امتیاز موضوع:
  • 18 رای - 2.83 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خواب
#1
به طور کلی احتیاجات خواب برای هر سنی فرق می کند. نوزادان به 6 ساعت خواب نیاز دارند. جوانان به 9 ساعت خواب نیاز دارند. بیشتر بزرگسالان نیاز به 6 تا 10 ساعت خواب در شب دارند
بیشتر ما حداقل یک شب با مشکل خواب مواجه شده ایم. اگر بعد از رفتن به رختخواب بیشتر از 30 دقیقه بیدار بودید و نتوانستید بخوابید و این مشکل برای چهار هفته ادامه داشت، شما مشکل بی خوابی اولیه دارید.این مشکل ممکن است به دلیل مشکلات جسمی یا روانی باشد. اما اگر این مشکل ماه ها ادامه داشت، باید به پزشک مراجعه کنید.چرا به خواب نیاز داریم؟

خوابیدن فواید بیشماری دارد، از جمله:

- انرژی بدن ما را تجدید می کند.

- با بیماری ها و خستگی ها می جنگد.

- سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند.

- کمک به ایجاد فکر روشن و خلاق می کند.

- حافظه را تقویت می کند.

- اخلاق و روحیه را بهتر می کند.

- عملکرد بهتری را در طول روز با یک خواب آرام خواهیم داشت.چقدر به خواب نیاز داریم؟

به طور کلی احتیاجات خواب برای هر سنی فرق می کند. نوزادان به 6 ساعت خواب نیاز دارند. جوانان به 9 ساعت خواب نیاز دارند. بیشتر بزرگسالان نیاز به 6 تا 10 ساعت خواب در شب دارند.

اگر شما در طول روز خسته و بی حوصله هستید و آخر هفته، دو ساعت بیشتر از روزهای دیگر می خوابید، این بار سعی کنید هر شب، حتی ایام تعطیل، 7 تا 8 ساعت بخوابید و ببینید که باز هم احساس خستگی و بی حوصلگی دارید یا نه.

کمبود خواب بر عملکرد سیستم ایمنی بدن اثر دارد و عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا در این بین افزایش می یابد

اثرات کمبود خواب

کمبود خواب هم بر جسم و هم بر روح ما اثر می گذارد، این تاثیرات عبارتند از:

- افزایش ابتلا به بیماری هایی از قبیل: سرماخوردگی و آنفلوانزا

- احساس درد

- افزایش استرس

- چاقی

- افت تحصیلی

- کاهش حافظه

- افزایش مشکلات روانی از قبیل: افسردگی و اضطراب

- افزایش تصادفات به علت خستگی

- کاهش عملکرد ورزشی و دیگر فعالیت هایی که نیاز به هماهنگی بدن دارند.کمبود خواب و مشکلات جسمی

- کمبود خواب بر عملکرد سیستم ایمنی بدن اثر دارد و موجب کاهش از بین بردن عفونت ها می شود و عفونت های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفلوانزا در این بین افزایش می یابد.

- قلب و ریه به کمبود خواب بسیار حساسند، طوری که در فرد دچار کمبود خواب، بیماری های مزمن تنفسی و قلبی و فشار خون دیده می شود.کمبود خواب و چاقی

- کمبود خواب باعث افزایش هورمون گرلین می شود. این هورمون باعث افزایش اشتها می گردد.

- کمبود خواب باعث کاهش هورمون لپتین می شود که این هورمون کاهش اشتها را موجب می شود.

این افزایش و کاهش هورمون ها باعث چاقی و اضافه وزن می شود.خواب و افسردگی

تمام این موارد باعث افسردگی می شوند:

- بی خوابی و یا کمتر از 6 ساعت خوابیدن در شب

- خواب بیش از حد و یا بیشتر از 10 ساعت در شب

- احساس خستگی و آرزوی خوابیدن و یا چرت زدن

- درگیر شدن در روز به مسائل خسته کننده
دانش آموزانی که در شب امتحان 6 ساعت و یا کمتر می خوابند، نسبت به دانش آموزانی که 8 ساعت و یا بیشتر می خوابند، دارای افت تحصیلی بیشتری هستند

خواب و استرس

این موارد از خوابیدن جلوگیری می کنند:

- داشتن افکار پریشان موقع خواب، مثلا دعوا و مشاجره قبل از خوابیدن

- مداوم و مکررا راجع به موضوعی فکر کردن

- رفتارهای تکراری برای کنترل اضطراب

- افکار استرس زا و تحریک کننده که شما را در طول شب بیدار نگه دارند.

- تنگی نفس هنگامی که می خواهید بخوابید.خواب و روابط خانوادگی

کمبود خواب باعث این مشکلات در روابط می شود:

- ایجاد مشکل در فعالیت های سرگرم کننده

- توجه نکردن به صحبت همسر

- سریعا عصبانی شدن و یا تحریک پذیر بودن

- کاهش ارتباطاتخواب و عملکرد تحصیلی

تحقیقات نشان داه است دانش آموزانی که در شب امتحان 6 ساعت و یا کمتر می خوابند، نسبت به دانش آموزانی که 8 ساعت و یا بیشتر می خوابند، دارای افت تحصیلی بیشتری هستند.خواب و حافظه

- در طی خواب، مغز اطلاعات دریافتی در طی روز را سازماندهی و ذخیره می کند. به این ترتیب به راحتی آنچه را که آموخته ایم، دوباره به یاد می آوریم.

- خوابیدن کمک می کند تا اطلاعات بدرد نخور را از ذهنمان دور بیاندازیم.

- شما می توانید از فرآیند طبیعی خواب برای بهتر فهمیدن و ذخیره کردن اطلاعات استفاده کنید.

- اگر شما چیزی را که خوانده اید، نمی فهمید، باز به آن متن نگاه کنید و بعد بخوابید.

خواب و افزایش فشار خون

خواب کمتر از 6 ساعت در شب، یک عامل خطر برای افزایش فشار خون می باشد.

خواب هورمون های استرس را متعادل می کند و سلامت سیستم عصبی را تامین می کند.

بین خوردن شام و خوابیدنتان حداقل 2 تا 3 ساعت فاصله باشد

خواب و صرع

اگر شما بیماری صرع داشته باشید و شب ها کم بخوابید، احتما حمله صرع و طول مدت آن در شما افزایش خواهد یافت.

چرخه خواب و بیداری با تغییرات فعالیت الکتریکی مغز و فعالیت هورمونی مرتبط است. بنابراین، این چرخه با صرع نیز در ارتباط است.

بیشتر افراد مصروع نیاز به حداقل 7 ساعت خواب شبانه دارند، اما باز هم بهتر است از پزشکتان بپرسید.ایجاد یک خواب راحت

- شب ها سر یک ساعت معین بخوابید و در ساعت مشخصی (حتی ایام تعطیل) از خواب بیدار شوید.

- قبل از به رختخواب رفتن، دوش آب گرم بگیرید. سپس کتاب بخوانید.

- محیط را برای خواب مهیا کنید. اتاق باید تاریک، آرام، راحت و خنک باشد.

- بر یک تشک و بالش راحت بخوابید.

- از رختخواب خود فقط برای خوابیدن استفاده کنید.

- بین خوردن شام و خوابیدنتان حداقل 2 تا 3 ساعت فاصله باشد.

- مرتب ورزش کنید. حداقل 2 ساعت قبل از خواب، ورزش نکنید. ورزش باعث می شود که راحت تر بخوابید.

- حداقل 3 تا 4 ساعت قبل از خواب، از مصرف کافئین‌دار مثل قهوه خودداری کنید. این مواد باعث بی خوابی می گردند.

- از نیکوتین و الکل نیز دوری کنید. اگر سیگار بکشید و بعد به رختخواب بروید، به خوبی نمی توانید بخوابید. الکل نیز موجب اختلال در خواب و کاهش کیفیت خواب می شود.دفترچه خواب

یک دفتر را بردارید و در آن ساعت خوابیدن در هر شب، میزان خوابیدن در طول روز و ساعت بیدار شدن در صبح را یادداشت کنید.

این دفتر به شما کمک خواهد کرد که میزان خواب خود را در طی روز ارزیابی کنید و بهترین ساعت خوابیدن میزان آن را برای خود دریابید.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
از کجا بفهمیم خوابمان کافی ست یا خیر
شما صبح‌ها چه ‌طور از خواب بیدار می‌شوید: خسته و ناراحت، یا شاد و سرحال؟

به گفته دکتر جویس والزلبن، که تحقیقات مفصلی در خصوص اختلالات خواب داشته است، کمبود خواب می‌تواند سلامت روان را تحت تأثیر قرار دهد و سبب بروز بسیاری از بیماری‌ها از جمله افسردگی شود. ایشان می گوید: "شما همان‌قدر که به برنامه غذایی سالم اهمیت می‌دهید، باید به وضع خواب‌تان هم رسیدگی کنید. فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و دیابت نوع دو از جمله عوارض کم‌ خوابی در افراد هستند. خواب کافی یعنی حداقل 7 تا 8 ساعت خوابیدن در شبانه ‌روز که ممکن است این عدد نسبت به سیستم بدنی افراد مختلف، یکی دو ساعت متفاوت باشد."

حالا اگر شما نمی‌دانید که میزان ساعات خوابی که در شبانه‌روز دارید برای بدن‌تان کافی است یا نه، به این 5 نشانه کمبود خواب توجه کنید.

اگر 3 تا از 5 نشانه زیر را داشتید، نشان می دهد از کم‌خوابی رنج می‌برید و در غیر این صورت، سلامت خواب‌تان مورد تایید است:

1- قدرت تصمیم‌گیری ندارید.

دکتر سین دروموند، فلوشیپ اختلالات خواب، می‌گوید: «وقتی مغز شما خسته باشد، قدرت تصمیم‌گیری‌تان در همه امور کم می‌شود. تصمیم‌گیری‌های ساده در امور کوچک و پیش پا افتاده، برایتان سخت و تصمیم‌گیری‌های بزرگ و مهم برایتان غیرممکن می‌گردد.»

ساده‌ترین مثال این که وقتی صبح برای رفتن به محل کارتان سوار اتوبوس می‌شوید، نمی‌دانید که دوست دارید کنار پنجره بنشینید یا نه؟ آخر اتوبوس را ترجیح می‌دهید یا اول آن را؟ وقتی هم به اداره می‌رسید نمی‌دانید چای‌تان را با قند بنوشید یا با شکلات؟ و مشکلاتی از این قبیل.

اگر کمبود خواب داشته باشید و با ذهنی خسته به خرید بروید، بازنده به منزل برخواهید گشت؛ یعنی بعد از خرید اجناس، از آنها رضایت ندارید و وقتی خوب فکر می‌کنید، می‌بینید که می‌توانستید جنس بهتر و با قیمت کمتری تهیه کنید.2- همیشه گرسنه اید.

تحقیقات نشان می‌دهند که کم‌ خوابی باعث افت قند خون و در نتیجه کاهش هورمون لپتین در بدن می‌شود. لپتین، هورمونی است که باعث برقراری تعادل در اشتهای افراد و سرکوب‌ کردن اشتهای کاذب می‌شود. بنابراین هر چه‌ قدر که میزان لپتین در بدن کمتر باشد، احساس گرسنگی سریع‌تر به سراغ فرد می‌آید و سرکوب کردن این احساس هم جز با خوردن، میسر نیست. نتیجه این پرخوری‌ها هم چیزی نمی‌شود جز اضافه‌ وزن و چاقی. بنابراین اگر فکر می‌کنید با خوردن سه وعده غذای اصلی و میان‌ وعده سبک در روز باز هم انرژی لازم برای انجام دادن کارهای‌تان را ندارید و نیاز به غذای بیشتری برای کسب انرژی دارید، باید بدانید که به کمبود خواب مبتلا هستید.

دکتر لیزا شیوز، معتقد است که افراد کم‌خواب همیشه دنبال خوراکی‌های شیرین یا خوراکی‌های کربوهیدراتی مثل نان می‌گردند تا انرژی تحلیل رفته در اثر کمبود خواب‌شان را به وسیله آنها جبران کنند.3- زیاد سرما می‌خورید.

کمبود خواب باعث تضعیف سیستم دفاعی بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی می‌شود. گروهی از محققان با تزریق ویروس سرماخوردگی به تعدادی فرد سالم، به این نتیجه رسیدند که احتمال ابتلا به سرماخوردگی در افرادی که کمتر از 7 ساعت در روز می‌خوابند، سه برابر بیشتر از سایرین است و این احتمال در افرادی که روزی 8 ساعت یا بیشتر می‌خوابند، بسیار کم است. همچنین اعلام کردند که تضعیف سیستم ایمنی بدن و خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی در افرادی که کمتر از 4 ساعت در روز می‌خوابند، بسیار بالاتر از افرادی است که بین 5/7 تا 5/8 ساعت، خواب در شبانه‌روز دارند.4- اشک‌تان زود درمی‌آید.

آیا کوچک ‌ترین اتفاق، اشک‌تان را درمی‌آورد و خودتان هم دیگر از دست گریه و زاری‌تان خسته شده‌اید و به دنبال راه چاره می‌گردید؟ چاره‌تان تنها یک چیز است؛ شب‌ها زودتر بخوابید!

بله، درست فهمیدید. تحقیقات نشان می‌دهند که کمبود خواب، سبب ضعف روحی افراد می‌شود و همین ضعف روحی است که فرد را وادار به گریه کردن در مواجهه با مسایل ساده و روزمره می‌کند. افراد کم‌خواب وقتی با مشکلی روبه‌رو می‌شوند، به جای حل کردن آن، اشک می ریزند و همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینند.

دکتر شیوز می‌گوید: «اگر شما کمبود خواب داشته باشید، ممکن است مثل آدم‌های افسرده، مدام بغض گلو‌ی‌تان را فشار بدهد و وقت و بی‌وقت گریه به سراغ‌تان بیاید.»5- دست و پا چلفتی هستید.

صادقانه بگویید چند بار در روزهای اخیر لیوان چای از دست‌تان افتاده است؟ چند بار پای‌تان به لبه پله‌ها گیر کرده و با سر به زمین پرتاب شده‌اید؟ یا چند بار سر ناهار یا شام ظرف غذا را روی میز برگردانده‌اید؟ اگر بیشتر از دو بار در روز این اتفاق‌ها برایتان پیش آمده است باید بدانید که مسبب اصلی، کمبود خواب است.

دکتر کلت ‌کوشیدا معتقد است که کم‌ خوابی باعث کاهش تمرکز افراد می‌شود و همین امر باعث می گردد تا کارهایشان را به نحو احسن انجام ندهند. بنابراین وی به همه افرادی که کارهای مهم و خطرناکی مثل تراش‌کاری، رانندگی، پزشکی یا کار با ماشین‌آلات سنگین را دارند، توصیه می‌کند که با داشتن خواب کافی، جان خود و دیگران را به خطر نیندازند
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#3
افرادی که به طور مکرر از خواب بیدار می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی به خواب روند، بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند
کمبود خواب موجب افزایش فشارخون می‌شود

کمبود خواب عمیق یکی از دلایلی است که باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود. افرادی که حداقل میزان خواب را دارند، 80 درصد بیش از افراد دیگر به افزایش فشارخون مبتلا می‌شوند.

محققان مرکز درمانی در بوستون، الگوی خواب و تغییرات فشارخون 800 مرد 65 ساله را به مدت سه سال بررسی کردند.

این مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که به طور مکرر از خواب بیدار می‌شوند و نمی‌توانند به راحتی به خواب روند، بیشتر در معرض فشار خون بالا هستند.

مطالعات پیشین نشان داده است افرادی که کمتر از 6 ساعت در شب می‌خوابند، در معرض افزایش فشارخون هستند.

به گفته دکتر دونالد لاوان، اگر به خوبی خواب نمی‌روید، در طول روز احساس خستگی می‌کنید و دچار مشکل خروپف هستید، باید به پزشک مراجعه کنید.

این مطالعه نشان می‌دهد در صورتی که فشارخون در طول خوابیدن به اندازه کافی پایین نیاید، به رگ‌ها آسیب می‌زند و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

به گفته کارشناسان، به خواب عمیق نیز باید همانند رژیم غذایی و فعالیت‌های بدنی توجه کرد

ساعات کاری طولانی، شیفت‌های متعدد کاری، افزایش اضطراب و استفاده بیشتر از اینترنت و تلویزیون به ویژه در ساعات پایانی شب، همگی از ویژگی‌های زندگی در جامعه مدرن امروزی هستند که تاثیر چشمگیری روی کاهش کیفیت خواب شبانه دارند

ارتباط مستقیم کمبود خواب با افزایش آلزایمر

محققان دانشکده علوم واشنگتن اعلام کردند بررسی یک نمونه موش مبتلا به آلزایمرنشان می‌دهد کمبود خواب باعث می‌شود پلاک‌های مغزی آلزایمر، سریع‌تر و بیشتر بروز کنند.

بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و پارکینسون تا حد زیادی موجب مختل شدن خواب می‌شوند. بر اساس یافته‌های جدید، کمبود خواب می‌تواند نقش مهمی در پیدایش اختلالاتی نظیر این دو بیماری داشته باشد.

بررسی‌ها نشان داده است که برای درمان آلزایمر، ابتدا باید به درمان اختلالات خواب بپردازیم، زیرا بی‌خوابی اثرات طولانی‌مدت روی سلامت مغز دارد.

این محققان سطح پروتئین آمیلوئید بتا را نیز در مغز اندازه‌گیری کردند. آمیلوئید بتا یک پروتئین رشته‌ای است که عامل اصلی پلاک‌های آلزایمری است.

محقق این پروژه دریافت که سطح آمیلوئید بتا با خواب و بیداری موش‌ها ارتباط مستقیم دارد. در طی شب که موش‌ها بیشتر بیدار می‌مانند، این پروتئین افزایش می‌یابد و برعکس در طول روز که خواب هستند کاهش پیدا می‌کند. کاهش خواب موش‌ها باعث بالا رفتن سطح آمیلوئید بتا تا 25 درصد می‌شود.

به طور کلی هنگامی که فرد بیدار است، سطح آمیلوئید بتا بالاتر از زمانی است که در خواب به سر می‌برد.

محققان در حال بررسی این مساله هستند که آیا کاهش خواب مداوم در افراد جوان و میانسال باعث افزایش خطر بیماری آلزایمر در زندگی آینده‌شان می‌شود یا خیر؟خواب نیمروزی، هدیه‌ای به قلب

نتایج یک مطالعه جدید نشان داده است که یک ساعت خواب بین روز می‌تواند به بهبود سلامت قلب و عروق کمک کند.

متخصصان کالج آلگنی در پنسیلوانیا، تاثیر چرت نیمروزی را روی بهبود وضعیت قلب و عروق پس از یک وضعیت استرس‌زا و پر تنش مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند کسانی که در بین روز حداقل 45 دقیقه خوابیده‌اند، میانگین فشار خونشان پس از یک فشار روحی، پایین‌تر است.

ساعات کاری طولانی، شیفت‌های متعدد کاری، افزایش اضطراب و استفاده بیشتر از اینترنت و تلویزیون به ویژه در ساعات پایانی شب، همگی از ویژگی‌های زندگی در جامعه مدرن امروزی هستند که تاثیر چشمگیری روی کاهش کیفیت خواب شبانه دارند.خواب کوتاه نیمروزی، احتمال بروز سکته قلبی را کاهش می‌دهد

محققان می‌گویند خواب کوتاه نیمروزی عـلاوه بـر ایجاد احساس شادابی در فرد، احتمال مرگ و میر ناشی از سکته قلبی و سایر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه هاروارد نشان می‌دهد مرگ و مـیر ناشی از بیماری‌های قلبی در افرادی که حدود 20 تا 30 دقیقه و حداقل سه روز در هفته هنگام بعدازظهر می‌خوابند، 37 درصد کمتر از سایر افراد است.

خواب نیمروزی می‌تواند استرس را کـاهـش دهـد. همچنین انسان‌ها به طور طبیعی در اوقاتی از روز نـوعـی تمایل بیولوژیک به خواب دارند که معمولا بعد از نـاهـار تـا هـنگام نیمروز را شامل می‌شود.

اگرچه بسیاری از پزشکان بر این باورند که مدت زمان خواب نیمروزی حداقل باید نیم ساعت باشد تا شاهد تاثیر آن بود، اما محققان انگلیسی اعلام کردند تنها 10 دقیقه خواب نیمروزی می‌تواند نقش مهمی در کاهش خواب‌آلودگی شما داشته باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد خواب علاوه بر این که به مغز انرژی تازه‌ای می‌دهد، می‌تواند نقش مهمی در تمرکز و یادآوری اطلاعات داشته باشد
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#4
خواب ناکافی، روان را بیمار می کند

شاید در اطرافیان خود افرادی را بشناسید كه به اختلال روانی دچار باشند و علاوه بر آن مشكل خوابیدن هم داشته باشند. شاید فكر كنید دلیل اینكه او نمی‌تواند خواب راحتی داشته باشد، به بیماری روانی او مربوط است، اما هم اكنون این تصور به صورت دیگری خود را مطرح می‌كند. بدین صورت كه خواب ناكافی می‌تواند باعث اختلالات روانی شود، یا این كه موجب شود افراد به‌گونه‌ای رفتار كنند كه به اشتباه، مشكلات روانی در آنها تشخیص داده شود. خبر خوشحال‌كننده این است كه خواب مناسب می‌تواند وضعیت این بیماران را اصلاح كند، اما متاسفانه ممكن است بسیاری از افراد داروهای روانی مصرف كنند كه هیچ‌ كمكی به آنها نكند و گاهی برای آنها خطرناك باشد. هیچ‌كس نمی‌داند كه چه تعداد از مردم جزو این دسته قرار می‌گیرند. اما آیا فكر نمی‌كنید مهم است كه بدانیم چند درصد كسانی كه در آنها تشخیص بیماری روانیداده می‌شود ، فقط از اختلال خواب رنج می‌برند؟

خواب نامناسب، علت بیماری مغزی
ابتدا باید بدانید كه اختلالات خواب، چگونه و به چه مقدار در بروز مشكلات روانی نقش دارند. پزشكانی كه مدت‌ها اختلالات روانی را مورد مطالعه قرار داده بودند، از قبل متوجه نقش موثر خواب نامنظم در این موضوع شده بودند، به عنوان مثال بزرگسالانی كه افسردگی دارند، نسبت به افراد سالم 5 برابر بیشتر دچار دشواری تنفس در هنگام خواب هستند و یا یك‌چهارم تا نیمی از كودكانی كه اختلال توجه و بیش فعالی(ADHD) دارند، دچار مشكلات مربوط به خواب هستند، در صورتی كه این اختلال در سایر كودكان فقط در 7 درصد موارد مشاهده می‌شود.

تا كنون این تفكر كه بدخوابی یك علامت است تا علت بیماری مغزی، آنقدر قوی بوده كه هیچ‌كسی آن را مورد سوال قرار نداده بود. رابرت استیكگولد كه از محققان خواب دانشگاه هاروارد است، می‌گوید: «خیلی راحت است كه در مورد یك بیمار بگوییم او افسرده یا اسكیزوفرن است و خوب هم نمی‌خوابد، ولی هیچ وقت از خودمان نمی‌پرسیم كه شاید این ارتباط درست برعكس تصور ما باشد (یعنی شاید کم خوابی او باعث افسردگی شده است).»

هیجان زده‌اید؟ پس بخوابید
اگر می‌بینید كه با گذشت هر روز، رابطه شما با دیگران بد و بدتر می‌شود، برای مدت كوتاهی بخوابید. در مطالعه‌ای که مت واكر از دانشگاه كالیفرنیا و همكارانش انجام دادند، به افراد مختلف تصاویری از صورت‌هایی كه حالات هیجانی مختلف مانند ترس، عصبانیت، غم و خوشحالی را بروز می‌دادند، نشان دادند و از آنها خواستند تا به مقدار هیجان موجود در این صورت‌ها امتیاز دهند.

پژوهشگران، این آزمایش را یك‌بار در ظهر و بار دیگر ساعت 6 بعدازظهر تكرار كردند. مشاهده شد كه شركت‌كنندگان در نوبت دوم، نسبت به چهره‌های عصبانی و هراسناك حساس‌ترند.

اما وقتی كه داوطلبان بین دو نوبت آزمایش، 90 دقیقه خوابیدند، دیگر این اتفاق رخ نداد. علاوه بر آن این افراد نسبت به چهره خوشحال پذیراتر شده بودند. واكر نتیجه گرفت كه خواب می‌تواند واكنش‌های هیجانی ما را كاهش دهد و نیرویی تازه به ما ببخشد.

مغز كامل به خواب نمی‌رود
در سال گذشته، جیمز كروگر از دانشگاه واشنگتن بیان كرد كه بعضی از نواحی مغز به طور مستقل به خواب می‌روند و چیزی كه ما به آن «خواب» می‌گوییم، وقتی رخ می‌دهد كه به اندازه كافی قسمت‌های مختلف مغز به خواب روند. این در حالی است كه پیش از آن تصور می‌شد مغز دارای مركز كنترل خوابی است كه به آن دستور می‌دهد تا به طور كامل به خواب رود. او و همكارانش تصور می‌كنند كه خواب از دسته‌های عصبی مجزا كه تحلیل پایه مغز را به عهده دارند و در اثر فعالیت خسته می‌شوند شروع می‌شود و پس از مدتی توسط یك مكانیسم مركزی با هم یكی می‌شوند.

این دیدگاه می‌تواند اختلالاتی چون راه رفتن در خوابو اینرسی خواب (به نیم ساعت اول خواب آلودگی پس از بیدار شدن گفته می‌شود) را توضیح دهد. تصور می‌شود كه در این پدیده‌ها به طور همزمان قسمت‌هایی از مغز بیدارند، در حالی كه سایر قسمت‌ها به خواب رفته‌اند.

هر چند كه پژوهشگران خواب هنوز این نظریه را خیلی مورد پذیرش قرار نداده‌اند، اما كروگر فكر می‌كند كه باید این موضوع مجددا مورد بررسی واقع شود.

کمبود خواب، علتی برای مشكلات رفتاری و روانی
کمبود خواب شاید بتواند دلیلی برای بروز بعضی از اختلالات رفتاری همراه با بیماری‌های مغزی باشد. مثلا شواهد زیادی بیان می‌كند که اختلال خواب می‌تواند حمله‌های مانیا (شیدایی) در افراد مبتلا به اختلالات دوقطبی را تحریک کند.

همه پدر و مادرها می‌دانند كه كودك خسته فعالیت بیشتری نسبت به كودك خواب آلوده از خود نشان می‌دهد. پریدن از خواب باعث افزایش سطح هورمون‌های استرس زا می‌شود كه می‌تواند منجر به اضطراب روزانه گردد كه یكی از مشخصه‌های شایع بیماری‌های روانی است.

حتما تا به حال شنیده‌اید كه اگر شب‌ها خوب نخوابید، در روز دچار اضطراب و تحریك‌پذیری می‌شوید. واكر و همكارانش كلید این ماجرا را كشف كرده‌اند.

این تیم پژوهشگر یك سری تصاویر ناخوشایند را به افرادی كه خواب طبیعی داشتند و افرادی که 35 ساعت از خواب محروم بودند نشان دادند و دریافتند که تصاویر ناخوشایند موجب 60 درصد فعالیت بیشتر در آمیگدال (قسمت مربوط به فعالیت هیجانی در مغز) افراد محروم از خواب، نسبت به افرادی كه خواب طبیعی داشتند، شد.

مطالعات بیشتر نشان داد كه در افراد محروم از خواب، آمیگدال نمی‌تواند به خوبی با بخش جلوی پیشانی مغز ارتباط برقرار كند. بخش جلوی پیشانی به طور عادی، بخش هیجانی مغز را مهار می کند. علت این كه ما در مقابل حرف‌هایی كه برایمان ناخوشایند است رفتارهای نامربوط انجام نمی‌دهیم، این است كه بخش جلوی پیشانی پیشرفته‌ای داریم كه مانند یك ترمز هیجانی عمل می‌كند. از دست دادن ارتباط بین آمیگدال و بخش جلوی پیشانی در اثر کم خوابی، باعث علائم روانی می شود.

در تعدادی از اختلالات روانی، مانند افسردگی فعالیت بخش جلوی پیشانی مغز مختل می‌شود.

گروه دیگری از مطالعات نشان می‌دهد خوابیدن به پردازش خاطرات در مغز كمك می‌كند. اختلال در این مكانیسم، باعث بروز مشكلات روانی مانند "اختلال استرس پس از حادثه" در شما می‌شود.

در آگوست 2008، استیكگولد و همكارانش گزارش دادند وقتی افراد با تصاویر هیجا‌ن انگیز یا خنثی مواجه می‌شوند، خاطرات آنها در طول روز كاهش می‌یابد و پس از یك شب خوابیدن، تقریبا همه آنچه را كه دیده بودند فراموش می‌كنند، مگر چیزهایی كه باعث برانگیخته شدن هیجان در آنها شده بود.

بیشتر خاطرات شما جنبه هیجانی و احساسی دارند. واكر تصور می‌كند كه این بدان علت است كه هیجان مانند پرچمی برای موضوعات مهم است كه برای یادآوری آنها لازم می باشد. اما وقتی هم‌اكنون خاطرات گذشته را به یاد می‌آورید، عكس‌العمل‌هایی را كه قبلا بروز داده‌اید تجربه نمی‌كنید، یعنی مغز، خاطره را حفظ می کند، ولی عكس‌العمل‌های گذشته شما را حذف می نماید.

استیكگولد و واكر تصور می‌كنند كه این عمل حذف شدن در خواب (در طی مرحله‌ای از خواب كه REM نامیده می‌شود) انجام می‌شود. این فرآیند در بیماری كه اختلال استرس پس از حادثه (PTSD) نامیده می‌شود مختل است، بنابراین خاطرات حوادث گذشته با عكس‌العمل‌های هیجانی همراهشان به یاد آورده می‌شوند.

با این همه هنوز باید كارهای زیادی انجام شود تا راه‌هایی كه اختلال خواب توسط آنها موجب بروز علائم روانی می‌شود، آشکار گردند.

یكی از مواردی كه نیاز به توضیح دارد این است كه داروهای ضد افسردگی، بخش REM خواب را كوتاه می‌كنند، پس چطور می‌توانند در رفع علائم افسردگی موثر باشند؟!

واكر می‌گوید: «5 سال قبل ما در این مورد چیزی نمی‌دانستیم، ولی هم‌اكنون در مورد آن سوال مطرح می‌كنیم و آگاه‌تر شده‌ایم. این خود نشان می‌دهد كه ما در حال پیشرفت هستیم.»
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
نتایج دو تحقیق جداگانه نشان مىدهد کم خوابى مىتواند منجر به افزایش وزن در افراد شود. به گزارش پایگاه اینترنتى رویترز از واشنگتن ، کم خوابى مىتواند میزان هورمون هاى مرتبط با اشتها و رفتارهاى تغذیه اى را تغییر دهد.

در یک مطالعه، دانشمندان دریافتند کسانى که به مدت دو شب و در هر شب کمت از چهار ساعت خوابیده اند، هورمون لپتین در بدن آنها ۱۸ درصد کاهش و هورمون گرلین ۲۸ درصد افزایش یافته است .

هورمون لپتین ( leptin ) که توسط سلول های چربی آزاد می شود، باعث احساس سیری شده و به مغز اعلام مىکند که بدن دیگر نیاز به دریافت غذا ندارد.

هورمون گرلین ( ghrelin ) که توسط معده تولید می شود، باعث تحریک اشتها و احساس گرسنگى مىشود.

مردان جوان شرکت کننده در این تحقیق که خوابشان کم شده بود، نسبت به سایر افراد تمایل بیشتری به مصرف مواد غذایى نشاسته دار مثل نان ، برنج ، ماکارونی ، کیک و شیرینی پیدا کرده بودند.

پرفسور" ایو ون کوتر" استاد علوم پزشکى دانشگاه شیکاگو که سرپرستى این تحقیق را به عهده دارد، مىگوید : " از آنجا که گلوکز ( قند خون ) انرژى مورد نیاز مغز را فراهم مىنماید، هنگام خستگى ناشى از کم خوابى مغز به کربوهیدرات هاى ساده نیاز پیدا مىکند.

این اولین تحقیقى است که نشان مىدهد ، خواب میزان این دو هورمون را در بدن تنظیم مىکند.محققان متوجه شدند افراد با مصرف کالرى بیشتر، سعى مىکنند کمبود خواب را جبران کنند. محققان میزان هورمون لپتین و گرلین را در ۱۲ مرد جوان سالم، قبل و بعد از دو شب کم خوابى و دو شب پرخوابى اندازه گیرى کردند و دریافتند میزان هورمون گرلین بعد از چهار ساعت خواب شبانه در مقایسه با ۹ ساعت خواب شبانه ۷۱ درصد افزایش یافته است . کمبود خواب باعث شده بود، این افراد خوردن بستنی، آب نبات ، شیرینى و کیک را بر میوه ،سبزیجات و لبنیات ترجیح دهند.

در تحقیق دوم ، پژوهشگران دریافتند هرچه افراد کمتر بخوابند، وزن بیشتری اضافه مىکنند. دراین تحقیق میزان هورمون لپتین در کسانى که کمبود خواب داشتند کاهش و هورمون گرلین افزایش یافته بود.

دکتر امانوئل میگنوت از دانشگاه استانفورد در کالیفرنیا و همکارانش عادات خواب و میزان این دو هورمون را در بدن هزار نفر مورد مطالعه قرار دادند.

آنها دریافتند کسانى که کمتر از۵ ساعت در شب مىخوابند ،در مقایسه با کسانى که هشت ساعت مىخوابند میزان هورمون گرلین در بدن آنها ۹/۱۴ درصد افزایش و هورمون لپتین ۵/۱۵ درصد کاهش مىیابد.

نتایج این مطالعه رابطه مهمى را بین خواب و هورمون هاى تنظیم کننده دریافت غذا نشان مىدهد.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#6
تاثیر بی خوابی بر روی زیبایی

احتمالا در این که بی ‌خوابی و بد خوابی، آرامش اعصاب و روان تان را به هم می ‌ریزد تردیدی ندارید.

این را هم لابد قبول دارید و تجربه کرده‌اید که فردای شب بی‌ خوابی‌، روز کاری ‌تان روز خوبی نخواهد بود و نخواهید توانست با تمرکز کافی به کار و زندگی ‌تان برسید، اما شاید اصلا فکرش را نکرده باشید که بین خواب و زیبایی هم ارتباطی وجود داشته باشد؛ این در حالی است که تحقیقات مختلف ثابت کرده بی ‌خوابی و بدخوابی می‌ تواند عوارض زیادی برای پوست شما ایجاد کند.

اگر شما 6 تا 8 ساعت در روز خواب کافی نداشته باشید، آثار خستگی روی پوست ‌تان دیده می ‌شود.

خواب کافی سبب تنظیم متابولیسم بدن شده و موجب دفع مواد زاید و سمی از عضلات، کبد و پوست می‌ شود.

هنگام خواب، دستگاه گوارش شما استراحت می ‌کند و حتی سیستم عصبی ‌تان تغییراتی می‌ کند که لازمه بازسازی و بازتوانی آن است.

گویا خواب شبانه کافی، پادزهر استرس است و روز بعد که از خواب بیدار می‌ شوید، شادابی پوست و رفع خستگی عضلات‌ را برای تان به ارمغان می ‌آورد.
حتما از متخصصان پوست شنیده‌اید که بهتر است هنگام خواب آرایش صورت و چشم‌های تان را پاک کنید. می ‌دانید چرا؟

چون پاکی صورت آرامش ‌بخش است و می‌ تواند زمینه را برای خواب آرام شبانه مهیا کند.

برخی متخصصان معتقدند که حتی پیدایش چروک‌ های اطراف چشم نیز با بالش ‌های نامناسبی که برخی از ما شب ‌ها زیر سرمان می ‌گذاریم، مرتبط است.توصیه می ‌کنم اگر مشکل یا اختلالی در خواب شبانه‌ تان دارید، به بهانه حفظ سلامت و شادابی پوست ‌تان هم که شده، در صدد رفع آن برآیید و خودتان را از این نعمت خدادادی محروم نکنید.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#7
حمله ی خواب

حمله خواب یا نارکولپسی (narcolepsy) اختلالی عصبی است که با ظهور خواب در اوقات نامناسب مشخص می‌شود. حمله خواب، نباید با صرع اشتباه شود. به طور کلی حمله خواب، عکس بی‌خوابی است.
نارکولپسی نوعی اختلال خواب است که با خواب آلودگی شدید روزانه و حملات غیرقابل کنترل خواب در طی روز همراه است. این نشانه ها باید بیش از سه ماه طول کشیده باشند.حملات به خواب رفتن ممکن است در هر جا یا هر زمان اتفاق بیفتد و مقاومت در برابر این حملات خواب بی فایده است.کسی که حمله خواب دارد، ناگهان احساس خواب آلودگی غیرقابل کنترل می‌کند. این نوع نیاز به خواب تقریبا 15 دقیقه طول می‌کشد. آنگاه شخص از خواب بیدار می‌شود و احساس می‌کند که استراحت کرده است.هر چند که حمله خواب باعث تجدید قوای فرد می شود، ولی گاهی اوقات بسیار خطرناک است، زیرا به هنگام رانندگی و کار با اشیای برنده مثل مته و اره نیز پیش می‌آید.این‌ اختلال‌ در تمام‌ طول‌ عمر ادامه‌ می‌یابد، ولی‌ طول‌ عمر را كاهش‌ نمی‌دهد. علایم‌ ممكن‌ است‌ با بالا رفتن‌ سن‌ بدتر شوند. با این‌ حال‌ در خانم‌ها، علایم‌ ممكن‌ است‌ پس‌ از یائسگی‌ بهبود یابد.علایم حمله خواب

- علامت اولیه، حمله خواب است. حمله خواب نوعی میل مقاومت ناپذیر برای خوابیدن است که می‌تواند در هر زمانی روی دهد. اما بیشتر تحت شرایط یکنواخت و خسته کننده ظاهر می‌شود. این خواب که علی‌الظاهر کاملا طبیعی است، معمولا 2 تا 5 دقیقه طول می‌کشد. فرد معمولا پس از بیدار شدن احساس سرحالی می‌کند.- علامت دیگر، کاتاپلکسی است. حملات کاتاپلکسی به صورت از دست دادن ناگهانی قدرت عضلانی قبل از بیداری کامل است که ممکن است به صورت زمین خوردن بیمار رخ دهد. در حین حمله کاتاپلکتیک، فرد بطور ناگهانی وامی‌رود و مانند کیسه آرد، بی‌حال نقش بر زمین می‌شود. فرد مبتلا از چند ثانیه تا چند دقیقه بطور هوشیار دراز خواهد کشید. این همان فلج عضلات در زمان نامناسب است.


- ممکن است در هنگام بیدار شدن یا شروع حمله خواب، دیده ها و شنیده ها یا دیگر حس های فرد مختل شده و دچار توهم دیداری و شنیداری شود.- فلج خواب حالتی است که فرد در ابتدای بیدار شدن یا خواب آلود شدن، قادر به حرکت یا صحبت نباشد و ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد.- نوجوانان پسر دچار مراحل نارکولپسی طولانی می‌شوند و پس از بیدار شدن از خواب احساس گرسنگی می‌کنند.- درجه حرارت بدن مبتلایان به نارکولپسی، پس از بیدار شدن افزایش می‌یابد و گاهی خلق آن‌ها نیز تغییر خواهد کرد.

- معمولاً مبتلایان به نارکولپسی دچارافسردگی هستند.

بهتر است از فعالیت هایی که خواب ناگهانی طی آنها خطرناک است، مانند کارکردن با برخی ماشین آلات یا رانندگی های طولانی اجتناب شود

علت حمله خواب

نارکولپسی یا حمله خواب از نابهنجاری مغزی پدید می‌آید که باعث فعال شدن مکانیسم های عصبی مسئول جنبه‌های مختلف خواب عمیق در زمان های نامناسب می‌شود.تحقیقات نشان می‌دهد که در بیماران مبتلا به حمله خواب، عموما خواب موج کوتاه که خواب شب با آن آغاز می‌شود، دیده نمی‌شود. در عوض، آنان از مرحله بیداری مستقیما وارد خواب عمیق می‌شوند.محققان بر این باورند که ژنتیک، فعل و انفعالات ناقلان مغزی (فرستنده‌های عصبی) و بعضی از عوامل دیگر مانند ویروس‌ها و درگیری‌ احتمالی‌ دستگاه‌ ایمنی‌ می‌توانند نارکولپسی شوند.

گاهی‌ این‌ حالت‌ در پی‌ عفونت‌های‌ مغزی‌ یا صدمات‌ سر بروز می‌كند.کاتاپلکسی معمولا ناشی از هیجان های قوی یا تلاش جسمانی ناگهانی است. به ویژه اگر بیمار را غافلگیر کند. خندیدن ، خشم یا تلاش برای گرفتن شیئی که به طور ناگهانی در حال افتادن است، می‌تواند موجب حمله کاتالپتیکی شود.

شرایط معمولی که موجب کاتاپلکسی می‌شوند، عبارتند از: تلاش برای تربیت کودکان یا عشق بازی.

برای تشخیص صحیح این مشکل باید به پزشک مراجعه کنید.عوامل افزایش دهنده خطر

سابقه‌ خانوادگی‌ ابتلا به این‌ اختلال‌

فعالیت‌ یكنواخت و خسته کننده

خنده‌ طولانی‌عوارض احتمالی

- کاهش میل جنسی یا ناتوانی جنسی

- آسیب های ناشی از وقوع یک حمله ناگهانی خواب در طی فعالیت های پرخطردرمان حمله خواب


این بیماری درمان قطعی ندارد.

بعد از تشخیص، پزشک می تواند با برنامه درمانی شامل: در نظر گرفتن اوقات منظم خواب در طی روز به همراه داروهایی برای کمک به مهار خواب آلودگی، مشکلات بیمار را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و کیفیت زندگی وی را بهبود بخشد.

هدف آن است که هوشیاری شما در فعالیت های روزانه از جمله در محل کار، مدرسه و حین رانندگی افزایش یابد.

درمان دارویی ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.

پزشک برای درمان بیشتر از داروهای محرک که سطح هوشیاری روزانه را افزایش می دهد، استفاده می کند.

گاهی از داروهای ضدافسردگی نیز برای کنترل برخی علائم استفاده می شود.تغییر روش زندگی

تغییر روش زندگی در کنترل علایم نارکولپسی و انجام راحت تر کار و فعالیت های اجتماعی کمک می کند، از قبیل:

- خوابیدن و بیدار شدن در یک ساعت مشخص

- وقت زیادی از شب را بخوابید.

- تنظیم برنامه برای 10 تا 15 دقیقه چرت زدن در روز

- هر زمان که احساس خواب آلودگی دارید، کار خود را متوقف کنید و یک چرت بزنید.

- نوشیدن مناسب چای و قهوه به شما کمک می کند که در طول روز بیدار بمانید.

- خوردن غذای سبک در طول روز و اجتناب از مصرف غذای سنگین درست پیش از فعالیت های مهم.

- با همکاری پزشک خود برنامه‌ دارویی را طوری تنظیم کنید که بتوانید حین رانندگی، بیشترین سطح هوشیاری را داشته باشید.

- درباره شرایط خود به کارمندان و همکاران خود بگویید تا با کمک هم، روشی را برای تطبیق نیاز خود پیدا کنید. این موارد شامل چرت زدن در طول روز و انجام ندادن کارهای کسل‌کننده است.

- ورزش کردن ممکن است موثر باشد.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }