امتیاز موضوع:
  • 12 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش‌هاي كاهش وزن برگشت
#1
1- رژيمهاي غذائي:
در حال حاضر پنج روش رژيم غذايي وجود دارد:
الف) قطع كامل استفاده از كربوهيدرات
ب) استفاده از پودرهاي آماده شده در غذاي رژيم گيرنده كه اين پودرها معمولا از پست ترين انواع پروتئين هستند و مصرف خيلي از آنها در كشور سازنده ممنوع است، اما اين كشورها آنها را به كشورهاي عقب افتاده و كشورهاي جهان سوم صادر مي‌كنند.
پ) استفاده از پروتئين خالص و حذف كامل كربوهيدارت
ت) استفاده از رژيم چربي خالص و حذف كامل كربوهيدرات و پروتئين
ث) استفاده از هر 3 گروه غذائي (كربوهيدارت، پروتئين، چربي)

2- ورزش:
افزايش فعاليت بدن موجب لاغري مي‌شود، و پياده روي بهترين نوع ورزش است. ورزش به تنهائي و بدون پيروي از رژيم غذائي نتيجه مناسبي ندارد.
(دكتر كرماني: خود من قبلا همراه با چندتن از دوستانم صبحگاهان ورزش مي‌كرديم. معمولا طي يك ساعت ورزش و نرمش حدود 230 كالري مصرف مي‌كرديم ولي(متاسفانه) بعد از ورزش به كله پزي مي‌رفتيم و غذاي مفصل مي‌خورديم. مقدار كالري دريافتي هر شخص از اين غذا حدود 1000 كالري بود كه وقتي انرژي مصرفي را از انرژي دريافتي كم كنيم 1000-230=770 كالري باقي مي‌ماند، اگر چنين ورزشي 10 روز تكرار شود 7700 كالري بيشتر دريافت شده ونتيجه چنين ورزش كردني بعد از گذشت 10 روز افزايش 1 كيلوگرم به وزن ورزشكار خواهد بود!)

3- سوناي خشك:
كاهش وزن با تعرق و كاستن از مقدار آب بدن يكي ديگر از راههاي لاغري است اما نتايج اين روش لاغري فقط چند روز ادامه دارد و پس از مصرف معمول آب و مايعات و نمك، وزن به سرعت به ميزان اوليه باز خواهد گشت.

4- طب سوزني:
روش بسيار خوبي است كه با زدن سوزنهايي در قسمتهاي خاص، در بيمار احساس سيري به وجود مي‌آيد و اين احساس او را از خوردن منع كرده، همين كار سبب لاغري وي مي‌شود. متاسفانه بيشتر متصديان اين برنامه، آگاهي كامل از طب سوزني و مسير اعصاب اشتها ندارند و به همين دليل ميزان موفقيت در استفاده از اين روش در كشورمان ضعيف است. در طب سوزني حقيقي نبايد ليست غذائي خاصي به فرد چاق داد زيرا با استفاده از سوزنهاي ياد شده، اشتها كور مي‌شود و رغبت به خوردن از بين مي‌رود. بنابراين اگر همراه آن ليست غذايي بدهند يعني اين نوع طب سوزني، تقلبي است.

5- استفاده از دارو:
داروهائي كه براي درمان چاقي به كار مي‌روند، ‌عبارتند از:
الف- داروهاي ديورتيك (مُدِرها): با افزايش دفع ادرار باعث كاهش آب بدن و كاهش وزن مي‌شود، ‌ولي اين روش پايدار نيست زيرا با نوشيدن آب و مايعات بلافاصله وزن به حالت قبلي بر مي‌گردد.
ب- مسهل ها (مُلَينها): سرعت تخليه باعث كاهش جذب و در نتيجه سبب لاغري مي‌شود. استفاده از اين روش مضر و غير علمي است.
پ- داروهاي ضداشتها: از جمله اثرات جانبي اين داروها افزايش ضربان قلب، فشار خون، بيخوابي، ‌فراموشي، افسردگي و اختلال در نظم است و به همين سب نبايد از چنين روشي استفاده كرد.
ت- داروهاي هورموني ( مثل تيروكسين): استفاده از اين دارو بدن را دچار عدم تعادل مي‌كند و به جاي چربيها عضلات را آب مي‌كند.
از نظر پزشكي استفاده از اين داروها خطرناك است و به علت داشتن ضررهاي جانبي فراوان سلامت انسان را به خطر مي‌اندازد.

6- جراحي:
عمل جراحي در چند مورد مختلف براي كاهش وزن به كار مي‌رود
الف- برداشتن چربي از زير پوست و شكم: در اين عمل اگر چه شخص لاغر مي‌شود، ولي متاسفانه چون عادت پرخوري ادامه دارد، بعد از چند ماه مجدداً چربيها در بدن جمع شده و چاق به حالت اول بر مي‌گردد.
ب- جراحي روده: در اين روش قسمتي از روده كوچك برداشته ميشود تا عمل جذب كمتر انجام شود بنابر اين شخص چاق سريعا وزن كم مي‌كند، ولي اين روش مشكلات فراواني به دنبال دارد كه توصيه آن مضر است.
پ- جراحي معده: دراين نوع جراحي قسمتي ازمعده برداشته مي‌شود تا از عمل هضم و جذب غذا كاسته شود.
ت- بستن فك: فك را با عمل جراحي طوري مي‌بندند كه شخص نتواند از لقمه هاي بزرگ استفاده كند. اين امر باعث كاهش كالري دريافتي و لاغري مي‌شود ولي متاسفانه پس از باز كردن فك چاقي كم كم به حالت قبلي بر مي‌گردد.

7- آب درماني:
اين روش را يك پزشك از اهالي شوروي سابق براي رهائي از بيماريهاي خود ابداع كرد. او خوردن غذا را به مدت 40 روز كاملا ترك كرد و فقط از آب، ويتامينها و مواد معدني استفاده مي‌كرد. او در اين مدت 20 كيلوگرم كم كرد ‌و براساس آنچه در كتاب خود (روزه چهل روزه) آورده، بعد ازدو ماه مجدداً به وزن اوليه اش بازگشت!
علم پزشكي به هيچ وجه چنين روشي را قبول نمي‌كند زيرا ضررهاي فراواني به دنبال دارد. علم پزشكي تأكيد دارد نبايد طي يك هفته بيش از يك كيلوگرم از وزن بدن كم كرد.

8- ساكشن يا مكش چربيها (liposuction):
در دهه اخير به طور متداول از اين روش استفاده مي‌شود. ليپوساكشن عوارض جانبي متعددي دارد:
الف- خطر آمبولي (شايعترين و خطرناكترين عارضه مي‌باشد) و متأسفانه تا حدي كه ممكن است منجر به مرگ بيمار شود.
ب- نامنظمي‌هايي كه بعد از عمل جراحي روي سطح پوست ايجاد مي‌گردد.
پ- برگشت سريع چربيها (2 الي 3 برابر حجم قبلي)
ت- منطقه محل عمل سفت، ناهموار و دردناك مي‌شود.


9- گوشواره لاغري:
در حال حاضر دو نوع از اين گوشواره ها در بازار موجودند:
نوع اول: متأسفانه بيشتر گوشواره هاي موجود تقلبي اند و از همين رو هيچ اثري ندارند.
نوع دوم: اين نوع روي مركز تنظيم اشتها در هيپوتالاموس مغز اثر مي‌گذارد و اشتها را كم مي‌كند. همان طور كه مي‌دانيد هيپوتالاموس كار كنترل و تنظيم درجه حرارت بدن، تعادل آب، فعاليت غده هيپوفيز و ترشحات معده را به عهده دارد. اما طي بررسي به عمل آمده از اين افراد، آنها در دراز مدت دچار عوارضي مانند سرگيجه شده اند. لذا استفاده از اين روش توصيه نمي‌شود.

10- دستگاههاي لرزان:
اين روش توسط دستگاههائي لرزاننده صورت مي‌گيرد. اين گونه وسائل به خصوص براي زنان، زيان آور است زيرا در بعضي از خانمها چربيها معمولا در قسمت پائين بدن ذخيره مي‌شوند و در اثر لرزاندن، اين چربيها جابجا شده و از شكم به سمت سينه و قلب مي‌روند كه خطر ابتلا به بيماري قلبي را افزايش مي‌دهد.
در اين گونه روشها وزن فرد تغييري نمي‌كند، بلكه با انتقال چربي، قطر شكم و كمر كاهش مي‌يابد. (البته اين روش فقط براي كم كردن سايزها، همراه با رژيم غذائي صحيح مفيد خواهد بود).

11- كمر بند لاغري:
اين وسيله با ايجاد گرماي بيشتر، باعث از دست رفتن آب بدن مي‌شود و چنان كه گفته شد، ‌پس از استفاده از مايعات، دوباره وزن به حالت سابق باز مي‌گردد. بنابراين كمربند لاغري تأثيري در كاهش مقدار چربي ندارد، ولي استفاده از بعضي انواع آن پس از كاهش وزن كمكي در برطرف كردن چروكها دارد.


12- دستگاههاي برقي:
دستگاههاي برقي مانند تشك برقي و غيره، باعث مي‌شوند كه وزن بدن در اثر كاهش شديد آب، كاهش يابد ولي هيچ تأثيري در كاهش مقدار چربي ندارند.

13- ژلها و محلولهاي لاغري:
ژل يا محلول خاصي براي از بين بردن چربيهاي ذخيره شده در بدن وجود ندارد، ولي ژلها و محلولهائي وجود دارند كه چروكها، افتادگيها و تركهاي به جا مانده از رژيم لاغري را از بين مي‌برند. البته دو اشكال عمده در استفاده از اين گونه مواد وجود دارد. اول: قيمت بالاي آنها، دوم: وجود انواع تقلبي فراواني از آنها.

14- دستگاههاي افزايش جريان خون:
بعضي از چربيها موضعي بوده و با حالتهاي سلوليت معمولا در اثر كندي يا توقف جريان خون و لنف به آن منطقه توليد مي‌شود و باعث تجمع مواد سمي و مواد چربي مي‌شود.
اين دستگاه ها باعث برقراري مجدد جريان خون و لنف در بافتهايي كه دچار سلوليت شده اند مي‌شوند و با افزايش Drain لنف و خون و بردن مواد زائد تجمع يافته سبب برطرف كردن استاز، ادم، فيبروز و در نتيجه بهبودي و از بين بردن سلوليت Cellulite و چربيهاي موضعي Localized Fat مي‌گردند.
تحريك فيبروبلاستها همچنين باعث توليد كلاژن Rearrangement collagen مي‌شود. وظيفه كلاژن معمولا كمك در رفع چروك (در برنامه هاي كاهش وزن يا در اثر پيشرفت سن) و افزايش قوام پوست است، همچنين وسيله اي براي كاهش افتادگي هاي پوست مي‌باشد (lifting effect).


15- استفاده از سيستم هاي مدرن:
امروزه نفوذ تكنولوژي در زندگي بيشتر از هر زمان و غير قابل اجتناب است، اما نكته اي كه ما به آن ايمان داريم، استفاده صحيح از تكنولوژي مناسب است. در زمينه لاغري سيستم هاي بسيار مدرني در آمريكا، فرانسه و ايتاليا ساخته شده كه پس ازتحقيقات فراوان اثرات سودمند درماني و نداشتن عارضه در آنها به اثبات رسيده است براي اولين بار در سطح خاورميانه مجموعه اي كامل در ايران گردهم آمده است.
روش كار به اين صورت است با شروع رژيم لاغري و يا چاقي يك سري تغييراتي در بدن و به خصوص در پوست و لايه هاي چربي زير آن پديد مي‌آيد. بوسيله اين سيستم ها با تحريك سوخت و ساز، ميزان مصرف چربي در سلول ها بيشتر مي‌شود و اصطلاحاً چربي بيشتري مي‌سوزد. از سوي ديگر با افزايش جريان خون و لنف مواد زايد و ادم موجود در لايه هاي زيرين پوست توسط جريان خون، لنف و كليه ها دفع مي‌گردد. سلول هاي سازنده اسكلت پوست نيز در طي اين روند تحريك شده و سبب تقويت و نوسازي اسكلت پوست مي‌شوند و از شل شدن و افتادگي و ايجاد ترك هاي پوستي جلوگيري مي‌كنند.
عارضه ديگر در رژيم هاي لاغر كننده كه بسيار بدمنظره است شل شدن عضلات است. سيستم مدرني تهيه شده است كه با ايجاد تحريكات عضلاني منظم و برنامه ريزي شده عضلات را به طرز بسيار موثري تقويت مي‌كند.


16- آموزش تغذيه صحيح:
در اين روش، علل و عوامل چاقي بررسي و موشكافي مي‌شود و ضمن اين كه شرح مفصلي از انواع غذاهاي موجود در سفره هاي معمولي و مقدار كالري هر يك در اختيار فرد قرار مي‌گيرد، روش محاسبه مقدار كالري مورد نياز شخص نيز به او آموزش داده مي‌شود. (اين كه كدام غذاها و به چه ميزاني باعث چاقي مي‌شود و كدام غذا را ميتوان به صورت آزاد استفاده كرد و...) همگي اين آموزشها طي يك جلسه آموزشي، مطالعه كتاب و پيگيري (با مراجعه دو هفته يك بار) در اختيار فرد قرار خواهد گرفت تا به وزن مطلوب خود برسد.
اين روشي است كه دكتر كرماني در پيش گرفته است و توانسته است با اجراي آن، موفقيت چشمگيري در كاهش و نگهداشتن وزن افراد به دست آورد. تنها راه صحيح و پايدار براي كاهش وزن و نگهداشتن وزن جديد اين است كه چاقها بدانند روش تغذيه گذشته شان اشتباه بوده است.
بايد از داروها، عملها، وسائل ارتعاش، گوشواره ها، كمربندها و دستگاههاي برقي، سوناها، ‌ليپوساكشن و مانند آنها دوري كنند و در فكر ايجاد راه حل و روشي مناسب در تغذيه باشند. بايد در رفتارهاي خوراكي، ‌سفره ها و خوراكيها تجديد نظر كرد. بايد گذاشت همان سفره هائي كه فرد را چاق كرده اند، او را لاغر كنند. براي همين بايد در دانستنيهاي تغذيه نيز تجديد نظر كرد. بايد دانست كه لاغر شدن به معناي گرسنگي كشيدن نيست، بلكه به معناي تنظيم غذاهاست. چاقها بايد بدانند كه رسيدن به اندام مناسب و سلامتي، گنج است؛ و نابرده رنج نيزگنج ميسر نمي‌شود.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }