تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 17 رای - 2.88 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ذائقه سازي
#1
مادران جوان، به‌خصوص اول‌زاهایی که فرزند دختر دارند،‌ توجه داشته باشند سلیقه‌های غذایی غیر‌متعارف و عادات غذایی و ریزه‌خواری (به‌خصوص گرایش به هله‌هوله و مزه‌های شور و شیرین و ترش و پرچربی) را به فرزند خود منتقل نکنند. باور کنید گرایش‌هایی با 8 تا 10 بار تکرار برای تمام زندگی شکل گرفته و فرزندتان در تمام عمر از دست آنها رهایی نخواهد یافت. متاسفانه، این انحراف ذائقه از طعم طبیعی غذاها محدود به فرزندتان نخواهد بود، بلکه عیناً‌ و به‌طور کامل به نوه آینده‌تان نیز منتقل و دوره باطلی ایجاد خواهد شد که برای اجتناب از تبعات آن باید از همین امروز چاره‌ای اندیشید که فردا خیلی دیر است.

و- وسواس شما مادران جوان‌سال و اصرار بیش از اندازه‌تان به خوراندن بیش از حد غذا به کودک‌تان دو نتیجه به بار خواهد آورد:

الف- انزجار دائمی و نفرت کودک شما از غذای موردنظر برای تمام عمر. ب- تغییر در سیستم اعلام نیاز به رفع گرسنگی طبیعی و عادت كردن کودک به ولع خوردن، بیش‌خواری و سوق یافتن او به اضافه‌وزن و چاقی‌های ماندگار.

ز- اگر فرزندتان تحت‌زور و اجبار و تهدید یا برعکس، خواهش و تمنا و وعده و وعید وادار به غذاخوردن شود، بازتاب آن افزایش خطر ابتلا به اضافه‌وزن و چاقی‌های مفرط در سنین بعدی خواهد بود و نه تنها چاقی روزافزون خطرات متعددی برای سلامتی فعلی او در پی دارد، بلکه به‌طور حتم زمینه‌ساز صدها بیماری دیگر در دوران بلوغ،‌ دوران جوانی، میانسالی و سالمندی خواهد بود.

ح- دختران چاق در دوران کودکی با خطرات و بیماری‌های گوناگونی روبرو خواهند بود که محتمل‌ترین آنها عبارتند از بلوغ زودرس، نرسیدن به جهش قد مشخص شده از طریق عوامل موروثی شاخه پدری و مادری،‌ یا تخمدان پلی‌کیستیک، کم‌کاری غدد جنسی و رویش موهای زائد در صورت و بدن آنها.

ولی متاسفانه، عوارض چاقی کودکان به همین موضوع محدود نمی‌گردد، بلکه تمام سیستم‌های بعدی آنها تحت‌تاثیر ندانم کاری پدر و مادر و دیگران در معرض خطر و بیماری‌ قرار می‌گیرد که در اینجا به تعدادی از آنها اشاره می‌گردد:

1-قلب و عروق: دختران چاق به علت اختلالات چربی و فشارخون، اختلالات انعقادی و التهابات مزمن در معرض خطر جدی قرار دارند.

2-دختران چاق و فربه توان مشارکت و انجام ورزش‌های دسته جمعی در مهد‌کودک، پیش‌دبستان و دبستان را ندارند، اغلب دچار آسم گردیده و حتی وقفه تنفسی در خواب آنها به وجود می‌آید.

3- همین موضوع روز به روز موجبات کاهش اعتماد به نفس کودک را فراهم كرده و او را به درون‌گرایی و افسردگی سوق خواهد داد و افسردگی و گریز از مشارکت در بازی‌های کودکانه زمینه عادت و گرایش به پرخوری و ریزه‌خواری و ناخنک‌زدن دایمی را در آنها ایجاد خواهد کرد.

4- التهابات کبدی و اختلالات دستگاه گوارش نیز از پیامدهای چاقی کودکان است.

5- صافی کف پا، مشکلات اسکلتی، افزایش خطر شکستگی استخوان این قبیل کودکان از عوامل سوق‌دادن این فرشتگان معصوم به سوء‌تغذیه و عدم تحرک از طرف شما مادران تلقی می‌شود.

ت- عدم دریافت کافی موادغذایی مفید در وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها در دختر بچه‌ها و سوق یافتن آنها به مصرف بیش از اندازه غذاهای پرچرب، شیرین، شور و نوشابه‌های رنگارنگ و انواع غذاهای آسان دسترس و دسرهای فاقد موادمغذی لازم و سرشار از انرژی متراکم و هله‌هوله‌های زیانبار، در درجه اول ناشی از اشتباهات پدر و مادر و در مراحل بعدی نتیجه عملکرد مهربانانه مادر‌بزرگ‌ها و پدر‌بزرگ‌ها، دایی، خاله، عمه و عموها می‌باشد. به این بزرگواران توصیه می‌شود جهت نشان‌دادن مهر و علاقه به این غنچه‌های زندگی، آنها را به فضاهای بازبرده تا، به جست و خیز و بازی و تفریح بپردازند و به این وسیله عضلات بدن آنها قوی‌تر و استخوان‌های بدن‌شان متراکم و مستحکم‌تر و روحیه آنها شاد و بشاش‌تر گردد.

ی- اگر با توجه به مطالب پیش گفت، به این نتیجه رسیده‌اند که عادات تغذیه‌ای چه خوب و مفید، چه بد و زیانبار از بدو تولد، به‌خصوص از آغاز تغذیه تکمیلی به تدریج شکل گرفته و برای تمام عمر، تثبیت می‌شود، لازم است جهت حفظ سلامتی جسم و جان و داشتن بدن سالم و مقاوم و فکر و اندیشه مبتکر و خلاق و ژرف‌نگر، اقدامات اصلاحی را به موقع و زود هنگام به‌صورت اصولی و سیستماتیک برنامه‌ریزی و به مورد اجرا گذارید و اجازه ندهید مسائل احساسی و عاطفی عاقبت‌اندیشی و مصلحت‌جویی شما را تحت‌تاثیر قرار دهد و از مسیر درست خود منحرف کند.
منبع:به‌‌‌ سایت

(1782)
Veiledsmile2
پاسخ }