امتیاز موضوع:
  • 24 رای - 3.04 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رفع شوره‌سر با جوشانده‌هاي گياهي
#1
[عکس: %D8%B4%D9%88%D8%B1%D9%87%20%D8%B3%D8%B16.jpg]
خودمان را تميز، مرتب و شيك مي‌كنيم و مي‌رويم جلوي آينه تا شانه‌اي به سر بزنيم كه مي‌بينيم...اي دل غافل! شوره‌ها درحال خود نمايي‌اند. دراين مواقع اگر ملاقات مهمي داشته باشيم كمي دلمان آشوب مي‌شود. بهتر است علل ايجاد شوره‌سر و روش‌هاي رفع آن را بدانيم.

رژيم غذايي اثرچنداني بر شوره‌‌سر ندارد؛ اما كمبود ويتامين به ويژه ويتامين‌هاي گروه B مي‌تواند علايمي مانند درماتيت سبوره را بروز دهد و بنابراين همواره مصرف سبزيجات و ميوه‌هاي تازه و نيز مصرف سبوس برنج توصيه مي‌شود.

يكي از مشكلات شايعي كه افراد براي درمان آن به متخصص پوست مراجعه مي‌كنند، شوره‌سر است. منظور از شوره‌سر، وجود پوسته‌هاي ريزي است كه بر كف سر و لا‌به‌لاي موها وجود دارد و در اغلب موارد روي يقه و سرشانه‌هاي پيراهن فرد مي‌ريزد و توجه ديگران را به خود جلب مي‌كند

شوره‌سر در پوست‌هاي مختلف

وجود شوره‌سر در زمينه پوست سر خشك: اين نوع شوره هم در كودكان مشاهده مي‌شود و هم در بزرگسالان. مثلا افرادي كه از اگزماي سرشتي رنج مي‌برند، ممكن است پوست سرشان به دليل خشكي دچار پوسته‌هاي ريزي شود كه به صورت شوره سر ظاهر مي‌شود. اين وضعيت را حتي در شيرخواران مبتلا به اگزماي سرشتي هم مي‌توان مشاهده كرد. قبل از سن بلوغ هم شوره سر غالبا به علت خشكي پوست سر به وجود مي‌آيد.

وجود شوره سر در زمينه پوست سر چرب:
بعد از سن بلوغ همزمان با چرب شدن پوست سر و موها شوره سر به دلايل ديگري بروز مي‌كند. مخمري به نام «پيتيروسپروم اوول» يا «مالاسزيا فورفور» عامل اصلي ايجاد شوره سر در زمينه پوست چرب است. قارچ مالاسزيا فورفور مي‌تواند طيفي از مشكلات را در ناحيه سر و صورت ايجاد كند كه خفيف‌ترين آن همان شوره‌‌سر است. دراين حالت هيچ التهابي در كف سر مشاهده نمي‌شود. گاه اين قارچ علاوه بر شوره سر موجب التهاب پوستي و خارش هم مي‌شود كه به اين بيماري «درماتيت سبوره» گفته مي‌شود. عوامل فعال كننده اين قارچ مي‌تواند شامل تغيير فصل، استرس‌هاي روحي، مصرف برخي داروها به وسيله فرد و بالاخره ابتلا به بيماري‌هايي مثلا ايدز باشد. افراد مبتلا بايد بدانند كه اين قارچ به راحتي شرش را از سر آنها كم نمي‌كند! مرتب مي‌رود و مي‌آيد. بنابراين بايد بياموزند كه چطور با مصرف داروها يا تغيير شيوه زندگي اين بيماري را كنترل و مهار كنند. اين افراد همچنين بايد بدانند كه شوره سر هرازگاهي عود مي‌كندكه جزو ذات اين بيماري است.

بشوييد، شامپو بزنيد، شانه كنيد
شوره در اصل سلول‌هاي مرده پوست است كه لابه‌لاي موها ديده مي‌شود. پوست هر فرد هر 28 روز يك‌بار تجديد مي‌شود و پوسته‌هاي قديمي مي‌ريزند و اين ريزش در تمام قسمت‌هاي بدن وجود دارد؛ اما در سر به دليل وجود موها و جلوگيري از ريزش، اين پوسته‌ها مشهودتر است. قارچ مالاسزيا روي سر تمام افراد وجود دارد و از چربي‌هاي مترشحه از فوليكول‌هاي مو تغذيه مي‌كند. گاهي اوقات رشد اين قارچ به دلايلي كه هنوز دقيقا مشخضص نشده‌اند شدت مي‌يابد و باعث مي‌شود پوست سر به جاي 4 هفته يك بار 2هفته يك‌بار تجديد شود، بنابراين سلول‌هاي مرده يا چربي‌هاي ترشح شده از پوست مخلوط مي‌شوند و حالتي چسبنده پيدا كرده و روي پوست سر و لابه‌لاي موها باقي مي‌مانند.

يكي از روش‌هاي جلوگيري از شوره شستن به موقع موهاست به اين ترتيب چربي‌هاي سطح سر زدوده شده و از رشد قارچ نام برده جلوگيري خواهد شد. اگر شامپو كردن مداوم مشكل شما را حل نمي‌كند بهتر است از شامپو ضد شوره استفاده كنيد و اگر باز هم مشكلتان حل نشد به متخصص پوست و مو مراجعه كنيد. بد نيست بدانيد شوره خشك در سرتاسر موها پخش است و مانند گرد با تكاندن موها از لابه‌لاي آنها مي‌ريزد؛ اما شوره چرب تكه‌هاي درشتي دارد و در ريشه موها قرار دارد. شايد باورتان نشود؛ اما همين كه هرصبح موهايتان را شانه بزنيد به درمان شوره سرتان كمك بزرگي كرده‌ايد، زيرا دراين حالت خون بيشتري به پوست سرتان جريان مي‌يابد و سلول‌هاي پوستي‌تان بهتر تغذيه مي‌شوند.

درمان شوره سر ناشي از فعاليت قارچي

از آنجاكه عامل اصلي شوره‌‌سر همان قارچ مالاسزيافورفور است بنابراين براي درمان آن بايد از داروهاي ضد قارچ به صورت لوسيون‌هاي موضعي يا شامپوهاي ضد قارچ استفاده ‌شود.

شامپوهاي ضد قارچ شامل سلنيوم سولفايد، پيريتون روي،كتوكوناردل وكليمازول جزو شامپوهاي رايج دردرمان شوره‌‌سر و نيز درماتيت سبوره هستند. گاه در درمان درماتيت‌هاي سبوره لازم است براي تخفيف التهاب علاوه بر داروهاي ضدقارچ از دارو‌هاي ضدالتهاب هم استفاده شود. در موارد شديد هم به دستور پزشك بايد از ضد قارچ‌هاي خوراكي استفاده شود.

توجه ويژه به شوره سر:
همان‌طور كه گفته شد فرد نبايد اصرار به درمان قطعي داشته باشد، زيرا اگر چه ممكن است پس از يك دوره درمان موفق، فرد تا مدت‌ها از شوره سر در امان باشد، اما امكان عود آن مثلا به دنبال استرس‌هاي روحي وجود دارد.

افراد بايد بدانند شوره‌‌سر پديده شايعي است و به هيچ‌وجه نگران كننده نيست، اما نكته مهم اين است كه بايد به بيماري‌هاي پوستي كه مي‌توانند شوره‌سر را توليدكنند، توجه داشته باشند. مثل پسوريازيس كه مي‌تواند موجب پيدايش پوسته‌هاي ضخيمي روي كف سر شود. گاهي شپش سر هم مي‌تواند به دليل وجود تخم‌هاي سفيد چسبيده به موها با شوره سر اشتباه گرفته شود.

درحالي‌كه شوره سر معمولا بدون خارش است؛ ولي شپش سر همواره با خارش شديد سر همراه است.

وقتي سر غرق شوره مي‌شود

هنگامي كه غذاهاي پر چرب مصرف مي‌شود، سبوم بيشتري از غدد سباسه ترشح مي‌شوند و شرايط براي تكثير قارچ مالاسزيا فورفور مهيا مي‌شود بنابراين غذاهاي سرخ شده، آجيل، شيريني، شكلات و... را در حد اعتدال مصرف كنيد.

بهتر است سر خود را به طور مداوم با روسري و كلاه نبنديد يا حداقل پوشش‌هاي سفت را به‌ مدت طولاني استفاده نكنيد و چند ساعت در روز بگذاريد موهايتان هوا بخورد تا از تجمع قارچ بركف سر جلوگيري شود.

زمستان‌ها كه هواي محيط داخل و بيرون ساختمان قابل توجه است، بروز شوره بيشتر است. بنابراين اگر به مدت زيادي در هواي آزاد هستيد از شال يا كلاه استفاده كنيد.

بهداشت ناكافي و تغذيه نامناسب، تعرق زياد و همچنين زمينه ارثي هم در ايجاد شوره‌سر دخيل‌اند.

تغييرات و بر هم خوردن تعادل هورموني، كمبود خواب و استرس‌هاي شديد مي‌توانند شوره‌ سر را شدت دهند.

شست‌وشوي نادرست سر با شامپوهاي غيراستاندارد و واكنش پوست‌سر به رنگ‌هاي نامرغوب و حتي سشوار كشيدن بيش از حد هم مي‌تواند موجب ايجاد شوره شود.

آفتاب خوردن زياد به سر كه باعث آسيب ديدن فوليكول‌هاي مو مي‌شود هم در ايجاد شوره بي‌تاثير نيست.

درمان‌هاي گياهي
گزنه:

دريك ليوان آب جوش 4 قاشق برگ گزنه بريزيد. بعد از چند ساعت ربع ليوان سركه انگور را به آن اضافه كنيد سپس با محلول به دست آمده سرتان را ماساژ دهيد و بعد از 45 دقيقه بشوييد.

روغن كرچك:
تكه‌اي پنبه را آغشته به روغن كرچك كنيد و روي تمام قسمت‌هاي پوست سرتان بكشيد و بعد از چند دقيقه سرتان را بشوييد.

سركه سيب:
مي‌توانيد 2 قاشق آردگندم و 10 قاشق سركه سيب و نصف فنجان روغن هسته انگور را با هم مخلوط كنيد و اين مخلوط را بر پوست سر ماليده و يك كلاه پلاستيكي روي سرتان بكشيد. بعد از يكي دو ساعت موها را آبكشي كنيد.

سبوس گندم:
سبوس گندم را در آب جوش بخيسانيد سپس آن را در پارچه نازكي بريزيد و فشار دهيد تا عصاره آن خارج شود. با اين عصاره پوست و موهايتان را ماساژ دهيد.

جوانه گندم و برگ بيد:
اين دو گياه هم در درمان شوره‌ سر مفيد هستند
نعناي خشك:
اين گياه را در 2 فنجان آب جوش بريزيد و چند دقيقه روي حرارت ملايم بجوشانيد. پس از خنك شدن اين مايع را از صافي عبور دهيد و سرتان را با آن ماساژ دهيد. يك ليوان آب را حرارت دهيد تا به جوش برسد. سپس نصف ليوان رزماري به آن اضافه كنيد و حدود 10 دقيقه آنها را مخلوط كنيد. نصف ليوان سركه سيب را با نصف ليوان آويشن هم زده و يك قاشق روغن نارگيل به آن بيفزاييد و بعد از خنك شدن مي‌توانيد با اين مخلوط پوست سرتان را ماساژ دهيد
کلمات کلیدی مطلب : شوره سر - مو -
پاسخ }