امتیاز موضوع:
  • 16 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درباره فایرفاکس
#1
پاک کردن اتوامتیک هیستوری

اگه از یه کامپیوتر به صورت اشتراکی استفاده می کنید حفظ حریم شخصیتان حائز اهمیت است. یکی از موارد امنیتی تاریخچه یا هیستوری مرورگر اینترنت شماست. اگر نمیخواهید کسی به هیستوری مرورگر شما دسترسی پیدا کند روش زیر را دنبال کنید:

ابتدا مرورگر را باز کرده و از منوی Firefox بر روی Options کلیک کنید.
در پنجره تنظیمات مرورگر، به قسمت Privacy بروید.
اکنون از قسمت History، گزینه Firefox will را بر روی Use custom settings for history تنظیم کنید.
خواهید دید که گزینه‌هایی پدیدار می‌شود. با استفاده از این گزینه‌ها می‌توانید تنظیم کنید که مرورگر چه مواردی را برای همیشه ذخیره کند و چه مواردی را کلاً ذخیره نکند.
اما برای اینکه مرورگر تاریخچه را ذخیره کند، اما پس از بسته شدن مرورگر به طوری اتوماتیک آن را پاک کند، تیک گزینه Clear history when Firefox closes را بزنید.
سپس بر روی دکمه Settings مقابل آن کلیک کنید.
در پنجره جدید می‌توانید تنظیم کنید این تاریخچه شامل چه مواردی باشد. شما می‌توانید جزئی‌ترین موارد را در این قسمت به طور دلخواه خود تنظیم کنید.
با OK کردن پنجره‌های باز،‌ تنظیمات ذخیره می‌گردد.

برای بازگردانی این تنظیمات به حالت اولیه مرورگر، کافی است در قسمت Privacy، گزینه Remember History را مجدد فعال کنید.
پاسخ }
#2
سه بعدی کردن فایرفاکس Flowerysmile

از نسخه 11 قابلیتی جالب به فایرفاکس اضافه شد و آن امکان سه بعدی کردن صفحه است، به طوری که با حرکت ماوس 360 درجه در صفحه می چرخید.

برای استفاده کردن از این قابلیت در صفحه‌‌ای که دوست دارید آن را به صورت سه‌‌بعدی ببینید، کلیدهای ترکیبی Ctrl+Shift+I را فشار دهید و یا این‌‌که از منوی Tools، به Web Developer رفته و Inspect را انتخاب نمایید (در سیستم‌‌عامل Mac می‌‌توانید از کلیدهای ترکیبی Command+Shift+M استفاده نمایید).
در نواری که در پایین مرورگر نمایان می‌‌شود بر روی دکمه 3D کلیک کنید.
خواهید دید که صفحه حالتی سه‌‌بعدی پیدا می‌‌کند. اکنون می‌‌توانید این صفحه را توسط ماوس بچرخانید و آن را از زاویه‌‌های مختلف ببینید.

دقت کنید این ترفند فقط در نسخه 11 به بالای مرورگر فایرفاکس امکان‌‌پذیر است.
همچنین در صورتی که دکمه 3D در مرورگر شما وجود ندارد، بایستی درایور کارت گرافیک خود را به‌‌روزرسانی نمایید تا مرورگر از قابلیت WebGL پشتیبانی نماید.
پاسخ }
#3
چند کلید میانبر که به دردتان میخورد.


زمانی که یک تب در فایرفاکس باز است کلیدهای ترکیبی Ctrl+T جهت باز کردن یک تب جدید را بزنید.
اکنون در صورتی که کلید ترکیبی Ctrl+Z را در نوار آدرس مرورگر بزنید آدرس اینترنتی مربوط به تب قبلی وارد نوار آدرس این تب می‌شود!
به این ترتیب می‌توانید با سرعت زیادی با استفاده از کلید Undo یا همان Ctrl+Z، تب قبلی را مشابه‌سازی کنید.

راه دیگر برای ایجاد نسخه دیگر از یک تب به صورت سریع، فشردن کلید ترکیبی Alt+D و پس از آن Alt+Enter است.
اما روش Ctrl+Z ترفندی بود که بسیار از کاربران به آن بی توجه بودند.

فشردن بیش از یکبار کلید Ctrl+Z در نوار آدرس مرورگر باعث بازیابی آدرس‌های موجود در History مرورگر خواهد شد پس فقط یکبار بزنید.
پاسخ }
#4
قفل کردن تب موردنظر شما در فایرفاکس

فرض کنید چندین تب باز کرده‌اید و یکی از تب‌ها برایتان اهمیت زیادی دارد. برای جلوگیری از این که تصادفاً آن را ببندید کافی است پس از نصب افزونه Tab Mix Plus بر روی تب راست کلیک کنید و Protect Tab را انتخاب کنید. از این پس تب مورد نظر حفاظت شده است و در صورتی که تصادفاً دکمه Close این تب را بزنید بسته نمی‌شود. پس از پایان کار نیز می‌توانید مجدد بر روی تب راست کلیک کرده و Protect Tab را انتخاب کنید تا تب از حالت حفاظت شده خارج شود. شما با این افزونه حتی می‌توانید تب‌ها را قفل کنید! به این صورت که صفحه حاضر در تب شما همواره قفل شده و تغییر نمی‌کند، به طوریکه امکان درج آدرس جدید در نوار آدرس مرورگر نیست و صفحه عوض نمی‌شود. حتی با کلیک بر روی لینک‌ها هم صفحه در تب جدیدی باز می‌شود و تب دست نخورده باقی می‌ماند. برای فعال و غیرفعال‌سازی آن کافی است بر روی تب مورد نظر راست کلیک کرده و Lock Tab را انتخاب کنید.
افزونه Tab Mix Plus از لینک زیر قابل دانلود است.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox...-mix-plus/

پاسخ }
#5
بستن سریع تب ها با کلید ترکیبی


در فایرفاکس برای بستن سریع یک تب دو راه وجود دارد؛ ساده‌ترین راه این است که با استفاده از ماوس بر روی تب مورد نظر کلیک وسط انجام دهید تا تب بسته شود. همچنین با استفاده از کیبورد و کلیدهای ترکیبی Ctrl+W می‌توانید تب را خیلی سریع ببندید.
پاسخ }
#6
دسترسی سریعتر به تب مورد نظر با کلیدهای ترکیبی


Ctrl+1: رفتن به اولین تب موجود.
Ctrl+9: رفتن به آخرین تب موجود.
8 تا Ctrl+2: رفتن به تب شماره 2 تا 8. به عنوان مثال Ctrl+5، پنجمین تب موجود را باز می‌کند.
همچنین با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl+Tab می‌توانید بین تب‌ها گردش کنید.
پاسخ }
#7
سرعت فایرفاکس خو را بالا ببرید.

Firefox3 خود را اجرا کنید.
صفحه خالی را باز کرده و در نوار آدرس مرورگر ، عبارت about:config را وارد کرده و Enter بزنید.
اگر با پیغامی روبرو شدید روی دکمه I'll be careful, I promise کلیک کنید.
اکنون با دقت فراوان مراحل زیر را که حساس هم هستند را انجام دهید:

1. در ستون Preference Name ، عبارت network.http.pipelining را بیابید. سپس بر روی آن دوبار کلیک کنید تا Value آن به True تغییر کند.

2. network.http.proxy.pipelining را اینبار بیابید و عمل فوق را بر روی انجام دهید.

3. network.http.pipelining.maxrequests را پیدا کنید و بر روی آن راست کلیک کرده و Modify را انتخاب کنید. عدد آن را از 4 به 8 تغییر دهید و OK کنید.

4. بر روی فضای خالی از صفحه راست کلیک کنید و از New گزینه Boolean را انتخاب کنید. نام آن را network.http.pipelining.firstrequest قرار داده و OK کنید ، Value آن را هم بر روی True تنظیم کنید.

5. بر روی فضای خالی از صفحه راست کلیک کنید و از New گزینه Integer را انتخاب کنید. نام آن را nglayout.initialpaint.delay قرار داده و OK کنید ، مقدار عددی آن را هم روی 0 تنظیم کنید.

6. یک Integer دیگر با نام content.notify.interval و همان مقدار 0 ، به روش فوق بسازید.

حال یکبار مرورگر خود را ببندید و از نو راه اندازی کنید. با باز کردن یک سایت سنگین متوجه تغییر سرعت مرورگر خواهید شد.
پاسخ }
#8
بازهم کلید میانبر در فایرفاکس

اسکرول‌بار ( page down و page up )
جست‌وجو ( Ctrl+F ) یا ( F3 )
جست‌وجوی سریع ( / )
پیدا کردن مورد بعدی ( Alt+N ) یا ( Ctrl+G )
اضافه کردن به بوکمارک ( ‍Ctrl+D )
ایجاد تب جدید ( Ctrl+T )
باز کردن آخرین تب بسته شده ( Ctrl+Shift+T )
رفتن به قسمت جست‌وجو ( Ctrl+K )
رفتن به نوار آدرس ( Ctrl+L )
بزرگ کردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+= )
کوچک کردن اندازه‌ی متن ( Ctrl+- )
بستن تب ( Ctrl+W )
بارگذاری مجدد ( F5 )
نمایش به صورت تمام صفحه ( F11 )
رفتن به صفحه‌ی خانه ( Alt+Home )
پاسخ }
#9
تصحیح متن خرچنگ قورباغه

گاهی اوقات سایت به درد بخوری را باز میکنید اما به جای مطلب مورد نظرتان با خطوط به اصطلاح خرچنگ قورباغه مواجه می شوید. برای رفع این مشکل از روش زیر استفاده کنید.

از منوی View گزینه Character Encoding و سپس (Unicode(UTF-8 را انتخاب کنید.
اگر با این کار هم حل نشد باز به منوی View و Character Encoding رفته و اینبار (Arabic(Windows را انتخاب کنید.
پاسخ }
#10
مرورگر فایرفاکس دارای قابلیتی است که به کمک آن میتوان برای اطلاعات کاربر رمز عبوری را تعیین کرد و امنیت وبگردی و کاربر را فراهم آورد. ولی این رمز دارای محدودیت هایی میباشد و باعث میشود که دیگران فقط به بعضی از اطلاعات شما دسترسی نداشته باشند مثل رمز هایی که شما در سایت های مختلف استفاده کرده اید و … . ولی این رمز عبور نمیتواند از وبگردی دیگران کاربران توسط مرورگر شما جلوگیری کند یا اینکه صفحات دلخواه ها (Bookmarks) را ار دسترس خارج کند. اگر به دنبال راه حلی برای ایجاد امنیت کامل در این مرورگر هستید و نمی خواهید که دیگران به اطلاعات شما دست پیدا کنند ما به شما دو افزونه را برای استفاده در این مرورگر پیشنهاد میکنیم.

البته قبل از استفاده از این افزونه ها باید یک رمز عبور که مستر پسورد (Master Password) نامیده میشود را برای مرورگر خود تنظیم کنید. برای تنظیم این نوع پسورد بر روی منوی “Tools” و سپس نیز بر روی گزینه “Options” کلیک کنید. پس از این که پنچره تنظیمات مرورگر شما ظاهر شد آیکن مربوط به “Security” را انتخاب کنید. تیک گزینه “Use a master password” را بزنید و در آخر رمز عبور خود یا همان مستر پسورد را تعیین کنید.

[عکس: 20120926175935_1.jpg]

Startup Master
Startup Master یک افزونه بسیار ساده برای مرورگر فایرفاکس میباشد که در ابتدا ورود به نرم افزار رمز عبور را از کاربر طلب میکند. هر بار که شما مرورگر را باز کنید پنجره ای مشابه با تصویر زیر مشاهده میکنید که باید رمز عبور تعیین شده توسط خود را در آن وارد کنید. البته اگر تا به حال رمز عبور یا مستر پسوردی را برای مرورگر خود انتخاب نکرده اید این افزونه کار نخواهد کرد.

[عکس: 20120926175957_2.jpg]

+Master Password
+Master Password افزونه ای بسیار عالی برای ایجاد امنیت در مرورگر فایرفاکس میباشد که از ورود افراد دیگر به آن حفاظت و از اطلاعات کاربر به خوبی نگهاری میکند. هم چنین این افزونه دارای قابلیت های بسیار زیادی است.

قابلیت های برنامه :
درخواست رمز عبور در هنگام اجرای برنامه بستن مرورگر پس از وارد کردن چندین رمز عبور اشتباه متوالی قفل کردن مرورگر پس از مدت زمان معینی بعد از این که کاربر غیر فعال شد قفل کردن مرورگر پس از مدت زمان مشخص شده ای بعد از فعال بودن کاربر جلوگیری از ورود پسورد های چندگانه استفاده از کلید های میانبر کیبورد برای قفل کردن یک پنجره ، چند پنجره و یا کل مرورگر

[عکس: firefox-master-pwd-plus4.gif]

منبع: گویا آی تی
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دانلود آخرین نسخه مرورگر های فایرفاکس admin 2 1,745 ۳۰-۰۱-۱۳۹۲, ۰۵:۲۹ ب.ظ
آخرین ارسال: Alisa
  19 دلیل برای استفاده از فایرفاکس به جای IE Alisa 0 824 ۲۵-۰۲-۱۳۹۱, ۱۱:۲۴ ق.ظ
آخرین ارسال: Alisa