امتیاز موضوع:
  • 15 رای - 2.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش تشخیص عسل اصل از تقلبی
#1


البته برخي افراد ميزان رطوبت عسل را به وسيله برگرداندن سریع شيشه و سرعت بالا و پايين رفتن حباب داخل آن معیار قرار میدهند و برخي ميزان كشآمدن عسل را معیار قرار میدهند ،عسل خالص در زمستان به دليل سرماي زير ۱۱درجه تخمير نميشود.

عسل طبيعي علاوه بر شيريني خاص داراي بو ، مزه و طعم ويژهاي هم هست؛ به طوري كه عسلهاي مصنوعي فاقد اين نوع مزه هستند. پس ميتوان با مصرف زياد و توجه دقيق به درجه خلوص عسل حتي نوع عسل را از نظر گياه مورد مصرف زنبور هم تعيين كرد؛ زيرا هر گياه مزه خاصي به عسل ميدهد. بايد توجه داشت كه عسل مصنوعي بيشتر مزه شيريني شكر ميدهد تا مزه خالص عسل.

اگر عسل را داخل ليوان محتوي آب بريزيد چنانچه به صورت عمودي وارد ليوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود، عسل مطلوب است؛ ولي اگر هنگام ريختن در آب حل شود، خلوص آن كم است. البته هر يك از اين روشها به تنهايي نميتواند خالص بودن عسل را ثابت كند؛ ولي عسلي كه شكرك ميزند حتما خالص است.

وقتي عسل اصل از بلندي سرازير ميشه به محض اينكه قطع ميشه باقيمانده عسل بلافاصله به سمت بالا جمع میشود.
مشخصه دیگر اینکه وقتی عسل اصل چشيده ميشه گلو را نمي سوزاند .

و اما یک روش منحصر به فرد برای تشخیص عسل اصل :
مقداري از عسل را با قاشق مربا خوری بردارید و آنقدر حرارت دهید تا جوش بیاید بعد از سی ثانیه که از جوشیدن گذشت آنرا بو کنید اگر بوی کارامل ( شکر سوخته ) داد عسل اصل نیست و اگر بوئی نداد عسل خالص است . عسل تقلبی پس از جوشیدن تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه ای متمایل میشود درحالی که عسل اصل عمده اش بخار و کمی صفت می شود ولی تغییر رنگ نمیدهد .

هر نوع عسل طبیعی بویی متناسب با گل استحصال شده از آن دارد. عسلی که بوی خاصی ندارد کمی مشکوک به تقلبی است.
در آخر باز هم متذکر میشوم عسل خوب را از آدم خوب بخرید
[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
}


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  روش تشخیص گوشی اصلی از تقلبی zizo 0 490 ۱۱-۰۵-۱۳۹۱, ۰۱:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: zizo