• 28 رأی - میانگین امتیازات: 3.14
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رفع اشکال وبحث و تبادل نظر مدیر اشپزی و خانوم گل ها
سلام عزیزم. بله. هر 2ش رو میشه فریز کرد. من همیشه آماده توی فریزر دارم. نیازی به تفت دادن نداره
  پاسخ
(۸-۴-۱۳۹۴, ۱۲:۰۸ عصر)مهناز جبیره نوشته است: سلام خانم گلا.میخوام آش ترخینه درست کنم تو مواد لازمش ترخینه هم میخواد.ترخینه چیه؟از کجا میشه تهیه کرد؟آیا خودم میتونم تو خونه درستش کنم یا باید حاضری بخرم؟

ترخینه گندم پخته شده با دوغ هستش که میتونید از فروشگاه تهیه کنید اینجا رو ببینید
[تصویر:  20160413164628__DSC0183.jpg]
  پاسخ
سلام..مونا خانم من کرفس کوهی را می جوشونم سه بار در دو روز آبش صاف میکنم میذاریم ت آب باشه تا شیرین بشه یا به قولی تلخی اش بره... ما این کرفس را می پزیم و با ماست حدود یک ماه تو یخچال نگه میداریم ...فریز هم میکنیم اما پخته اش را و وقتی خورش سبزی می پزیم..کمی از کرفس برای بهتر شدن طعمش اضافه می کنیم....

مریم خانم سوال کردن سبزی کوکو را میشه فریز کرد...آره ما همیشه سبزی را خام فریز می کنیم وقتی می خواهیم مصرف کنیم به مقدار لازم جدا کرده و میپزیم با کمی آب(بخار پر بهتره) و استفاده می کنیم...
[تصویر:  20160823172356_.jpg]
  پاسخ
سلام خانوم گلا
من شله زرد نذری دارم،بادوم رو خودم خرید که خلال کنم الان که اماده شده خیلی کم تلخه میخواستم بدونم مزه شله زرد رو خراب نمی کنه؟
بادوم رو دیشب شکستم وامروز خلال شد وفردا میخوام بپزم. ممنون میشم جواب بدین
همیشه درد از دیگران است!
گاه از بودنشان،گاه از نبودنشان....
  پاسخ
(۴-۶-۱۳۹۴, ۱۱:۴۰ صبح)tangled نوشته است: سلام خانوم های کدبانو .
یه سوال . من طبق دستوری که گیسو جان داده بودن خامه فرم گرفته می خواستم درست کنم ولی هرکاررررررررررری کردم نشد که نشد . من مثل دستور این کار رو کردم مشکل کجا بوده ؟؟؟ اینم بگم که من از این خامه صبحانه استفاده کردم ها . از اون صورتی ها . عایا اشکال در خامه ام بوده ؟؟؟ شما چیکار میکنید که خامه هاتون مثل خامه قنادی ها میشه ؟؟ اینم بگم توی همون تاپیک پرسش ها و پاسخ های فراوونی خوندم همه ارو به کار گرفتم ولی همچنان پروژه ام با شکست مواجه میشه یعنی راه دیگه ایی نیست ؟ پرونده اش رو مختومه کنم ؟ ( چقدر کلمه خامه ارو در جمله هام استفاده کردم . ببخشید دیگه من الان تحت تاثیر شکستی که در پروژه خامه زده شده قرار گرفتم 20 )

ممنون از کمکتون
به نظرم یه کم بهش پودر خامه اضافه کن ببین چطور میشه
این طرز تهیه رو هم ببین
[تصویر:  20160413164628__DSC0183.jpg]
  پاسخ
(۴-۶-۱۳۹۴, ۰۱:۲۶ عصر)mozhgan57 نوشته است: [quote='tangled' pid='1286320' dateline='1440576609']
سلام خانوم های کدبانو .
یه سوال . من طبق دستوری که گیسو جان داده بودن خامه فرم گرفته می خواستم درست کنم ولی هرکاررررررررررری کردم نشد که نشد . من مثل دستور این کار رو کردم مشکل کجا بوده ؟؟؟ اینم بگم که من از این خامه صبحانه استفاده کردم ها . از اون صورتی ها . عایا اشکال در خامه ام بوده ؟؟؟ شما چیکار میکنید که خامه هاتون مثل خامه قنادی ها میشه ؟؟ اینم بگم توی همون تاپیک پرسش ها و پاسخ های فراوونی خوندم همه ارو به کار گرفتم ولی همچنان پروژه ام با شکست مواجه میشه یعنی راه دیگه ایی نیست ؟ پرونده اش رو مختومه کنم ؟ ( چقدر کلمه خامه ارو در جمله هام استفاده کردم . ببخشید دیگه من الان تحت تاثیر شکستی که در پروژه خامه زده شده قرار گرفتم 20 )

ممنون از کمکتون

بااجازه مژگان جونم27منم یه نکته بگم
سلام عزیزم83
میتونی از خامه قنادی منجمد استفاده کنی
ولی اگر اصرار داری حتما از خامه معمولی استفاده کنی,خامه رو بزار فریزر منجمدبشه بعد درش بیار از,پاکت بزار تو ظرف تویخچال تا آب اضافیش,گرفته شه خالا باپودرقندالک شده بزنش
و همونطور که مژگان جون گفتند,از پودرخامه استفاده کن
۱پیمانه شیر با۱ق غ پودرخامه رو بزن تا فرم بگیره یکم
بعد به خامه معمولیت اضافه کن و فرم بده
موفق باشی83
[تصویر:  20131218075301_20130410105840_579684_333...6488_n.jpg]

اینستاگرام من z.arghavani
  پاسخ
سلام دوستان چندتا سوال:
1، برای درست کردن باترمیلک حتما باید سرکه استفاده کنیم؟ آبلیمو نمیشه؟ بعد اگه نخوایم از ترکیب شیر و سرکه درستش کنیم آیا میشه با ماست و آب ، دوغ درست کرد؟ آخه تو کیک جادویی نمیشه دوغ بازاری ریخت بجای باترمیلک، هم شورن هم ترش،
2، اگه میشه تو کیک جادویی دوغ ریخت کدوم دوغ خوبه؟ آبعلی؟ گرینه؟ پادراتوس؟ کدوم طعم دوغ به باترمیلک اصلی نزدیکتره؟ من تا الان مرغ تنوریمو با پادرا درست کردم، اما میخوام بدونم کدوم دوغ به باترمیلک اصل نزدیکتره؟
3، کلم قمری تلفظش چیه؟ میشه به فینگیلیش بنویسین؟؟ بهم نخندین خب من نه خودم میدونم کلم قمری چیه نه اطرافیانم! فقط تو نت خوندم!
4، لبو با چغندر خیلی فرق داره؟
5، برای درست کردن اوتمیل نمیشه با جو پرک های فله که کلی فروشا میفروشن و مال سوپه درست کرد؟ حتما باید اون مارکایی که گفتن باشه؟
  پاسخ
(۱۴-۱۰-۱۳۹۴, ۰۲:۵۰ عصر)سعیده جون66 نوشته است: سلام دوستان چندتا سوال:
1، برای درست کردن باترمیلک حتما باید سرکه استفاده کنیم؟ آبلیمو نمیشه؟ بعد اگه نخوایم از ترکیب شیر و سرکه درستش کنیم آیا میشه با ماست و آب ، دوغ درست کرد؟ آخه تو کیک جادویی نمیشه دوغ بازاری ریخت بجای باترمیلک، هم شورن هم ترش،
2، اگه میشه تو کیک جادویی دوغ ریخت کدوم دوغ خوبه؟ آبعلی؟ گرینه؟ پادراتوس؟ کدوم طعم دوغ به باترمیلک اصلی نزدیکتره؟ من تا الان مرغ تنوریمو با پادرا درست کردم، اما میخوام بدونم کدوم دوغ به باترمیلک اصل نزدیکتره؟
3، کلم قمری تلفظش چیه؟ میشه به فینگیلیش بنویسین؟؟ بهم نخندین خب من نه خودم میدونم کلم قمری چیه نه اطرافیانم! فقط تو نت خوندم!
4، لبو با چغندر خیلی فرق داره؟
5، برای درست کردن اوتمیل نمیشه با جو پرک های فله که کلی فروشا میفروشن و مال سوپه درست کرد؟ حتما باید اون مارکایی که گفتن باشه؟

سلام سعیده جون
من جواب بعضی هاشو که میدونم میگم:
3-kalam ghomry
4-به چغندر ,چغندر قند هم میگن بنظرم شیرین ترو خوشمزه ترو نرمتر از لبو هست البته رنگش به کرمی میزنه ما به صورت نگینی و پخته تو آش رشته یا غذای کشکی استفاده میکنیم
از لبو که قرمز خوشرنگه میشه حلوا و کیک و بورانی و رنگ طبیعی برا غذا تهیه کرد ولی با چغندر نه6
پیامبر اکرم(ص): هر کس آخرین کلام او لااله الا الله باشد وارد بهشت می شود.
  پاسخ
سلام اتفاقا سوال سعیده جون درباره دوغ ...باتر میلک من هم میخاستم بپرسم....
چندتا سوال؟؟

درهر دستور پختی چقدر امکان مانور دادن از طرف آشپز هست؟ منظورم اینه آیا باید عینا دستور انجام بشه چرا جایگزین مواد توش معرفی نمیشه ..

درمورد برخی دستورهای کیک...شکر نوشته اما برخی پودر قند میخاستم بدونم به جز زبری کیک تاثیر شکر نساییده روی نتیجه نهایی کار چیه؟
درمورد دستور پنیر پیتزا من عین دستور انجام دادم اما نمی دونستم چقدر باید شیر را زیر یک چیز سنگین قرار بدم تا آب اضافیش برهدر نتیجه خیلی خشک شد نمی دونم با پنیر سفت بدست اومده چکار کنم؟

درمورد روغن ها و کیفیت شون واستفاده در در غذاهای مختلف چرا مطلب نداریم...خیلی این بحث این روزا مهم شده ک غذای کم چرب بخوریم اما از طرفی روغن های حیوانی بهترین گزینه بجای روغن های شیمیایی در بازار هستند

یکدنیا مممنون از این سایت خوب..که جزیی از زندگی ما شده8383
[تصویر:  20160823172356_.jpg]
  پاسخ
این توضیح برای باتر میلک:

1 پیمانه سرخالی شیر
1 ق غ سرکه سفید یا آبلیمو (ترجیحا سرکه)

طرز تهیه :

سرکه یا آبلیمو را داخل پیمانه بریزید و سپس روی اون مقداری شیر بریزید تا مقدار مایع داخل پیمانه کامل شود . این مخلوط را خوب به هم بزنید و بگذارید در هوای اتاق حدود 15 دقیقه بماند. پس از 15 دقیقه شیر می‌بندد. باترمیلک را در یخچال نگهداری کنید و قبل از استفاده خوب به هم بزنید.
به جای یک فنجان شیر می‌توانید از مخلوط سه چهارم فنجان ماست ساده و یک چهارم فنجان شیر استفاده کنید.

Buttermilk در خیلی از دستورات آشپزی و دسر و شیرینی هست که مزه اش مثل دوغ کاملا تازه و شیرین هستش : مثل دوغ غلیظ و بی نمک که با ماست کاملا تازه درست شده باشه... با استفاده از باترمیلک کیک و شیرینی بافت نرم تر و بهتری خواهند داشت...

در تمام رفرنس های خارجی هم از ترکیب شیر و سرکه سفید استفاده شده
بعضی دستورها نیاز یه رعایت دقیق داره نه نو آوری .چون نتیجه کارتون خراب میشه
در آشپزی میتونین خلاقیت بخرج بدید اما قنادی فقط رعایت دقیق رسپی رو میطلبه

در مورد شکر بارهای تذکر دادیم
حتما برای تهیه کیک(هرنوع کیک)از شکر دانه ریز استفاده کنین
شکرهای معمولی موجود در بازار برای تهیه کیک مناسب نیستن و حتما باید چند ثانیه آسیاب بشن تا دونه ها بشکنن
بلورهای شکر باید حتما در مایه حل بشن که نمشین.نرم کردن شکر بافت سبک کیک شمارو تضمین میکنه
وقتی کیک میپزین اون دون دونهای سفیدی که گاها روی کیک نمایان میشه همون نتیجه استفاده از شکر کعمولی با بلورهای درشته که تو مایه حل نشده

اگه از رسپی خارجی استفاده میکنین، castor/caster sugar همون شکری هست که بالا توضیح دادم یعنی بلورهاش به اندازه کافی ریز شدن و مناسب برای تهیه کیک های روتین هست

اما Powdered sugar شکر پودر شده ای هست که خیلی نرمه و حاوی مقدا کمی نشاسته ذرت هست(نشاسته ذرت سفیده و آردش زرد پس دقت کنین) اما چرا نشاسته ذرت؟برای اینکه دونه های شکر حالت پودریشونو حفظ کنن و به هم نچسبن و سبکی کیک یا کوکی ای درست میکنین حفظ بشه
برای تهیه پودر شکر مخصوص قنادی میتونین یه ازای هر یه پیمانه شکر پودر شده و الک شده یه قاشق غذاخوری نشاسته ذرت باهاش مخلوط کنین و هم بزنین و چند بار الک کنین تا پودر شکر سبک بدست بیاد

این تاپیک رو مطالعه کنین:
http://www.khanoomgol.com/Thread-%D8%A2%...8%A7%DB%8C

نکات پخت کیک حالا چه کره ای چه ساده بسیار مهمه که در پست دوم ذکر شده

از پنیر سفت میتونین بصورت رنده شده روی پاستای داغ یا برای داخل ساندویچهایی که گریل میشن یا پنینی و ... استفاده کنین

در مورد روغنها هم چشم فرصت کنم مطلب تایپ میکنم اما بهترین گزینه برای جایگزین شدن با روغن مایع همون روغن زیتون بی بو مخصوص آشپزی و روغن کنجد خالص هست

موفق باشین83
[تصویر:  countdown.php?width=500&height=160&bg=57...married%20in]

Created by Wedding Favors
  پاسخ