امتیاز موضوع:
  • 25 رای - 3.76 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
روش صحیح از شیر گرفتن کودکان
#1
برای اینکه کودک خود را از شیر بگیرید، بایستی به تدریج و کم کم این کار را شروع کنید. بهترین زمان از شیر گرفتن کودک بین 2-1 سالگی است.البته سعی کنید تا 2 سال کودکتان تمام نشده او را از شیر بگیرید، زیرا نزدیک 2سالگی، کودک بیشتر می‌فهمد و دیرتر سینه ی مادر را ترک می کند، لذا سخت‌تر می‌توان آن را از شیر گرفت.
از پایان 6- 4 ماهگی علاوه بر شیر مادر، باید غذای کمکی به کودک داد که ابتدا با فرنی شروع می‌شود و به تدریج سوپ، زرده‌تخم‌مرغ، ماست و میوه و ... به آن اضافه می‌شود.مطالب کاملی در رابطه با تغذیه تکمیلی شیرخوار از ماه ششم به بعد در بخش (اجتماعی/ تغذیه/ انواع برنامه های غذایی/ تغذیه در سنین مختلف) در همین سایت وجود دارد. مطالعه آنها مفید خواهد بود.

پس در پایان یک سالگی کودک می‌تواند اکثر مواد غذایی را بخورد. بنابراین می‌توان به مرور دیگر به او شیر مادر را نداد و می‌توانید به جای آن شیر پاستوریزه به او بدهید. توجه داشته باشید از دادن مواد غذایی زیر به کودک زیر یکسال اجتناب کنید تا موجب بروز حساسیت های غذایی در او نشود.
شیرگاو- سفیده تخم مرغ- انواع توت ها- کیوی- گیلاس- آلبالو- بادام زمینی- پنیر- شکلات- میگو- فلفل- ادویه- ترشی- نمک- نوشابه های رنگی گازدار- لپه و نخود- عسل- اسفناج- کلم- قهوه و چای- آجیل- سوسیس- ذرت- دانه انگور- دانه کشمش.

هر وقت که دیدید تغذیه تکمیلی کودک، نیازهای غذایی او را بر طرف می‌کند و اگر شیر مادر را نخورد، لطمه‌ای به سلامتی او وارد نمی‌شود، می‌توانید دیگر شیر خودتان را به او ندهید.

البته زمان از شیر گرفتن نوزاد بستگی به شرایط مادر و کودک دارد. گاهی مادر شاغل است و می‌خواهد سریع‌تر کودک را از شیر بگیرد. ولی اگر مادر خانه‌دار است و مشکلی ندارد می‌تواند مدت بیشتری به نوزاد شیر دهد. یا اگر کودک ضعیف و لاغر است، بایستی علاوه بر غذای کمکی برای مدت بیشتری به او شیر مادر را داد.

البته بعضی کارشناسان به دلایل زیر توصیه می کنند شیر دادن مادر به كودك تا پایان دو سالگی ضروری است .
زیرا:
1- هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای كودك است.

2- تا حدود 30 درصد كالری مورد نیاز او را تأمین می كند.

3- مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای كودك دارد و این طفل نوپا را كه بسیار متحرك و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می كند.

4- تكامل عصبی و روانی كودك را كه با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، كامل می كند.

5- نیازهای عاطفی و روانی او را كه برای رشد و تكاملش بسیار ضروری هستند تأمین می كند.

6- با كاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.

7- اغلب كودكان در ایام بیماری كم اشتها هستند و به كمتر چیزی، به اندازه شیرمادر میل دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به بهبود آنان كمك می كند.

8- و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای كودك قابل تحمل نیست.نكات مهم در تغذیه کودک در سال دوم زندگی شامل موارد زیر است که باید مد نظر داشته باشید :

1- ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأكید است.

2- شیرمادر بعد از صرف غذای كودك داده شود.

3- دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.

4- هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یكباره و به صورت آنچه كه در سفره خانواده است به كودك داده شود، ممكن است هضم آن برای او مشكل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت كته و كاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با كمی آب خورش نرم وله كرد وبه كودك داد.

5- نیاز كودك به كلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای كه در روزمی خورد تامین می شود.

6- سفیده تخم مرغ كم كم به همان صورت كه درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت كاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یك سفیده كامل مصرف شود. می توان یك روز در میان یك تخم مرغ كامل به كودك داد.

7- كودك فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق كوچك بردارد و به دهان ببرد.

8- از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.

9- حبوبات از مواد غذایی دارای پروتئین، كربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت كاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا كره و ترجیحاً روغن زیتون به كودك بدهید.
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#2
روش هاي از شير گرفتن
يك روش از شير گرفتن نوزاد روش ناگهاني است كه در عوام زياد شايع است. اين روش از نظر روحي به بچه ضربه وارد مي‌كند و مشكلات و عوارضي براي او دارد؛ چراكه او به شير مادرش اعتياد پيدا كرده است. تنها فايده اين روش آن است كه ديگر خيال مادر راحت است كه شيردهي تمام و وابستگي كودك قطع شده است. روش ديگر كه توصيه اكثر متخصصان است، روش آرام و تدريجي است. بسته به شرايط فرزندتان از 15، 16، 17 يا 18 ماهگي به‌تدريج شير را كم كنيد. فلسفه‌اش اين است كه تا شش ماهگي غذاي اصلي شير مادر است، 6 تا 12 ماهگي شير مادر غذاي اصلي است؛ همراه با غذاي كمكي و از 12 ماهگي غذاي خانواده غذاي اصلي و شير مادر در كنار آن به عنوان نوشيدني بعد از غذا به كودك داده مي‌شود. از حدود 15 تا 18 ماهگي يواش‌يواش شيرش را كم كنيد. البته از 12 ماهگي هم مي‌توان براي كم كردن شير شروع كرد اما 15 ماهگي بهتر است. هر وقت گرسنه بود، غذاي روز خانواده را به او بدهيد، غذاهايي مثل ماكاروني، پلو و كباب. شير را به‌عنوان كمكي به بچه بدهيد.
به تدريج كه شير بچه را كم مي‌كنيد، ميزان آب، مايعات، آبميوه و حتي شير پاستوريزه‌اي را كه به او مي‌دهيد بيشتر كنيد. اينها گزينه‌هاي خوبي هستند كه با ذائقه كودك نيز جور درمي‌آيد.
وقتي مي‌خواهيد شير بچه را قطع كنيد، اگر از شما شير خواست به او بستني، شيرهاي طعم‌دار ميوه‌اي، شير كاكائوي رقيق يا حتي كيك و بيسكويت بدهيد تا سير شود و شير مادرش را فراموش كند. تاكيد مي‌شود به‌هيچ‌وجه به او چيپس و پفك و تنقلات غيرمفيد ندهيد.
از حدود 18 ماهگي به بعد شروع كنيد به قطع تدريجي شير. وقتي شير مي‌خواهد يا موقع شير خوردنش مي‌شود، حواسش را پرت كنيد، سرش را به اسباب‌بازي مورد علاقه‌اش گرم كرده و با او بازي كنيد. حتي در سنين نزديك به دو سال كه بچه بيشتر مي‌فهمد، مي‌توانيد با او حرف بزنيد كه مثلا فعلا اين شير رنگي خوشگل (از شيرهاي ميوه‌اي) را بخور، بعدا اگر سير نشدي شير مامان.
طي اين دوره فقط شب‌ها به او شير بدهيد. بعد از مدت كمي خود بچه هم با اين موضوع كنار مي‌آيد كه شير مادر را فقط شب‌ها بخواهد كه همان هم بعدها با بازي كردن، قصه گفتن و سرگرم كردن بچه فراموش مي‌شود.باورهاي غلط
برخي خرافات در مورد شير خوردن بچه بعد از دو سال مطرح است. مانند اينكه بچه بعد از دو سالگي اگر شير مادر را بخورد، عقلش كم مي‌شود يا به اصطلاح امروزي ضريب هوشي‌اش بالا نمي‌رود. اين موضوع مبناي علمي ندارد. واقعيت اين است كه بچه بعد از دو سالگي اگر باز هم به شير مادر وابسته باشد، از ديگر غذاهاي اصلي باز مي‌ماند و اين موضوع رشد او را مختل مي‌كند؛ چرا كه در اين سن شير مادر ديگر جوابگو نيست. ديگر اينكه اين وابستگي به مادر از نظر تربيتي نيز صحيح نيست و در اين سن كودك بايد از مادر جدا شود و مستقل‌تر باشد. استفاده از روش‌هاي خشن براي قطع كردن شير به‌هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود. نبايد بچه را با سياه كردن يا تلخ كردن سينه مادر ترساند. استفاده از لباس‌هاي زير مناسب بهتر از اين روش‌هاي غيرمنطقي است.


چند نكته
سن از شير گرفتن نوزاد دو سالگي است و براي دختر و پسر تفاوتي ندارد.
ترساندن كودك و استفاده از عباراتي مثل ممه را لولو برد، در روحيه بچه تأثير منفي دارد.
نوزاد با شير مادر و سينه او ارتباط عاطفي برقرار مي‌كند و به نوعي به آن معتاد است. سياه كردن سينه مادر و انجام دادن هر كاري كه ناگهان در ذوق كودك بزند، تأثير منفي خواهد داشت.
براي قطع شير فرزندتان برنامه‌ريزي كنيد تا مجبور نباشيد اين كار را به صورت ناگهاني انجام دهيد. در اين صورت كودك شما ممكن است تا زماني كه با اين موضوع كنار بيايد، بدخلقي و بدغذايي كند و حتي با كاهش وزن مواجه شود.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#3
از شیر گرفتن کودک در 10 حرکت

هوا را از من بگیر؛ شیر مادر را نه!
کار سختی است اما همه‌ی مادرها بالاخره باید روزی کودک‌شان را از شیر بگیرند. بچه‌ها باید عادت کنند از غذای خانواده بخورند تا رشد سریع‌تری داشته باشند.

از شیر گرفتن نوزاد معمولاً کار ساده‌ای نیست زیرا جدای از شیر خوردن، کودک وابستگی‌هایی به مادر و آغوش او پیدا کرده است که به راحتی از آن دل نمی‌کند. بعضی از بچه‌ها به راحتی شیر خوردن را ترک می‌کنند اما برخی دیگر در دوره‌ای طولانی و با سختی‌های بسیار، راضی به خوردن غذاهای دیگر می‌شوند. برخی از اصول روان‌شناختی می‌تواند برای از شیر گرفتن کودک از شیر مادر موثر باشد.

مادران کودکان یک تا دو ساله معمولاً در جمع‌های خانوادگی سوالی دارند که از همه مادران می‌پرسند: «شما چطور او را از شیر گرفتید؟» اگر شما هم این مشکل را دارید و هنوز فرزند دلبندتان را از شیر نگرفته‌اید، توصیه‌های زیر را هم بخوانید.1-از شیر گرفتن بچه وقت و صبر می‌خواهد

او از زمانی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر او را خورده است. طبیعی است که به راحتی نمی‌تواند از آن دل بکند. پس بهتر است یک بازه زمانی چند هفته‌ای را برای ترک شیر، برای او در نظر بگیرید. در این دوران باید برنامه‌های ویژه‌ای تدارک ببینید زیرا بچه‌ها معمولاً پرخاشگر می‌شوند. آرامش خود را حفظ و سعی کنید رفتاری آگاهانه در برابر آن‌ها داشته باشید. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد.2- پیش از آن که کودک را از شیر بگیرید، او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهید

این موضوع باعث می‌شود که برای ترک خوردن شیر مادر مجبور به تحمل سختی‌های غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود. برای او سرویس غذاخوری جداگانه‌ای، با طرح‌های کودکانه و رنگ‌های شاد و تند بخرید.

در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد


به جای لیوان‌های شیشه‌ای هم که برای بچه‌ها خطرناک است، می‌توانید از قمقمه‌های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه‌ها را پرت و به دلیل جذابیت‌هایی که دارد، آن‌ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می‌کند.3- به تدریج فاصله زمانی شیر دادن‌ها را بیشتر کنید

صبح‌ها وقتی کودک از خواب بیدار شد به او شیر دهید و نوبت بعدی را تا جایی که امکان دارد به تأخیر بیندازید. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می‌شود. البته باید این زمان را با خوراکی‌های مقوی و میوه‌ها پُر کنید. اگر گرسنه بماند حتماً باز هم به سراغ شما می‌آید.4- اگر شاغل هستید و کودکتان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد، باید حواستان به زمان باشد

در ساعت‌های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب میوه یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید. بهتر است برای این کار نوشیدنی مورد علاقه او را انتخاب کنید تا با رغبت آن را بنوشد. اگر بیشتر اوقات در جای خاصی از خانه به او شیر می‌دادید، سعی کنید دکوراسیون خانه را تغییر دهید. با این کار چیزهایی که او را یاد شیر خوردن می‌اندازد از خاطرش می‌رود.

5- در برنامه‌های روزانه‌ی او تغییرهایی به وجود ورید

او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت‌های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه‌ها در این سنین به راحتی با جایگزین‌ها کنار می‌یند پس سعی کنید روش‌ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید.6- از همسرتان کمک بگیرید

از او بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند. در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت‌هایی که شیر می‌خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می‌تواند شب‌ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه‌ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.7- اگر امکان دارد، او را با پدر و مادربزرگش یا یکی از اعضای خانواده که با او صمیمیت بیشتری دارد، به مسافرت بفرستید

دور بودن او از فضای خانواده ممکن است خیلی از عادت‌های او را از سرش بیندازد. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که او می‌تواند چند روز بدون شما و در محیطی غریب به راحتی زندگی کند. این امر در مورد برخی از بچه‌ها قابل اجرا نیست زیرا جدایی‌شان از پدر و مادر، حس بی اعتمادی را در آن‌ها به وجود می‌ورد.8- در طول روز وقت بیشتری به کودکتان اختصاص دهید

او در تمام مدت شیر خوردن به بوی بدن مادر و صدای ضربان قلب او عادت کرده است؛‌ این عوامل به او آرامش می‌دهند. با او بازی کنید، او را در آغوش بگیرید، از او بخواهید در کارهای خانه به شما کمک کند.

می‌توانید از قمقمه‌های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه‌ها

را پرت و به دلیل جذابیت‌هایی که دارد، آن‌ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می‌کندمرتب تکرار کنید که او در حال بزرگ شدن است و باید بعضی از عادت‌هایش را ترک کند. در این حالت کمتر ضربه روحی می‌خورد و روابط مادر و فرزند هم دچار مشکل نمی‌شود.9- در روش‌های سنتی، مادران موادی مانند فلفل را به نوک سینه خود می‌زدند تا کودک از خوردن شیر امتناع کند

بعضی از بچه‌ها چنان به شیر مادر وابسته‌اند که حاضرند تندی و تلخی را به جان بخرند اما دست از شیر خوردن برندارند. برای انجام این کار حتماً با متخصص اطفال مشورت کنید. داروهای گیاهی خواص و عوارضی دارند که ممکن است برای کودک شما مضر باشد.10- سعی نکنید خود را بیمار و سینه‌تان را زخمی نشان دهید

با این کار کودک ناراحت می‌شود و ممکن است از وضعیت پیش‌آمده بترسد و وحشت کند. در این حالت نه تنها مشکلی حل نمی‌شود بلکه موضوع جدیدی به مشکلات خود اضافه کرده‌اید. بچه‌ها در دورانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، وابستگی‌های عاطفی شدیدی پیدا می‌کنند و این رفتار شما به آن‌ها صدمه می‌زند.


منبع: هفته نامه سلامت - الناز باقری‌نژاد
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#4
سلام به همگی
من دارم دخترم ازشیر میگیرم سینه هام ورم کرد و خیلی درد میکنه چی باعث میشه که درد و ورمش زود خوب بشه
من برای دختر بزرگم اصلا این مشکل رو نداشتم راحت شیرش رو قط کرد و برای سینم هم هیچ مشکلی بوجود نیومد اما حالا دومی خیلی اذیت میکنه لطفا کمکم کنید crying
[عکس: lt4cnmv9css0dekxbo2i.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی