امتیاز موضوع:
  • 24 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خواص آناناس
#1
1-خيلي‌ ها وقتي به ملاقات يک بيمار مي ‌روند برايش کمپوت آناناس مي ‌خرند، چون اين تصور هميشه وجود داشته كه آناناس براي بيماران ميوه مفيدي است و مي ‌تواند دردها و زخم‌هاي شان را التيام دهد.2-ممكن است آناناس جزو سبد خريد معمول ‌تان نباشد، به اين دليل كه كمي گران است و خوردنش هم کمي سخت. اما بد نيست بدانيد که اين ميوه واقعا خواص فراواني دارد و حتي مي ‌تواند در پيشگيري از بعضي بيماري ‌ها و درمان بعضي دردها موثر باشد. 3-اين ميوه گرمسيري جزو ميوه‌هايي است که حاوي بروملين هستند و به اين دليل آن را يکي از بهترين و مقوي‌ ترين ميوه‌ها مي ‌دانند. 4-آناناس از نظر ظاهري به شکل بيضي و گاهي گرد بوده و رنگ سبز، قهوه‌اي و زرد و برگ‌ هاي آبي سبزش به همراه عطر ويژه‌اش، آن را به ميوه‌اي منحصر به فرد تبديل کرده است. 5-فراموش نكنيد كه خوردن اين ميوه موجب تقويت سيستم ايمني بدن مي ‌شود.
حتما شما هم توجه کرده ‌ايد که خيلي‌ ها وقتي به ملاقات بيماري مي‌ روند، برايش کمپوت آناناس مي ‌برند. اما در كل، مصرف آناناس تازه از کمپوتش بهتر بوده و در بيماراني که مشکل معده ندارند، مي ‌تواند در تسريع روند بهبودي ‌شان کمک‌ کننده باشد، زيرا حاوي آنزيمي‌ به نام بروملين است که از تشکيل لخته ‌هاي خوني جلوگيري مي ‌کند و همانند هپارين لخته ‌هاي خوني را حل كرده و به اين ترتيب مانع از بروز سکته مغزي و قلبي در ميانسالان و تشكيل كبودي زير پوست بعد از جراحي مي ‌شود. به علاوه، اين ميوه به دليل داشتن بروملين و ويتامين C در كنار هم موجب تسريع بهبود زخم‌ ها شده و از نفوذ خون در بافت‌ هاي ديگر جلوگيري كرده و سبب تحريک ماده‌اي به نام پلاسمين مي‌ شود که حل ‌كننده لخته‌ ها است.اگر مي‌ خواهيد نوع مرغوب و رسيده آناناس را بخريد، کافي است يک برگ از بالاي ميوه جدا کنيد. اگر برگ آن به راحتي جدا ‌شده و عطر و بوي خوبي به مشام برسد، معلوم است که اين ميوه کاملا رسيده است. در ضمن، هميشه دنبال آناناسي باشيد که از نظر وزني سنگين ‌تر از اندازه‌ اش باشد و به ياد داشته باشيد كه بزرگ و يا كوچك بودن آن بر كيفيتش هيچ تاثيري ندارد. اين ميوه بايد عاري از هر گونه شکستگي، نقاط سفت و رنگ پريدگي باشد، زيرا وجود نقاط سفت نشان دهنده ي اين موضوع است كه آناناس خيلي زود چيده شده و هنوز به طور كامل نرسيده است و اين در حالي است كه نتايج بررسي‌ ها حاكي از اين موضوع ‌اند كه ميوه‌هاي رسيده ويتامين و آنتي‌اكسيدان بيشتري دارند.
شرايط نگهداري
آناناس را مي‌ توان در هواي اتاق يا آشپزخانه به مدت دو روز نگه‌ داشت. نگهداري از اين ميوه به مدت يکي دو روز سبب نرم‌ تر شدن و آبدار شدنش مي ‌شود. اگر بعد از ده روز نخواستيد آناناس را بخوريد، مي ‌توانيد آن را در يک کيسه پلاستيکي بين سه تا پنج روز در يخچال بگذاريد. نگه داشتن اين ميوه در يخچال باعث مي‌ شود آب اين ميوه حفظ شده و طعم و مزه‌اش افت نكند.
حتي آناناس را به راحتي مي ‌توان فريز کرد، اما اين روش نگهداري نيز كمي با افت كيفيت همراه خواهد بود.
______________________________
به دوست اعتماد کن،ولی اعتماد مطلق نکن
پاسخ }
#2
خواص آناناس

آناناس میوه نواحی گرمسیری محسوب می*شود و مزه آن چیزی بین شیرین و ترش است. آناناس جسمی بیضی شکل است که در اطراف آن گلهایی جمع شده اند که این گلها هیچ میوه ای نمی*دهند. آناناس از خانواده بروملیاسه می*باشد که گیاهانی غالباً علفی و تقریباً درختچه مانند هستند. این خانواده حاوی یک ماده بسیار مهم برای سلامت به عنوان آنزیم بروملین می*باشند.

فواید آناناس

خاصیت ضد التهاب و تاثیر بر روی هضم غذا

بروملین مخلوطی از موادی است که از شاخه و میوه آناناس گرفته شده است. در میان هزاران مواد شناخته شده*ای که در بروملین وجود دارد می*توان به بهترین آنها که پروتئین سستئین است اشاره نمود که آنزیمی پروتئینی است و به هضم غذا کمک می*کند. التهابات فراوان،*انعقاد خون و رشد بعضی از تومورها ممکن است بوسیله آنزیم بروملین موجود در آناناس کاهش یابد.

حفاظت از سیستم ایمنی

ویتامین C، موجود در بدن آنتی اکسیدانی قابل حل در آب است که از قسمتهای بدن که حاوی آب هستند در مقابل رادیکالهای آزاد که سلولهای طبیعی را از بین می*برند محافظت می*کند. دیده شده است که رادیکالهای آزاد با افزایش پلاکتهای خون باعث گرفتگی شریان و بیماریهای قلبی در افراد مبتلاء به دیابت می*گردد و همچنین باعث گرفتگی راههای هوایی می*شود که این گرفتگی منجر به آسم می*گردد و با تخریب سلولهای روده باعث ابتلاء به سرطان روده میشود و در ایجاد درد مفاصل در بیماریهای آرتروز و آرتروز استخوان مشارکت می*نماید. این موارد نشان می*دهد که چرا رژیمهایی که دارای ویتامین C هستند باعث کاهش این بیماریها و مانع از مبتلاء شدن به آنها می*گردند. بعلاوه ویتامین C، برای عملکردهای سیستم ایمنی بدن بسیار حیاتی است و باعث مقابله در برابر عفونتهای گوش، سرماخوردگی و آنفولانزا می*شود.

منگنز و تیامین برای ایجاد انرژی و مقابله در برابر آنتی*اکسیدانها
آناناس یک منبع عالی برای ماده معدنی منگنز می*باشد، که ماده ای بسیار عالی برای تواید انرژی و مقابله در برابر آنتی اکسیدانها می*باشد. تنها یک فنجان آناناس حدود 128.0٪ از منگنز بدن را تامین می*نماید. همچنین آناناس به غیر از اینکه منبع خوبی برای منگنز است، حاوی تیامین نیز می*باشد که از ویتامینهایB می*باشد و باعث ایجاد انرژی می*گردد.


مواد موجود در 100 گرم آناناس

منگنز 2.56 میلی گرم
ویتامین c 23.87میلی گرم
ویتامین B1 0.14 میلی گرم
مس 0.17میلی گرم
فیبر 1.86 گرم
ویتامینB6 0.13میلی گرممحافظت در مقابل از دست دادن بینایی

مطمئناً وقتی که بچه بوده*اید از مادر خود شنیده*اید که هویج چشمان شما را قوی می*سازد اما بعنوان یک فرد میان*سال بیشتر به بینایی خود نیاز دارید.

در مطالعه*ای که انجام شده دانشمندان گفته*اند که خوردن 3 عدد میوه یا بیشتر در روز، *باعث پیشگیری از کاهش بینایی در افراد بزرگسال که بیشتر به علت تحلیل تدریجی ماکولا (قسمتی از شبکیه) (ARMD)که اولین دلیل برای از دست دادن بینایی در میانسالان است میگردد.
در این مطالعه که بر روی 110000 زن و مرد انجام گردید، محققان تاثیر مصرف میوه، سبزیجات، ویتامینهای ,A C , E و کاروتنوئید را بر روی پیشرفت بیماری کم سویی چشم (ARMD) بررسی نمودند. در این مطالعه،*دانشمندان مشاهده نمودند که جذب سبزیجات، ویتامینها و کاروتینوئید به این بیماری کمک نمی*کند، اما جذب میوه*ها اثر محافظتی در برابر ابتلاء به این بیماری دارد. شاید خوردن سه عدد میوه در روز زیاد به نظر برسد اما با مصرف آناناس در سالادها و یا به همراه دیگر سبزیجات این نیاز را می توان براحتی برطرف نمود.
چه نوع آناناسی را انتخاب کنیم و چگونه از آن نگهداری نماییم؟

برای تهیه آناناس باید به دنبال آناناسهایی باشید که وزن آنها نسبت به اندازه شان بیشتر باشد. اگرچه آناناسهای بزرگ، گوشت بیشتری دارند ولی معمولاً هیچ تفاوتی بین آناناس بزرگ و کوچک وجود ندارد. آناناس باید بدون لکه، ضربه و سیاه شدگی باشد. رسیده شدن آناناس بعد از چیده شدن متوقف می*گردد بنابراین سعی کنید آناناسهایی را انتخاب نمایید که از انتهای شاخه آنها بوی مطبوع و شیرینی متساعد شود. از خرید آناناسهایی که بوی ماندگی و ترش می*دهند خودداری نمایید.

آناناس را می*توان قبل از مصرف 1 تا 2 روز در دمای خانه نگهداری نمود. اگر چه این روند به شیرین تر شدن میوه کمکی نمی*کند، اما می*تواند در آبدارتر شدن آن کمک نماید. اگر بعد از گذشت 2 روز هنوز آناناس را مصرف ننموده*اید باید آن را در نایلون گذاشته و در یخچال برای حداکثر 3 تا 5 روز نگهداری نمایید.


تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ ـ مهرنوش نصوری


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
پاسخ }