امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زائده ی گوشتی همرنگ پوست
#1
برخی افراد دچار یک یا چند زائده گوشتی همرنگ پوست هستند که نه شبیه خال گوشتی است و نه شبیه زگیل. نام علمی این ضایعه یا زائده پوستی، «اسکین‌تگ» یا «منگوله پوستی» است.


اسکین‌تگ یا همان منگوله‌های پوستی، در واقع تومورهای خوش‌خیم بافت همبند هستند که به صورت ضایعه‌های برجسته و به شکل منگوله روی پوست ظاهر‌ می‌شوند.

این ضایعه‌ها بیشتر در ران پا، طرفین گردن، روی چشم و زیربغل دیده‌ می‌شوند.

اسکین‌تگ‌ها بیشتر در سنین بالای 20 سالگی ظاهر‌ می‌شوند و در کودکان و نوجوانان کمتر شاهد بروز آن هستیم.


در بیشتر موارد، این ضایعه‌ها در افراد با زمینه ارثی بروز‌ می‌کنند. در عین حال عوامل محیطی هم در این زمینه موثر هستند.

افراد دارای اضافه وزن و چاق، زنان باردار و افراد دارای زمینه دیابت، مستعد بروز این اسکین‌تگ‌ها روی پوست خود هستند. در زنان باردار بروز اسکین‌تگ‌ها تحت‌‌تاثیر تغییرهای هورمونی هستند.
بهترین، ساده‌ترین و کارآمدترین درمان برای این ضایعه‌ها، مراجعه به پزشک متخصص برای برداشتن آنها از روی پوست است

این ضایعه‌ها تقریبا هیچ عارضه‌ای ندارند و افرادی که در پی درمان آنها هستند، بیشتر جنبه زیبایی آن را مدنظر دارند.

این ضایعه‌ها استعداد سرطانی‌شدن ندارند.


درمان مناسب برای اسکین‌تگ‌ها چه درمانی است؟

بهترین، ساده‌ترین و کارآمدترین درمان برای این ضایعه‌ها، مراجعه به پزشک متخصص برای برداشتن آنها از روی پوست است.متخصص پوست در درجه اول، پوست را به صورت موضعی بی‌حس‌ می‌کند و بعد منگوله را از روی پوست‌ می‌چیند. این روش به غیر از کیفیت بالا، دارای سرعت خوبی نیز هست و متخصص پوست‌ می‌تواند در مدت کوتاه تعداد زیادی از اسکین‌تگ‌ها را از روی پوست فرد بیمار بردارد.روش‌های دیگری نیز برای این کار وجود دارند که البته به کارآمدی روش برداشتن نیستند. در سال‌های اخیر، استفاده از لیزر نیز برای درمان اسکین‌تگ‌ها متداول شده است.


عارضه خاصی در صورت عدم درمان ایجاد نمی‌شود، ولی امکان دارد مشکلات فیزیکی برای فرد به وجود آورد، مثلا هنگام تعویض لباس ممکن است اسکین‌تگ به لباس فرد گیر کند یا به دلیل تماس‌های مکرر دست خون‌آلود شود و باعث عفونت‌های سطحی شود.
بستن اسکین‌تگ با نخ برای جدا شدن تدریجی آن از پوست، باعث بدون خون شدن بافت منگوله‌ می‌شود. این محیط بی‌خون مناسب‌ترین محیط برای رشد و تکثیر میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا است


قابلیت عود مجدد برای اسکین‌تک‌ها وجود ندارد، ولی ممکن است در کنار منگوله قبلی، یک منگوله جدید ایجاد شود که ربطی به ضایعه درمان‌شده قبلی ندارد.

اگر قرار باشد روی پوست افراد 50 منگوله به وجود بیاید همه آنها به وجود خواهند آمد و ایجاد آنها هیچ ربطی به درمان یا عدم درمانشان ندارد.


بستن اسکین‌تگ با نخ برای جدا شدن تدریجی آن از پوست، باعث بدون خون شدن بافت منگوله‌ می‌شود. این محیط بی‌خون مناسب‌ترین محیط برای رشد و تکثیر میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زا است.تفاوت روش نخ بستن سنتی با روش برداشتن توسط متخصص، این است که متخصص در مطب با برداشتن منگوله از روی پوست، روی پوست یک زخم فعال ایجاد‌ می‌کند که در برابر عوامل بیماری‌زا فعال است.


به شدت تاکید‌ می‌کنم که افراد برای درمان اسکین‌تگ‌ها از روش‌های سنتی مانند نخ بستن خودداری کنند و حتما برای این کار به متخصص پوست مراجعه کنند.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }