امتیاز موضوع:
  • 15 رای - 2.87 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش از شير گرفتن نوزاد
#1
Ksmiletris 
.به طور کلی می‌دانیم که خوردن شیر مادر برای کودک فقط تامین نیاز غذایی او نیست، بلکه در آغوش مادر بودن، تماس بدنی با او و ... بسیاری از نیازهای روحی و عاطفی کودک را نیز ارضاء می‌کند. پس باید توجه داشت که با گرفتن شیرمادر، کودک از نظر عاطفی و روحی دچار کمبود نشود. همچنین به یاد داشته باشید که قرار است شیر از بچه گرفته شود نه مادر ز او. پس سعی کنید کودک را از شیر مادر غافل کنید اما خود، از بچه غافل نشوید و از طریق دیگری محبتتان را به کودک نشان دهید و وقت کافی را با او صرف کنید تا کودک شما این توجه و همراهی را درک کند. فعالیت هایی مثل بازی با او ، ایجاد ارتباط فیزیکی، و ... می تواند به او این حس را القاء نماید که " تو هنوز دوست داشتنی هستی".
بهترین روش برای از شیر گرفتن روش تدریجی است كه همراه با عشق و علاقه بوده و هم برای مادر و هم برای كودك بسیار راحت تر است و بدون مشكل و در طی چند ماه اتفاق می افتد. بنابراین بعد از 2 سال كامل كه كودك از شیر مادر بهره مند شده و در روز 5 وعده غذا (سه وعده غذای اصلی و 2 میان وعده) می خورد و مایعات را هم با لیوان می نوشد می توان یك تا دو وعده شیر پاستوریزه یا آب میوه را جایگزین شیر مادر نمود. در این زمان نقش مادر آن است كه خود پیشنهاد شیر دادن نكند و اگر زمانی هم كودك تمایل به شیر خوردن داشت از او دریغ ننماید، به ویژه وقتی كودك بیمار باشد كه فقط اشتها به خوردن شیر دارد و غذای دیگری را تحمل نمی كند.
اگر در تلاش هستید که تغذیه با شیر مادر را تدریجا حذف کنید زمینه به یاد آوری را در زندگی او را کاهش دهید، تمرکز او را به بازی ها و سر گرمی های جدید، منتقل کنید. در این روش چون از شیر گرفتن آرام آرام است مشكلات عصبی، روانی و تغییرات هورمونی مادر كه در یكباره از شیر گرفتن اتفاق می افتد بوجود نمی آید و كودك نیز دچار ضربه روانی نمی شود. به این ترتیب كودك كم كم علاقه به شیر خوردن را از دست می دهد و ممكن است خودش یكباره آن را كنار بگذارد. اگر در تلاش هستید که تغذیه با شیر مادر را تدریجا حذف کنید زمینه به یاد آوری را در زندگی او را کاهش دهید، تمرکز او را به بازی ها و سر گرمی های جدید، منتقل کنید. بیشتر وقت او را در بیرون از منزل بگذرانید.و با این امور از نیاز او به شیر بکاهید.
__________________

.از شير گرفتن كودك به تدريج صورت گيرد
يك متخصص اطفال گفت: كودك بايد در دو سال نخست زندگي، به طور كامل از شيرمادر تغذيه كند و پس از آن با آغاز مصرف غذاي مكمل‌، شيرمادر به تدريج قطع شود.

دكتر مهران حكيم‌زاده در گفت وگو با ايسنا، اظهار داشت: از شير گرفتن كودك بايد به تدريج و به مرور زمان انجام شود، زيرا شير مادر در 2 سال نخست زندگي، تنها غذاي كودك بوده و به آن عادت كرده است و نمي‌توان به سرعت عادت غذايي كودك را تغيير داد.

وي افزود: توصيه مي‌شود پس از 2 سالگي، والدين دادن غذاي مكمل به كودك را آغاز كنند و متناسب با آن شير مادر را كاهش دهند.

حكيم‌زاده تصريح كرد: براي گرفتن كودك از شير مادر توصيه مي‌شود ابتدا وعده روزانه شير مادر قطع شده و غذاي سفره جايگزين آن شود و پس از آن و در يك بازه زماني يك ماهه وعده شب نيز به طور كامل قطع شود.

وي خاطرنشان كرد: با مشغول كردن كودك مانند بردن كودك به پارك مي‌توان حواس كودك را پرت كرد و زماني كه گرسنه شد به او غذا داد. همچنين خوردن شير گاو نيز براي كودك لذت بخش است و مي‌توان پس از 2 سالگي از آن استفاده كرد.

اين متخصص به مادران توصيه كرد: پس از قطع شير مادر، كودك را بيش از حد به سينه خود نچسبانيد تا كودك مجددا طلب خوردن شير مادر نكند.
__________________
انجام چه كارهايي مي تواند از شير گرفتن را براي مادر و كودك آسانتر كند؟

پيشنهاد مي شود مادران عزيز از توصيه هاي زير كه فقط به عنوان يك راهنما است، استفاده كنند. ممكن است بتوانيد با استفاده از اين راهنما، مورد جديدي را ابداع كنيد كه براي موقعيت زندگي و رابطه شما با فرزندتان كارآمدتر باشد. نكته مهم اين است كه در اين فرآيند كودك و مادر نبايد آسيب ببينند. به كودك، قبل از خواب و صبح هنگام بيدار شدن شير خودتان را بدهيد.
بتدريج وعده هاي شير قبل و بعد از ظهر را كم كنيد يعني فاصله شير دادن ها را بيشتر نمائيد تا خودبخود يك وعده شيردهي حذف شود.
برنامه هميشگي روزانه را عوض كنيد مثلا اگر او را از مهد كودك برمي داريد به جاي اينكه به منزل بيائيد به فروشگاه يا پارك برويد تا سرگرم شود و هوس شير خوردن نكند.
سرگرمي هاي جديد برايش پيدا كنيد.
زمان شير خوردن او را پيش بيني كنيد و چيزي در دسترس داشته باشيد؛ مثلا يك ميان وعده يا يك نوشيدني مورد علاقه او را به همراه داشته باشيد.
اگر در صندلي يا محل مخصوصي به كودك شير مي داديد از اين محل استفاده نكنيد تا كودك به ياد شير خوردن نيفتد و تقاضاي شير نكند.
اجازه ندهيد كودك شما را بدون لباس ببيند و هوس شيرخوردن كن.
در صورت امكان از ساير افراد خانواده كمك بگيريد و هنگامي كه مي خواهيد وعده صبح شير دادن را قطع كنيد سعي كنيد زودتر از او از خواب بيدار شويد تا هنگام بيدار شدن او، همسرتان يا يكي ديگر از افراد آشناي خانواده در كنارش باشد.
و بالاخره وعده هاي شير خوردن در ساعات شب را به ترتيب يك شب در ميان و دو شب درميان و ... كنيد تا خود كودك ديگر تقاضاي شير نكند.
بعد از قطع شير دهي، چه تغييراتي بوجود مي آيد و وظيفه مادر چيست؟
دانه هاي چربي روي پستان بتدريج كم مي شوند.
مقداري از آب بدن دفع مي شود كه خود سبب كاهش وزن مادر مي گردد.
ممكن است ترشح شير تا چند ماه وجود داشته باشد كه شبيه كلستروم بوده، بعد غليظ تر شده و بالاخره قطع مي شود.
مادر بايد دريافت كالري روزانه خود را كمتر كند. تا بتواند چربي هاي ذخيره شده را از دست بدهد.
براي جلوگيري از شل شدن و افتادگي پستان ها مادر بايد ورزش كند به ويژه حركات ورزشي كه در هنگام شنا كردن انجام مي شود.
قطع شير دادن به عنوان قطع ارتباط عاطفي تلقي نمي شود بلكه در مواقعي كه كودك نياز به آغوش گرفتن دارد، يا خسته و افسرده است يا درد دارد مادر بايد او را با مهرباني در آغوش گرفته و آرام كند و عشق و علاقه خود را اين بار نه از طريق شير دادن بلكه از طريق نوازش و محبت جسمي و كلامي به او هديه نمايد.
FlowerysmileFlowerysmileفایل‌های پیوست عکس(ها)
   
[عکس: 52618257057135285502.gif]
بپا خيس نشي پيشي ملوس من
پاسخ }