به ویژه در دوران جوانی سرطان سینه داشته باشند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند.

- داشتن سابقه شخصی:

زنانی که یکی از سینه های شان به سرطان مبتلا بوده است، احتمال اینکه سینه دیگرشان نیز مبتلا شود، بسیار بالا است. عوامل دیگری نیز در افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه نقش دارند که عبارتند از:

- استروژن بالا:

شواهد نشان می دهد زنانی که مدت طولانی در معرض استروژن قرار می گیرند (استروژنی که در بدن تولید می شود یا به عنوان دارو مصرف می شود و …) احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنان بیشتر است. به عنوان مثال، زنانی که شروع عادت ماهیانه در آنان در سنین پایین یعنی کمتر از دوازده سالگی بوده است یا زنانی که بعد از سن پنجاه و پنج سالگی یائسه شده اند یا هرگز بچه دار نشده اند یا برای مدت طولانی هورمون مصرف کرده اند، بیشتر در خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. همچنین زنانی که des (شکل مصنوعی استروژن که از اوایل دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۱ جهت جلوگیری از سقط جنین مصرف می شد) مصرف کرده اند، با خطر ابتلا به سرطان سینه مواجه هستند. زنانی که اولین فرزند خود را بعد از سن سی سالگی به دنیا آورده اند نیز در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. علاوه بر این، سینه های بزرگ و سنگین به علت داشتن بافت های چربی بسیار زیاد و متراکم، تشخیص ناحیه غیر عادی توسط ماموگرافی را برای پزشکان مشکل می سازد.

- پرتو درمانی (اشعه درمانی):

زنانی که قبل از سی سالگی سینه آنان در معرض پرتو درمانی قرار گرفته باشد، احتمال ابتلا به سرطان سینه در آنان زیاد است.

- الکل:

و نهایتاً عامل آخر الکل است که موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان می شود.

از همه عوامل ابتلا به سرطان سینه نمی توان جلوگیری کرد اما می توان برخی از آنها را تعدیل کرد. مثلاً اگرچه نمی توان تغییری در ژن های موروثی ایجاد کرد اما می توان عادات غذا خوردن را تغییر داد.
راهکارهایی که جهت پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه توصیه می شود عبارتند از:

۱- رژیم غذایی:

درباره چربی هایی که مصرف می کنید، دقت کنید. قطعاً بسیاری از انواع چربی ها سبب افزایش سطح استروژن در بدن می شود که خود خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. طبق تحقیقاتی که اخیراً در سوئد انجام شده است، روغن های اشباع نشده مانند روغن زیتون، کانول و اسیدهای چرب امگا ۳ که در ماهی آزاد و ساردین یافت می شود، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد. از خوردن چربی های موجود در مارگارین، غذاهای کنسرو شده و اسنک ها خودداری کنید زیرا این چربی ها خطر ابتلا را افزایش می دهد. فیبرها از زیاد شدن سطح استروژن در بدن جلوگیری می کنند. انواع لوبیا، برنج سبوس دار (قهوه ای)، نان سبوس دار و غلات و بسیاری از میوه ها و سبزیجات منابع غنی فیبرها هستند. میوه و سبزیجات بخورید. سبزیجاتی نظیر کلم بروکلی، کلم و گل کلم همگی به آنزیم های ضد سرطان در بدن کمک می کنند. سویا هم مانند فیبر در بدن عمل می کند. از آرد سویا برای غذاها و شیرینی ها استفاده کنید. دانه های سویا بخورید و حتی شیر سویا مصرف کنید.

۲- ورزش:

فعال باشید. طبق تحقیقات به عمل آمده، زنانی که حداقل چهار ساعت در هفته ورزش می کنند در مقایسه با زنانی که فعالیت بدنی ندارند، سی و هفت درصد کمتر به سرطان سینه مبتلا می شوند. ورزش با سوزاندن کالری و کاهش چربی، تولید استروژن را متوقف می کند.

۳- توصیه های پزشکی:

اگر چهل سال یا بیشتر سن دارید، حتماً سالی یک بار ماموگرافی کنید. ماموگرافی دو تا پنج سال قبل از آنکه بتوان توده یی را در سینه لمس کرد، سرطان سینه را شناسایی می کند. اگر هنوز عادت ماهیانه می شوید، هفت تا ده روز بعد از شروع قاعدگی، خودتان سینه های تان را معاینه کنید و اگر دیگر عادت ماهیانه نمی شوید، یک روز در ماه را مشخص کرده و هر ماه در آن روز سینه های تان را معاینه کنید. اگر زنان در آمریکا ماهیانه سینه های شان را معاینه می کردند و سالی یک بار ماموگرافی انجام می دادند، سالیانه پانزده هزار زندگی نجات پیدا می کرد.

۴- مکمل ها:

ویتامین e مصرف کنید. تحقیقات نشان داده است که افراد با سابقه خانوادگی سرطان سینه، اگر در رژیم غذایی خود ۱۰ واحد یا بیشتر ویتامین e در روز مصرف کنند، تا هشتاد درصد خود را در برابر خطر سرطان سینه مصون کرده اند. درباره دوز مصرف ویتامین e با پزشک خود مشاوره کنید.

۵- سبک زندگی:

از الکل دوری کنید. نوشیدن مشروبات الکلی سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه میشود.

حذف امضا به علت سایز بالا
مدیر ارشد
}
#2
(۱۰-۰۸-۱۳۹۱, ۰۹:۰۵ ق.ظ)سراج نوشته:  بازم از شما ممنون .
اما اینگار تو صفحه پزشکی چیزی جز سرطان پیدا نمیشه این روزا . حداقل اطلاعات شما نگران کننده نیست . مطلبی ک چند وقت پیش گذاشته بود ی دوستی و درباره سرطان جدید سینه بود ک فقط استرس ب همه میداد. من ک اینقد استرس گرفتم دیروز ک دوباره خوندم داشتم میمردم . ترو خدا اینجوری مطلب نذارید اخر مردم رو از نگرانی میکشید.
چون خیلی از مردم هستند که اخبار پزشکی ب جای اگاهی بهشون نگرانی میده بیشتر و زندگیشون رو تو ی مدتی مختل میکنهDunnof

Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15
نکنید این کار رو ما میایم ک اطلاعاتمون زیاد بشه و دور هم باشیم تجربه داشته باشیم و از زندگی روزمره ک خستمون میکنه ی کم دور بشیم اما اینجا .......Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15Just_Cuz_15 ناراحتم میکنه این مطلبای انرژی منفی.Swear

خانم سراج از شما که کاربر قدیمی هستید و خانم فهمیده ای هستید این حرف بعیده
اطلاع رسانی یعنی همین .
یعنی شما نگران شو و برو پیگیری کن ببین مشکلی داری یا نه
نه اینکه توده ی توی سینه ت رو دست کم بگیر و بگو که اصلا مهم نیست من که سرطان نمیگیرم تو خانواده ی من که سرطان نبوده که من بخوام بگیرم
دور از جون تمام خانوم گلی ها چقدر دیده شده خانمی که دو سال ، یکسال ، یا حتی چند ماه توده ای لمس کردن توی بدنشون و بی توجه بودند و همین موضوع اونارو به مشکل کشونده و یا حتی جونشون رو گرفته
این وظیفه ی کسی هست که میدونه . وقتی کسی چیزی رو میدونه باید به همه بگه حتی به قیمت اینکه کسی ناراحت بشه یا استرس بگیره . بهتر از بی خیالیه .
ضمنا استفاده از این شکلک ها یه کم دلخوری به وجود میاره
موفق باشید Flowerysmile
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
}
#3
سلام به همگی
چند روزی هست که دوست دارم یک کمی با شما دوستان عزیز درد دل کنم .
درست دو هفته پیش روز دوشنبه بود که من وقتی به حمام رفتم متوجه شدم که کنار سینه چپم یک توده هست و به شدت نگران شدم و همون روز به پزشک مراجعه کردم و دکتر بسیار نازنین و عزیز با معاینه متوجه شد که من باید جراحی بشم و در اسرع وقت به من وقت عمل داد.
اما باز هم روز سه شنبه به توصیه دوستان به دو پزشک دیگه مراجعه کردم و سونوگرافی و مامورگرافی انجام دادم و تشخیص اونها اول نمونه برداری بود. اما دکتر عزیزم فقط دستور جراحی دادند و من در کمتر از 36 ساعت از زمانی که متوجه شدم تا جراحی بشم فاصله شد.
خدا را شکر عملم بسیار خوب بود و خدا لطف بزرگش رو بار دیگر شامل حال من کرد و خیلی به موقع تشخیص و جراحی انجام شد و انشاءا... به لطف خدای مهربانم از هفته آینده مراحل شیمی درمانی رو شروع می کنم.
دوست دارم اگر تمایل دارید برام دعا کنید که بتونم با آرامش این مراحل رو به پایان برسونم و برای دختر نازنینم مادری کنم. با سپاس فراوان
سلام
بعد از این که جراحی شدم و شرایطم طوری بود که نمی تونستم جلوی کامپیوتر بشینم ولی همه اش دلم پیش خانوم گل بود و دوست داشتم که بتونم با شماها درددل کنم او توقعم این بود که وقتی باهاتون حرف بزنم حتما کلی به من دلداری می دید اما از روی که مطلب روز گذاشتم فقط یکی از دوستان بود که که به من پیام خصوصی داد و کلی به من امیدواری داد و چند تا از دوستان عزیز هم تشکر کردند.
نمی دونم چرا آدم وقتی توی این شرایط قرار می گیره از لحاظ روحی خیلی به کمک دیگران احتیاج داره واقعا با این استقبال سرد از طرف دوستان خیلی حالم گرفته شد و تا امروز خودم رو نگه داشتم ولی امروز زدم زیر گریه تا یکم حداقل سبک بشم. ....
وبلاگ دختر نازم.
http://kiyanaebadi.niniweblog.com
}


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  سرطان سینه NAHID.V 0 585 ۱۹-۰۹-۱۳۹۱, ۰۹:۱۲ ب.ظ
آخرین ارسال: NAHID.V
Bell معاینه صحیح سینه برای پیشگیری از سرطان غزال70 0 501 ۱۰-۰۷-۱۳۹۱, ۰۱:۰۹ ق.ظ
آخرین ارسال: غزال70
  "مقابله با سرطان سینه" jojo kocholo 0 423 ۰۷-۰۹-۱۳۹۰, ۱۱:۱۵ ق.ظ
آخرین ارسال: jojo kocholo