خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
  • 16 رأی - میانگین امتیازات: 2.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خواص دارویی پنیرک

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
39
تاریخ عضویت:
آبان ۱۳۹۰
مدال ها

اعتبار: 2


محل سکونت : آذربایجان شرقی
ارسال: #1
خواص دارویی پنیرک
[تصویر:  20120724084046_ad245e26-0edf-43a4-893b-ccc543dec868.jpg]


خواص درمانی : پنیرک حاوی موسیلاژ ( لعاب نباتی ) و ویتامین های آ ـ ب ـ ث است . از برگ و گل این گیاه در طب استفاده می شود . پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است . خاصیت مسهلی و نرم کنندگی دارد . دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می شود . و جوشانده آن نیز برای عفونتهای مثانه و اسهال خونی و سرفه های شدید مفید و مؤثر است . برگ و ریشه آن را به شکل ضماد در آورید و روی دمل و یا کورک بگذارید فوراً سر باز می کند . چون خاصیت مسهلی دارد برای ورم مجاری گوارش و ادرار مفید است .
منبع : کتاب داروخانه در خانه
امضای bahar_z
دوستدار شما
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۳-۵-۱۳۹۱ ۱۰:۱۱ صبح، توسط shivaa.)
۱۲-۱۱-۱۳۹۰, ۱۰:۴۷ صبح
یافتن سپاس نقل قول
کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,122
تاریخ عضویت:
شهريور ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه عکاسیمدال برنده مسابقه عکاسیمدال برنده مسابقه عکاسیمدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 1666


محل سکونت : تهران
ارسال: #2
RE: خواص دارویی پنیرک
به فارسی به طور کلی انواع آن را «پنیرک» و در شیراز «خطمی کوچک» و «نان کلاغ» و در گیلان «پین دیره» و در کتب طب سنتی انواع آن را با نامهای «خُبّازی»، «خیرو» و «ملوخیا» ذکر می کنند.

به هندی نیز برخی گونه های آن را پنیرک و برخی گونه ها را «خُبازی» و «خُباجی» می نامند. به فرانسوی به طور کلی انواع آن را Framageon و Mauve و به انگلیسی Mallow گویند.
این گیاه دارای دو نوع دارویی عمده است که در ایران نیز می رویند نوع کبیر و نوع صغیر.


1. پنیرک کبیر
مشخصات:

پنیرک گیاهی است علفی پایا یا دو ساله بلندی آن 80-40 سانتی متر. برگها متناوب با دمبرگ بلند و با بریدگی عمیق که برگ را به 7-5 قسمت تقسیم می کند. گلهای آن درشت و در ماههای اردیبهشت تا تیرماه به رنگ قرمز مایل به بنفش ظاهر می شود. ریشه آن عمودی کمی ضخیم گوشتدار سفید رنگ و ساقه آن پوشیده از کرک است. تخمدان آزاد مدور دارای خانه های متعدد و میوه آن کپسول گرد و مدور است که در خانه های متعدد و مشخص آن در هر خانه یک دانه قرار دارد. این گیاه در ایران می روید. واریته ای از این گیاه به نام Malva sylvestris var mauririana Boiss. (L.) که مترادف آن M.mauritiana L. نیز گفته شده است، در ایران می روید و در نواحی البرز، کرج، کن، بیلغان و در آذربایجان نزدیک تبریز و در خوی در قراچال و در کوههای گرد، در اراک، در خراسان در کوپه داغ، قوچان و بین تربت حیدریه و اسدآباد مشهد و در جنوب در شیراز، در کرمان و بلوچستان دیده شده است.
2. پنیرک صغیر
مشخصات:

پنیرک صغیر از نظر ارتفاع، برگ و گل در تمام قسمتها کوچکتر از پنیرک کبیر است. بلندی آن در حدود یک وجب و حداکثر تا 5/0 متر است. برگهای آن گرد گلهای آن سفید یا رگه های قرمز یا قرمز شرابی است. این گیاه نیز در اغلب مناطق ایران می روید از جمله در دامنه های البرز، اطراف تهران، هفت حوض، و در شمال ایران، اطراف گیلان، آستارا و در آذربایجان و دلیجان و نزدیک تبریز و در خوی و در مناطق مرکزی ایران در اصفهان، در سمنان، اراک و در خراسان و قوچان، کوپه داغ و در جنوب جزیره قشم و بندرعباس و کرمان و بلوچستان به طور خودرو دیده می شود.
تکثیر پنیرکها از طریق کاشت بذر آن صورت می گیرد و بذر را در اوایل بهار می کارند و ممکن است د ر پاییز در خزانه کاشته و در بهار به مزرعه منتقل نمود.
گلهای پنیرک را برای مصارف دارویی باید در دوران شکوفه و قبل از باز شدن کامل یعنی در اواخر بهار و اوایل تابستان برداشت کرد و در سایه خشک نمود و ریشه پنیرک در پاییز از خاک بیرون آورده شود و تمیز و خشک گردد و برگهای پنیرک در ماههای خرداد و تیر برداشت شده و در سایه خشک می شود. چون پنیرک در حد وسیعی به طور خودرو می روید پرورش آن چندان معمول نیست.
ترکیبات شیمیایی
از نظر ترکیبات شیمیایی در برگهای پنیرک کبیر تانن یافت می شود و به علاوه در برگها در حدود 018/0 درصد یک ماده فعال وجود دارد که محرک عضلات صاف رحم و روده ها می باشد. [G.I.M.P]. طبق گزارش دیگری در گل پنیرک مقدار کمی ماده رنگی به نامن مالوین یافت می شود که در اثر هیدرولیز به گلوکز و مالوی نین تجزیه می شود. در تمام اندام گیاه مقدار قابل ملاحظه ای در حدود 20-15 درصد لعاب وجود دارد و مطالعات دیگری نشان می دهد که لعاب گلهای پنیرک شامل مواد اِل – آرابینوز، اِل – رامنوز، دی گالاکتورنیک اسید و ... می باشد ]اختر دزی یف & کولف[. در برگهای پنیرک نیز مقدار زیادی لعاب وجود دارد که در آن ویتامینهای A، B1، B2 و C مشخص شده است و لعاب آن اثر نرم کننده مدفوع را در روده های بزرگ دارد.
امضای shivaa
معنی سبز زندگی...معنی با تو بودنه
۳-۵-۱۳۹۱, ۱۰:۰۷ صبح
یافتن سپاس نقل قول
کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
1,122
تاریخ عضویت:
شهريور ۱۳۹۰
مدال ها
مدال برنده مسابقه آشپزیمدال برنده مسابقه عکاسیمدال برنده مسابقه عکاسیمدال برنده مسابقه عکاسیمدال برنده مسابقه عکاسی

اعتبار: 1666


محل سکونت : تهران
ارسال: #3
RE: خواص دارویی پنیرک
خواص – کاربرد

در هند از گیاه پنیرک به عنوان داروی لعابدار نرم کننده و خنک کننده و تب بر استفاده می شود و در موارد ناراحتی های غشاهای مخاطی مجاری ریه و مجاری مثانه و ادرار تجویز می شود. به شکل ضماد نیز در استعمال خارجی برای رفع التهابهای پوست کاربرد دارد. در مناطق مختلف خاور دور از برگها و گلهای پنیرک که دارای لعاب فراوان است برای نرم کردن سینه و به صورت غرغره برای شست و شوی دهان مصرف می کنند. دارویی برای معالجه برونشیت و ورم حلق و گلو می باشد. به علاوه مدّر است و برای معده و طحال نافع می باشد. 30 گرم برگ خشک پنیرک در یک لیتر آب می جوشانند و به عنوان نرم کننده و مسکن می خورند.

حکمای طب سنتی در اغلب مدارک و اسناد، پنیرک و خطمی را فروعی از یک نبات می دانند مثلاً در بعضی اسناد آمده است که خبّازی دو نوع دارد؛ نوع کبیر و نوع صغیر. نوع کبیر آن را خطمی می نامند و نوع صغیر را پنیرک یا خبّازی گویند. و برای پنیرک نیز دو قسمت قایل اند پنیرک کبیر و پنیرک صغیر که هر دو گونه فوقاً شرح داده شده است.

[تصویر:  20120724084705_356262945139759.jpg]

از نظر طبیعت پنیرک طبق رأی حکمای طب سنتی کمی سرد و تر است و عده ای آن را معتدل می دانند و در مورد خواص آن معتقدند که پنیرک اعتدال دهنده و ملین است.
اخلاط غلیظه را رقیق و اخلاط خیلی رقیق را معتدل می نماید. انسداد مجاری کبد را باز می کند و موجب ازدیاد ترشح ادرار و شیر می شود. ضماد ساییده برگ آن برای شکستگی اعضا و تحلیل ورمهای گرم و گزیدن زنبور مفید است. اگر با روغن زیتون مخلوط و تهیه شود برای سوختگی آتش و باد سرخ و گزیدن عقرب نافع است. خوردن دم کرده شاخه و برگ آن با شکر برای سرفه و رفع خشونت صدا که ناشی از حرارت و خشکی باشد و همچنین برای یرقان، زخم معده، شکم روش و سوزش مجرای ادرار مفید است. ضمادی که از ریشه و برگ آن تهیه شود برای درد پشت مفید است. نشستن در آب دم کرده برگ آن برای نرم کردن ورمهای مقعد و استحکام عضلات رحم نافع است.

[تصویر:  20120724084615_DSC05653.JPG]


تخم آن برای معده های ضعیف مضر است.
برای رفع عوارض تخم آن باید ربّ میوه استفاده کرد. مقدار خوراک از تخم آن تا 20 گرم است. خوردن دم کرده گل پنیرک برای زخم کلیه و مثانه نافع است و اگر از سرشاخه های گلدار آن استفاده شود برای درد روده و مثانه مفید است.

دم کرده گل پنیرک: 10 گرم گل پنیرک را در 1 لیتر آب جوش دم کرده و صاف نمایند و به عنوان نرم کننده سینه و سایر خواص آن بتدریج فنجان فنجان بیاشامند.
گونه های زینتی پنیرک نیز وجود دارد که از نظر زیبایی کاشته می شود نظیر La mauve musquee که نام علمی آن Malva muschata می باشد که گیاهی است پایا و چند ساله به بلندی 60-20 سانتی متر. گلهای آن صورتی یا سفید و زیبا که در تابستان ظاهر می شود و برگهای معطری دارد که بوی مشک می دهد. ازنظر دارویی مورد توجه نمی باشد.
امضای shivaa
معنی سبز زندگی...معنی با تو بودنه
۳-۵-۱۳۹۱, ۱۰:۱۷ صبح
یافتن سپاس نقل قول


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خواص برخی گیاهان دارویی Linda 1 3,074 ۲۱-۱-۱۳۹۳ ۰۳:۳۲ عصر
آخرین ارسال: carpet
  گیاهان دارویی و خواص آنها: صنم 1 726 ۱۹-۱-۱۳۹۱ ۱۲:۲۵ صبح
آخرین ارسال: homa4290
  خواص دارویی شاتره ( شاهتره )Earth smoke Linda 0 911 ۱۱-۷-۱۳۹۰ ۰۶:۲۸ عصر
آخرین ارسال: Linda


ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد