تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دیدنی های شهر یزد
#1
یزد با وسعت 2397 کیلومتر مربع اولین شهر خشت خام و دومین شهر تاریخی جهان است. این شهرستان به دلیل وجود جاذبه های شغلی، رفاهی و تمرکز اداری، پرجمعیت ترین شهرستان این استان به شمار می رود و با جمعیتی حدود چهارصد و پنجاه هزار نفر، تقریباً نیمی از کل جمعیت این استان را تشکیل می دهد. این شهرستان شامل دو بخش مرکزی و زارچ با شهرهای یزد، شاهدیه، حمیدیا و دهستان های فجر، فهرج، اله آباد و محمد آباد می باشد.

یزد مرکز استان در فاصله ۶۷۷ کیلومتری تهران قرار دارد. شهر یزد یکی از هفت کلانشهر ایران (تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، یزد و اهواز) است. یزد به شهر بادگیرها معروف است. به «شهر دوچرخه‌ها» و «شهر شیرینی» نیز شهرت دارد.
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#2
در یادگارهای استان یزد، نوشته ایرج افشار آمده است که مطالعه تواریخ قدیم یزد نشان می دهد که باغ های مهم و بزرگ و زیبا از قدیم ترین ایام در آنجا ساخته می شده و ذکر بسیاری از آنها در آن کتب موجود است. از جمله در تاریخ جدید یزد از سی باغ نام برده شده ولی افسوس که اثری از هیچکدام از آنها اکنون برجای نیست.
باغ دولت آباد یزد از نمونه باغ های بزرگ ایران است که در سال 1160 هجری قمری توسط محمدتقی خان بافقی مشهور به خان بزرگ، سر سلسه خاندان خوانین یزد و مرد مقتدر "دوره زندیه" بنا گردیده و در حدود ۲3۰ سال قدمت داشته و محل اقامت حاکم وقت و معاصر با شاهرخ میرزا و کریم خان زند بوده ‌است.

بادگیر مرتفع و زیبای آن با ارتفاع 33 متر از سطح زمین بلندترین بادگیری است که تاکنون شناسایی شده است. خان بزرگ ابتدا قناتی با نام دولت آباد ایجاد کرد و سپس از آب آن قنات باغ دولت آباد را به وجود آورد.
قنات تاریخی عظیم و مهم دولت آباد دارای قدمتی بیش از دویست سال است که از احداث پنج رشته قنات تشکیل شده است.

باغ دولت آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد در کشور ایران است. این مجموعه یادگاری است از دوره‌های افشاریه و زندیه که شامل عمارت سردر، ساختمان هشتی و بادگیر، عمارت بهشت آئین و تالار آینه، عمارت تهرانی، آب انبار دو دهانه و باغ ناصر است. فضای سبز باغ درختان میوه مانند انگور و سرو و کاج داشته و همچنین گل‌های محمدی و سرخ نیز در باغ دیده می‌شوند.

درب اصلی این مجموعه در خیابان شهید رجایی قرار گرفته ‌است و درب دیگری که در بلوار دولت آباد قرار دارد ورودی نداشته و تقریباً در دست مرمت و بازسازی است. به همین علت تردد از درب اصلی انجام می‌گیرد.
هنگام ورود از یک هشتی نسبتاً بزرگ عبور می‌کنیم که محل ارائه و فروش صنایع دستی از قبیل سفال است. فضای داخلی باغ تقریباً سبز است و تا حدودی باغ فین کاشان را در ذهن بیننده تداعی می‌کند. با این تفاوت که باغ فین کاشان معمورتر جلوه می‌کند در حالی که باغ ناصر به رغم اینکه حتماً متولی دارد به نظر می‌رسد که از آبیاری خوبی برخوردار نیست و خشک دیده می‌شود.

روشنایی باغ در شب توسط لامپ‌هایی که در داخل فانوس گذاشته شده و به فواصل معین در اطراف قرار گرفته‌اند تامین می‌شود که منظره زیبایی را نیز ایجاد می‌کند.'
درهای ساختمان اصلی از چوب و به صورت کنده کاری دیده می‌شود و در داخل بنا اتاق‌های متعددی قرار دارد که در اکثر این اتاق‌ها حوضی قرار گرفته و درهای یکی از اتاق‌ها که رو به حیاط و باغ باز می‌شود، با شیشه‌های رنگارنگ با طرح‌های زیبا مزین شده که در هنگام وجود خورشید و پرآب بودن حوض منظره زیبایی از نقاط رنگی منعکس شده را بر روی حوض مرمرین به نمایش می‌گذارد.
در یکی دیگر اتاق‌ها بادگیر معروف دولت آباد قرار دارد که با ارتفاع زمین ۳۳ متر از زمین بلندترین بادگیر از نوع خود بوده و به خوبی کولر می‌تواند خنکی ساختمان را تامین کند.فایل‌های پیوست عکس(ها)
                       
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#3
Clap


فایل‌های پیوست عکس(ها)
                                   
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#4
گزارش تشریحی ـ تصویری مهر/ حمام قاجاری پشت باغ یزد؛ مکانی دنج برای معتادان! حمام قاجاری پشت باغ بافت تاریخی یزد بعد از 9 سال از زمانی که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید محل تجمع معتادان شده و در معرض تخریب کامل قرار گرفته است. به گزارش خبرنگار مهر، حمام پشت باغ متعلق به دوره قاجاریه است که در تاریخ هفتم مهرماه سال 81 با شماره ثبت ۶۵۵۴ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
   
مشاهدات خبرنگار مهر حاکی از آن است که بخشهایی از این بنای تاریخی که از چند سال پیش با نام گرمابه فقیه خراسانی شناخته شده به طور کامل تخریب شده است. این درحالی است که می توان این مجموعه را مانند حمام های تاریخی دیگر، تغییر کاربری داد و از آن به عنوان سفره خانه سنتی و یا مرکز گردشگری استفاده کرد.
   
اهالی محله برزگر درباره وجود این حمام مخروبه که درست در میانه بافت تاریخی یزد قرار گرفته است با ابراز نارضایتی به خبرنگار مهر گفتند: پس از اعتراض به وضعیت این حمام تاریخی از طرف سازمان میراث فرهنگی و شهرداری یزد نمایندگانی برای بازدید فرستاده شدند ولی نماینده شهرداری گفت که این حمام در فهرست میراث فرهنگی ثبت شده است پس باید اداره میراث فرهنگی آن را ساماندهی کند. همین نظر را هم نماینده میراث فرهنگی داشت و گفت که رسیدگی به وضعیت این بناها و جمع آوری معتادانی که در این مکان جمع می شوند به عهده شهرداری است.
   
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
ميراث فرهنگي در هفته گذشته برخلاف معمول هميشه يکي دو خبر خوب را نيز به همراه داشت و در کنار اخبار نگرانکنندهاي چون شرايط نامساعد خانه و موزه بهزاد و طرح انتقال آب از کنار تنگه تاريخي چوگان؛ خبر کشف شهر تاريخي جرموا و خريد خانه اتحاديه توسط دانشکده سينما نيز منتشر شد.
   

ميراث فرهنگي در هفته گذشته
خبرگزاري ميراث فرهنگي- گروه ميراث فرهنگي- شهر تاريخي يزد، از نخستين شهرهاي خبرساز اين هفته در حوزه ميراث فرهنگي بود. ماجرا از اين قرار بود که رييس اداره کل ميراث فرهنگي اين شهر پس از مدت ها چالش و بحث بر سر آخرين اقدامات براي راه اندازي کتابخانه يزد، سرانجام اعلام کرد:«سقف کتابخانه مرکزي يزد بدون هيچگونه خلافي ايزوگام شد»

با اينکه عمليات اجرايي و ساخت و ساز در کتابخانه مرکزي يزد از سالها پيش آغاز شده بود اما به دليل عدم رعايت اصول و ضوابط ميراث فرهنگي تکميل اين پروژه به اتمام نرسيد تا اينکه 3 ماه پيش با ارائه نقشه بازنگري شده از سوي ميراث فرهنگي و تغيير مجري طرح ساخت و ساز در اين کتابخانه شروع شد. اما هنوز اين شائبه وجود دارد که ساخت طبقه اضافي همچنان ادامه دارد و برخلاف اصول و ضوابط ميراث فرهنگي است.

با اين حال، بهرام رضائي رئيس اداره کل ميراث فرهنگي استان يزد، گفت: از حدود 14 سال پيش بحث توقف کتابخانه مرکزي يزد مطرح بوده است و طبق شکايتي که اداره کل ميراث فرهنگي يزد براساس حکمي که از سوي دادگاه صادر شد مبني بر قطع يک طبقه اضافي بود.با اجراي اين حکم و حذف يک طبقه اضافي بسياري از فضاها و کاربري ها از بين مي رفت. بر همين اساس در سال 88 ميراث فرهنگي طرح بازنگري کتابخانه يزد را ارائه داد. طرحي که با وجود تصويب تا 3 ماه پيش مسکوت مانده بود. تا اينکه از 3 ماه پيش با حضور معاون عمراني استانداري اين طرح را به همراه صورت جلسه به مسکن و شهرسازي ابلاغ شد تا اين ارگان با انتخاب پيمانکار نسبت به اجرا و ادامه کتابخانه اقدامات لازم را انجام دهد.


کشف شهر باستاني جرموا
با فرا رسيدن 20 مهر و بزرگداشت حافظ بار ديگر حافظيه با خيل کثيري از دوستدارانش رو به رو شد که بعد از رفتنشان نه تنها حافظيه به هم ريخت و همه محوطه و فضاي سبز آن تبديل به برهوت شد، بلکه با انجام يادگارنويسي هاي بسيار،پيکر حافظيه زخم برداشت.
دبير انجمن دوستداران حافظ در شيراز اما دليل اين اتفاق را نداشتن شناخت درباره حافظ و نبود فرهنگسازي مناسب باعث ميداند و تاکيد ميکند که وضعيت پژوهش ها درباره حافظ شکل منسجمي ندارد. انجمن حافظ شناسي که در سطح کشور فعاليت مي کند رويکرد قابل توجه اي نسبت به حافظ دارد چنانچه سعي مي کند با اجراي يکسري برنامه هاي هدفمند حساسيت و شناخت مردم را نسبت به حافظ بيشتر کند.

هرچند اين هفته با خبرهاي چندان اميدوارکننده اي در حوزه ميراث همراه نبود
اما کشف شهر باستاني جرم وا ، آخر هفته خوبي را براي ميراث ايران زمين ورق زد. خبر از اين قرار بود:« شهر گمشده باستاني "جرموا" در داراب فارس کشف شد»، براساس اين خبربقاياي شهر گمشده جرموا پس از هزار سال در منطقه داراب استان فارس کشف شد. در حال حاضر محدوده اين شهر باستاني که گفته ميشود از دوران پيش از تاريخ تا قرن سوم هجري قمري مورد سکونت بوده مورد حفاريهاي غيرمجاز قرار گرفته است. نشانههاي اين شهر تاريخي را ميتوان در کتاب جغرافيايي ابوعبدالله مِقدسي مشاهده کرد

[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }
#6
   
هتل تاریخی ملک التجار به عنوان اولین هتل خشت خام در جهان شناخته شده است این خانه خشتی در حدود 300سال قبل در یکی از بازارهای مهم در بافت تاریخی شهر یزد ساخته شده است و متعلق به خاندان ملک التجار است.ورودی خانه به شیوه روزگار خود دارای کوچه ای دراز و باریک با دیوارهای بسیار بلند است وچهار نسل از این خاندان در آن زندگی کرده اند.خانه ملک التجار در دو طبقه وپبرامون حیاط مستطیل شکلی بنا شده است. از نظر تاریخ نگاری بنا تا پیش از این از گونه خانه¬های قاجاری در یزد شناخته می شد، ولی بر اساس کشفیات جدیدی که اخیرا در پی لایه برداری در حین مرمت از روی اندودهای حیاط بدست آمد تاریخ ساخت آن بر اساس کتیبه کشف شده تا عصر صفوی و به تاریخ 1106 ه.ق بازمی گرددو از این جهت از اهمیت بسیار زیادی در تاریخ نگاری بناها در شهر یزد و کلا در تاریخ معماری ایران برخوردار شده است.

   
   
   
   

ورود به عمارت از طریق سردر ودالان طویلی صورت می گیرد .حوضی کشیده در میانه حیاط واقع شده که در دوسوی آن دو باغچه کوچک قرار دارد ودر چهارسوی حیاط اتاقها و تالارهایی با پنجره های قدیمی بسیار دیدنی که به سوی حیاط گشوده می شوند قرار دارند واتاقها وتالارها در هر سوی حیاط برای فصل خاصی استفاده می شده اند. هم اکنون این هتل دارای شانزده اتاق دو تخته ،چهار اتاق یک تخته و سه اتاق سه تخته است.

   
   
   

تزئینات داخلی بنا
از نظر تزئینات داخلی این بنا یکی از شاهکارهای معماری دوران قاجاریه در یزد به شمار می رود.این خانه دارای تزئینات دل انگیز و روح نوازی است که نقاشی دیوارها با رنگهای طبیعی,راویزهای آبطلاکاری شده وطاقنماها از آن جمله است. نگارگر این تزئینات هنرمندی بوده است شیرازی و همچنان که مشهود است این بنا از حیث شیوه واسلوب کار ونقاشی های آن با نارنجستان شیراز همانند است.یکی از مهم ترین ویژگی های این هتل داشتن اتاقهای خاص است که میتوان به اتاق آینه و اتاقهایی بانقاشی های بسیار زیبا و ماهرانه اشاره کرد که توسط نقاشان شیرازی در حدود 200 سال پیش ساخته است .
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }
#7
آتشکده یزد

آتشکده یزد در شهر یزد قرار دارد و شامل ساختمان و باغ زیبایی است که در قرن اخیر ساخته شده است.

ساختمان اصلی در وسط حیاط قرار دارد و آنرا درختانی همیشه سبز احاطه کرده‌اند.

حوضی مدور و بزرگ در محور ورودی بنا به آن زیبایی خاصی بخشیده است. آتش در محفظه‌ای بلندتر از سطح زمین در اتاقی نسبتا وسیع و دور از تابش خورشید قرار گرفته و اتاق‌هایی برای مراسم نیایش پیرامون آن طراحی شده است.

آتش موجود در آتشکده یزد، از آتش کاریان (آتشکده فرنبغ پارس) که یکی از سه آتشکده بزرگ دوره ساسانیان می‌باشد که در سده پنجم میلادی به عقدای یزد آورده شد و مدت ۷۰۰ سال در آنجا روشن بوده‌است.

سپس در سال ۵۵۳ شمسی برابر با ۱۱۷۴ میلادی از عقدا به اردکان یزد نقل مکان می‌یابد و مدت ۳۰۰ سال نیز در آن‌‌جا نگهداری می‌شود.
[عکس: 20120523153311_-_1_1.JPG]
مجددا در سال ۱۳۱۸ خورشیدی به محل کنونی،‌ آورده شد و تا به امروز روشن نگه‌داشته شده است.

از باستانی‌ترین دوران، آتشکده‌ها ساده و بدون زرق و برق ساخته می‌شده است.

سرستون‌ها و زوارهای سنگی آتشکده یزد با نقوشی برجسته و زیبا، کار هنرمندان سنگ‌تراش اصفهانی بوده و از معماری آتشکده‌های پارسیان هند الهام گرفته است.
پاسخ }
#8
حمام 800 ساله منشاد ویران شد!

خبرگزاری مهر: این بار سوژه تخریب آثار تاریخی در منطقه منشاد مشاهده شد و حمامی 800 ساله که تا چندی پیش مورد استفاده قرار میگرفت از زمانی که میراث فرهنگی وارد فاز مرمتی آن شد به طور کامل تخریب و غیرقابل استفاده شد.

حمام 800 ساله منشاد، روستایی ییلاقی در شهرستان مهریز در استان یزد که به حمام اسلام معروف است، یکی از آثار تاریخی و ثبت شده در فهرست آثار ملی است.

این بنای تاریخی تا چندی پیش مورد استفاده مردم این منطقه قرار می گرفت اما با ورود پیمانکار میراث فرهنگی برای مرمت این بنا، حمام به کلی غیرقابل استفاده شد.

   


میراث فرهنگی استان یزد برای مرمت این حمام 10 میلیون تومان به پیمانکار پرداخت کرده است اما پیمانکار تنها به مرمت آن هم از نوع غیراصولی سقف حمام پرداخت و اکنون وضعیت این سقف در تصاویر قابل مشاهده است.

این حمام در حالی سال گذشته توسط پیمانکار میراث فرهنگی مرمت شده است که امسال اغلب آجرهای به کار رفته در سقف یا شکسته و یا جدا شده است.

   


سقف حمام نیز مملو از علف های هرز است و داخل حمام نیز از نخاله های ساختمانی که توسط خود پیمانکاران تولید شده، انباشته است به نحوی که درب حمام به دلیل وجود این نخاله ها باز نمی شود.

خبرنگار ما در محل حمام اسلام، در گفتگویی با دهیار منشاد، علت این نحوه بازسازی را از وی جویا شد.


   


حمیدرضا سلیمی عنوان کرد: ما گزارشهای متعدد و مکرری به مسئولان میراث فرهنگی شهرستان مهریز ارائه دادیم که به دنبال آن 10 میلیون اعتبار به پیمانکار برای مرمت این حمام داده شد اما به دلیل عدم نظارت، این بودجه به درستی هزینه نشد و مرمت کاملا غیراصولی بود.

دهیار منشاد افزود: مسئولان میراث فرهنگی حتی یک بار هم برای بازدید از این بنا مراجعه نکرده اند و هرگز علت این نوع مرمت و تخریب را از پیمانکار کار جویا نشده اند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته بخشی از دیوار حمام بر اثر بارندگی فرو ریخت، بیان داشت: اگر وضعیت به همین شکل ادامه پیدا کند، ممکن است این حمام 800 ساله امسال به کلی از بین برود.

سلیمی تصریح کرد: این حمام به این شکل نبود و متاسفانه از زمانی که میراث فرهنگی روی آن دست گذاشت، به این شکل درآمد.
وی یادآور شد: این حمام اکنون به شکل مخروبه ای درآمده که لحظه امکان ریزش کامل آن وجود دارد اما با این وجود میراث فرهنگی حاضر نشد یک متر از فضای اطراف این حمام را برای تعریض جاده در اختیار دهیاری قرار دهد.

آنچه از مرمت این حمام تاریخی به نظر می رسید، این بود که مرمت سقف این حمام آن هم با خشتهای آجری، نیاز به اعتبار و بودجه 10 میلیون تومانی نداشت و شاید کل حمام را می شد با این بودجه مرمت کرد.

اما از آنجا که هیچ نظارتی بر روی کار پیمانکار صورت نگرفته یا بنا به دلایلی اغماض هایی از سوی برخی مسئولان در مورد نحوه کار این پیمانکار صورت گرفته، این بودجه به طور کامل هدر رفته است.

[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
این شهر دارای پیشینهای چندین هزار ساله است. این شهر دومین مرکز شهری و تجاری استان یزد محسوب میشود و به واسطه بافت تاریخی ارزشمند خود تمام شهر در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده...
   
   
آب انبار شاه عباسی
   
نمای از مسجد میبد
   
   
کبوتر خانه میبد
   
مسیر منتهی به برج بارو در میبد
   
قلعه مهرجرد در ميبد
   
کارگاه خورجین بافی
   
موزه زیلو
   
نمايی از بافت قديمی شهر ميبد در يزد
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }