امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه‌ی مادر و دختر (دوره‌ی قبل از مدرسه)
#1
[عکس: 20131226230040_flower-for-mom.jpg]

1. مادرش باش، نه بهترین دوستش.
2. اجازه بده که اوهم رویاهای خود را داشته باشد
3. زنی قوی، باش زیرا تو روابط آینده ی او با مردان را شکل می دهی.
4. یادت باشد، هدف تو این نیست که همیشه در مرکز زندگی او باشی.
5.تو باید به وظایفی که برعهده داری، عمل کنی.


پیوندی بینظیر
برای صمیمانه ترین، عاشقانه ترین و زیباترین پیوندی که تا به حال داشته ای، آماده شو. مادری باش که همیشه می خواستی باشی از همین حالا شروع کن منتظر نباش تا او 18 ساله شود.این حقیقت را بپذیر که او دختر کوچولوی پدرش است، او از داخل گهواره این وضوع را می فهمد.

طبیعتا نمی توانی بعد از مرخصی زایمان، او را بگذاری و سرِکار بروی. موقع هایی میرسد که پنجاه بار در شب، او را باید چک کنی ، بخاطر داشته باش، راه عوض کردن صحیح کهنه ی بچه به این شکل است که:
1. هیچ چیز به صورتت نپاشد.
2. لباس هایت تمیز بماند.
3. شامه ات به خوبی کار کند، و بینی ات را نگیری.

این روزها دیگر نمی توانی بدون صندلی بچه، وسایل تعویض و کهنه ی او، میان وعده ی غذایی اش، حیوانات عروسکی، کالسکه و شامپوی بچه از خانه بیرون بروی.

اورا بخندان. حتی روسای اخمو و جدی هم برای خنداندن بچه های خود، در حضور جمع، شکلک و ادا و اطوار در می آورند، قلقلک یادت نره!

[عکس: 20131226230212_girl-ready-to-swim.jpg]

نقش عروسک

مهمانی چای اورا به اوقاتی خوش تبدیل کن، خرس های عروسکی را هم دعوت کنید. تمام شیرینی هایی را که به شما تعارف می کند بخور. با فنجان چایت ، قند یادت نره و تمام مراسم را مو به مو با او اجرا کن.

با عروسک هایش که حرف می زند، به گفته هایش با دقت گوش بده. به این ترتیب متوجه می شوی که چطور باید با او حرف بزنی. اجازه بده پارچه ای انتخاب کند و لباس عروسک هایش را به اتفاق بدوزید. اگر توانایی این کار را نداری، به اوکمک کن تا لباس های کاغذی برای عروسک هایش درست کند.

اسامی عروسک ها و حیوانات عروسکی اورا یاد بگیر و از او بخواه داستان هایی در مورد هر یک از آنها برای تو بگوید. ممکن است شما پول زیادی برای عروسک های او هزینه کنید، اما باید قبول کنید که قرار است او فقط چند دقیقه با آنها بازی کند!

کارتون
یک کاسه ی بزرگ پف فیل درست کن و کنارش بنشین و برای شصت و سومین بار با او کارتون مورد علاقه اش، مثلا سیندرلا، گیسو کمند یا .. را نگاه کن.


بازی و ورزش
اجازه بده با آب پاشی کردن باغچه در تابستان، لذت ببرد. دختربچه ها دوست دارند آب را به اطراف بپاشند. برای او اسباب بازی های پسرانه ای مثل وسایل آزمایشگاهی، بلوک های ساختمانی و ماشین های کوچک و دستکش ورزشی بخر.

از همان بچگی، اسکی کردن روی برف را به او یاد بده و او را درگیر فعالیت های ورزشی کن.

[عکس: 20131226230318_kaik.jpg]

استقلال و احساس اهمیت
از همان کودکی اورا ماجراجو بار بیاور، باهم آشپزی کنید. این اجازه را به او بده روی کیک هایی که برای تعطیلات درست می کنی را تزیین کند و روی آن خامه بکشد، شاید یک اثروحشتناک تحویلت دهد و خودش را حسابی خامه ای کند اما طوری نیست.او این کار را دوست دارد و عاشق این کار می شود.

بگذار زمین بخورد، نگران نباش، خودش را جمع و جور می کند. باید یاد بگیرد، محکم باشد. خود او بهتر می داند چه وقت لازم است چرخ های کمکی دوچرخه اش باز شوند. این موضوع در مورد مسائل دیگر دیگر زندگیش نیز صدق می کند.

یک ردیف از باغچه را به او بده تا درآن گوجه فرنگی ، بادنجان یا گل یا کاهو ، خیار بکارد. خوردن محصولی که خودش آن را کاشته، بالاترین لذت را برای او به همراه دارد.

گاهی مواقع او را با خود به محل کارت ببر تا ببیند که چکار می کنی. در ضمن به او اجازه بده در کارها به شما کمک کند. به این شکل، او احساس اهمیت می کند.


کارهایی برای سن او
به او نشان بده که حتی در 4 سالگی هم می تواند خستگی یک روز سخت با حمام کردن در آب گرم از بین ببرد.

بگذار با لوازم آرایش شما بازی کند، گوشواره های شما را به گوش هایش آویزان کندو با کفش های پاشنه بلندت راه برود. اما به او بگو تا وقتی به او اجازه نداده ای، این حق را ندارد که آرایش کند و لباس خاص بپوشد.

به او اجازه بده تا موهای شما را برس زده، فرم بدهد. طی چند سال بعدی، دست از این کار می کشد.

فقط با هم
با هم، فقط خودتان دو نفری به گردش بروید، حتی اگر این گردش، رفتن به حیاط خلوت خانه باشد.
باهم بستنی و آلاسکا درست کنید. ماست یخ زده هم جایگزین خوبی است. از شکلات داغ با شیر هم نمیشه گذشت.
اورا به دریا ببر برایش سحر انگیز خواهد بود.

تعریف و تمجید
در به نمایش گذاشتن کارهای دستی و هنری او دقت کن، به همان دقتی که نقاشی ها و کارهای خودت را نشان می دهی. در تعریف از او، مبالغه و افراط نکن. سعی کن در مواقع خاص از او تعریف کنی، وگرنه این تعریف و تمجید، مفهومی برایش نخواهد داشت.
او را بخاطر توانایی ها و موفقیت هایش ، و نه به خاطر شکل و قیافه اش، تحسین کن.

[عکس: 20131226230331_girl-dressed-like-mom.jpg]

تصمیم شما و آرامش مادرانه

وقتی به کمی وقت نیاز داری، بی هیچ احساس گناهی، پرستار بگیر. در پوشش ظاهری پرستارش دقت کن، دختر های بزرگ تر، الگوهای او به حساب می آیند. دراز بکش و به آرامی نفس های عمیقی بکش و به این طریق به اونشان بده که یک مادر می تواند با دراز کشیدن و نفش کشیدن ، استراحت کند و تمدد اعصاب نماید و اینکه مادر نیاز به کمی خلوت برای خود دارند.

تصمیم بگیر کاری را که خود او از عهده ی انجامش بر می آید، برایش انجام ندهی، این به نفع هر دوی شما خواهد بود.

هرگز او را مسئول عصبانیت خود قلمداد نکن، مگر آنکه واقعا مسئول باشد.

یادداشت های کوچکی در بسته های ناهارش بگذار. اگر توانایی خواندن ندارد، نقاشی هایی برای او بکش و آنها را در آنجا بگذار.

ناله نکن قانون وضع کن.

فرصت شام خوردن را به وقتی خوش برای او تبدیل کن. همه سر میز شام باشند و به حرف همدیگر گوش بدهند و حرف هم بشنوند.

قدر روزهایی که به شما نگاه می کند و می گوید دوستت دارم را بدان.

نگران این نباش که چون رابطه ی بدی با مادر خودت داشته ای، این به معنای آن است که رابطه ی بدی هم با دخترت خواهی داشت. اگر این رابطه مشکل دارد، درصدد رفع اشتباهات خودت باش. فکر نکن حتی وقتی به عنوان مادر، وظیفه ی خود را به نحو احسن انجام میدهی، از دعوا و گریه خبری نخواهد بود، بلکه برعکس ، در حقیقت اینها نشانه ی آن هستند که داری کارت را درست انجام می دهی.

موسیقی بگذار و ضبط را روشن کن تا هم با موسیقی انتخابی شما آشنا شود و هم در شادمانی خود، تو را سهیم کند.

نقش داستان در شکل گیری دختر شما
هر شب برای او بخشی از آثار داستانی کلاسیکی را که دوران کودکی خود شمارا شکل داده بخوان، به آنها علاقمند خواهد شد. داستان هایی از مادرو مادر بزرگت برای او تعریف کن، به خاطر داشته باش دخترها مشعل دار زندگی هستند.

سر از کار هم در آوردن
او در این دوره بر آن است تا بیشتر کارهایی را که انجام می دهی انجام بدهد، این را باید خوب به خاطر داشته باشی.

بروز احساسات از طرف دختر بچه ها، حتی مادرهایشان را هم متعجب می کند، این آمادگی را داشته باش.

کار تو به عنوان یک مادر این است که سر در بیاوری وقتی گریه می کند، مشکلی دارد یا فقط می خواهد به او توجه کنی، مردها هیچ وقت از عهده ی این کار بر نمی آیند. به خاطر داشته باش که او دائم رفتار شما را زیر نظر دارد، او در صدد است بفهمد شما چه طور از خانواده مراقبت می کنی، چه طور پرستش می کنی چگونه زندگی را می چرخانی .

کمکش کن تا اسم و نشانی کامل خود را یاد بگیرد و حفظ کند، این کار، از یادگیری الفبا مهم تر است.

[عکس: 20131226230559_sib.jpg]

یادآوری
به او یادآوری کن از صبح، روزش را با لبخند شروع کند و روز را با خوشی آغاز نماید.
به او یادآوری کن ریخت و پاش هایش را جمع کند. این مطلب، تمام عمر، به دردش خواهد خورد.

کامپیوتر
اگر می خواهی از کامپیوتر نترسد به او اجازه بده با کامپیوتر شما بازی کند. اما نگذار عادت همیشگیش بشه!

دفترچه خاطرات و جعبه سحر آمیز
دفترچه ی خاطراتی از کارهای او درست کن وقتی 18 سالش شد، آن را به او بده.

میتونی جعبه memory box براش دست کنی تا وسایلش رو از نوزادی تا بزرگیش توی اون نگهداری کنی و توی جشن تولد 5 سالگیش بهش بدی، بطور بینظیری غافلگیر میشه و کیف میکنه.[b]برگرفته از کتاب رابطه ی مادر و دختر نوشته ملیسا هریسون و هری اچ. هریسون
گردآورنده : مدرسه کلوب
[/b]
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
پاسخ }
#2

چـگـونـه بـا دخـتـرمـان صـمـیـمـی تـر شـویـم؟

مجموعه: مشاوره خانواده


برخی مادران تصور می کنند دخترشان باید بزرگ شود تا بتوانند رابطه ای صمیمی با او برقرار کنند. درحالی که یک مادر باید همیشه برای برقراری رابطه ای صمیمانه، هیجان انگیز و دوست داشتنی با فرزندش آماده باشد...گاهی لازم است والدین برای ایجاد ارتباطی صمیمی، کارهایی انجام دهند که شاید به نظرشان بچگانه برسد (مثل خنداندن فرزندشان)، اما واقعا این طور نیست و انجام این کارها، پایه های روابط را مستحکم تر می کند.والدین برای اینکه با دخترشان، دوست باشند، باید در ساعت هایی از روز با او بازی کنند و به عنوان یک دوست خوب، در کنارش باشند زیرا با ایجاد رابطه صمیمی به دخترشان راه و رسم زندگی را آموزش می دهند و به او کمک می کنند خود را بهتر بشناسد. درواقع در این رابطه، شیوه صحیح برخورد و رفتار مناسب، چگونه لذت بردن از زندگی، غلبه بر ترس و روبروشدن با موقعیت های تنش زا را می آموزد. او در این رابطه یاد می گیرد چگونه از خود دفاع کند، لباس بپوشد یا در آینده با مادرشدن چگونه از دختر خود مراقبت کند. درواقع با ایجاد این رابطه مادر می تواند هر آنچه درباره زن بودن لازم است، به دخترش بیاموزد. پس برای برقراری رابطه ای صمیمانه با دخترتان این ۷ نکته را به خاطر بسپارید:۱.سعی کنید بیشتر مادر باشید تا بهترین دوست: معمولا در روابط دوستانه، زمانی که فرد به هر دلیلی با مشکل مواجه می شود، می تواند به راحتی دوستش را کنار بگذارد. اگر قرار است همیشه به عنوان یک دوست با دختران رابطه داشته باشید، ممکن است درباره شما هم چنین تصوری داشته باشد. پس برای او در جایگاه مادر باشید نه دوستی که هر طور می خواهد می تواند با او صحبت و رفتار کند.۲.مراقب باشید رویاهایتان پله های پرورش و ترقی فرزندتان نباشد: اجازه دهید دخترتان با رویای خود بزرگ شود و خیالپردازی های کودکانه اش را داشته باشد. باید این حقیقت ساده را درک کنید که فرزندتان احساسات و علایق شخصی و خصوصی خودش را دارد و ممکن است مایل نباشد کارهایی را که در سن او انجام می دادید، در این سن انجام دهد یا اینکه علایقش مانند شما باشد. هرگز نخواهید به خاطر ناکامی های خودتان، فرزندتان را مجبور به کاری کنید. ممکن است از انجام اشتباه های دخترتان یا مشکلاتش در زندگی نگران باشید اما فراموش نکنید تجربه های ارزشمند، حاصل برخی اشتباه ها هستند. سعی نکنید دخترتان را همانطور که میل خودتان است، بزرگ کنید و از او به دلیل شخصیتی که دارد، قدردانی کنید.۳.با قوی بودنتان اعتمادبه نفس را به او هدیه دهید: رابطه مادر و دختر، بسیار مهم است و می تواند در افزایش عزت نفس، حرمت و درنهایت خودارزشمندی دختران تاثیر بسزایی داشته باشد. سعی کنید برای دخترتان مادری قوی و با اعتمادبه نفس بالا باشید. با این کار به او یاد می دهید چگونه با موقعیت های تنش زا روبرو شود.۴.روش های همسر خوب بودن را به او یاد دهید: اولین الگوهایی که در مورد روابط عاطفی و زندگی مشترک در ذهن دختران شکل می گیرد، دیدن روابط عاطفی بین پدر و مادر است. هر چه این روابط شفاف، مناسب و عاطفی تر باشد، الگوی مناسب تری در ذهن دخترتان ایجاد می کند زیرا با مشاهده این روابط، چگونگی ارتباط با مرد را خواهد آموخت. پدر و مادرهایی که در اجتماع و خانواده رفتار مناسب و ارتباط خوبی با یکدیگر دارند، می توانند مطمئن باشند بهترین الگوی فرزندانشان بوده اند.۵.در مرکز زندگی دخترتان نباشید: یکی از نکته هایی که باید در رابطه با دخترتان به آن توجه داشته باشید، این است که قرار نیست همیشه مرکز زندگی دخترتان باشید. او را به سمت یک زندگی مستقل سوق دهید. به عنوان یک مادر، در مورد مسایل بسیاری با دخترتان صحبت کنید؛ از آداب معاشرت و استفاده از لوازم آرایشی گرفته تا موادمخدر و عوارض مصرف آن و چگونگی ارتباط با جنس مخالف تا آسیب نبیند.۶.مراقب رفتارش باشید: مراقب باشید جمله «حالاهرچی» از صحبت های دخترتان نباشد زیرا گفتن این جمله باعث شکاف و جدایی بین شما و او خواهد شد. علاوه بر این، مراقب رفتارتان با عروسک های او باشید زیرا با مشاهده این رفتارها یاد می گیرد چگونه با شما رفتار و صحبت کند.۷.مفهوم «احساس» را به او بیاموزید: نیازهای هر یک از دوره های سنی دخترتان را بشناسید و سعی در برآورده کردن آنها داشته باشید. وقتی کودکتان به سنی می رسد که باید به مدرسه برود، فکر نکنید همه مشکلات تمام شده، زیرا در هر سنی ممکن است با برخوردهای جدید او روبرو شوید. معمولا ارتباط کلامی دختران در این سن بسیار قوی تر از پسران است و به شدت مفهوم «احساس» ذهن آنها را درگیر می کند، به گونه ای که ممکن است دختران برای درک این مفهوم، دائم در حال مقایسه باشند. در این سنین باید با ایجاد رابطه ای صمیمی، برای شناخت و درک احساس هویت به او کمک کنید و در مواقع بحرانی کنارش باشید زیرا اگر احساس کند تنهاست، ممکن است مشکلات زیادی برایش به وجود بیاید.۸.پیچیدگی های رابطه با دختر نوجوان را در نظر بگیرید: در سنین نوجوانی، بهترین دختران هم به موجوداتی عصبانی، عبوس و ترشرو تبدیل می شوند. لازم است در این سنین بیشتر به او اطمینان بدهید تغییرات ظاهری ای که در او به وجود می آید، ظاهرش را روزبه روز بهتر خواهد کرد. در این دوران به او آزادی بدهید و اجازه دهید از اشتباه هایش درس بگیرد. به هیچ وجه فکر نکنید سرکشی او یا اینکه متهمتان می کند، به دلیل کار اشتباهی است که انجام داده اید. اهل انتقادکردن هم نباشید و بدانید دختران به چیزهای خاصی علاقه دارند و دوست دارند آراسته باشند و گاهی لازم است برای آراسته بودن کمکش کنید. به دخترتان گوشزد کنید دختران باهوش بیشتر از اینکه حرف بزنند، گوش می دهند و می دانند در چه شرایطی باید صحبت کنند. فراموش نکنید در این دوران فرزندتان سعی می کند چیزهایی را از شما پنهان کند و باید سعی کنید به حریم شخصی او احترام بگذارید.

منبع:روزنامه سلامت
[عکس: 20150302220403_10547517_318866424957103_...4274_n.jpg]
پاسخ }