امتیاز موضوع:
  • 21 رای - 2.86 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راهنماي انتخاب رنگ مبلمان
#1
مبلمان راحتي از دو قسمت كلي كلاف و رويه تشكيل شده است. قسمت كلاف آن از چوب و قسمت رويه آن از پارچه يا چرم ساخته مي‌شود.در ساخت كلاف مبل بايد از چوب‌هاي سبك و مقاوم استفاده شود كه در هنگام حمل‌و‌نقل دچار مشكل نشود. بايد از چوب‌هاي داراي گره يا پوسيدگي استفاده نشود.
مبل‌هاي ساخته‌شده بنابه فرم و نوع طراحي انجام‌شده داراي اجزاي مختلفي مي‌باشند؛ ولي به طور كلي ساختمان اصلي مبل كه آن را كلاف مي‌نامند در همه آنها مشترك است. قسمت‌هايي مثل قيد جلو و عقب، پايه جلو و عقب، گوشواره‌، تاج مبل كه البته اندازه استاندارد آن در مبلمان استيل و راحتي متفاوت است.
اصولا ماده اصلي اجزاي تشكيل‌دهنده كلاف مبل چوب است؛ ولي امروزه در ساخت كلاف راحتي از فلز نيز استفاده مي‌شود.
چوب مصرفي و كلاف مبل بايد از چوب درجه يك و سبك باشد و عيوبي مثل گره، پيچيدگي يا پوسيدگي را نداشته باشد.
بايد دقت شود تا در ساخت مبلمان، تمام اجزاي آن از يك نوع چوب تهيه شده باشد تا مقاومت يكساني را نسبت به ضربه و فشار و خش داشته باشند.
در ساخت كلاف مبل رعايت استانداردهاي ساخت از نظر فني مثل اتصالات مناسب بسيار اهميت دارد.متاسفانه بعضي از توليدكنندگان به دليل پوشيده بودن كلاف راحتي و اينكه قابل‌رويت براي مصرف‌كننده نيست، از مواد خوب و تكنيك مناسب جهت ساخت استفاده نمي‌كنند.
از نكات مهم ديگر در مبلمان راحتي رويه آن مي‌باشد.رويه مبل از انواع مواد از قبيل پارچه و چرم طبيعي يا مصنوعي تشكيل مي‌شود كه شما مي‌توانيد با توجه به سليقه و نياز خود آن را در انواع رنگ‌هاي مختلف انتخاب كنيد. ولي باز هم دقت داشته باشيد كه (پارچه يا چرم) مناسب با كيفيت بالا تهيه شده باشد. يكي از نكاتي كه بايد به آن خيلي توجه داشت، مواد مصرفي در نشيمن‌گاه و پشتي است. در اين قسمت‌ها از موادي نظير اسفنج، فوم (سرد و گرم)، ويسكوز و موادي از اين قبيل استفاده مي‌شود. محل‌هاي دوخت را با دقت بررسي كنيد تا جاي درز نداشته باشد. به قسمت زير مبل حتما توجه داشته باشيد تا كاملا با گوني پوشيده باشد و محل‌هاي دوخت كاملا بسته باشد.طراحي مبلمان يكي از مهم‌ترين مسائلي است كه در هنگام ساخت بايد به آن توجه شود.
طراحي مبلمان عبارت است از: ترسيم شكل و اندازه و اجزاي مبل و دكوراسيون با استفاده از تفكر، تجربه، خلاقيت و نوآوري و رعايت اندازه‌هاي استاندارد و هماهنگي آن با آناتومي بدن انسان.در اين راستا يك طراح و سازنده مبل ملزم به رعايت اندازه‌هاي استاندارد و اصول ارگونومي و هماهنگي آن با بدن انسان است و شما نيز بايد به هنگام خريد به اين اصول توجه داشته باشيد تا مبل انتخابي شما هم از لحاظ زيبايي و هم از لحاظ استحكام و دوام مورد دلخواه شما باشد.
پارچه در مبلمان
در ساختن مبلمان خصوصا مبلمان راحتي، پارچه كاربرد زيادي دارد. پارچه يكي از مواد اصلي مورد مصرف در صنايع مبل‌سازي است كه هم به عنوان پوشش‌دهنده مبلمان و هم به عنوان يكي از مواد تزئيني مهم كه زيبايي آن مي‌تواند يكي از فاكتورهاي اصلي انتخاب براي مشتري باشد و هم براي ايجاد راحتي در رويه‌كوبي مبل مورد استفاده قرار مي‌گيرد. پارچه‌هاي رومبلي يا رويه براي پوشش و تزئين سطح قابل ديد مبل و صندلي و غيره به‌كار مي‌رود. شما اصولا مبلي را مي‌پسنديد كه سطح خارجي آن تمام پارچه است، بنابراين پارچه‌هاي رويي اهميت زيادي در انتخاب شما دارد.
در استاندارد مبل ايران به شماره 892 ويژگي‌هاي پارچه‌هاي رومبل در تمام موارد دقيقا مورد توجه قرار داده شده است. با ذكر قسمتي از آنها ملاحظه خواهيد كرد كه چنانچه در كليه موارد استاندارد شده از سوي موسسه استاندارد در موقع خريد از فروشنده اصرار در رعايت حتمي آن را داشته باشيد، مي‌توانيد منافع خود را حفظ كنيد.
در اين استاندارد‌ها كيفيت و خصوصيات براي موارد زير در پارچه‌هاي رويي مختلف طي كدهاي مشخص تعيين گرديد، به (OD2 مبلمان خانگي كم‌مصرف- LD3 مبلمان خانگي سبك- GD4 مبلمان خانگي عمومي- SD5 مبلمان خانگي پرمصرف مصارف عمومي- SC4 مبلمان عمومي پرمصرف) در هنگام خريد مبلمان راحتي حتما دقت كنيد پارچه مصرفي در آن داراي ثبات رنگي در برابر خشك‌شو يا مالش و اصطكاك و تاثير آب روي آن و تغيير ابعاد آن باشد. مقاومت لغزشي نخ‌هاي تار و پود پارچه و روش بخيه و دوخت زدن به آنها خوب باشد. مقاومت در برابر پارگي پارچه بالا باشد و غيره.
عوامل اساسي تركيب بندي رنگ
تعادل بصري: حالتي است كه در آن هيچ يك از رنگ‌هاي اجزاي مبلمان و دكوراسيون شما جنبه غالب نداشته باشد و اين موضوع به طريق حسي درك مي‌شود.
مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:
الف – تعادل از طريق تقارن: اين ساده‌ترين نوع تعادل است، همين امر قرينه شدن جذابيتي را براي بيننده به وجود مي‌آورد.
ب – تعادل از طريق وزن: البته در اينجا منظور وزن بصري است.

بازي رنگ‌ها در مبلمان خانه
رنگ‌ها به خاطر تاثير بر چشم و مغز داراي ويژگي‌هايي هستند، مثلا با ديدن برخي از رنگ‌ها در انسان تحرك و حرارت و گرمي و فعاليت‌ ايجاد مي‌شود و برعكس با ديدن تعدادي از رنگ‌هاي ديگر، احساس سردي و آرامش و سكون القا مي‌شود. به دنبال اثرگذاري رنگ‌ها مي‌توان در تقسيم‌بندي از رنگ‌هاي گرم و رنگ‌هاي سرد استفاده كرد و طيف رنگ‌ها را در اين دو خانواده نام برد.دو رنگ سبز و بنفش هر دو داراي تركيبي از رنگ گرم و سرد هستند، چون رنگ سبز=آبي +زرد است و رنگ زرد جزو خانواده گرم است، يا رنگ بنفش= آبي+قرمز به همين دليل، مي‌توان به تناسب افزايش هر يك از رنگ‌هاي تركيبي اين دو رنگ آنها را در يكي از خانواده‌هاي فوق‌الذكر قرار داد. مثلا اگر رنگ زرد در تركيب سبز بيشتر باشد، اين سبز را سبز گرم و برعكس با افزايش مقدار آبي در رنگ سبز اين سبز را سبز سرد مي‌ناميم و به همين ترتيب در رنگ بنفش نيز صادق است.آگاهي از سردي و گرمي مي‌تواند ما را در نمايش دوري و نزديكي اجسام در روي سطح دو بعدي تا حد زيادي كمك كند. مثلا مي‌توانيد با استفاده به جا از اين دسته رنگ‌ها در انتخاب دكوراسيون مبلمان، خصوصا مبل‌هاي رويه‌كوبي شده پارچه‌اي و چرمي يا مبلمان ساخته شده از صفحات پرورده مانند MDF، DF و فيبر و نئوپان كه پوشش‌هاي مختلف مصنوعي با رنگ‌هاي مختلف و متنوع دارند، به اهداف خاص روحي و رواني در محيط مصرف دست يافت.رنگ‌هاي گرم داراي تاثيرات گرمي، فعاليت، تحرك، شتاب و رنگ‌هاي سرد داراي تاثيرات سردي، كندي، آرامش و سكون و مفاهيم مترادف آن هستند.اطلاع بيشتر از رنگ‌ها باعث مي‌شود تا در انتخاب مبلمان و دكوراسيون به تركيب‌بندي رنگ‌ها در يك دست مبل و هماهنگي آن با ساير دكوراسيون و وسايل و حتي ديوارهاي محيط مصرف آنها توجه كنيد. تركيب‌بندي عبارت است از در كنار هم قرار دادن دو يا چند رنگ به ترتيبي كه حالت يا فضاي معيني را بيان كنند. انتخاب رنگ‌ها، شكل يا طرح آنها، وسعت سطوح و تقابل ميان آنها از جمله عوامل ايجاد مفهوم و بيان حالت مورد نظر شما هستند.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
[عکس: tNnap4.png]

خداوندا ؛
آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم.
شهامتي ده كه تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم.
و دانشي كه تفاوت اين دو را بدانم...
}