امتیاز موضوع:
  • 34 رای - 2.62 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روشهای حمل بیمار
#1
روش های حمل مصدومان

حمل اضطراری مصدوم قبل از اقدامات اولیه فقط در شرایطی انجام می شود که خطر جدی جان مجروح را تهدید می کند مثل آتش سوزی یا ریزش آوار، در این صورت ابتدا افراد بدحال تر منتقل می‌شود و در ضمن باید با روشی حمل گردد که صدمه بیشتری به بیمار وارد نگردد. و توجه شود که مهمترین خطر در انتقال اضطراری آسیب نخاعی است بنابراین همیشه بیمار باید در مسیر محور بدن حمل گردد. همچنین در انتخاب روش حمل اضطراری باید علاوه بر وضعیت مصدوم باید به وزن آن ،توانایی حمل کننده و مسافتی که باید حمل گردد ، توجه شود.

بطور کلی حمل مصدوم می تواند توسط یک یا دو و یا چند نفر انجام گردد و بستگی به شرایط بیمار و تعداد نیروهای امداد دارد.

روش حمل به وسیله یک نفر:

· کشیدن با لباس: برای حرکت خیلی اورژانسی بیمار(در مواردی که حادثه ای به شدت جان بیمار را تهدید می کند) از این روش استفاده کنید . در این روش با گرفتن قسمت پشت لباس بیمار ، سر بیمار روی بازوان امدادگر قرار گرفته و سپس کشیده می شود.

· کشیدن با پتو : اگر بیمار لباس بر تن نداشت و یا پوشش او برای کشیدن مناسب نیست ، از ملافه یا پتو و یا چیزی شبیه آن می توان استفاده کرد . پتو و یا ملافه را روی زمین پهن کرده ، بیمار را روی آن می‌غلطانیم سپس با لوله کردن ملافه در قسمت اطراف سر ، بیمار کشیده می شود.

· حمل با کشیدن بازو: در این روش بیمار روی کف زمین است و دو دست مصدوم روی سینه اش قرار می‌گیرد . سپس با رد کردن دستها از زیر بازوان بیمار، مچ مصدوم گرفته شده و به عقب کشیده می شود.

· کشیدن به روش آتش نشان: در این روش ابتدا مچ دست بیمار با پارچه ای مثل روسری بسته شده و امدادگر در مسیر بدن بیمار به صورت چهار دست و پا قرار می گیرد . دست بیمار را روی گردن انداخته و با حرکت روی چهار دست و پا بیمار را به همراه خود می کشد.

· کمک به مصدوم در راه رفتن : این روش برای مصدومین هشیار که می توانند را بروند و وزن خود را حداقل روی یک پا تحمل کنند ، استفاده می شود . در این روش اندام فوقانی و یا حداقل یک دست مقابل پای مجروح نباید صدمه دیده باشد . ابتدا امدادگر درسمت آسیب دیده بدن بیمار ایستاده و دست مصدوم را بر روی گردن خود می اندازد و با دست مقابل آنرا می گیرد. دست دیگر برای حمایت از بیمار پشت کمر او قرار داده می شود.

· حمل مصدوم بر روی پشت امدادگر: در مواردی که بیمار سبک و هوشیار باشد و نوع ضایعه اجازه دهد از این روش استفاده می شود. امدادگر پشت به بیمار قرار گرفته و بازوان بیمار را روی شانه های خود می گذارد و با گرفتن مچ دست ، بیمار را روی خود می کشد . همچنین می توان در حالت چمباتمه نشسته و بیمار را روی پشت خود کشید ، سپس دستها را گرفته و بلند شده و به راه افتاد.

· حمل مصدوم به روی دوش : از این روش جهت حمل مصدوم هشیار ، کودک یا بالغ سبک وزن استفاده می‌شود . ابتدا مصدوم ایستاده و دستهای امدادگر زیر بغل او قرار می گیرد . بیمار را بلند کرده و روی شانه خود می اندازد و با دست خود دست راست مصدوم را می گیرد . در این حالت دست چپ آزاد خواهد بود

· حمل به طریق گهواره ای برای اطفال: اطفال جثه کوچکی دارند و می شود آنها را به این روش حمل کرد. در این روش بیمار همانند وضعیتی که مادر کودک خود را در آغوش می گیرد ، در بغل گرفته میشود به طوری که یک دست ، سر و قفسه سینه کودک و دست دیگر باسن کودک را حمایت می کند ، پس از بلند کردن کودک از روی زمین او را نزدیک بدن گرفته و به طور ایستاده حمل می شود.

روش حمل اضطراری به وسیله دو نفر :

ü حمل اندام‌های انتهایی: در این روش بیمار تقریباً به وضعیت نشسته در می آید ، یک نفر پشت بیمار زانو می زند و زیر بازوان بیمار و مچ او را می گیرد . نفر دوم پشت به بیمار و میان پاهایش می نشیند و از پشت ، زانوهای بیمار را می گیرد . با اعلام نفر اول هر دو می ایستند و بیمار را بلند می کنند و بطور مستقیم به سمت جلو راه می روند.

ü حمل نشسته : دو نفر نزدیک به باسن بیمار قرار می گیرند و دو دست پشت کمر و زیر زانو قفل می شود و بیمار به شکل نشسته در بغل افراد کمک کننده قرار می گیرد . در صورت امکان ، بیمار بازوانش را در اطراف گردن افراد کمک کننده برای حمایت بیشتر می اندازد.
[عکس: acd78c4c0769bf3a08bff4d52159df0a.gif]
حمل مصدوم

ü حمل با صندلی : از این روش برای حمل مصدومین هشیار و بدون ضایعه جدی استفاده می شود . مصدوم روی صندلی نشانده و فرد اول پشت بیمار قرار می گیرد و دسته های صندلی را به طوری می‌گیرند که بازوانش از اطراف بیمار را حمایت می کند. فرد دوم پشت به بیمار ، پایه های صندلی را می گیرد . هر دو به کمک یکدیگر صندلی را بلند می کنند. در این روش باید مراقب لیز خوردن و افتادن بیمار از روی صندلی بود.
[عکس: carry_07.gif]
حمل با صندلی

ü حمل ایستاده : در این روش بیمار دچار صدمه جدی نشده است ، ولی قادر به تحمل وزن خود بر روی پا نیست در این صورت به کمک دو نفر راه می رود . دستان خود را از دو طرف به دور گردن امدادگران می اندازد .

توجه مهم : روشهای حمل اضطراری ذکر شده در بالا فقط در لحظه اول حادثه و در صورتی که خطری جدی جان بیمار را تهدید کند به کار گرفته می شود. و اگر تهدید جدی برای جان مصدوم وجود نداشت، شما تا رسیدن گروه امداد متخصص ؛ از حمل و جابجایی بیمار و مصدوم خودداری کنید چرا که ممکن است آسیب جدی به نخاع بیمار وارد شده و احیاناً مصدوم دچار فلج شود.
پاسخ }
#2
[عکس: child-airway.gif]

باز کردن راه هوایی


Air way

دادن تنفس مصنوعي


Breathing

ماساژ قلبي یا برقراری گردش خون


Circulation

در نجات یک فرد باید اولویت‌هایی را از نظر اهمیت در نظر گرفت که برای آسانی حفظ ترتیب آن در زبان انگلیسی آنها را ABC می‌نامند.

اولين قدم باز كردن راه هوايي فرد است:

در فرد بيهوش تمامي ماهيچه ها شل شده اند.عضلات زبان و گردن هم از اين قاعده مستثني نيستند و احتمال دارد كه زبان به طرف حلق بر گردد و راه هوايي را مسدود كند .

كف دست را روي پيشاني مصدوم گذاشته و سر او را به طرف عقب بر گردانيد . همزمان با اين كار دست ديگر را زير چانه او قرار داده و به سمت بالا فشار دهيدبه طوريكه دندانهاي فك بالا و پايين در مقابل هم قرار گيرند . در صورت انجام صحيح اين مراحل شما موفق به باز كردن را ه هوايي مصدوم خواهيد شد .

مراقب باشيد كه دهان فرد را بيش از حد باز نشود چون در اين صورت ممكن است زبان به عقب برگردد و راه هواي را مسدود كند.

دومین قدم تنفس‌ دادن‌ به‌ بيمار است:

هواي‌ بازدمي‌ ما، 16% اكسيژن‌ (5% كمتر از هواي‌ تنفسي‌) و مقدار كمي‌ دي‌اكسيد كربن‌ دارد. بنابراين‌، هواي‌ بازدمي‌ وقتي‌ طي‌ احياي‌ تنفسي‌ با نيروي‌ زياد وارد ريه‌ مصدوم‌ مي‌شود، براي‌ تأمين‌ اكسيژن‌ (و زنده‌ نگه‌ داشتن‌) او، حاوي‌ مقدار كافي‌ اكسيژن‌ است‌.

شما مي‌توانيد با احياي‌ تنفسي‌، هوا را با نيرو وارد مسير هوايي‌ بيمار كنيد. اين‌ هوا، در داخل‌ ريه‌ به كيسه‌هاي‌ هوايي‌ (آلوئول‌ها) رسيده‌، سپس‌ به‌ رگ‌هاي‌ خوني‌ كوچك‌ در ريه‌ها منتقل‌ مي‌شود. وقتي‌ شما دهان‌ خود را از روي‌ دهان‌ بيمار برمي‌داريد، قفسه‌ سينه‌ مي‌خوابد و هواي‌ حاوي‌ مواد زايد، خارج‌ مي‌شود.

سومین قدم برقراري‌ گردش‌ خون می‌باشد:

اگر ضربان‌ قلب‌ متوقف‌ شود، خون‌ در بدن‌ جريان‌ پيدا نمي‌كند. در نتيجه‌، اعضاي‌ حياتي‌ (و مهم‌تر از همه‌ مغز) دچار كمبود اكسيژن‌ مي‌شوند. سلول‌هاي‌ مغزي‌، بدون‌ اكسيژن‌ قادر نيستند بيش‌ از چند دقيقه‌ زنده‌ بمانند.

گاه‌ مي‌توان‌ به‌ كمك‌ ماساژ قفسه‌ سينه‌، گردش‌ خون‌ را به‌ صورت مصنوعي‌ برقرار كرد. اين‌ ماساژها به‌ صورت‌ مكانيكي‌ به‌ قلب‌ كمك‌ مي‌كنند كه خون‌ را به‌ سوي‌ تمام‌ قسمت‌هاي‌ بدن‌ به‌ جريان‌ بيندازند.

وارد كردن‌ فشار عمودي‌ روي‌ نيمه‌ پاييني‌ جناغ‌، باعث‌ فشرده‌ شدن‌ قلب‌ روي‌ ستون‌ فقرات‌ شده‌، خون‌ را از حفرات‌ قلب‌ خارج‌ مي‌كند و با نيرو به‌ سوي‌ بافت‌ها مي‌فرستد. پس‌ از برداشته‌ شدن‌ فشار، قفسه‌ سينه‌ بالا مي‌آيد و خون‌ جابه‌جا شده‌ " مكيده‌ شده " قلب‌ را دوباره‌ پر مي‌كند؛ با ماساژ بعدي‌، اين‌ خون‌ مجدداً از قلب‌ خارج‌ مي‌شود.

با تركيب‌ ماساژهاي‌ قفسه‌ سينه‌ و احياي‌ تنفسي‌، مي‌توان‌ مطمئن‌ شد كه‌ خون‌ به‌ اندازه‌ كافي‌ اكسيژن‌دار مي‌شود.

توجه: در مبحث CPR راجع به سه مرحله فوق و روش انجام آن توضیح کامل داده خواهد شد.

yourlifestory.blogfa.com

پاسخ }