امتیاز موضوع:
  • 65 رای - 3.65 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش خشك كردن گلها
#1
Package_favorite 
در اين جلسه دو روش خشك كردن گلها بوسيله پرس كردن و استفاده از مواد شيميايي (مانند سيليكا ژل يا اسيد بوريك) را توضيح ميدهيم.

روش پرس كردن گلها
دستگاه پرس از دو صفحه نئوپان كه داراي سوراخهايي در 4 طرف بوده تشكيل شده است كه بوسيله پيچ و مهره روي هم بسته ميشوند. در روش پرس كردن ابتدا گلها را در لاي روزنامه قرار ميدهيم. سپس آنها را بين دو صفحه دستگاه پرس ميگذاريم و با پيچ محكم كرده تا گلها كاملاً تحت فشار باشند و خشك شوند. گلها را طوري بين روزنامه قرار دهيد كه فرم آن بهم نخورد و قسمت روي گل به طرف پايين باشد.
گل هاي جعفري و داودي را بهتر است با روش پرس كردن خشك نكنند بلكه آنها را در روي جعبه در هواي آزاد طوري كه سر آنها بالا باشد خشك كنند.
گلهايي از قبيل ژربرا، بنفشه، داودي مينياتوري، مارگيرت، و همچنين گلها و برگهايي كه ارتفاع و عمق كمتري دارند، را ميتوان با روش پرس كردن، خشك كرد.
در موقع چيدن گل، وسط آن را با دست فشار دهيد تا براي پرس شدن آماده شود. اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد ميتوان از تعدادي كتاب سنگين براي اين كار استفاده كرد.
بسياري از گياهان را ميتوان با مواد شيميايي جاذبالرطوبه خشك كرد. مخصوصاً گياهان حساس مانند اركيده و ليليوم در مواد شيميايي بهتر خشك ميشوند.
موادي را كه براي خشك كردن گلها بكار ميبرند عبارت است از سيليكا ژل، بُراز، نمك، اسيد بوريك، زاج، آرد ذرت و شن. سبكترين و مناسبترين ماده شيميايي براز است كه براي كارهاي هنري و خشك كردن گلها مورد استفاده قرار ميگيرد كه در داروخانهها موجود است. البته سيليكا ژل را هم ميتوان از داروخانه خريداري كرد.
براي خشك كردن گل توسط براز، ابتدا مقداري از ماده را داخل ظرفي ميريزيم و گل را به آرامي در روي آن قرار ميدهيم. سپس مقداري براز را روي گل ميپاشيم و هر از چند گاهي ظرف را تكان ميدهيم تا براز كاملاً روي تمام گلبرگها را بپوشاند.
اگر براز حالت چسبندگي داشت كمي آرد ذرت را با آن مخلوط ميكنيم تا از چسبندگي مواد به گل جلوگيري شود.

روش خشك كردن گلها بوسيله شن

براي اين منظور ميتوان از شنهاي ساحل دريا استفاده كرد. ابتدا شنها را شسته تا كاملاً تميز شوند و بر روي ميز يا سيني خشك ميكنيم. سپس گلها را در داخل شن ميخوابانيم. بايد دقت داشته باشيم كه سنگريزههاي درشت در ميان شنها نباشد تا آسيبي به گلبرگهاي گل وارد نشود.

خشك كردن با مواد شيميايي نظير سيليكا ژل
سيليكا ژل يك ماده شيميايي است كه نوع مرغوب آن به رنگ آبي آسماني است. اين ماده وقتي كه رطوبت به خود ميگيرد به رنگ صورتي ميشود. ولي ميتوان دوباره از آن استفاده كرد. براي اين منظور آن را در فر گاز قرار ميدهيم تا خشك شود و دوباره به رنگ آبي در آيد. به وسيلهي فرو بردن كاغذ تورنسل در سيليكا ژل ميفهميم كه سيليكا رطوبت دارد يا خير. اگر مرطوب باشد رنگ كاغذ تورنسل تغيير ميكند.
توجه داشته باشيد كه هر يك از مواد شيميايي خشك كننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند.
سيليكا ژل كاملاً رطوبت را از گل ميگيرد و باعث ميشود كه بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگيرد. دانههاي سيليكا ژل كمي درشت هستند و بايد آنها را بوسيله آسياب و يا وسايل ديگر خُرد كنيم و بوسيله چاي صاف كن آن را روي گل بپاشيم تا دانههاي درشت سيليكا ژل لاي گلبرگها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلي را كه در مواد شيميايي خشك ميكنيم بايد 2 تا 5/2 سانتيمتر باشد. هر طوري كه گل را در مواد بگذاريم به همان شكل خشك خواهند شد. معمولاً براي خشك كردن گلهاي حساسي چون ليليوم، آنتريوم و ... از مواد شيميايي استفاده ميكنيم تا شكل ظاهري گل تغيير نكند.

طريقه پرس كردن گلها بوسيله كتاب
هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از كتابهاي سنگين براي خشك كردن گل استفاده ميكنيم. بدين طريق كه گلها را لاي كاغذ يا روزنامه قرار داده و در بين صفحات كتاب پاييني قرار ميدهيم. سپس يك آجر، اتو يا هر وسيلهي سنگين را روي كتابها ميگذاريم. البته توجه داشته باشيد كه از روزنامه با چاپ مشكي استفاده ميكنيم و روزنامه با چاپ رنگي براي اين كار مناسب نيست و رطوبت به خود نميگيرد. سعي ميكنيم وسط گلهايي را كه كمي برجستگي دارند با انگشت فشار دهيم تا كاملاً خوابيده شوند. در روزهاي اول هر 12 ساعت يك بار به گلها سر ميزنيم و اگر ممكن باشد روزنامههاي آنها را عوض ميكنيم تا سريعتر خشك شوند. مدت خشك شدن گلها در اين روش 10 الي 12 روز ميباشد. براي خشك كردن انواع برگها، گل بنفشه، ژربرا و داودي مينياتوري اين روش مناسب است.
خشك كردن گل ها در محلول گليسيرين و آب داغ
براي ميوههاي خوشهاي (مثل انگور) و شاخههاي اُكاليپتوس از اين روش استفاده ميشود. بدين صورت كه يك قسمت گليسيرين را با دو قسمت آب مخلوط ميكنيم (ابتدا مقداري نمك را در آب داغ حل ميكنيم ) و شاخهها را در آن فرو ميكنيم.
زماني كه برگها مقداري رطوبت داشته باشند متوجه ميشويم كه به اندازه كافي گليسيرين به آنها رسيده و خشك شدهاند. با استفاده از اين روش برگها نرمي و لطافت خود را حفظ ميكنند.
برگهاي اُكاليتوس، گل رز، كامليا و ميوههاي خوشهاي را با اين روش خشك ميكنند.
براي سريعتر خشك كردن گلها ميتوانيم از روش اتو كردن استفاده كنيم. گل را در بين دستمال كاغذي قرار ميدهيم و چند روزنامه در زير و روي آن قرار ميدهيم سپس آن را با اتو خشك ميكنيم. اما اين روش خيلي براي خشك كردن گل مناسب نيست زيرا رنگ گل در اين روش مقداري تغيير ميكند
پاسخ }
#2
گل ها هدایای خاطره انگیزی هستند و خشک کردن آنها می تواند تا همیشه آن خاطره را برای ما زنده نگاه دارد . برای خشک کردن انواع گل با این مطلب همراه باشید..

روش پرس کردن گل‌ها :دستگاه پرس از دو صفحه ی نئوپان که دارای سوراخ‌هایی در 4 طرف بوده تشکیل شده است که به وسیله ی پیچ و مهره روی هم بسته می‌شوند. در روش پرس کردن ابتدا گل‌ها را در لای روزنامه‌ قرار می‌دهیم. سپس آن‌ها را بین دو صفحه دستگاه پرس می‌گذاریم و پیچ را محکم کرده تا گل‌ها کاملاً تحت فشار باشند و خشک شوند. گل‌ها را طوری بین روزنامه قرار دهید که فرم آن بهم نخورد و قسمت روی گل به طرف پایین باشد.
گل‌های جعفری و داودی را بهتر است با روش پرس کردن خشک نکنند بلکه آن‌ها را در روی جعبه در هوای آزاد طوری که سر آن‌ها بالا باشد خشک کنند.
گل‌هایی از قبیل ژریرا، بنفشه، داودی مینیاتوری، مارگیرت، و هم‌چنین گل‌ها و برگ‌هایی که ارتفاع و عمق کمتری دارند، را می‌توان با روش پرس کردن، خشک کرد.
در موقع چیدن گل، وسط آن را با دست فشار دهید تا برای پرس شدن آماده شود. اگر دستگاه پرس در دسترس نباشد می‌توان از تعدادی کتاب سنگین برای این کار استفاده کرد.بسیاری از گیاهان را می‌توان با مواد شیمیایی جاذب الرطوبه خشک کرد. مخصوصاً گیاهان حساس مانند ارکیده و لیلیوم که در مواد شیمیایی بهتر خشک می‌شوند.

موادی را که برای خشک کردن گل‌ها بکار می‌برند عبارت است از: سیلیکا ژل، بُراز، نمک، اسید بوریک، زاج، آرد ذرت و شن. سبک‌ترین و مناسب‌ترین ماده شیمیایی براز است که برای کارهای هنری و خشک کردن گل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که در داروخانه‌ها موجود است. البته سیلیکا ژل را هم می‌توان از داروخانه خریداری کرد.


[عکس: 20111231074629_hou160.jpg]
برای خشک کردن گل توسط براز: ابتدا مقداری از ماده را داخل ظرفی می‌ریزیم و گل را به آرامی در روی آن قرار می‌دهیم. سپس مقداری براز را روی گل می‌پاشیم و هر از چند گاهی ظرف را تکان می‌دهیم تا براز کاملاً روی تمام گلبرگ‌ها را بپوشاند.
اگر براز حالت چسبندگی داشت کمی آرد ذرت را با آن مخلوط می‌کنیم تا از چسبندگی مواد به گل جلوگیری شود.
روش خشک کردن گل‌ها بوسیله شن :برای این منظور می‌توان از شن‌های ساحل دریا استفاده کرد. ابتدا شن‌ها را شسته تا کاملاً تمیز شوند. سپس گل‌ها را در داخل شن می‌خوابانیم. باید دقت داشته باشیم که سنگریزه‌های درشت در میان شن‌ها نباشد تا آسیبی به گلبرگ‌های گل وارد نشود.
خشک کردن با مواد شیمیایی نظیر سیلیکا ژل :سیلیکا ژل یک ماده شیمیایی است که نوع مرغوب آن به رنگ آبی آسمانی است. این ماده وقتی که رطوبت به خود می‌گیرد به رنگ صورتی می‌شود. ولی می‌توان دوباره از آن استفاده کرد. برای این منظور آن را در فر گاز قرار می‌دهیم تا خشک شود و دوباره به رنگ آبی در آید. به وسیله‌ی فرو بردن کاغذ تورنسل در سیلیکا ژل می‌فهمیم که سیلیکا رطوبت دارد یا خیر. اگر مرطوب باشد رنگ کاغذ تورنسل تغییر می‌کند. توجه داشته باشید که هر یک از مواد شیمیایی خشک کننده بعد از هر بار مصرف دوباره قابل استفاده هستند.
سیلیکا ژل کاملاً رطوبت را از گل می‌گیرد و باعث می‌شود که بعد از آن هم گل رطوبت به خود نگیرد. دانه‌های سیلیکا ژل کمی درشت هستند و باید آن‌ها را بوسیله آسیاب و یا وسایل دیگر خرد کنیم و به وسیله چای صاف کن آن را روی گل بپاشیم تا دانه‌های درشت سیلیکا ژل لای گلبرگ‌ها فرو نرود. معمولاً ارتفاع شاخه گلی را که در مواد شیمیایی خشک می کنیم باید 2 تا 5/2سانتی‌متر باشد. هر طوری که گل را در مواد بگذاریم به همان شکل خشک خواهد شد. معمولاً برای خشک کردن گل‌های حساسی چون لیلیوم، آنتریوم و ... از مواد شیمیایی استفاده می‌کنیم تا شکل ظاهری گل تغییر نکند.طربقه ی پرس کردن گل‌ها بوسیله کتاب : هرگاه دستگاه خاص پرس در دسترس ما نبود از کتاب‌های سنگین برای خشک کردن گل استفاده می‌کنیم. بدین طریق که گل‌ها را لای کاغذ با روزنامه قرار داده و در بین صفحات کتاب پایینی قرار می‌‌دهیم. سپس یک آجر، اتو با هر وسیله‌ی سنگین را روی کتاب‌ها می‌گذاریم. البته توجه داشته باشید که از روزنامه با چاپ مشکی استفاده می‌کنیم و روزنامه با چاپ رنگی برای این کار مناسب نیست و رطوبت به خود نمی‌گیرد. سعی می‌کنیم وسط گل‌هایی را که کمی برجستگی دارند با انگشت فشار دهیم تا کاملاً خوابیده شوند. در روزهای اول هر 12 ساعت یک بار به گل‌ها سر می‌زنیم و اگر ممکن باشد روزنامه‌های آن‌ها را عوض می‌کنیم تا سریع‌تر خشک شوند. مدت خشک شدن گل‌ها در این روش 10الی 12روز می‌باشد. برای خشک کردن انواع برگ‌ها، گل بنفشه، ژریرا و داودی و مینیاتوری این روش مناسب است.
خشک کردن گل‌ها در محلول گلیسیرین و آب داغ : برای میوه‌های خوشه‌ای (مثل انگور) و شاخه‌های آکالیپتوس از این روش استفاده می‌شود. بدین صورت که یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب مخلوط می‌کنیم (ابتدا مقداری نمک را در آب داغ حل می‌کنیم) و شاخه‌ها را در آن فرو می‌کنیم.
زمانی که برگ‌ها مقداری رطوبت داشته باشند متوجه می‌شویم که به اندازه کافی گلیسیرین به آن‌ها رسیده و خشک شده‌اند. با استفاده از این روش برگ‌ها نرمی و لطافت خود را حفظ می‌کنند. گل رز، کاملیا و میوه‌های خوشه‌ای را با این روش خشک می‌کنند.

برای سریع‌تر خشک کردن گل‌ها می‌توانیم از روش اتو کردن استفاده کنیم. گل را در بین دستمال کاغذی قرار می‌دهیم و چند روزنامه در زیرو روی آن قرار می‌دهیم سپس آن را با اتو خشک می‌کنیم. اما این روش خیلی برای خشک کردن گل مناسبت نیست زیرا رنگ گل در این روش مقداری تغییر می‌کند.

پاسخ }
#3
من گل رز اینجوری خشک میکنم خوب میشه:
دور گل کاغذ میپیچم و تو یه جای تاریک،برعکس آویزونش میکنم
Winking
پاسخ }
#4
من کلی گل خشک کردم
فقط اون و برعکس آویزون میکنم تو کمد دیواری که تاریکه
خشک میشهhih
خدایا شکرت ......
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
به ساقه گل یه نخ میبندی
سر دیگه نخ هم به یه جالباسی میبندی
بعد میزنیش توی کمد یا هرجای تاریک دیگه
Winking
پاسخ }
#6
البته اگه همون اول یه کم تافت مو روش بزنین فیکس وایمیسته و حالتشو از دست نمیده
خــــــــــــــــــــــدا یا...!

خـــــــــــیلی ها دلـــــــمو شــــــــــــکستن ...

شــب بـــیا بـا هـم بــــــریم ســـــــــــراغـشون ...!!!

مــــــــن نــــــــشونت مـــیدم ...

تــــــــــو بــــــــــــــــــــــــ ــــبخشـشون ...!!!
پاسخ }
#7
[عکس: 20121107104239_IMG_1407.JPG]
گل های تازه رو بعد از اینکه دیدید دارن پژمرده میشن قبل از اینکه فرم گل به هم بریزه از ساقه گل به صورت معکوس در یک محل تاریک مثل کمد آویزان کنید و بزارید خشک بشن
و اگر از غنچه های تازه باز شده استفاده کنید کارتون خیلی زیباتر درمیاد
بعد غنچه های خوش رنگ مثلا صورتی رو نگه دارید و بقیه که رنگش تیره شده رو با اسپری نقره ای رنگ کنید و در آخر همه گل ها رو با هم در ظروف دکوری یا جاهای مناسب بگذاریدسعی کنید گل ها رو با برگ هاشون خشک کنید
پاسخ }
#8
Flowerysmile
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
من دست گل نامزديم رو برعكس توي يك كمد تاريك آويز كردم خيلي بد خشك شد همه اش رز نباتي بود خيلي زشت شد ولي بقيه گلهايي كه همسرم واسم مياره رو همه رو توي يك جاي روشن ولي نه در معرض مستقيم نور خورشيد برعكس آويز ميكنم خيلي طبيعي و قشنگ خشك ميشه بدون تغيير رنگ محسوس فقط رز قرمز خواه ناخواه بعد از خشك شدن سياه ميشه
تمام ناتمام من با تو تمام مي شود.

[عکس: 103tomrnpjyn.png]
پاسخ }
#10
منم گل های بله برون و گل های دیگه رو که همسرم برام خریده بود رو برعکس آویزونشون کردم و پشت پنجره گذاشتمشون . بعد به بصورت یه دسته گل برای تزیین جهیزیه ام ازشون استفاده کردمFlowerysmile
پاسخ }