امتیاز موضوع:
  • 18 رای - 3.06 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دیفن باخیا Dieffenbachia
#1
دیفنباخیا (به انگلیسی: Dieffenbachia) گیاهی از خانوادهٔ گل‌شیپوریان (آراسه) است. این گیاه بومی آمریکای استوایی است. ساقه‌های ساده آن سرتاسر پوشیده از برگ‌های غلافی رنگارنگ وخالدار است.

برگ‌های این گیاه سمی است و چنانچه خورده شوند باعث مسمومیت و گاه مرگ می‌گردند.

گیاهی است برگ زینتی. زادگاهش برزیل است. ساقه‌ها نرم و آبکی و نقش و رنگ برگها سبز رنگ بوده و آراسته به لکه‌های سفید کرمی و زرد کمرنگ است که از دو طرف برگ دیده می‌شوند. ساقه‌ها غالبا بدون انشعاب و برگهای انتهایی همیشه در حال رشد و فعالیت می‌باشند و برگهای پایینی به تدریج ریزند و ساقه حالت سخت به خود می‌گیرد. نسبت به عدم تهویه هوای اتاق و آبیاری بیش از اندازه حساس است.


نیازهای دیفنباخیا
نور: نور غیر مستقیم بهترین نور است. نژادهای برگ تیره، نسبت به سایه مقاوم هستند. در صورتی که تاریک باشد گیاه رشد علفی می‌کند و بیش از اندازه دراز می‌شود.

دما: درجه حرارت ۱۸- ۱۳ درجه سانتیگراد را ترجیح می‌دهد. برای مدت کمی در ۱۰ درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند. ولی ممکن است برگهای پایین ریزش کنند. در صورتی که درجه حرارت بالاتر از ۲۴ درجه سانتیگراد باشد غبار پاشی و آبیاری زیادی توصیه می‌شود.

آبیاری: آبیاری با آب سبک بدون املاح توصیه می‌گردد. در تابستان هفته‌ای ۳ - ۲ بار و در زمستان یکبار در هفته کافی است. اگر درجه حرارت پایین، ۱۶ درجه سانتیگراد باشد اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود.

* نکته : قرار دادن چند قرص ضد بارداری در خاک گلدان یا حل کردن آن در آب و آبیاری گیاه باعث افزایش رویش پا جوش‌ها می‌شود که تکثیر آنها خیلی راحت تر است.

رطوبت: در تابستان غبار پاشی روزانه پیشنهاد می‌گردد. بخصوص اگر درجه حرارت بالای ۲۴ درجه سانتیگراد باشد. تغذیه : هر ماه یکبار کود دهی لازم است.

خاک مناسب: خاک برگ و مخلوطی از لوم و کمپوست (بقایای مواد گیاهی و مواد صنعتی) برای این گیاه مناسب می‌باشد.

تعویض گلدان: هر سال در فصل بهار، گلدان را با ۲ اندازه بزرگتر تعویض نمایید.

تمییز نمودن برگها: با اسفنج مرطوب برگها را هر ماه تمیز نمایید.

تکثیر: ریشه دار نمودن قلمه‌های ۵ سانتی متری و دارای حداقل یک جوانه. این قلمه‌ها را به مدت یک تا دو روز خشک کرده و به طور افقی در شن قرار دهید ریشه و شاخ و برگ از محل گره‌ها شروع به رشد می‌نمایند.

عوارض و درمان دیفنباخیا
برگها زرد و تار عنکبوت زیر آنها مشاهده می‌گردد: عامل، کنه ریز قرمز است. هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردند.

برگها خشک شده و سقوط می‌نمایند: هوا خیلی گرم و خشک است. رطوبت خاک را بازدید و در صورت لزوم آبیاری نمایید. غبار پاشی را فراموش نکنید و گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

لکه‌های سوخته روی برگها است: در آفتاب غبارپاشی نموده‌اید، اگر چه گیاه به غبار پاشی نیاز دارد ولی بهترین موقع آن صبح و عصر در سایه‌است.

بعضی از برگها و ساقه‌ها می‌پوسند: عامل آن قارچ است. غبارپاشی را کمتر کنید. گیاه را در درجه حرارت ۱۶ درجه سانتیگراد نگه دارید و با سم قارچ کش سمپاشی کنید.

زخمهای سفید پنبه‌ای شکل روی برگها و قاعده آنها مشاهده می‌گردد: حشره آفت عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی سمپاشی نمایید.

برگها رنگ پریده و به سفیدی گرایش نموده‌اند: یا نور زیاد است و یا احتیاج به کود دهی دارد.

برگهای پایین زرد و لکه‌های قهوه‌ای در حاشیه آنها مشاهده می‌گردد: آبیاری بیش از اندازه‌است. اجازه دهید سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود سپس با میزان کمتری آبیاری را انجام دهید.

برگهای پایین به طرف داخل می‌پیچند و خشک می‌شوند: کاملا طبیعی است با بالا رفتن سن گیاه برگهای پایین می‌ریزند. بهتر است گیاه را به محل خنک‌تری منتقل نمایید.

برگها رنگ پریده و سقوط می‌کنند: هوا خیلی سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید.

خویشاوندی
تاکسونمی : گیاه دیفن باخیا برحسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود.

مورفولوژی : تنوع ریختی گیاه دیفن باخیا مطالعه می‌شود. به عبارتی مطالعه تنوع ریختی این گیاه باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاهای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد.

آناتومی: ساختمان داخلی گیاه دیفن باخیامطالعه می‌شود.

مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم گیاه دیفن اخیاتا بوجود آمدن شکل این گیاه مطالعه می‌شود.

فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه یاس از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها – اندامها و خود گیاه دیفن باخیامطالعه می‌شود.

میتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه دیفن باخیامی پردازد.

اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه دیفن باخیابا محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد.

ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه دیفن باخیابررسی می‌کند.

احتیاط
این گیاه مانند برگ انجیری بسیار سمی است و باید از دسترس نوزادان و کودکان نوپا که احتمال می‌دهید برگ‌های آن را به دهان بگذارند، دور نگهداشته شود (در صورت بلعیده شدن، به دهان و زبان آسیب می‌رساند و شخص قادر به تکلم نیست).

منبع

نکته: تو اینترنت دیدم یه جا نوشته گیاه رهوئو (رهونو) بعد که لینکش رو باز کردم دیدم اسم فارسی رو نوشته دیفن باخیا تو گوگل رهوئو رو سرچ کردم دیدم هم دیفن باخیا رو به این اسم زده و هم برگ بیدی گهواره ی حضرت موسی در صورتی که این 2 تا گیاه هیچ شباهتی به هم ندارن نه از نظر خانواده نه از نظر شکل و رنگ و برگشون و نه از نظر روش ازدیاد در هر صورت کدومش اسمش رهوئو (رهونو) هست نمی دونم
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
مشخصات: اسم علمی این گیاه Dieffenbachia amoena ، از خانواده Araceae میباشد. این جنس دارای ۳۰ گونه مختلف از گیاهان همیشه سبز چند ساله است که برای برگهای زیبایش پرورش داده می شودند.گونه amoena بومی نواحی حاره امریکا می باشد و ارتفاع آن به ۶۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر می رسد. برکهای این گیاه مستطیل شکل و سبز رنگ بوده و داری لکه های سفید و کرم است.

مراقبت: دیفن باخیا به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد خاک قلیایی تا کمی اسیدی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳۰ گرم در لیتر، هر هفته یکبار از فرودین تا آبان، مصرف کرد.

خاک: مخلوطی از سه قسمت خاک جنگلی و یک قسمت خاک معمولی برای دیفن باخیا مناسب است.

ازدیاد: دیفن باخیا از گیاهان سمی می باشد. بنابراین در امور تکثیر و جابجایی آن باید مراقبت کنید و از دستکش استفاده نمایید. تا از تماس با شیوه گیاه که سمی بوده و سوزش زیادی ایجادمی کند، جلوگیری کنید. از اواسط بهار تا اویل تابستان ، قلمه های انتهایی ساقه را به طول ۱۰ تا ۵/۱۲ سانتیمتر، با یک چاقوی تیز، ازگیاه مادری جدا کنید و برگهای پایینی قلمه را قطع نمایید. سپس در پودر هورمون ریشه زایی فرو برده و در گلدانی با قطردهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید و آنها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. تا زمان ریشه دهی که تا ۲ ماه طول می کشد، دما را ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتیگراد، نگاه دارید. لازم است گاهی کیسه رابردارید تا هوادهی انجام شود و از انتشار آلودگیهای قارچی جلوگیری به عمل آید. زمانی که ریشه دهی انجام شد، کیسه را برداشته و تغذیه مصنوعی را آغاز کنید. پس از رشد کافی قلمه، آن را به گلدانی با قطردهانه ۱۳ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی، منتقل نمایید.

عوارض و درمان: اگر دیفن باخیا، بیش از اندازه رشد کرده و دارای ساقه های بلند، محکم و بدون برگ شده باشد، می توانید با روش تقسیم ساقه هم، این گیاه را تکثیر کنید. اگر مشاهده کردید که برگها دیفن باخیا زرد شده و زیر آنها تار عنکبوت بسته است، مطمئنا کنه قرمز به آن آسیب رسانده، بنابراین هر دو هفته یکبار باسم کنه کش سم پاشی کنید. برگهای گیاه دراثر هوای خشک و گرم، خشکیده شده و سقوط می کنند. لکه های سوخته روی برگها نیز در اثر غبار پاشی در آفتاب مستقیم حادث می شود. همچنین در هوای سرد و مرطوب، قارچ بوتری تیس می تواند فعالیت کرده و برگ و ساقه ها را بپوساند. برای مقابله با این عارضه، گیاه را در دمای ۱۶ درجه سانتیگراد نگهدارید و غبار پاشی را کم کنید و با سم قارچ کش، سمپاشی نمایید. برگهای رنگ پریده و متمایل به سفید، نشانه این است که یا نور زیاد است و یا گیاه به تغذیه مصنوعی احتیاج دارد. اگر دیدید، برگهای پایینی گیاه دیفن باخیا زرد شده و لکه های قهوه ای در حاشیه آنها، مشاهده می گردد، حتما آبیاری بیش از اندازه بوده است. هوای سرد نیز می تواند باعث رنگ پریدگی و سقوط برگها شود.

منبع


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
نام خانوادگی: آراسه ARACEAE
سرزمین اصلی: نواحی حاره آمریکا، برزیل وکلمبیا

دیفن باخیا DIEFFENBACHIA برای اغلب خانواده ها نامی آشناست. گیاهی است همیشه سبز که سی گونه دارد.
دیفن باخیای آمونا D_AMOENA

به نواحی حاره آمریکا تعلق دارد. این گونه، به طور متوسط شصت تا صد و بیست سانتی متر رشد می کند. برگهایش سبزند و لکه های سفید یا کرم دارند. طول برگهای آمونا پنجاه تا شصت سانتی متر است.

گونه دیگری به نام پیکتا D_PICTA که بومی برزیل و کلمبیاست، برگهایی به رنگ سبز همراه با لکه های سفید، کرم و یا نقره ای دارد.

گونه پیکتا چهل سانتی متر رشد می کند و طول برگهایش سی سانتی متر است.

در بعضی از واریته های پیکتا دمبرگها، شیری رنگند.
روش پرورش دیفن باخیا

گرما:

به طور کلی گیاهی گرمادوست است و در زمستان مناسبترین درجه حرارت ۱۳ تا ۱۸ درجه سانتی گراد و در تابستان بیشتر از بیست و چهار درجه سانتی گراد است.

موقعی که هوا خیلی گرم باشد، بهتر است به طور مرتب آب روی برگهایش پاشیده شود.

در هوای گرم اگر غبارپاشی نشود، برگهایش قهوه ای گشته، خود را جمع نموده و می ریزند. در این صورت بهتر است آن را به محل خنک منتقل کرده و آب بیشتری به آن بدهید.

در مورد اسپری کردن آب روی برگهایش به این نکته توجه داشته باشید که وقتی نور آفتاب روی برگهایش قرار دارد، نباید آنها را خیس کرد، زیرا در این صورت دچار سوختگی برگ گشته و روی پهنک برگ لکه های قهوه ای ظاهر خواهد شد.

نور:

دوستدار محیطی سایه روشن است. مناسبترین موقعیت، زمانی فراهم می آید که در محلی پرنور و به دور از تابش مستقیم آفتاب قرار داشته باشد.

در صورتی که در محل کم نور و سایه برای مدت طولانی قرار گیرد، ساقه ها و برگهایش استحکام خود را از دست داده و رشد بی رویه می کنند. در این صورت گیاه زشت و بدقواره می شود و ساقه هایش خود را می اندازند. در محیط بسیار پرنور که نور آفتاب برای این گیاه مزاحمت ایجاد می کند، برگها زیبایی و جلوه خود را از دست داده، دچار آفتاب سوختگی خواهند شد.

علامت آفتاب سوختگی، خشکی و قهوه ای شدن لبه و اطراف برگهاست.

آبیاری:

نیازش به آب متوسط است. در تابستان هر هفته دو تا سه بار و در زمستان فقط یک بار به آن آب بدهید.

روش دقیقتر برای پیدا کردن زمان آبیاری دیفن باخیا آن است که اجازه بدهید سطح خاک خشک شود. هر وقت خاک رطوبت خود را از دست داد و خشک شد، به آن آب بدهید. آب کم، موجب توقف رشد و ریزش برگها می گردد. البته ریزش برگهای دیفن باخیا ممکن است علتهای دیگری نیز داشته باشد.

دیفن باخیا به آب زیاد حساسیت دارد. اگر به طور بی رویه به آن آب بدهید، خیلی زود دچار پوسیدگی ساقه می گردد.

یک قارچ بیماری زا به نام «بوتری تیس» در مواقعی که رطوبت هوا زیاد بوده و گیاه در سرما قرار داشته باشد، یا آب زیادی به آن داده باشید، آبکی و لهیده شدن و پوسیدگی برگ و ساقه را به وجود می آورد. ضمنا برگهای پایینی زرد می شوند. بنابراین بهتر است جنس خاک و محلی را که گیاه در آن قرار دارد، از نظر نور و درجه حرارت بشناسید و با دقت و رعایت برنامه زمانبندی شده، به آن آب بدهید.

خاک:

مناسبترین خاک برای دیفن باخیا مخلوطی است از سه قسمت خاک جنگلی، خاک برگ، و یک قسمت خاک معمولی باغچه.

کودپاشی:

از اوایل بهار تا اواسط پاییز هر هفته یک بار به غلظت ۳ گرم در لیتر کود تقویتی را در آب حل نموده و به گیاه بدهید.

تکثیر:

الف ـ در بهار قلمه هایی به طول ده سانتی متر از ساقه برداشته و به صورت عمودی در ماسه قرار دهید.

ب ـ در بهار قلمه هایی به طول پنج سانتی متر از ساقه های ضخیم که دارای چند جوانه هستند، برداشت کرده و به صورت افقی در ماسه قرار دهید. (شکل ۲)

ج ـ پاجوشهایی که کنار پایه اصلی سبز می شوند، از گلدان خارج کرده و به گلدان دیگری منتقل کنید.

نکات مهم در نگهداری دیفن باخیا

ریزش برگهای دیفن باخیا مهمترین مشکل نگهداری این گیاه است. البته در دیفن باخیاهای مسن، ریزش برگهای پایینی تا حدودی امری طبیعی است.

با رعایت نکاتی که گفتیم، می توان از ریزش برگها جلوگیری کرد. اگر ریزش برگها تا حدی بود که گیاه زشت و بد منظره شد، با روش قلمه به ازدیاد آن بپردازید.

توقف رشد دیفن باخیا هم موضوع مهمی است. با تغذیه بموقع و زیر و رو کردن خاکهای سطحی و ایجاد تهویه کافی در خاک، برای رشد بیشتر تحریک می شود.

توضیح:

بعد از برداشتن قلمه آن را یک روز در سایه نگهداری کنید، تا شیرآبه داخل ساقه خشک شود.


منبع

[عکس: golabad-difen.jpg]
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#4
دیفن باخیا گیاهی است بسیار زیبا که جز اولین گیاهان اپارتمانی است که در ایران به تولید انبوه رسید و در بین علاقه مندان به گل و گیاه جای خود را باز کرد.

دیفن باخیا در حدود 20 گونه را شامل می شود که بیشتر تفاوت انها در نوع برگها و رنگ انها می باشد،دیفن باخیا درختچه ایی است همیشه سبز دائمی که شامل تنه گوشتی طویل و غالبا"عمودی است و کاملا" رگه دار هستند . رنگ برگهای دیفن باخیا از سبز تا پر رنگ است که روی برگها خالهای سفیدی است که با رنگ برگ ها کاملا"متفاوت است.

دیفن باخیا از انواع گیاهان اپارتمانی است که در صورت مهیا بودن شرایط یکی از بهترین و سازگارترین گیاهان است،شرایط نوری کافی و به دور از تابش اشعه خورشید از بهترین این شرایط برای دیفن باخیا می باشد.

ازدیاد دیفن باخیا در اسفند ماه است که توسط سرشاخه گیاه انجام می شود به این صورت که قلمه سرشاخه دیفن باخیا را در خاک ماسه ای قرار می دهند و بعد از ریشه دار شدن به گلدانی با خاک مناسب ( مخلوطی از 3 قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک باغچه و در صورت امکان کمی برگ کاج پوسیده ) دارد منتقل می کنند.

برای نگهداری خوب از این گیاه باید چند نکته را مد نظر قرار داد:

چون دیفن باخیا نسبت به پوسیدگی ساقه حساس است بنابراین باید در آبیاری گیاه که در تابستان 2 نوبت و در زمستان در بعضی مواقع به یک نوبت می رسد دقت فراوان کرد.
شیره این گیاه سمی است و باید از تماس با چشم و دهان اجتناب کرد به طوری که در صورت تماس قوه گویایی باعث تورم بافت های گلو شده و این منطقه را فلج می کند.

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی