امتیاز موضوع:
  • 10 رای - 3.4 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داغ ترين سياره جهان كشف شد
#1
داغ ترين سياره جهان كشف شد

ستاره شناسان ادعا مي كنند سياره اي را در سال گذشته كشف كرده اند كه داغ ترين سياره كشف شده تا كنون است . دماي اين سياره حدود سه هزار و 200 درجه سانتيگراد است.

دماي سطح اين سياره خارج از منظومه شمسي كه WASP-33b نام دارد و HD15082 نيز خوانده مي شود به خاطر فاصله نزديك اين سياره تا خورشيد آن است.

ستاره اين سياره داغ نيز خودش يكي از داغ ترين ستاره هاي شناخته شده است كه دماي آن به هفت هزار و 160 درجه سانتيگراد مي رسد.اين ستاره كه 380 سال نوري از زمين فاصله دارد در صورت فلكي اندرومدا واقع شده است.

در حقيقت ستاره شناسان پس از مشاهده عبور منظم اين سياره از مقابل ستاره مادري اش، نخستين بار در سال 2006 متوجه آن شدند.

اين سياره چهار و نيم برابر مشتري است و در مداري كه هفت درصد كمتر از فاصله عطارد تا خورشيد است به دور ستاره خود مي چرخد.

اين سياره در 9/29 ساعت ستاره خود را دور مي زند .الكسيس اسميت از دانشگاه كييل در استنفورد شاير با انتشار گزارشي در نيو ساينتيس گفت: با استفاده از دوربين فروسرخ در تلسكوپ ويليام هرشل در جزاير قناري دماي سياره WASP-33b را كشف كرديم.

دماي اين سياره 900 درجه سانتي گراد گرم تر از سياره WASP-12b است كه پيش از اين در كهكشان راه شيري كشف شده بود.سياره WASP-12b همچنين بسيار به ستاره خورشيد مانند خود نزديك است و به خاطر نيروهاي جزر و مدي زياد، به شكل توپ فوتبال درآمده است. اين ستاره طي 1/1 روز يك بار به دور ستاره خود مي‌گردد.

[عکس: zvt1us9pi61qmpxqv2c0.jpg]


حـرفی نـدارم …

مـن حـاضـرم حـتی جـانم بـه لبـم رسـد …!

اگـر جـانم تـو بـاشی …
پاسخ }