تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دیدنی های دهلران
#1
Package_favorite 
شهرستان دهلران از شهرستانهای استان ایلام است. مرکز آن شهر دهلران است.
در این شهرستان چهار شهر به نامهای دهلران، پهله، میمه و موسیان قرار دارند.

تقسیمات کشوری
این شهرستان دارای سه بخش و شش دهستان است:
دهستانهای بخش مرکزی:
دهستان اناران
نقاط شهری: دهلران
دهستانهای بخش زرینآباد:
دهستان سید ابراهیم
دهستان سید ناصرالدین
نقاط شهری: پهله، میمه.
دهستانهای بخش موسیان:
دهستان ابوغویر
دهستان دشت عباس
دهستان نهر عنبر
نقاط شهری: موسیان.


شهرستان دهلران در جنوب ایلام و در فاصله ۹۱۰ كيلومتري تهران واقع شده است. دهلران آب و هواي بياباني و نيمه بياباني «گرم و خشك» دارد. این شهرستان در جنوب شرقی استان ايلام و جنوب غربی دينار كوه و در فاصله ۲۲۸ كيلومتري ايلام و ۱۰۰ كيلومتري شهرستان انديمشك واقع شده است. اين شهر كه در دامنه جنوب و جنوب غربي دينار كوه قرار دارد، ازقديم الايام به «ده لُران» مشهور بوده است. بقاياي آثار تاريخي و باستاني و مجموعه اشياء باستاني كشف شده، نشانگر اين است كه قدمت اين منطقه با دوره قبل از تاريخ و بعد از آن، به ويژه با دوره ساسانيان مرتبط است.
دهلران به لحاظ موقعيت جغرافيايي از مناطق مهّم استان ايلام است و همين موقعيت جغرافيايي نيز باعث آسيبهاي مكرر آن در طول تاريخ شده است. در جريان جنگ عراق عليه ايران اين منطقه آسيب فراواني ديد. اين شهر پس از جنگ بازسازي شده و اينك مورد توجه ويژه قرار دارد. اين شهرستان بعد از دوران جنگ و بازسازي به صورت يك شهر توريستي در آمده است و به خاطر منابع عظيم نفت و زمين هاي وسيع و مستعد كشاورزي از اهميت خاصي برخوردار است. بيش تر آبادي ها در اثر جنگ و اشغال آن ها خالي از سكنه شده بود و بعد از جنگ و بازسازي دوباره اسكان يافته اند. از اين بخش رودخانه هاي دويرج و چيغاب مورموري عبور مي كند. دراين بخش به دليل حاصل خيزي زمين هاي كشاورزي محصولات متنوع جاليزي به دست مي آيد. در بخش موسيان چاه هاي نفت فراواني حفر شده و داراي منابع عظيم نفتي است. شهر پهله مركز بخش زرين آباد است كه از زمان هاي دور تا كنون محل سكونت بوده و آثار باستاني فراواني درآن به چشم مي خورد و شهرك ميمه يكي از نواحي خوش آب و هوا و پر جمعيت زرين آباد است.
آب و هواي دهلران گرم است و بيش ترين دما در تابستان گاهي از ۵۰ درجه نيز بالاتر مي رود. قدمت منطقه دهلران به هزاران سال پيش بر مي گردد و همواره با جلگه بين النهرين در ارتباط بوده است. با بررسي هايي كه در ساختار كلي سرزمين باستاني دهلران صورت گرفته نشان گر اين حقيقت است كه يكي از كانون هاي باستاني ايران به شمار مي رفته است و با وجود اين همه پيشنيه تاريخي و اهميتي كه دارد كم تر شناخته شده است. كاوش هايي كه در سرزمين دهلران انجام گرفته روشن گر اين حقيقت است كه انسان دراين منطقه در حدود ۸۰۰۰ هزار سال پيش از ميلاد از دونوع گونه نبات يعني گندم و جو وميش و بز استفاده مي كرده است. بر اساس شواهد به دست آمده به وسيله باستان شناسان و هم چنين آزمايش هاي فراوان هول و كنت دي فلانري در سال ۱۹۶۱ میلادی بر روي تپه هاي علي كش (تپه باستاني علي كش با وسعتي به قطر حدود ۱۳۵ متر كه ضخامت لايه هاي باستاني آن به حدود هفت مي رسد) و چغا سفيد و ديگر مناطق باستاني اين منطقه انجام گرفته، نشان گر اين حقيقت است كه انسان در فاصله ميان ۵۵۰۰ تا ۷۵۰۰ قبل از ميلاد در اين منطقه به اهلي كردن گاو و كشت دانه هاي گياهي مانند عدس و ماش وكتان توفيق يافته است.
نژاد مردم اين شهرستان از اصيل ترين نژاد كرد هستند و قدمت آن به دوره مادها مي رسد. ساكنان اين شهرستان داراي قدي بلند و موهاي مشكي و تا حدودي پوستي گندم گون و يا تيره هستند. مردم دهلران به سبب شرايط خاص زيست محيطي بسيار بردبار و از لحاظ اقتصادي بسيار قانع هستند. در بين مردم اين شهرستان مي توان ويژگي هاي خاص جامعه عشايري چون علاقه به وطن ايمان و فداكاري، شوخ طبعي را در آنان به وضوح ديد. در بسياري از موارد با توجه به موقعيت مرزي وجغرافيايي پاسداران و نگهبانان فداركار و از جان گذشته هستند.
زرين آباد - دهلران: روستاي قديمي زرين آباد از توابع شهرستان دهلران است كه آثار باستاني متعددي در آن به جا مانده است. زيارتگاههاي سيد ناصرالدين، سيد اكبر، سيد ابراهيم و سيد فخرالدين و همچنين اثر تاريخي"قلعه شاخ" با برجهاي ديده باني در اين ناحيه قرار دارند. قلعه قديمي زنجير (انجير) نيز در روبروي قلعه شاخ واقع شده است.
مکان های دیدنی و تاریخی - دهلران:
- غار طبيعي و حفاظت شده خفاش در نزديكي چشمه هاي آب گرم كه در آن هزاران خفاش زندگي مي كنند.
- تپه باستاني علي كش با قدمت ۹ هزار ساله مربوط به دوره ايلاميان درنزديكي شهر توريستي موسيان
- قلعه تاريخي شياخ در بخش زرين آباد
- سنگ نبشته دوره قاجار در ميمه زرين آباد
- چشمه هاي قير طبيعي
- چشمه هاي آب معدني با حرارت آب بالا
- زيارتگاه سيد ابراهيم در زرين آباد
- زيارتگاه سيد ابراهيم قتال در در دهلران
- زيارتگاه سيد ناصرالدين درزرين آباد
- زيارتگاه عباس در ۶۰ كيلومتري شهر دهلران مسير جاده انديمشك
صنايع و معادن - دهلران:
در شمال شهر چشمه آبگرم معدنی وجود دارد و در جنوب دهلران چند چاه نفت كشف شده كه مورد بهره برداری واقع شده است. علاوه بر كان های بالا در جنوبی ترين نواحی اين شهرستان معادن شن و سنگ مورد بهره برداری قرار می گيرد. گندم، جو، دام، محصولات دامی، قاليچه و جاجيم از جمله صادرات اين شهرستان هستند.
کشاورزی و دام داری - دهلران:
اقتصاد دهلران بر پايه كشاورزی، دامداری و صنايع دستی استوار است. مهم ترين پيشه مردم اين شهرستان دام داری است و بيش تر دام های اين منطقه گوسفند و بز است. محصولات كشاورزی اين منطقه گندم و جو و صنايع دستی آن قاليچه، جاجيم و سياه چادر است.
وجه تسميه و پيشينه تاريخي - دهلران:
اين منطقه كه در دامنه جنوب و جنوب غربی دينار كوه قرار دارد، از قديم الايام به ‹‹ده لران›› مشهور بوده است. بقايای آثار تاريخی و باستانی و مجموعه اشيا باستانی كشف شده، نشان گر اين حقيقت است كه قدمت اين منطقه با دوره قبل از تاريخ و بعد از آن، به ويژه با دوره ساسانيان مرتبط است. بقايای شهرهای باستانی و وجود ده ها ناحيه و تپه باستانی هر يك بيانگر بخشی از سرگذشت ديرينه اين سرزمين است. دهلران به لحاظ موقعيت جغرافيايی از مناطق مهم استان ايلام است و همين موقعيت جغرافيايی نيز باعث آسيب آن در درازای تاريخ شده است. اين اهميت و موقعيت در ادوار بعدی نيز حفظ شده است. در جريان جنگ عراق عليه ايران اين منطقه آسيب فراوانی ديد، طوری كه بازسازی و مرمت آن اعتبارات قابل توجهی را ضروری ساخت. اين شهر بعد از خاتمه جنگ بازسازی شد و به عنوان يك شهر گردش گری مورد توجه ويژه قرار گرفت. شهر دهلران در حال حاضر نيز علاوه بر موقعيت گردش گری دارای منابع عظيم نفت و اراضی مستعد كشاورزی است كه اهميت اقتصادی و جغرافيايی آن را دو چندان ساخته است.
مشخصات جغرافيايي - دهلران:
شهرستان دهلران در درازای جغرافيايی ۴۷ درجه و ۱۶ دقيقه و پهنای جغرافيايی ۳۲ درجه و ۴۱ دقيقه و در بلندی ۲۱۵ متری از سطح دريا قرار دارد. شهر دهلران در ۲۲۰ كيلومتری جنوب شرقی ايلام و در مسير جاده ايلام - دزفول واقع است. آب و هوای دهلران معتدل و متمايل به گرم است و ميزان بارندگی سالانه ۳۰۰ ميليمتر می باشد. دهلران از شرق به شوش و سوسنگرد(دشت آزادگان)، از شمال به آبدانان و دره شهر، از غرب به مهران و از جنوب و جنوب غربی به عراق محدود است.
اماکن مذهبی - دهلران:
امامزاده سيد ابراهيم - دهلران: امامزاده سيد ابراهيم (ع) از نوادگان امام باقر (ع) است كه در فاصله ۷ كيلومتريپهله زرين آباد و مسير سياحتي قلعه شياخ واقع گرديده است. ساختمان اين امامزاده به دوران سلجوقي مربوطاست و به شكل مخلوط و هندسي خاصي بنا شده است. در كنار اين زيارتگاه، زيارتگاه بيبي زينب، خواهر سيد ابراهيم قرار دارد كه در سال ۱۳۷۳خورشیدی گنبد قديمي آن با آجر نما كاري شده است.
آثار تاریخی - دهلران:
ويرانههاي شهر سامرا - دهلران: ويرانههاي شهر سامرا در كنار رود چم زنگي در مجاورت روستاي بردي دهلران واقع شده است. طبق تحقيقات، قدمت آن به پيش از تاريخ ميرسد. در اين ناحيه بقاياي آثار تاريخي متعددي ازجمله قلعهتاريخيشياخ بهجامانده است.
قلعه تاريخي شياق (شياخ) - دهلران: قلعه يا شهر تاريخي شياخ بر فراز تپهاي بين دو رودخانه در تنگ معروفوويله در شمال شرقي بخش زرين آباد دهلران واقع شده است. مصالح آن سنگ و ملاط ساروج است و به دورهساساني تعلّق دارد. بقاياي برجهاي ديدهباني، انبارهاي آذوقه و اتاقهاي فرماندهان آن هنوز بهجا مانده است.
تنگ ووَيله - دهلران: تنگ وويله حاوي آثار و نشانههاي متعددي از بناهاي تاريخي و باستاني از جمله قلعه شياق(شياخ) و ويرانههاي شهر سامرا است كه قدمت آن به پيش از تاريخ تخمين زده ميشود.
جاذبه های طبیعی - دهلران:
آبشار آب تاف - دهلران: آبشار آب تاف كه در مسير ميمه به پهله زرين آباد شهرستان دهلران واقع شده و در زمرهآبشارهاي زيباي استان ايلام ميباشد.
چشمه آبگرم دهلران - دهلران: اين چشمه آبگرم در فاصله ۳ كيلومتري شهر دهلران قرار دارد. آب اين چشمه از نوعچشمههاي گوگردي است و مورد استفاده مردم محلي و مسافران شهر دهلران قرار ميگيرد.
كوه دينار كوه - دهلران: دينار كوه در ۲۵ كيلومتري شمال دهلران واقع شده و ۱۹۵۵ متر ارتفاع دارد. اين كوه بهصورت قوسي از شمال به جنوب و سپس به سوي شمال غربي كشيده شده و ناحيه آبدانان را در دامنه شرقي خود جاي داده است. رودخانههاي ده بانه، آب سول، آب خزينه و آب گل گل از اين كوه سرچشمه ميگيرند.
غار خفاش - دهلران: اين غار در سه كيلومتري شمال شرقی دهلران در دامنه كوه مشرف به دره و چشمههاي آبگرم دهلران واقع شده و به دليل زندگي ميليونها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.خفاشهاي آن نوع دمدار و بزرگ هستند. غار خفاش دهلران يكي از غارهاي تاريخي عصر غارنشيني است كهبعدها به زيستگاه خفاشها تبديل شده است. توده عظيم و ضخيم فضله خفاش در كف غار، طي هزاران سالپديد آمده است و كشاورزان از آن بعنوان كود زمينهاي زراعي استفاده ميكنند. غار خفاش در فهرست آثار مليثبت شده و مورد حفاظت ميباشد.
[عکس: lt4cnmv9css0dekxbo2i.jpg]
}
#2

دهلران و دیدنی های آن
این شهر كه در دامنه جنوب و جنوب غربی دینار كوه قرار دارد، از قدیم الایام به "ده لُران" مشهور بوده است. بقایای آثار تاریخی و باستانی و مجموعه اشیاء باستانی كشف شده، نشانگر این حقیقت است كه پیشینه این منطقه با دوره پیش از تاریخ و پس از آن، به ویژه با دوره ساسانیان مرتبط است.

بقایای شهرهای باستانی و وجود ده‌ها ناحیه و تپه باستانی هریك بیانگر بخشی از سرگذشت دیرینه این سرزمین است. دهلران به لحاظ موقعیت جغرافیایی از مناطق مهم استان ایلام است و همین موقعیت جغرافیایی نیز باعث آسیب آن در طول تاریخ شده است.

در جریان جنگ تحمیلی عراق علیه ایران این منطقه آسیب فراوانی دید، طوری كه بازسازی و مرمت آن اعتبارات قابل توجهی را ضروری ساخت.

این شهر بعد از خاتمه جنگ بازسازی شد و به عنوان یك شهر توریستی مورد توجه ویژه قرار گرفت. شهر دهلران در حال حاضر نیز علاوه بر موقعیت توریستی دارای منابع عظیم نفت و اراضی مستعد كشاورزی است كه اهمیت اقتصادی و جغرافیایی آن را دو چندان ساخته است.
طبيعي در شهرستان دهلران بين 20/47 الي 17/37 طول شرقي و 43/32 الي 41/32 عرض شمالي واقع شده است. مساحت آن در حدود 1483 هكتار است. اثر طبيعي ملي دهلران به دليل خصوصيات ويژه و منحصر بفرد ( چشمه قير، آب گرم،‌ غار خفاش) و همچنين زيستگاه منحصر به­فرد گونه حمايت شده خفاش مورد حفاظت و كنترل اداره كل حفاظت محيط زيست ايلام قرار گرفته است.

پستانداران : خفاش و زيستگاه آن غار خفاش يكي از آثار سه گانه دهلران است.

چشمه‌هاي قير دهلران:

اين چشمه‌ها در شمال شرقي دهلران و به فاصله تقريبي 7 كيلومتري از آن در نزديكي ساختمان مخروبه‌ي شركت نفت ودر منطقه‌اي دشتي در پاي دامنه‌ي سياه كوه واقع شده است.از اين چشمه‌ها قير به صورت روان همراه با آب از زمين مي‌جوشد و پس ازبه هم آميختن حوضچه‌ي طبيعي سياه‌رنگي تشكيل مي‌دهد واز طريق يك راه خروجي از حوضچه جدا ميشود.آب خروجي از چشمه‌ي مركزي سرد بوده واز چشمه اي كه در فاصله‌ي 700متري از چشمه‌ي اصلي قرار دارد آب گرم گوگرد دار مي‌جوشد.اين چشمه‌ها آب باريكه‌اي را به وجود مي‌آورندكه قير سيال را با خود حمل مي كنند،به نحوي كه نواحي اطراف اين چشمه‌ها انباشته از قير است.آب چشمه‌ها لكه هاي سبزي را دردل دشت مجاور سياه كوه به وجود آورده‌اند كه نشان از وجود منابع آبي مذكور دارد. چشمه ي مركزي داراي قطري معادل 9متر وعمق تقريبي 50 سانتي متر مي‌باشدكه بسته به تغييرات آب وهوايي قطر حوضچه تغيير پيدا مي‌كند. ارتفاع اين اثر طبيعي از سطح درياي آزاد 240متر مي‌باشد.

چشمه هاي آبگرم دهلران:

چشمه هاي آبگرم با خواص درماني و گوگردي در فاصله 3 کيلومتري از شهر دهلران در دامنه کوه سياهکوه ونزديک به غارخفاش قراردارد. اين چشمه آبگرم با دماي حدود 50 درجه سانتي­گراد داراي چشمه هاي بهداشتي آبگرم و استخرهاي لجن درماني بوده که از اهميت درماني خاصي برخورداراست.

آب اين چشمه ها در طول روز با توجه به انعکاس نورخورشيد به صورت هفت رنگ خودرانشان مي دهد. از خواص درماني اين چشمه براي رماتيسم، حساسيت، دمل، زخمها وهمچنين شکستگي استخوان و کوفتگي بسيارموثراست. اما کساني که دچار ناراحتي هاي قلبي هستند به علت گوگرد زياد در منطقه بايد از چشمه استفاده نکنند.

اين چشمه هاي آبگرم به صورت رودخانه در پايين دشت سرد شده و به نام سرگرو يا سرگراب براي مصارف کشاورزي و دامداری استفاده مي شود و حتي اين تغيير رنگ روزانه آب گرم به صورت يک ضرب المثل محلي در آمده که مي گويند افرادي که داراي ماهيت نيستند مانند آب گرم دهلران هستي که روزانه به چند رنگ تغيير مي­کند هنوز بررسي علمي و فراگيري درباره آن انجام نشده است.

بيشتر اوقات به ويژه در هواي معتدل بوي گوگردي اين چشمه­ها فضاي شهر را در برمي گيرد و جريان اين آب درجنوب غربي دهلران منطقه شوره زاري را به وجود آورده که پوشيده ازگياهان گزاست.

اين منطقه درسايت گردشگري شهرستان دهلران قراردارد، حتي گل ها و گياهان منطقه در سايت مربوطه ازشهرستان دهلران تااطراف چشمه هاي آبگرم از اهميت خاصي با توجه به وجود آبگرم برخوردار است. اين چشمه ها داراي آبي است که با خواص گوگردي از دل زمين مي جوشد ودر مسير رودخانه نيز آب معدني جريان دارد.

غارخفاش

غارخفاش يکي ازپديده هاي نادر طبيعي کشور و حتي در بين کشورهاي منطقه استکه حدود 1 کيلومتر از چشمه هاي آبگرم فاصله دارد.

اين غار طبيعي که حدود 265 متر طول دارد و داراي استالاکيت ها و استالاکميت­هاي فراواني است در اين غار ده ها گونه ازخفاش دمدار، خفاش بال پهن وجود دارد ونکته قابل توجه در اين غار دو چيز است که بسيارحائز اهميت است.

الف: فراواني خفاش دراين غار که تعداد آنها به ده ها هزارمي رسد. اين خفاش ها در هنگام غروب از اين غار به صورت دسته هاي بزرگ خارج شده و در اين هنگام فضاي جالبي رابه وجود مي آورند اين خفاش ها مسافتي 3 کيلومتري تا شهر را طي مي کنند و در سال هاي قبل که خانه ها اکثرا گلي و زياد نبوده در بعضي خانه هاي قديمي مي ماندند اما هم اکنون بعد از طي مساحت زيادبه غاربرمي گردند.

ب: وجود لايه هاي فضله حيواني ناشي ازفضولات خفاش ها که در طول دوران تاريخي که مجموعا روي هم انباشته شده است. البته اين نوع فضله به عنوان قوي ترين کود حيواني در زراعت کشاورزي و ساير موارد مورد توجه قرار گرفته است و مشهور است که در تپه هاي تاريخي علي کش و محمدجعفرکه توسط هيات باستان شناسي در سال­هاي پیش از انقلاب مورد کاوش واقع شده است از اين فضله در بخش کشاورزي استفاده شده است و در تاريخ آمده است که دهلران درکنارتپه علي کش نستینخ مهد تمدن کشاورزي در غرب فلات ايران است. اين غار به عنوان يکي از غارهاي مهم و دست نخورده جهان به عنوان اولين غارخفاش و مورد توجه گردشگران و محققان و دانشمندان قرارداشته است.

اين غار در سه کيلومتري شمال شرقي شهر دهلران در دامنه کوهي مشرف به دره و چشمه هاي آب گرم دهلران واقع شده است. اين غار به علت زندگي ميليون ها خفاش درداخل آن، به غار خفاش معروف شده است. خفاش هاي آن از نوع دم دار و بزرگ هستند. اين غار دهليزهاي وسيعي دارد که عمق بعضي از قسمت هاي آن به 400 متر مي رسد.

غار خفاش دهلران يکي از غارهاي تاريخي عصر غارنشيني است که بعدها به زيستگاه خفاش تبديل شده است.

موضوع مورد توجه اين غار وجود توده عظيم و ضخيم فضله خفاش در کف غار است که طي هزاران سال پديد آمده است و کشاورزان از آن براي تقويت زمين هاي زراعي استفاده مي کنند. غار خفاش در فهرست آثار ملي ثبت شده و مورد حفاظت و مراقبت است.


}
#3
کاربر عزیز " هنرمند" تو تاپیک قبلی تونم تذکر دادم که تو بخش ایرانگردی هر مطلبی رو باید تو بخش مربوط به خودش گذاشت من برای هر استانی تاپیک مخصوص به خودش باز کردم که دوستان همکاری کنن و تو همون بخش بزارن ولی شما دوباره اشتباهتونو تکرار کردین .تاپیک بسته میشه Boredsmiley
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
}