امتیاز موضوع:
  • 12 رای - 3.08 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دوستت دارم با تمام تفاوت ها
#1
دوستت دارم با تمام تفاوت ها

نگاه 180 درجه ای (1)

چرا فكر می كنید تفاوت ها و اختلاف سلیقه ها ، مخلّ آرامش در زندگی زناشویی هستند ؟ آیا شناخت ، از دل همین تفاوت ها حاصل نمی شود ؟ مگر نمی گویند "در سفر باید همدیگر را شناخت " ! مگر منظور از سفر، تغییر شرایط و ایجاد تفاوت ها نیست ؟ چه سفری بهتر از زندگی زیر یك سقف با فردی كه با شما متفاوت است ؟ چه لذتی بالاتر از خلق تفاهم و كشف روابط ریاضی وار و چند مجهولی ! چه پازلی زیباتر از چیدن قوانین "180 درجه متفاوت " كنار هم و ساختن قانون تفاهم و همدلی !

این راهکارها به شما کمک خواهد کرد تا عشق را زندگی تان بسازید.

1 - هر كدام از آدم ها ، راهی مخصوص به خود برای نفوذ دارد . هیچ دو آدمی مثل هم نیست . در سالهای اولیه ی آشنایی با همسرتان ، بی وقفه و شبانه روز سعی كنید این راه جادویی را برای نفوذ در دل همسرتان كشف كنید !2- روزهایی وجود دارد كه همسرتان مثل همیشه شاداب و سرحال نیست . در این روزها بیشتر از قبل او را به حال خود واگذارید . مستقیم و بی حاشیه علت كسل بودنش را نپرسید . سعی كنید با یادآوری توانایی هایش به او عزت نفس دهید . مدام افكار و احساساتش را تحسین كنید ، هرچند خیلی هم با آنها موافق نیستید .3- هنگامی كه یك نفربهانه گیری می كند و جرو بحث را آغاز می كند ، یعنی عزت نفسش كم شده . انسانها در این شرایط اغلب حرف های منطقی و دلچسبی نمی زنند . سعی نكنید با حرف های منطقی و استدلالی جواب بی منطقی هایش را بدهید . با سعه ی صدر و بزرگواری به او عزت نفس بدهید . مطمئنا از حرف های بچگانه اش پشیمان خواهد شد .

فكر نكنید با فاكتور گرفتن از خواسته هایتان به زندگی خدمت كرده اید ؛ چون این نیاز در نهاد شما وجود دارد و تا برطرف نشود یا با صحبت و همدلی قانع نشود ، دست از سرتان برنمی دارد .
4- در زندگی بیشتر از آنكه به دنبال ارتباطات كلامی با همسرتان باشید ، به دنبال ارتباطات غیر كلامی بگردید ؛ زیرا بیشترین ارتباطات مثبت انسان از طریق «پیام‌های غیرکلامی» صورت می‌گیرد .بیشتر اهل عمل باشید تا حرف . دوست داشتن خود را عملا نشان دهید ؛ هرچند به هیچ وجه نباید از ابراز محبت زبانی هم غافل شد .

5- در هیچ جای زندگی به دنبال اثبات حقانیت خود نباشید . اینكه :"من بهتر از تو می گویم "یا "اگر حرف مرا گوش می دادی موفق می شدی" . تمام اینها به منزله ی سرزنش طرف مقابل است . در این حالت است كه همسرتان ناخودآگاه شنوایی اش را از دست می دهد و صمیمیت ها كمرنگ می شود .6- خواسته ها و انتظارات معقولتان را به همسرتان بگوئید . فكر نكنید با فاكتور گرفتن از خواسته هایتان به زندگی خدمت كرده اید ؛ چون این نیاز در نهاد شما وجود دارد و تا برطرف نشود یا با صحبت و همدلی قانع نشود ، دست از سرتان برنمی دارد . هیچ چیز بهتر از حرف زدن و ردوبدل كردن انتظارات نیست . مدعی خواسته هایتان نباشید ولی از مطرح كردنش هم نهراسید . مطمئن باشید اگر شرایط هموار باشد ،همسرتان از برآوردن نیازهایتان خوشحال می شود . البته شرایط را به گونه ای ترتیب دهید كه اگر همسرتان نتوانست خواسته ی شما را برطرف سازد ،‌ بتواند با زبانی گرم و صمیمی آن را به شما بگوید ؛ كه اگر نگوید و در معذوریت بیافتد ، سیستم فكری اش مختل می شود و بهانه گیری می كند و حرف های كهنه را مرور می كند و ...

دوست داشتن خود را عملا نشان دهید ؛ هرچند به هیچ وجه نباید از ابراز محبت زبانی هم غافل شد .

7- شما نمی توانید ظرف 2 تا 3 سال ، شخصیت شكل گرفته در 20 تا 30 سال را مطابق میل خود سازید . اصلا این كار از انسانیت به دور است ؛ چون هركس هر چه هست و هرچه می خواهد باشد ، بودنش را دوست دارد و در مقابل تغییر اجباری واكنش نشان می دهد . بیشتر از آنكه به دنبال تغییر در همسرتان باشید ، به دنبال تغییر در خودتان باشید . در این حالت مطمئن باشید طرف مقابل هم تغییر خواهد كرد .8- اگر به دنبال آرامش هستید ، یادآوری خاطرات تلخ و دردآور را در ذهنتان ممنوع كنید ! هیچ جذام و سرطانی بدتر از ذهن مملوء از خاطرات مغشوش و زجرآور و كسل كننده نیست . آنقدر بهشان فكر نكنید تا از هجوم و غلبه بر ذهنتان خسته شوند . بگذارید پیروز این میدان شما باشید . به روزی برسید كه اگر خواستید هم نتوانید لحظه ای از آن روزها را به خاطر آورید . اگر هم كه به دنبال آرامش نیستید و می خواهید ذره ذره مغزتان را چكش خوری كنید ، هرروز، روزی سه بار، از سیر تا پیاز خاطرات دردآورتان را مرور كنید !9- به همدیگر اعتماد داشته باشید ! هیچ چیز ویرانگرتر از بی اعتمادی و رسوخ شك و تردید در ستون های روابط زناشویی نیست . سعی كنید با صداقت و روراستی این ستون ها را خراب نكنید ، كه اگر خراب شد ، پابرجا كردنش بسیار دشوار است .10- شریك زندگی تان را با وجود تمام تفاوت ها و رفتارهایی كه نمی پسندید ، بپذیرید ! نه اینكه او را بپذیرید و دوست بدارید ، با هزاران شرط و اگر و اما و .... تنها در این صورت است كه "عشق" به سراغتان می آید و لذت از زندگی را به شما هدیه می دهد .این اصل را فراموش نكنید كه ازدواج ، برای رسیدن به تكامل است و باید رفتارهای نامناسب و به دور از موازین اخلاقی در روابط زناشویی حذف شود ، ولی حذف و رفع این شرایط ، منوط به دانستن اصول پیچیده ای است كه اگر به خطا صورت گیرد ، نه تنها موثر نمی افتد ، بلكه هزاران هزار درجه بدتر هم می شود . پس بیاموزید و درست عمل كنید ، تا بیشتر از همه خودتان از زندگی لذت ببرید و به آرامش برسید .
موسسه تبیان

الهی بندگیم آموز تا همچون علی سروری کائنات کنم.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Package_favorite گفتن "دوستت دارم " به همسرتان لوس و بی معنی شده hodis667 0 1,271 ۳۱-۰۴-۱۳۹۰, ۰۴:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: hodis667
Package_favorite 21 روش برای گفتن دوستت دارم ghazal-60 0 1,917 ۲۰-۱۱-۱۳۸۹, ۱۰:۵۳ ق.ظ
آخرین ارسال: ghazal-60