امتیاز موضوع:
  • 51 رای - 2.92 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
در مورد لنزهای چشمی بیشتر بدانیم
#1
من خودم لنز استفاده می کنم و همیشه دنبال اطلاعات در موردش هستم ha شاید خیلی از دوستای گلمون هم دوست داشته باشن بیشتر در مورد لنز بدونن. من سعی می کنم به مرور اطلاعاتی در مورد لنز تو این تاپیک بذارم.

لنزهاي تماسي، صفحات كوچك گردي از جنس پلاستيك هستند كه براي برطرف كردن مشكلات بينايي مثل دوربيني، نزديك بيني يا آستيگماتيسم ساخته شده اند. اين لنزها همچنين براي افرادي كه عمل جراحي كاتاراكت (آب مرواريد) را انجام داده اند، استفاده مي شوند. لنزها به اين دليل تماسي ناميده مي شوند كه مستقيما درون چشم، روي لايه نازكي از اشك چشم كه روي قرنيه را پوشانده است، قرار مي گيرند و يا به عبارتي در يك لايه از اشك چشم شناورند.

لنزهاي نرم
لنزهاي نرم حالت ژلاتيني دارند تا بتوانند در اشك چشم شناور باقي بمانند. اين لنزها از پلاستيك هاي نرم و انعطاف پذير ساخته شده اند كه قابليت جذب آب را دارند. بسياري از افراد معتقد اين لنزها بسيار راحت تر از لنزهاي سخت هستند. بعضي از انواع اين لنزها به عنوان لنزهاي يكبار مصرف معروف شده اند. اين لنزها را فقط به مدت 24 ساعت مي توان استفاده كرد و پس از آن بايد دور انداخته شوند. انواعي ديگر از اين لنزها را مي توان به مدت طولاني تري (يك تا 6 روز) بدون نياز به برداشتن استفاده كرد.
بعضي ديگر از لنزهاي نرم را مي توان بعد از 2 هفته يا هر يك تا 3 ماه تعويض كرد. اينها لنزهاي يكبار مصرفي هستند كه تاريخ مصرفشان تمديد شده است. البته لنزهاي نرمي هم وجود دارند كه چند سال مي توان از آنها استفاده كرد.

لنزهاي سخت
لنزهاي سخت به 2 گروه اصلي تقسيم مي شوند. گروه اول، دسته اي از لنزهاي سختي هستند كه نسبت به اكسيژن نفوذپذيرند و اجازه عبور اكسيژن از منافذ ريز لنز را مي دهند تا اكسيژن كافي به قرنيه برسد. اين لنزها در حقيقت فرزندان لنزهاي سخت قديمي هستند كه خاصيت عبور اكسيژن را نداشتند.اگر پزشك شما، لنز سخت برايتان تجويز كرده است بايد 2 تا 4 هفته به خود فرصت دهيد تا به آن عادت كنيد. در روزهاي نخست ساعات كمي در طول روز از لنز خود استفاده كنيد و كم كم اين ساعات را افزايش دهيد.
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
#2
لنز براي اصلاح آستيگماتيسم
لنزهايي كه براي درمان و اصلاح آستيگماتيسم استفاده مي شوند، هلالي ناميده مي شوند. اين لنزها براي هر فرد به صورت اختصاصي توليد مي شوند و گرانتر از لنزهاي رايج هستند.لنزهاي دو كانوني
عدسي هاي چشمي دو كانوني لنزهاي مخصوصي هستند كه براي آن دسته از افرادي كه مشكل نزديك بيني و دوربيني را همزمان دارند، ساخته شده اند. اين لنزها داراي دو كانون هستند كه بخش فوقاني عدسي براي مشاهده اجسام دور و بخش تحتاني براي مشاهده اجسام نزديك است.لنزهاي رنگي
لنزهاي رنگي داراي 5 رنگ اصلي هستند: قهوه اي، آبي، سبز، طوسي، بنفش و طيف وسيعي از رنگ ها كه بين اين رنگ هاي اصلي قرار دارند. گاهي مواد رنگي و شيميايي موجود در لنزهاي رنگي غيراستاندارد، موجب عفونت و در نهايت سرايت عفونت به ساير بافت هاي چشمي و كوري شخص مي شود. از طرفي معمولا علاوه بر گذاشتن لنز رنگي، آرايش نيز مي كنند. اگر مقدار كمي از مواد آرايشي وارد چشم شود همراه اشك روي سطح داخلي يا خارجي لنز قرار مي گيرد و باعث خراش قرنيه و عفونت چشم مي شود.كودكان و نوجوانان
كودكان بهتر است اصلا از لنز استفاده نكنند به جز در بيماري هاي خاصي كه چشم پزشك تجويز نمايد. اما استفاده از لنز در ميان نوجوانان كه به دليل شرايط سني شيفته زيبايي هستند، بسيار رايج است. اما آنچه نوجوانان و والدينشان بايد مدنظر قرار دهند اين است كه تا پايان 19 سالگي و اوايل 20 سالگي شماره چشمشان تغيير خواهد كرد و ممكن است مجبور شوند تا رسيدن به اين سنين چند بار لنز خود را عوض كنند


فایل‌های پیوست عکس(ها)
       
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
#3

دوستای گلم موارد زیر برای لنزهای رنگی و طبی مشترکه
در ضمن اگه کسی سوالی داشت که بتونم جواب بدم خوشحال می شمuhumلنز برای چه کسانی مناسب نیست؟
اگر گذاشتن و برداشتن لنز در چشمانتان دشوار و طاقت فرساست، بايد از آن صرف نظر كنيد. اگر بيماري خاصي مثل ديابت، پركاري تيروئيد، حساسيت، آسم و اختلال مزمن دستگاه تنفسي دارند، استفاده از لنز احتمالاً برايتان پردردسر خواهدبود. كساني كه از لنز استفاده مي كنند نبايد دچار خشكي چشم و يا مشكلات قرنيه باشند. در بعضي شغل ها و حرفه ها مثل تراشكاري، آرايشگري و دندانپزشكي كه امكان پرتاب شدن ذرات و قطعات ريز به سمت چشم وجود دارد، همچنين بخارهاي شيميايي و ساير بخارهايي كه امكان دارد به وسيله لنز جذب شود يا به لنز بچسبد، در محيط كار بعضي افراد وجود دارد؛ مانند اسپري هاي مو و يا اسپري هاي شيميايي؛ صاحبان اين مشاغل نبايد از لنز استفاده كنند.

ظرف نگهداری لنز
ظرف هاي پلاستيكي مخصوص نگهداري لنز را مي توانيد از داروخانه ها تهيه كنيد ولي گاهي درون جعبه محلول مخصوص لنز، يك عدد از اين ظروف وجود دارد. فراموش نكنيد قبل از هر بار مصرف، جعبه لنز را درون آب جوش، بجوشانيد تا در حرارت بالا ميكروب هايي كه درون ظرف وارد شده اند، از بين بروند. ظرف مخصوص نگهداري لنز را ماهي يكبار دور بيندازيد و از يك ظرف جديد استفاده كنيد.

قرار دادن لنز درون چشم
قبل از قراردادن لنز درون چشمتان، دستانتان را با آب و صابون بشوييد و خشك كنيد. بهتر است از حوله براي خشك كردن دستتان استفاده نكنيد چون امكان دارد پرزهاي آن روي انگشتان شما باقي بماند. استفاده از دستمال كاغذي بهداشتي تر است. براي اينكه لنزتان را پشت و رو درون چشم تان نگذاريد بايد به اين نكته توجه كنيد كه وقتي لنز را روي انگشت مي گذاريد و مقابل چشمانتان قرار مي دهيد، اگر يو شكل باشد درست است اما اگر لبه هاي آن (لبه هاي يو) به سمت خارج كشيده شده باشد، لنزتان پشت و رو شده است.

لنزتان را زود زود عوض کنید
لنزتان را هر چه زودتر عوض كنيد به سلامت چشم خود كمك بيشتري كرده ايد. توجه كنيد مراقبت و شستشو از لنز براي حفظ سلامت چشمان شما كافي نيست. موادي مانند پروتئين، كلسيم و چربي كه به طور طبيعي در اشك چشم وجود دارند، مي توانند روي لنز رسوب كرده و هم باعث احساس ناراحتي لنز درون چشمتان و نيز عفونت چشم شوند. كساني كه آلرژي دارند و يا ميزان توليد پروتئين و چربي درون چشمانشان بيش از ديگران است، بايد زودتر از ديگران با لنز قديمي شان خداحافظي كنند. چشم پزشك مي تواند به شما در تعيين زمان مناسب براي تعويض لنزتان كمك كند.
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
#4
مراجعه به متخصص چشم
بسیاري از خانم ها، لنزهاي خود را به خصوص لنزهاي رنگي را از آرايشگاه ها و يا فروشگاه ها تهيه مي كنند. لنزهايي كه در اين مراكز ارائه مي شود، نظارت چنداني بر كنترل كيفيتشان وجود ندارد و حتي ممكن است تقلبي و غيراستاندارد باشند. گاهي تاريخ مصرف اين لنزها گذشته است. فراموش نكنيد شما فقط يك جفت چشم داريد و بايد براي آنها ارزش قائل شويد. يك چشم پزشك، لنزهاي بيمارانش را با دقت و حوصله انتخاب مي كند و تمام جوانب را از نظر بهداشتي و استاندارد بودن و از يك مارك معتبر بودن را مد نظر قرار مي دهد و در عين حال لنزها را از مراكز بهداشتي يا مستقيما از خود كارخانه دريافت مي كند، بنابراين مطمئن تر است، به علاوه در هنگام تحويل لنز به بيمار، توضيحات لازم را از نظر مدت زمان استفاده و طريقه نگهداري به بيمار ارائه مي كند.

لنز در چشم شما گم نمی شود
اصلا نگران گم شدن لنز در چشم خود نباشيد، گرچه گاهي لنز زير پلك شما مي رود و هر چه به دنبال آن مي گرديد پيدا نمي شود، اما بهتر است بدانيد ملتحمه چشم كه به سطح داخلي پلك متصل است، اجازه نمي دهد لنز به پشت چشم وارد شود. در اين شرايط كمي پلك هاي خود را به آرامي ماساژ دهيد و يك قطره چشمي در چشمانتان بچكانيد تا سطح لنز مرطوب شده و از پشت پلك هاي شما، جايي كه چسبيده است، جدا شود.

لنز هنگام ورزش و شنا
اگر با لنز ورزش مي كنيد، نگران بيرون افتادن لنز از چشم تان نباشيد. انواع قديمي تر لنزها گاهي از چشم خارج مي شدند، اما لنزهاي امروزي از جاي خود تكان نمي خورند.بهتر است هنگامي كه شنا مي كنيد، لنز درون چشم تان نداشته باشيد. چون به هر حال آب استخر وارد چشمانتان مي شود و از آنجايي كه انواع ميكروب ها در آب زندگي مي كنند، لنز را آلوده كرده و موجب عفونت چشم مي شوند.......توصیه ی خودم برای شنا hih : از یه عینک شنای استاندارد استفاده کنید و در طول شنا اونو از چشمتون برندارین در مورد ورزشم خیالتون راحت هیچ اتفاقی نمیفته
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
محلول هاي نگهداري و شست و شو

محلول سالين: شما مي توانيد از اين محلول براي شست وشو و ضدعفوني لنز تماسي تان استفاده كنيد، به شرط اينكه در كنار آن از حرارت يا اشعه ماوراء بنفش براي ضدعفوني كردن لنز تماسي استفاده كنيد. در صورتي كه از قرص هاي آنزيمي نيز استفاده مي كنيد باز هم نياز به محلول نرمال سالين خواهيد داشت. شما پس از بيرون آوردن لنز در پايان روز از چشمانتان آن را با نرمال سالين شست وشو دهيد و سپس آن را در ظرف نگهداري لنز قرار داده و محلول هاي شست وشو دهنده و آنزيمي را روي آن بريزيد. قبل از گذاشتن دوباره لنز در چشمانتان نيز، لنز را با نرمال سالين بشوييد تا بقاياي مواد آنزيمي از روي آن پاك شده و دچار حساسيت چشمي نشويد.

محلول هاي چند منظوره: اين محلول ها، محلول هايي چندكاره هستند و مي توان از آنها براي پاك كردن، شست وشو و ضدعفوني كردن و همچنين نگهداري لنز استفاده كرد. به اين شكل كه درون همين محلول درون جا لنزي نگهداري مي شود و در هنگام استفاده نيز با همين محلول شسته شده و سپس درون چشم گذاشته مي شود.

محلول هيدروژن پراكيد: استفاده از اين محلول شرايط خاصي دارد به اين شكل كه لنزها ابتدا درون سبد خاصي شسته مي شوند سپس اين سبد مخصوص به همراه لنز درون محلول پاكيد هيدروژن قرار مي گيرد تا ضدعفوني شود، اما توجه كنيد درون اين محلول ها و يا در كنار آنها بايد موادي موجود باشد كه اين محلول را خنثي كرده و آن را به آب تبديل كند تا بي خطر شود و واكنش حساسيتي ايجاد نكند. سپس لنزتان را با سرم فيزيولوژي بشوييد و درون چشمتان بگذاريد.

پاك كننده هاي آنزيمي: اين محلول ها براي پاك كردن پروتئين ها از سطح لنز استفاده مي شوند. از اين محلول ها بايد هفته اي يكبار استفاده كنيد.
جا لنزي تان را با محلول لنزتان پركنيد و قرص آنزيمي داخل آن بيندازيد و بگذاريد حل شود. بعد لنزتان را با محلول
شست وشو بشوييد و پاك كنيد و درون جالنزي بگذاريد و 15 دقيقه صبر كنيد. سپس لنز را از درون محلول آنزيمي بيرون آورده و با سرم فيزيولوژي بشوييد تا بقاياي آنزيمي از روي آن پاك شود.

محلول براي چشم هاي حساس: اگر شما با گذاشتن لنز درون چشمانتان احساس خارش، اشك ريزش و قرمزي داريد و احساس مي كنيد كه يك جسم خارجي درون چشمتان است، احتمالا به محلول لنزتان حساسيت داريد. در اين صورت بايد با مشاوره پزشك، از محلول هاي شست وشو و نگهداري لنز كه مخصوص چشم هاي حساس است، استفاده كنيد.
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
#6
نگهداری و استفاده از لنز

1 - شستن دستها با آب و صابون و خشک کردن آنها قبل از تماس با لنز. 2- کوتاه و صاف بودن ناخنها (در صورت امکان)3 - همیشه از چشم راست, گذاشتن و یا برداشتن لنز را آغاز کنید. 4- لنز را قبل از آرایش صورت, در چشم قرار دهید. 5- چرت زدن و یا خواب نیمروز با لنز ممنوع(خواب سیاه وسفید).6- استفاده از محلولهای شستشو و ضدعفونی بطور مرتب .7- تعویض جا لنزی هر سه ماه یکبار. 8- عدم تماس صابون وآب شیر با لنز.

بـرای اینکه چشم شما به هنگام استفاده از لنز دید کافی داشته باشد و "لنزهای تر و تازه" ای را در چشم های خود قـرار دهیـد، بـایـد بـه تــوصیه های متخصصین در این زمینه
توجه داشته باشید.

اهـمـیت ندادن و تمیز نکردن، و یا تمیز کردن ناکافی، باعث مـی شـــود که رسوبات پروتئین دار، گرد و غبار و کثیفی و مـوجـودات تــک سلولی روی سطح لنزها را بپوشانند و نه
تنها باعث آزار چشم و بوجود آمدن عفونت در آن میشوند، بـلکه موجب قرمز شدن چشم ها، ناراحتی، تار دیدن و در
برخی موارد کاهش دید نیز خواهند شد.

چگونه می توان لنز را در چشم جای داد و به راحتی از آن خارج کرد؟
شاید در مراحل اولیه این کار برایتان کمی دشوار باشد، اما با تمرین راحت خواهد شد. مراحل زیر به شما کمک می کند که لنزهای خود را به راحتی در چشم قرار داده و در بیاورید.

برای قرار دادن لنز در چشم:
1- لنز خود را با سرم شستشو و یا محلول های چند منظوره بشویید.

2- سر خود را بالا بگیرید و مستقیما به جلو نگاه کنید.

3- لنز را بر روی نوک انگشت سبابه بگذارید. با انگشت میانی پلک زیرین خود را به سمت پایین بکشید.

4- به یک نقطه در بالای سر خود خیره شوید. ( بالا را نگاه کنید)

5- لنز را در قسمت سفیدی پایین چشم خود جای دهید.

6- انگشت خود را از روی آن بردارید و پلک چشم را آزاد کنید.

7- به پایین نگاه کنید. برای یک لحظه چشم خود را ببندید تا لنز در مرکز چشم قرار بگیرد.

برای خارج کردن لنز از چشم:

1- یک یا دو قطره نرم کننده و یا مرطوب کننده چشمی در چشم خود بریزید. این کار لنز را مرطوب می کند و سبب می شود تا راحت تر از شما خارج شود.

2- بالا را نگاه کنید و با انگشت میانی پلک پایینی را به سمت زیر بکشید.

3- انگشت خود را بر روی پایین ترین قسمت لنز قرار دهید.

4- لنز را به آرامی به سمت سفیدی چشم بکشانید.

5- به کمک انگشت اشاره و شست آنرا به آرامی بگیرید و از چشم خارج کنید.

6- اگر لبه های لنز به هم چسبیدند، چند قطره سرم و یا محلول شستشو بر روی آن بریزید و به آرامی به هم بمالید تا لبه ها از یکدیگر جدا شوند.

[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
#7
Daemons 
برای داشتن دید واضح و کامل، حفظ سلامت چشم ها، و راحتی کامل، باید ها و نباید ها در طرز استفاده و نگهداری از لنز وجود دارد که شما باید آنها را رعایت کنید.

باید ها
پیش از لمس کردن لنزها باید دست های خود را بشویید. هر بار که لنزها را در می آورید آنها را بشویید، خشک کنید و ضد عفونی نمایید.
لنز را باید با نوک انگشت خود در چشم جای دهید. مراقب باشید تا ناخن هایتان با آن تماس برقرار نکند.
اگر می خواهید از تافت و یا اسپری مو استفاده کنید، این کار را باید قبل از قرار دادن لنز ها در چشم انجام دهید.
آرایش کردن را باید پس از قرار گرفتن لنزها در چشم شروع کنید.
لنز ها را در محفظه های نگهداری مخصوص قرار دهید تا پاره نشوند؛ پیش از استعمال، آنها را حتما ضد عفونی نمایید.
از محفظه هایی استفاده نمایید که چشم و چپ و راست را از یکدیگر متمایز کرده باشد.
لنز و جای آنرا باید هر چند وقت یکبار تعویض کنید (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه تعویض را در اختیار شما قرار دهد.)
تمام محلول های لنزی را در دمای اتاق نگهداری کنید ( حرارت 59-86 درجه فارنهایت)
زمانیکه از محلول ها استفاده نمی کنید، درشان را به خوبی ببندید.
به تاریخ انقضای محلول ها، که بر روی ظرف آنها چاپ می شود، دقت داشته باشید.
هر سال یکبار به چشم پزشک مراجعه کنید.
اگر با مشکلی برخوردید یا سوالی برایتان پیش آمد، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

نباید ها
از محلول هایی که قبلا یکبار استعمال شده اند، مجددا استفاده نکنید.
از محلول های نمکی شستشو برای ضد عفونی کردن لنزها استفاده نکنید.
از قطره های چشمی که برای استعمال بر روی لنز ساخته نشده اند، استفاده نکنید.
هیچ گونه داروی چشمی را با محلول های شوینده لنز مخلوط نکنید، مگر تحت نظر پزشک.
زمانی که در معرض دود و بخار آزار دهنده و خطرناک هستید از لنز استفاده نکنید.
از لوازم آرایشی در لایه داخلی پلک چشم استفاده نکنید، چراکه این امکان وجود دارد که ذرات ریزی از آن بر روی سطح لنز شما بنشینند.
اجازه ندهید صابون، مواد آرایشی و یا ترکیبات دیگر با لنز شما تماس برقرار کنند.
مراقب باشید تا در محفظه نگهداری لنز با جایی برخورد پیدا نکند، زیرا این امر سبب ایجاد آلودگی خواهد شد.
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Package_favorite درباره ی بیهوشی بیشتر بدانیم noonoosh 0 505 ۱۲-۰۲-۱۳۹۱, ۰۴:۱۱ ب.ظ
آخرین ارسال: noonoosh