امتیاز موضوع:
  • 21 رای - 2.86 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه هله‌هوله‌ خوردن کودکان و کاهش ضریب‌ هوشی
#1
Ksmiletris 
[/b]به گزارش خبرگزاری فرانسه این نتایج آن روز دوشنبه 7 فوریه منتشر شد، از بررسی درازمدت 14000 نفر در غرب انگلستان در سال های 1991 و 1992 به دست آمده است که سلامتی و رفاه در سه، چهار، هفت و هشت سال و نیمی مورد ارزیابی قرار گرفته بود.

از والدین این کودکان خواسته شده بود که پرسشنامه ای را پر کنند، در میان موارد دیگر، باید نوع غذاها و نوشیدنی های مصرفی کودکان شان را به صورت مشروح در آن بیان می کردند.

بر اساس بررسی پاسخ ها به این پرسشنامه ها، سه الگوی رژیم غذایی به دست آمد: کودکانی که مقدار زیادی چربی و قند فرآوری شده مصرف می کردند؛ کودکانی که رژیم غذایی "سنتی" حاوی گوشت و سبزیجات بسیار را مصرف می کردند؛ و نهایتا رژیم غذایی "معطوف به سلامتی" که شامل مقدار زیادی سالاد، میوه و سبزی، پاستا و برنج بود.

هنگامی که کودکان به هشت سال و نیمی می رسیدند، ضریب هوشی آنها با استفاده از یک ابزار استاندارد به نام مقیاس هوش وکسلر اندازه گیری می شد.

در میان 4000 کودکی که اطلاعات کامل در مورد آنها وجود داشت، تفاوت قابل توجهی از لحاظ ضریب هوشی میان گروه کودکانی که غذاهای "فرآوری شده" مصرف می کردند در مقابل گروه کودکانی که رژیم غذایی "معطوف به سلامتی" داشتند، وجود داشت.

20 درصد کودکانی که بیشترین میزان غذاهای فرآوری شده را مصرف می کردند، میانگین ضریب هوشی 101 نمره را داشتند، در حالیکه این رقم برای 20 درصد کودکانی بیشترین غذاهای "معطوف به سلامتی" را می خوردند، 106 نمره بود.

پولین امت از دانشکده پزشکی اجتماعی و جامعه در دانشگاه بریستول می گوید: "این تفاوت خیلی کم است، تفاوت زیادی به حساب نمی آید."

"اما همین کاهش اندک ضریب هوشی می تواند بر توانایی این کودکان در تحصیل و توانایی آنها در کنار آمدن با رویدادهای زندگی را کاهش دهد."

رابطه میان ضریب هوشی و تغذیه موضوعی به شدت بحث برانگیز بوده است، زیرا بسیاری از عوامل از جمله پس زمینه اقتصادی و اجتماعی ممکن است نتایج تحقیقات در مورد آن را مخدوش کنند.

برای مثال یک خانواده طبقه متوسط نسبت به یک خانواده فقیر ممکن است به طور منطقی گرایش بیشتری داشته باشد (یا از لحاظ مالی امکان بیشتری داشته باشد) تا غذای سالم تری را به کودکانش ارائه کند یا برای تشویق کودک به خوردن آن بیشتر تلاش کند.

امت می گوید این گروه توجه خاصی به خرج دادند تا چنین عوامل مخدوش کننده ای را از بررسی شان کنار بگذارند.

او گفت: "ما بررسی مان را از لحاظ میزان تحصیلات مادر، طبقه اجتماعی مادر، زندگی خانواده در خانه های اجاره ای شهرداری، رویدادهای زندگی، هر مشکل پیش آمده در زندگی، محیط خانه، از لحاظ کتاب ها و استفاده از تلویزیون و چیزهایی که دوست دارند، کنترل کردیم."

اندازه این بررسی نیز بی سابقه بود.

امت گفت: "نمونه مورد بررسی ما خیلی بزرگ بود. این نمونه از نمونه های همه تحقیقات قبلی بزرگتر بود.

امت می گوید کار بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود آیا این اثر ظاهری بر میزان ضریب هوش در ادامه زندگی تداوم پیدا می کند یا نه.

او در پاسخ به این سوال که چرا هله هوله ها (junk food) چنین اثری دارد، گفت رژیم غذایی که عمدتا فرآوری شده و کارخانه اب باشد ممکن است فاقد ویتامین ها و عناصری باشد که برای رشد و نمو مغز در مرحله مهم ابتدای کودکی لازم است.

او گفت: "رژیم غذایی هله هوله برای رشد مغز مناسب نیست."
[b]
[عکس: BK4Kp3.png]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Agt_announcements *کودکان خود را به خوردن صبحانه عادت دهید* *heliya joon* 0 451 ۱۸-۱۲-۱۳۹۰, ۰۸:۵۰ ب.ظ
آخرین ارسال: *heliya joon*