خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

خورش قلیه ترش

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 2510

ارسال: #1
خورش قلیه ترش
مواد لازم برای 4 نفر:
مرغ ۴ تکه
سیب زمینی ۳ عدد یا بیشتر
شیره تمر هندی یک دوم پیمانه تقریبا ۱۲۵ میلی لیتر (در صورت تمایل میتونید به جای تمر هندی, از یک دوم پیمانه آبغوره یا آب انار یا ۲ قاشق سوپخوری رب انار هم استفاده کنید. که من از رب انار خونگی استفاده کردم به مقدار فراوان)
پیاز ۱ عدد
زعفران و نمک و فلفل و روغن به میزان لازم

طرز تهیه
پیاز رو نگینی کنید و با مرغ تفت بدید, مرغ که کمی تفت خورد, نمک و فلفل و زعفران رو اضافه کنید و اجازه بدید تا مرغ خوب تفت بخوره و آبش کشیده بشه. روی مرغ آب جوش بریزید و بذارید تا با حرارت کم بپزه.
تمر هندی رو در یک کاسه بریزید و روی اون آب جوش بریزید و با قاشق اونو از هم باز کنید و اجازه بدید تا کمی به این حالت بمونه. بعد اونو چنگ بزنید تا شیره اش خارج بشه و بعد از صافی رد کنید.
در یک قابلمه جدا سیب زمینی ها رو بپزید و بعد رنده کنید. من با رنده قسمت چیپسی رنده زدم.
مرغ که پخت, نیم ساعت آخر, شیره تمر هندی(یا موارد ذکر شده دیگه) رو به همراه سیب زمینی های رنده و پخته شده به خورش اضافه کنید و بذارید تا خورش جا بیفته.  

نوش جان

[تصویر:  20140809172120_.jpg]

نکات :
این خورش مربوط به استان لرستان هست.
اصل این خورش با گوشت تهیه میشه, ولی بعضی اونو با مرغ هم سرو میکنند. (منم از مرغ استفاده کردم)
در زمان صفویه به تمامی خورش ها, قلیه میگفتن, معنای اون یعنی “سرخ کرده” و در زبان عربی یعنی تکه های گوشت!
میزان آب این خورش بستگی به سلیقه شما داره, بعضی از مردم مثل آذربایجان, خورش رو کم آب سرو میکنند, ولی مردم جنوب, خورش ها رو آبدارتر سرو میکنند. ( مثل ما)
برای اینکه خورش حسابی جا بیفته اونو با حرارت کم و به مدت طولانی طبخ کنید.

با تشکر از سرآشپز گیلدا
امضای مریم خانومی 1
[تصویر:  20161003123634_IMG_2016100359550.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۹-۶-۱۳۹۳ ۰۵:۳۱ صبح، توسط مریم خانومی 1.)
۱۸-۵-۱۳۹۳, ۰۴:۲۸ عصر
یافتن سپاس نقل قول
1 کاربر از مریم خانومی 1 به دلیل این ارسال سپاس کرده.
.....gandom

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  قلیه تن ماهی Galaxy 3 941 ۵-۲-۱۳۹۵ ۰۳:۳۳ عصر
آخرین ارسال: مهرناز مامانی

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد